Başbakan Yıldırım: Kurunun yanında yaş yanmayacak

Başbakan Binali Yıldırım AK Parti grup toplantısında konuştu.

  • 17
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
x

Yıldırım'ın açıklamaları şöyle:

Dünyanın dört bir yanında şehitlerimize dualar edildi. Biz de 15 Temmuz günü bu törenlerin yapıldığı saatlerde ilk olarak İstanbul'da Şehitler Köprüsü'ne yüzbinlerce vatandaşımızla beraber yürüdür. Sadece şehadete gelenler için değil gelmiş geçmiş, vatanın bağımsızlığı, milletin birliği, demokrasimiz için şehit olan bütün vatan evlatları için ellerimiz samaya kalktı. O kutlu şehitler vatanını 1 dolara satmaya kalkan FETÖ'cülere karşı koyarken bir an bile tereddüt etmedi. Necip milletimiz şehitlerine sahip çıkarak büyük bir ahde vefa örneği göstermiştir. 15 Temmuz'u adeta yeniden yaşadık, milletin mücadelesini yeniden hatırladık.

İSTANBUL'DAKİ AŞIRI YAĞIŞ

Başbakan Binali Yıldırım, İstanbul'da gece saatlerinden itibaren devam eden şiddetli yağışla ilgili, "Olay bir afet. Can kaybımız yok. Her şey kontrol altında" dedi.  

 

 

 

ESERLERİMİZE 15 TEMMUZ ŞEHİTLERİNİN İSMİNİ VERECEĞİZ

Sayın Cumhurbaşkanımız tam da bombalamanın yapıldığı saatlerde vatandaşlarımıza konuşma yaptı. 15 Temmuz Şehitler Abidesi sabah namazının ardından açılışı başladı. İnşallah her gittiğimiz yerde şehitlerimizin hatırasını yaşatmaya devam edeceğiz. Eserlerimize onların aziz isimlerini vererek çocuklarımızı onların hikayeleri ile bitireceğiz. Geleceğine sahip çıkan her insanımıza bir kez daha şükranlarımızı sunuyorum.

KILIÇDAROĞLU'NUN MİLLETTEN ÖZÜR BORCU VAR

15 Temmuz anma törenlerinde bir kere daha şahit olduk ki, bu millet istiklali konusunda çelikten bir iradeye sahiptir. Bu millet esir alınamaz. Bu millet istiklali uğruna tankların üzerine yürür, canı pahasına vatanını savunur. 15 Temmuz'u anlayamayan, içine sindiremeyen ve milletimizin şanlı direnişine leke sürmeye çalışanların olduğunu görüyoruz. Yaptıklarını masum gösterip milletimizin vatan savunmasına gölge düşürmeye çalışanlar var. Korkularını saklayıp milletin cesaretini görmezden gelenler var. Yaşananlara kontrollü darbe diyenler kendi kontrolünü başkasına kaktıranlar var. Biz bize söylenenlere bir yere kadar müsamaha gösteriririz. Ancak o gece vatanı için can veren şehitlerimize haksızlık edilmesine asla izin vermeyiz. Başta ana muhalefet partisi, Kılıçdaroğlu olmak üzere millete özür borcu var, şehitlerimizin yakınlarına gazilerimize özür borcu var. Lafı evirip çevirmeye gerek yok. Türkiye'yi işgal etmek isteyen FETÖ terör örgütü Kılıçdaroğlu'nun son dönemdeki eylem ve söylemlerinden cesaret alıyor. Ana muhalefet partisi başkanı yol yorgunu. Bazı şeylerin farkında olmayabilri. Sağolsun beni referandum sürecince beni çok düşündü. Şimdi ben onu uyarıyorum: kontrollü ruha girme. Kontrollü ruhlara karşı dikkatli ol....

 

 

 

CHP AK PARTİ MİTİNGLERİNİN FOTOĞRAFLARINI PAYLAŞMAYA DEVAM EDECEK

Pensilvanya'ya tutsak olanlara yüz vermek şehitlerimizin ruhunu incitmektir. Siyasi ikbal uğruna milletin karşısına oluşan şer ittifakıyla oy ve iktidar hesabı yapmak siyasetten düşülebilecek en büyük noktadır. Ana muhalefet partisi böyle giderse sözde adalet mitinglerini övmek için gizli gizli hayranlık duydukları AK Parti mitinglerinin fotoğraflarını kendilerine aitmiş gibi devam edecekler. 15 Temmuz siyaset kurumunun ve devletin topluma borçlandığı, yükümlülük altına girdiği tarihi bir dönemdir. 15 Temmuz Türkiye'nin bundan sonraki istikametini tayin edecek tarihi bir dönüm noktasıdır.

