Hac kontenjanı umre başvurularını artırdı

Hac kontenjanındaki sıkıntılar nedeniyle vatandaşlar kutsal topraklara olan özlemlerini umre yaparak gideriyor. 2012 yılında 382 bin olan umre başvuruları 2013 yılının ilk günlerinde 204 bine ulaştı.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Ekrem Keleş, AA muhabirine umre hizmetleriyle ilgili yaptığı değerlendirmede, umreyle ilgili herhangi bir sınırlandırmanın olmadığını bildirdi.

Vakit sınırı da olmayan umrenin hacdan 1,5-2 ay sonra başladığını ve ramazan ayının sonuna kadar devam ettiğini ifade eden Keleş, 'Bu süre zarfında isteyenler kayıtlarını yaptırıp dileyen Diyanet İşleri Başkanlığı ile dileyen şirketlerle serbest bir şekilde kim neyle gitmek istiyorsa umreye gidebilirler. Nitekim umre talebi de hacca gidemeyen insanların 'hiç olmazsa umreye gideyim' diyerek artmış vaziyette. Türkiye'nin şu anda geçmiş birkaç yıllık umre potansiyeli yaklaşık 400 binlere doğru çıkmaya başladı. Yaklaşık olarak bunun yarısını Diyanet, yarısını da şirketler götürüyor' dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın öğrenciler için de umre organizasyonu yaptığını hatırlatan Keleş, 'Geçen yıl yarıyıl tatilinde 3 bin kişi civarındaydı. Bu yıl zaman da müsait oldu ve arttı başvuru. Yazın da devam edecek. Esas yazın öğrenci gruplarını götüreceğimiz programlar daha sistemli ve düzenli bir şekilde inşallah devam edecek. Yaz tatilinde de epeyce başvuru oldu. Bu yıl da yaz tatilinde çok sayıda başvurunun olmasını bekliyoruz' diye konuştu.

-Umreye gitmek isteyenlere uyarılar-

Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdür Vekili Ergün Yücel ise AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, umreye gitmek isteyen vatandaşların mağdur olmamaları için uyarılarda bulundu.

Umre organizasyonu yapan 117 A grubu seyahat acentesi ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında sözleşme imzalandığını hatırlatan Yücel, bu acentelere bağlı alt acenteler bulunduğunu ve bunların sorumluluğunun kendilerinde olmadığını ifade etti.

Hac organizasyonunda olduğu gibi umre organizasyonununda da Diyanet gözetim ve denetiminde olduğunu dile getiren Yücel, 'Umreye gidecek olan kardeşlerimizin dikkat etmesi gereken önemli noktalar var. Tabii ki her şeyi inceleyemezler. Bir sözleşmeyi baştan sonuna kadar okumaları veyahutta tek tek, madde madde incelemeleri son derece zor olur. En azından gitmek istediği şirket hakkında bir-iki bilgiye sahip olmasında fayda var' dedi.

-'Hiç değilse sözleşmeyi bir bütün olarak görsünler'-

Organizasyon düzenleyecek şirketlerin kesinlikle Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı protokolü ile ortaya koyduğu şartlara haiz olan A grubu seyahat acenteleri olması gerektiğini vurgulayan Yücel, şunları söyledi:

'Diyanet İşleri Başkanlığı ile yazılı bir sözleşme yapmak mecburiyetindeler. Hiç değilse vatandaşlarımızın çok zarara uğramaması, manevi bunalıma düşmemesi için çünkü çeşitli kötü örnekleri gördüğümüz olaylarla karşılaşıyoruz biz de üzülüyoruz, en azından şirketlerin Diyanet İşleri Başkanlığı ile sözleşme imzalayıp imzalamadığını sorsunlar. 'İmzaladık' dendiyse hiç değilse sözleşmeyi bir bütün olarak görsünler. Orada Diyanet İşleri Başkanlığı imzası olan sözleşmenin en azından içeriğini okumasa dahi görsünler. En azından Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nü arayarak buradaki her hangi bir memurdan dahi bunu öğrenme şansları var. Arasın ve 'şu şirketle umreye gitmek istiyorum sizinle sözleşme yapmış mıdır?' diye sorsun.'

