Askeri operasyonların yürütüldüğü Kandil'deki bölge halkı: Hava harekâtında yaralanan birçok üst düzey PKK’lı İran tarafına götürüldü

TSK, Kandil harekâtının ikinci aşamasında Bermize, Hakurk ve Lolan bölgelerindeki üslenmelerini ve lojistik geçişlerini tamamlarken, 5 kilometrelik bir hareketli alan daha sağlandı. Bölge halkı askeri hareketliliğin yaşandığı bölgede dikkat çeken iddialarda bulundu. Kandil’den sonra Karog Dağı’na taşınmaya başlayan PKK’nın bölgedeki hareketliliğini İran istihbarat birimlerinin sağladığını iddia eden köylüler, Kandil’e geçen cuma gerçekleştirilen hava harekâtında yaralanan birçok üst düzey PKK’lının İran tarafına götürüldüğünü ve o gece köydeki kaçakçıların bölgeye yaklaşmamalarının istendiğini söyledi.

  • 28
  • 2
  • 0
  • 0
  • 5
  • 1
x

Terör örgütü PKK’nın, hazırlıkları devam eden Kandil operasyonunu önlemek için Suriye’de ABD’li askeri danışmanlardan DEAŞ ile mücadele kapsamında eğitim alan teröristleri bölgeye gönderdiği öğrenildi.
 
Bölgedeki yerel kaynaklara dayandırdığı bilgilere göre PKK’nın, Sincar-Kerkük-Ranya hattını kullanarak Suriye’den 19 kişilik özel bir bomba uzmanı grubu Kandil’in çevresini tuzaklamak üzere bölgeye sevk ettiği belirtildi. Bombacı teröristlerin Kandil’e geçiş noktaları olarak görülen Haji Omran, Halgurt Dağı bölgesinde tuzaklama yapacağı bilgisi alındı.
 
TESPİT EDİLEN 9 PKK’LI ÖLDÜRÜLDÜ
 
Yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre, TNT ve el yapımı patlayıcıları taşıyan 18 kişilik PKK’lı terörist grup ise önceki gece Kandil’den Hakurk istikametine geçiş yaptığı sırada İHA’lardan tespit edildi. Bölgeye giden jetlerin, 9 teröristi taşıdıkları patlayıcılarla birlikte imha ettiği öğrenildi. Bir yandan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ( TSK) Kandil operasyonuna karşı stratejik alanlara patlayıcı yerleştirerek savunma hattı oluşturmaya çalışan terör örgütü, bir yandan da Karog Dağı ile Serteki Bamo Dağı’na teröristlerini kaydırmaya devam ediyor. Dergala yakınlarındaki Karog Dağı görüntülendi, bölgedeki hareketlilik bölge halkına soruldu. Kandil’den sonra Karog Dağı’na taşınmaya başlayan PKK’nın bölgedeki hareketliliğini İran istihbarat birimlerinin sağladığını iddia eden köylüler, Kandil’e geçen cuma gerçekleştirilen hava harekâtında yaralanan birçok üst düzey PKK’lının İran tarafına götürüldüğünü ve o gece köydeki kaçakçıların bölgeye yaklaşmamalarının istendiğini söyledi.
 
TSK’nın Kandil’e giderek yaklaşması üzerine, terör örgütünün de elindeki bazı kamu personelini Kandil’den Serteki Bamo Dağı’na taşıdığı öğrenildi. Özellikle Kaletuka’daki ve Kortek’teki arşivini bölgeden çıkaran örgütün, karakutusunu Serteki Bamo Dağı’nda konuşlandıracağı belirtiliyor.
 
 
(Habertürk)

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
´Troya son 100 yılın zirvesini yaşıyor´

´Troya son 100 yılın zirvesini yaşıyor´

Yemek kartları ile ilgili yeni düzenleme

Yemek kartları ile ilgili yeni düzenleme

Gümüşhane'deki somon üreticileri dünya pazarında söz sahibi olmak istiyor

Gümüşhane'deki somon üreticileri dünya pazarında söz sahibi olmak istiyor

Sosyal medyada günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Sosyal medyada günün en çok paylaşılan fotoğrafları

En Çok Okunanlar