168 BİN ŞÜPHELİ HAKKINDA İŞLEM YAPILDI

Türkiye'de 15 Temmuz'u referans almadan yapılacak her değerlendirme yok hükmündedir. Bugünü kadar 168 bin 977 şüpheli hakkında işlem yapıldı. 33 bin 180'i kamu görevinden uzaklaştırıldı. 111 bin 240'ı ihraç edildi. Diğerleri de yapılan incelemelerden sonra görevine iade edildi. Aralarında mükerrrer olanlarla birlikte 300 bin itiraz başvurusu alındı. Bunların hepsi tek tek inceleniyor. Başvuruların çok yönlü ve detaylı incelemek amacıyla OHAL İnceleme Komisyonu'nu KHK ile kurduk ve dün itibarıyla çalışmaya başladı. AHİM'de yapılan başvuruları bu komisyonu yeni bir iç hukuk yolu olarak gösterip ve bunu işaret ederek bu müracaatları reddetti. Ülkemiz aleyhine 24 bin başvuru varken bu başvuru sayısı 12 bine inmiştir. Önümüzdeki günlerde bunun tamamı reddedilecek ve başvurular İtirazları İnceleme Komisyonu'nda ele alınacaktır.

KURUNUN YANINDA YAŞ YANMAYACAK

Toplam başvuruların 120 bin civarında olacağını tahmin ediyoruz. Kurunun yanında yaş yanmayacak. Bu komisyonun en önemli özelliği incelemelerden sonra eğer göreve iade yönünde bir karar çıkarsa ilgili kurum 15 gün içerisinde o kişiyi tekrar görevine başlatılacak. Yapılan memuriyette çıkarma işlemi doğru olarak teyid edilirse o zaman da muhatabın yargıya gitme yolu açılmış olacak. Ondan sonrası yargının işidir. Eğer üst düzey memursa, doğrudan Danıştay'a daha alt kademelerde idare mahkemesine başvurmak üzere haklarını arayacaklardır. Türkiye bir hukuk devletidir. Hukuk devletinde insanlar hukukun öngördüğü kurallar çerçevesinde haklarını ararlar ve yargılama gerçekleştirir.

 

 

 

 

ZALİMLE MAZLUMU AYNI KEFEYE KOYAMAYIZ

Hiçbir devlet kendisine sadakat göstermeyen memurlarla çalışmaz. Bile bile içeriden senin sırtına hançer saplayacak insanlar varken nasıl yöneteceksiniz ülkeyi? Tabii ki bu temizlik yapılacak. Sonuna kadar yapılacak. Hiçbir mikrop kalmayacak şekilde bu temizliği yapacağız. Zalimle mazlumu da aynı kefeye koymayacağız.

OHAL VATANDAŞA DEĞİL, DEVLETE İLAN EDİLDİ

Yüce Meclis'e OHAL'in 3 ay uzatılması için müracaatımızı yaptık. Meclis genel kurulumuz bu konuyu görüştü ve AK Parti ile MHP'li milletvekillerinin desteğiyle OHAL 3 ay daha uzamış oldu. OHAL vatandaşa değil devlete, idareye ilan edildi. İsteyen mitingini, yürüyüşünü yapıyor. Herkesin işi gücü yerinde. Vatandaşlarımızın hayatı huzur ve güven içerisinde devam ediyor. OHAL'i bahane ederek Türkiye'nin büyümesi, gelişmesi, ilerlemesinin önüne taş koyan hiç kimsenin gözünün yaşına bakmayız.

HEDEFİMİZ İŞSİZLİĞİ TEK HANELİ ORANA DÜŞÜRMEKTİR

Son açıklanan veriler Türkiye ekonomisinin ne kadar sağlam olduğunu teyid etmektedir. 2016 ihracatımız yüzde 11,5 daralırken Haziran 2017'de yüzde 1,25 artarak 13 milyon 600 milyon  dolara ulaşmıştır. Hain darbe teşebbüsü öncesinde 82 bin seviyesinde olan Borsa İstanbul bugün 106 bin seviyesinde seyretmektedir. Türkiye'nin önümüzdeki dönemde yüzde 5 ve üzerinde bir büyüme bandına oturacağına inanıyoruz. Türkiye'yi büyütürken yüzbinlerce vatandaşımıza da ekmek kapısı açtık. Dün açıklanan verilere göre Nisan dönemi işsizlik oranı bir önceki döneme göre 1.2 puan gerilereyek yüzde 10,5 seviyesine gelmiştir. Bu hala yüksektir. Hedefimiz bunu tek haneli orana düşürmektir.

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
15 Temmuz´a ilişkin yeni görüntüler ortaya çıktı

15 Temmuz´a ilişkin yeni görüntüler ortaya çıktı

Lastik tekerlekten bakın ne yaptı

Lastik tekerlekten bakın ne yaptı

Bunlar ancak Japonya'da olur

Bunlar ancak Japonya'da olur

Sıra dışı balık avlama yöntemi

Sıra dışı balık avlama yöntemi