Diyanet'le sözleşme yapan şirketlerin şartnamede yazılı sorumlulukları bulunduğunu ve yerine getirmedikleri takdirde alınan teminatlar doğrultusunda kendilerinin yardımcı olacağını anlatan Keleş, 'Fakat hiçbir sözleşmesi olmayan fason bir şirket, organizasyon sahibi ile yapılan umre yolcusuyla olan bu sözleşme kendi aralarındaki sözleşme neticede havaalanlarında ya da Hacı Bayram'ın etrafında maalesef dökülerek mağdur edilmektedirler. Halkımız yaptığı bu önemli yolculukla ilgili bu kadar iki basit şeye dikkat etse dahi yeterli olacaktır diye düşünüyorum' dedi.

-'Bazı şeyler cazip geliyor'-

Vatandaşların şirketleri tercih etmesinin nedenlerini tam olarak bilemediklerini ifade eden Yücel, şunları söyledi:

'Bazı şeyler cazip geliyordur. Biz onun detaylarını bilmeyiz. İkisi arasındaki konuşulanları bilmeyiz ancak biraz daha ucuz vaat edilmekte veyahutta bazı şeyler, kredi kartıyla, taksitle, döndükten sonra vermek şekliyle bilemiyorum. Çeşitli vaatler zannedersem devreye giriyor. Yol aynı yol, Suudi Arabistan'ın şartları belli. Bir otelin yarısını biz kiraladığımız, yarısını şirketler kiraladığı zaman onlara daha ucuz, bizlere pahalı verilecek değil. Aynı ücrettir. O yüzden vatandaşlarımızın bu konuda duyarlı olması lazım. Bazı sıkıntılar olabilir veya vardığı yerde '500 metre mesafede otelimiz' der çıkar bin 500 metre mesafede. Bu yüzden uyanık da olmak lazım.'

-A'dan Z'ye mahallinde denetim-

Umre organizasyonuyla ilgili denetim mekanizmasının Diyanet tarafından kanun gereği yapıldığını belirten Yücel, hem Türkiye'de hem de Suudi Arabistan'da müfettişlerin denetiminin söz konusu olduğunu bildirdi.

Teftiş ve Rehberlik Kurulu Başkanlığı'nın Umre sezonu boyunca her ay için 4 müfettişi görevlendirerek yaptığı bir denetim olduğunu söyleyen Yücel, 'Bu arkadaşlarımız her dönemde 4 kişi gidiyor. 2'si Mekke'ye 2'si Medine'ye. Bunlardan biri Diyanet'in umrecilerinin kaldığı yerleri denetler, biri de şirketlerimizin kaldığı yerleri ve yemekhanelerini A'dan Z'ye mahallinde denetler. Onun için denetlemede her hangi bir sıkıntı yoktur. Yılda onlarca şirkete ceza verilmekte. Hac ve umreden men edilen şirketler olmakta. Yani bunlar yaptırım güçleri de açıkçası ortada. Hatta evlerden standartlara uymayan bir yer kiralanmışsa ona umreci yerleştirilmeme imkanı var' diye konuştu.

Vatandaşların gittiği organizasyonu iyi araştırması ve gidenlerin de taahhütlerin yerine getirilip getirilmediği konusunda takip yapmaları gerektiğini vurgulayan Yücel, 'Sözleşmesi olan hiçbir umre şirketimiz bile bile bir yanlışlık yapmaya yeltenemezler diye düşünüyorum. Bu yolculuk mukaddes bir yolculuktur, kutsal iklime yönelen bir yolculuktur. Bunun ibadet ruhuyla yapılması gerekir. Bunu yapmayanlara da meydan vermemek gerekir diye düşünüyoruz' ifadelerini kullandı.

-Tercih edilen turlar-

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın umre organizasyonunda, ramazan ayına kadar 15 tur düzenleniyor. Ramazan ayı içerisinde de farklı turların düzenlendiği organizasyonda en çok tercih edilenlerin ise ilk 2 ay boyunca gerçekleştirilen turlar olduğu dikkati çekiyor.

Umre organizasyonuna katılanların sayıları 2008'de 192 bin 708, 2009'da 180 bin 788, 2010'da 287 bin 104, 2011'de 411 bin 498 ve 2012'de 382 bin 857 kişi olarak gerçekleşti. 2013 yılının 18 Şubat'a kadar olan kısmında ise umre başvurularının sayısı 240 bine ulaştığı bildirildi.

