• $ 5,9285
 • € 6,6143
 • 243.425
 • 94.498
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54

Korgeneral Zekai Aksakallı, Şehit Halisdemir'in mezarını sık sık ziyaret ediyor

15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında, kahraman astsubay Ömer Halisdemir'e, Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı'nı işgale gelen darbeci general Semih Terzi'yi vurması emrini vererek, hain girişimin seyrini değiştiren, ardından da Suriye´nin kuzeyindeki Fırat Kalkanı Harekatı'nı komuta eden Korgeneral Zekai Aksakallı, Türk insanının gönlünde ayrı bir yer edindi. Uzun yıllar sınır boylarında görev yapan ve korkusuzca cephede askerlerle omuz omuza hizmet veren Aksakallı, üstün başarıları ve cesareti nedeniyle birlikte görev yaptığı personel tarafından 'Efsane komutan' olarak anılmaya başlandı. Yaklaşık 1 yıldır Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde 2'nci Kolordu Komutanı olarak görev yapan Korgeneral Zekai Aksakallı, kendisi bunu hiç gündeme getirmese de evladı gibi sevdiği 15 Temmuz kahramanı şehit Astsubay Ömer Halisdemir'in Niğde'nin Bor ilçesine bağlı Çukurkuyu beldesindeki kabrini de sık sık ziyaret ediyor.

 • DHA
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
x

Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde 2'nci Kolordu Komutanı olarak görev yapan Korgeneral Zekai Aksakallı'yı Türkiye, önce darbe girişimi sırasında, kahraman Astsubay Ömer Halisdemir'e, Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı'nı işgale gelen darbeci general Semih Terzi'yi vurması emrini vermesi, ardından komuta ettiği DEAŞ, PYD/PKK'lı teröristlere büyük darbe verdirten Suriye´nin kuzeyinde sürdürülen Fırat Kalkanı Harekatı'ndaki başarısı ile tanıdı.
 
Erzurum doğumlu, evli ve 2 çocuk babası olan Zekai Aksakallı, 2013-2017 döneminde Özel Kuvvetler Komutanı olarak görev yaptı.
 
Aksakallı, Fethullahçı Terör Örgütü´nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016 tarihindeki hain darbe girişimi sırasında Tümgeneral rütbesiyle Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanı olarak kahramanlığı ile darbenin seyrini değiştiren kişilerden biri oldu. Özel Kuvvetler Komutanlığı'nda darbeci askerler tarafından şehit edilen Astsubay Ömer Halisdemir'e, cuntacı General Semih Terzi'yi 'Vur' emrini vererek darbecilere direnen Aksakallı, bir televizyon kanalında da "Eşkiyalar başarılı olamayacaklar" diyerek tepki göstermişti. Aksakallı bu tavrıyla Türk insanının gönlünde bir kahraman olarak yer edindi.
 
Hain darbe girişiminin bastırılmasının ardından 16 Temmuz 2016 günü sabah 10.17'de Ankara Gölbaşı'ndaki Özel Kuvvetler Komutanlığı'na giden Aksakallı´nın, güvenlik kamerasına yansıyan görüntülerde, darbecileri bastıran askerlere sarıldığı ve yerde yatan şehit kahrama Astsubay Ömer Halisdemir'i de anlından öptüğü görülmüştü.
 
ÖMER HALİSDEMİR'İ ASTSUBAY OLMAYA TEŞVİK ETMİŞ
 
2. Kolordu Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı, darbeci askerler tarafından şehit edilen Piyade Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir'i uzman çavuşluğu döneminden itibaren tanıyordu. Ömer Halisdemir, uzman çavuş olarak geldiği Özel Kuvvetler Komutanlığı'nda, işini titizlikle yapan disiplinli bir asker olarak dönemin komutanı Aksakallı'nın güvenini ve sevgisini kazandı. Aksakallı, çok güvendiği Ömer Halisdemir'i o dönem astsubaylığa geçmesi konusunda sürekli teşvik etti. Hatta astsubaylığa geçiş sınavlarını, tarihlerini bizzat takip ederek, Ömer Halisdemir'in astsubay olmasında büyük rol oynadı. Yakın çevresi ise Ömer Halisdemir ile komutanı Zekai Aksalallı arasında, klasik askerliğin ötesinde güvene dayalı çok sağlam bir ast- üst ilişkisi olduğunu ifade etti. 
 
Ömer Halisdemir´in, hain darbe girişimi sırasında komutanı Aksakallı'nın, cuntacı general Semih Terzi'nin hain olduğunu söyleyerek verdiği `vur´ emrini, sonunda şahadet olduğunu bile bile gözünü dahi kırpmadan yerine getirmesi ise ikili arasındaki güveni en somut biçimde doğruluyor. Emri veren Aksakallı ile uygulayan ve ardından şehit olan Halisdemir, hain darbe girişiminden sonra bu davranışlarıyla isimlerini tarihe yazdırırken, Türk insanının gönüllerinde de özel bir yer edindi.
 
'EFSANE KOMUTAN'
 
Uzun yıllar sınır boylarında görev yapan ve korkusuzca cephede askerlerle omuz omuza hizmet veren Aksakallı, üstün başarıları ve cesareti nedeniyle birlikte görev yaptığı personel tarafından 'Efsane komutan' olarak anılmaya başlandı.
 
