Bakan Nabi Avcı İzmir'de Basmane'yi gezdi

İzmir'e referandum çalışmaları kapsamında çeşitli temaslarda bulunmak üzere gelen Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, programına Basmane'nin tarihi mekanlarını gezerek başladı.

 • İHA
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
x

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, İzmir’de tarihi mekanları gezerken gördüğü manzara karşısında büyük hüzün duyduğunu belirterek, “Hakikaten yürek parçalayıcı bir manzara ile karşı karşıyayız. Atatürk'ün eşinin doğduğu ev, orası bu halde bırakılır mı? Neresinden bakarsanız bakın ihmal akıyor. Bunun için dinamik, hızlı karar veren, etkili yönetim modeline ihtiyaç var” dedi.  

16 Nisan halk oylaması çalışmaları kapsamında İzmir’e gelen Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, programlarına Basmane'de tarihi mekanları gezerek başladı. Altınpark ve civarını tarih araştırmacısı Orhan Beşikçi ile birlikte gezen Avcı, bölgedeki tarihi mekanlar hakkında bilgi aldı. Beşikçi, Bakan Avcı'ya Altınpark'ın şuan Roma dönemini gösterdiğini ancak yapılacak bir kazı ile Helenistik döneme kadar gidilebileceğini anlattı. Tarihi evlerin bakımsızlık nedeniyle yıkılmaya yüz tuttuğunu söyleyen Beşikçi, evlerin etrafına yapılan demir parmaklıkların maliyetinin daha yüksek olduğunu, bunun yerine onarım yapılarak bu evlerin ayakta tutulabileceğini söyledi. Tarihi camilerin ve mescitlerin aslına uygun restore edilmediğini anlatan Beşikçi, turistlerin yoğun olarak gezdiği alanda bulunan bu mekanların yeniden restore edilmesini istedi. Gezisi sırasında bir kahvehaneye giren Avcı, buradaki Suriyeli ailelerin çocuklarını sevdi. Şeyh Bedrettin Türbesi'ni ziyaret eden Bakan Avcı, esnaf tarafından döktürülen lokmanın tadına da baktı. Esnafın yaptırdığı Kültür Bakanlığı logolu pastayı kesen Avcı, gezisinin ardından AK Parti Konak İlçe Başkanlığı tarafından düzenlenen kahvaltıda Basmane esnafı ile bir araya geldi.

  “ATATÜRK’ÜN DOĞDUĞU EV O HALDE BIRAKILIR MI”

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Basmane'de bir hazinenin içinde yaşandığını ve o hazineyi unutturmak için bugüne kadar ne mümkünse yapıldığını belirterek, Kültür Ve Turizm Bakanı olarak büyük hüzün duyduğunu söyledi. Bakan Avcı, "Yerel yönetimlerle merkezi yönetimlerin uyumlu çalışması halinde başta turizm sektörü, iş adamaları ve sivil toplum kuruluşları ile birlikte neler yapılabileceğini biliyoruz. Hakikaten yürek parçalayıcı bir manzara ile karşı karşıyayız. Bunun için dinamik, hızlı karar veren etkili yönetim modeline ihtiyaç var. Bir an önce bürokrasiye boğmadan buraları tekrar eski o güzel günlerine kavuşturabiliyoruz. Buralar toparlanırsa sadece İzmir'in kalbi değil, Türk turizminin en önemli cazibe merkezlerinde biri olur. Tarihi yerler var. Atatürk'ün eşinin doğduğu ev, orası bu halde bırakılır mı? Neresinden bakarsanız bakın ihmal akıyor. Camisi, türbesi ile buraların bakanlık nezdinde yapılması gereken planlamalar hazır ama etkili yönetimle buraları toparlarız" dedi.

“BURALARIN TURİST KAYNAMASI GEREKİYOR”

2016 yılının turizm bakımından sıkıntılı bir yıl odluğunu belirten Avcı, özellikle Rusya pazarı ve diğer pazarlarda bir toparlanma olduğunu dile getirdi. Bakan Avcı, "Bütün dünyaya tanıtacak çalışmalar yapılması gerekiyor. Buraların turist kaynaması gerekiyor. Buraya Japonya'dan, Avrupa’dan, Çin’den insanlar da gelmeli. İnşallah önümüzdeki dönem bütün bunların topallanmasına da vesile olacak" diye konuştu.

Baka Avcı, toplantının ardından Agora Antik Kenti’ni ziyaret ederek, incelemelerde bulundu.

 

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

 • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
 • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
 • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
 • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
Ümraniye’de taksi şoförü kavga ettiği kadın yolcusunun bacağından tutarak dışarıya attı

Ümraniye’de taksi şoförü kavga ettiği kadın yolcusunun bacağından tutarak dışarıya attı

Jeotermal enerjiyle bir ilçenin kaderi değişti

Jeotermal enerjiyle bir ilçenin kaderi değişti

Bir anda milyoner oldu

Bir anda milyoner oldu

Böyle veda herkese nasip olmaz!

Böyle veda herkese nasip olmaz!