-Bayanlar bir adım önde-

Hacca gidemeyen vatandaşların tercih ettiği umrede bayanların sayısı erkeklerin sayısının geçmiş durumda. 2012 yılında umreye giden 382 bin 857 kişinin 220 bin 190'ını bayanlar oluşturdu.

-Öğrenci umresine yoğun ilgi-

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yarı yıl tatillerinde de başlattığı öğrenciler için umre organizasyonlarına da büyük ilgi var. Öğrenci, öğretmen ve velileri için düzenlenen ve 5 günü Mekke'de 5 günü de Medine'de olmak üzere 10 günlük olan organizasyona 2012 yılı yarıyıl tatilinde bin 58'i öğrenci toplam 2 bin 666 başvuru yapılırken, 2013 yılı yarıyıl tatilinde 2 bin 400'ü öğrenci 6 bin 600'ü de veli ve öğretmen olmak üzere toplam 9 bin başvuru yapıldı.

 

Haber Turu

Söke'de 2 komiser FETÖ'den gözaltına alındı

Söke'de 2 komiser FETÖ'den gözaltına alındı

FETÖ/PDY soruşturması kapsamında Aydın'ın Söke İlçesi'nde 2 komiser gözaltına alındı

Safranbolu'da tarihi konakta yangın

Safranbolu'da tarihi konakta yangın

UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan Karabük'ün Safranbolu ilçesindeki üç katlı tarihi konak yandı.

Manisa'da korkutan deprem

Manisa'da korkutan deprem

Manisa'nın Akhisar ilçesinde 3.9 şiddetinde deprem oldu.

Mustafa Ataş: MİT Müsteşarı'nın kellesini almak istediler

Mustafa Ataş: MİT Müsteşarı'nın kellesini almak istediler

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş, geçmişte kendilerini sindirmek için girişimlerde bulunulduğunu anımsatarak, "MİT Müsteşarının kellesini almak istediler. Recep Tayyip Erdoğan'ın ameliyat olduğu gün ve saati seçmişlerdi. MİT Müsteşarı'nın koluna kelepçe takacaklardı. Arkasından da Recep Tayyip Erdoğan'a kelepçe takacaklardı

15 Temmuz şehitleri Londra'da anıldı

15 Temmuz şehitleri Londra'da anıldı

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği İngiltere Şubesi, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında şehit olan vatandaşlar için bazı milletvekillerinin katılımıyla anma programı düzenledi

5 kişilik aileyi pompalı tüfekle kurşun yağmuruna tuttular

5 kişilik aileyi pompalı tüfekle kurşun yağmuruna tuttular

Mersin'in Mut ilçesinde pompalı tüfekle ateş açılan otomobildeki 3'ü çocuk 5 kişi yaralandı.

Bingöl'de Jandarma karakoluna silahlı saldırı

Bingöl'de Jandarma karakoluna silahlı saldırı

Güzeldere Köyü Jandarma Karakolu'na PKK'lı teröristler tarafından uzun namlulu silahlar ile taciz ateşi açıldı.

Yanlış adrese silahlı saldırıya pankartlı uyarı

Yanlış adrese silahlı saldırıya pankartlı uyarı

Eskişehir’de, evi iki kez silahlı saldırıya uğrayan 60 yaşındaki kadın, yazdığı pankartla olaya tepki gösterdi.

Otomobili pompalı tüfekle taradılar: 5 yaralı

Otomobili pompalı tüfekle taradılar: 5 yaralı

Mersin'in Mut ilçesinde, pompalı tüfekle ateş açılan otomobildeki aynı aileden 5 kişi yaralandı.

Ahıska Türkü 108 aile daha Türkiye'ye geliyor

Ahıska Türkü 108 aile daha Türkiye'ye geliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla daha önce Ukrayna'dan Türkiye'ye getirilen Ahıska Türkü 302 ailenin yerleştirildiği Erzincan'ın Üzümlü ilçesine, Ahıska Türkü 108 aile daha getirilecek.

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı: Ekim ayında yoğunlaştırılmış bir müzakere sürecine gireceğiz

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı: Ekim ayında yoğunlaştırılmış bir müzakere sürecine gireceğiz

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, "Ekim ayında yeniden yoğunlaştırılmış bir müzakere sürecinin içine gireceğiz. 2016 hedefi var olmaya devam ediyor." dedi.