SIK SIK KABRİNİ ZİYARET EDİYOR
 
Özel Kuvvetler Komutanı olarak yıllarca sınır ötesinde terör örgütlerine yönelik başarılı harekatlar yürüttükten sonra şu an 2´nci Kolordu Komutanı olarak Gelibolu ilçesindeki görevini sürdüren Korgeneral Zekai Aksakallı´nın çevresi, evladı gibi sevdiği 15 Temmuz kahramanı Astsubay Ömer Halisdemir´in Niğde´nin Bor ilçesine bağlı Çukurkuyu beldesindeki kabrini sık sık ziyaret ettiğini ifade etti.
 
Aksakallı´nın, `Vatan Kahramanı´ olarak tanımladığı şehit Astsubay Ömer Halis Demir'in kabrini genellikle yalnız başına ziyaret ederek, ruhuna Fatiha okuduğu belirtildi.   
 
GELİBOLU´DA GÖZLERDEN UZAK GÖREVİNİ YÜRÜTÜYOR
 
Darbenin kaderini değiştiren general olarak adını duyuran Aksakallı, 28 Temmuz 2016 tarihli Yüksek Askeri Şura toplantısında korgeneralliğe terfi ettirildi. Türkiye´nin, güneyindeki terör tehdidine karşı sınır ötesinde 24 Ağustos 2016 tarihinde başlattığı Fırat Kalkanı Harekatı'nı da Korgeneral Zekai Aksakallı yönetti ve operasyon başarıyla sonuçlandı.
 
Tüm gözlerin çevrildiği Aksakallı, Ağustos 2017´de Milli Savunma Bakanlığı tarafından sürpriz bir şekilde Gelibolu'ya 2'nci Kolordu Komutanı olarak atandı. Bu atama bazılarına göre, 'Aksakallı'nın pasif göreve getirildiği ve istifa edeceği' şeklinde yorumlandı. Ancak Korgeneral Aksakallı, Gelibolu'ya gelerek 2'nci Kolordu Komutanı olarak göreve başladı. Çevresindekilere de hiç kimseye kırgınlığı olmadığını belirterek, askeri disiplin içerisinde aynı heyecan ve şevkle de görevini yapmaya devam etti.
 
Uzun yıllar yorucu görevlerde bulunan Aksakallı, yaklaşık bir yıldır Gelibolu'da 2'nci Kolordu Komutanı olarak görev yapıyor. Gerek 15 Temmuz darbe girişimi, gerekse Fırat Kalkanı Harekatı'ndaki başarısını bilen kentliler ise Aksakallı'nın Gelibolu'ya gelişiyle büyük bir heyecan yaşamıştı. Yaklaşık bir yıldır ilçede görev yapan Aksakallı, zaman zaman düzenlenen etkinliklere katılıyor ve halkın da yoğun ilgisiyle karşılaşıyor. 
 
ATAMADAN KISA SÜRE SONRA ANNE ACISINI YAŞADI
 
Korgeneral Zekai Aksakallı, geçen yıl Ağustos ayı sonlarında 2'nci Kolordu Komutanlığı görevine atandıktan birkaç gün sonra annesi 80 yaşındaki Halise Aksakallı'nın acısını yaşamıştı. Rahatsızlanarak Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Yakutiye Araştırma Hastanesi'ne kaldırılan anne Aksakallı, kalp krizi geçirdiği belirlenerek yoğun bakıma alınmış, doktorların çabalarına rağmen yaşamını yitirmişti. Erzurum'da toprağa verilen Halise Aksakallı'nın cenaze törenine, darbe girişiminde Korgeneral Aksakallı'nın emrini yerine getirirken şehit olan Astsubay Ömer Halisdemir´in kardeşi Soner Halisdemir de katılmıştı. Aksakallı, bu yılın başında ise bu kez de kalp krizi sonucu hayatını kaybeden kardeşi Sezai Aksakallı´nın acısını yaşamıştı.

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

 • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
 • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
 • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
 • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!

Düşünceleri okuyan cihaz geliştirildi

Düşünceleri okuyan cihaz geliştirildi

İstanbul emniyetinde atamalar

İstanbul emniyetinde atamalar

İngiltere Türksat uydularını destekleyecek

İngiltere Türksat uydularını destekleyecek

Bayrak-123 Operasyonu'nda etkisiz hale getirildiler

Bayrak-123 Operasyonu'nda etkisiz hale getirildiler

Orhan Gencebay'ın oğlu bıçaklandı

Orhan Gencebay'ın oğlu bıçaklandı

Türkiye'ye çağrı yaptı

Türkiye'ye çağrı yaptı

Bolu Belediyesi'nde işten çıkarılan işçiler çadır kuracak

Bolu Belediyesi'nde işten çıkarılan işçiler çadır kuracak

'Türkiye gerçek bir dost ülke'

'Türkiye gerçek bir dost ülke'
 
Sıcak su hattı patladı, yol çöktü, yolcu otobüsündekiler mahsur kaldı!

Sıcak su hattı patladı, yol çöktü, yolcu otobüsündekiler mahsur kaldı!

Gençler atalarının izinde Conkbayırı'na yürüdü

Gençler atalarının izinde Conkbayırı'na yürüdü

787 yıllık, zamana meydan okuyor

787 yıllık, zamana meydan okuyor

Dünyanın gözü bu zirvede

Dünyanın gözü bu zirvede