BM'de üçlü zirve sona erdi! Ban Ki Moon: Kıbrıs için önümüzdeki süreç çok kritik

BM'de üçlü zirve sona erdi! Ban Ki Moon: Kıbrıs için önümüzdeki süreç çok kritik

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki Moon, Kıbrıs sorununa çözüm bulunması için sürdürülen görüşmelerde gelinen aşamayla ilgili bilgi almak üzere KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis ile görüşerek tebrik etti.

Dünyanın en büyük radyo teleskobu faaliyete geçti

Dünyanın en büyük radyo teleskobu faaliyete geçti

Çin, uzaydaki yaşamı araştırmak amacıyla yaptığı dünyanın en büyük radyo teleskobunun faaliyete başladığını bildirdi.

Lady Gaga'dan Ümran'lı Suriye paylaşımı

Lady Gaga'dan Ümran'lı Suriye paylaşımı

Dünyaca ünlü Amerikalı şarkıcı Lady Gaga, sosyal medya hesabından paylaştığı mesajda, Suriye'deki savaş mağdurları için dua istedi.

Dünya konuşuyor Halep’te çocuklar ölüyor

Dünya konuşuyor Halep’te çocuklar ölüyor

Esad rejiminin Halep katliamı beşinci günündeyken dünya çareyi yine konuşmakta buldu. BMGK acil toplanırken; ABD, AB ülkeleri ve İngiltere’den üst üste kınamalar geldi. Ama çocuklar ölmeye devam etti.

BM'de Kıbrıs için üçlü zirve

BM'de Kıbrıs için üçlü zirve

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum lider Nikos Anastasiadis ile üçlü görüşme gerçekleştirdi.

'Bu yapılan terörle mücadele değil barbarlıktır'

'Bu yapılan terörle mücadele değil barbarlıktır'

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Samantha Power, Rusya'nın Suriye'de yaptığının terörle mücadele değil "barbarlık" olduğunu söyledi.

İran'ı korku sardı: Rusya ve ABD gizli anlaşma yaparak...

İran'ı korku sardı: Rusya ve ABD gizli anlaşma yaparak...

İran dini lideri Hamaney'in Başdanışmanı Safevi, ABD ve Rusya'nın Suriye'de gizli anlaşma yaparak İran'ın çıkarlarını gözardı edebileceğini belirtti.

ÖSO ile DAEŞ arasında çatışmalar sürüyor

ÖSO ile DAEŞ arasında çatışmalar sürüyor

Kilis'in karşısında sınırın Suriye tarafında Özgür Suriye Ordusu ile terör örgütü DAEŞ arasında çatışmalar sürüyor. Sınırda konuşlu bulunan fırtına obüs topları ile ateş destek vasıtalarıyla DAEŞ mevzileri vuruluyor.

Terör örgütü PYD 'karargahı'ndaki ABD bayrağı yerinde duruyor

Terör örgütü PYD "karargahı"ndaki ABD bayrağı yerinde duruyor

Suriye'nin Rakka kentine bağlı Tel Abyad ilçesinde terör örgütü PKK/PYD'nin gümrük binasının üstüne astığı ABD bayrağı yerinde duruyor.

NASA’nın Juno uydusuna Bursa’dan motor

NASA’nın Juno uydusuna Bursa’dan motor

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nce (NASA) Jüpiter’in sırlarını araştırmak üzere gönderilen ‘Juno’ adlı uzay aracını gözleyen yer istasyonunda kullanılan 17 özel hidrolik motoru, 4 kişilik Türk mühendis tarafından Bursa’daki Bosch Rexroth Fabrikası’nda üretildi.

TOKİ sosyal konut üretim modelini dünyaya anlatacak

TOKİ sosyal konut üretim modelini dünyaya anlatacak

Türkiye’de hayata geçirdiği sosyal konut projeleri ile dar ve orta gelirli yüzbinlerce aileyi ev sahibi yapan Toplu Konut İdaresi (TOKİ), dünyaya ‘sosyal konut üretim modeli’ni dünyaya anlatacak.

FET֒den yurt dışında Türkiye’ye sabotaj

FET֒den yurt dışında Türkiye’ye sabotaj

Ekonomi Bakanı Zeybekci’nin Hollanda ziyaretinde Türkiye karşıtı propaganda yapan FET֒cüler, Kalkınma Bakanı Elvan’ın Kuveyt ve Katar temasında da sahnedeydi. Heyetin konakladığı otele Türkiye aleyhtarı gazete bırakıldı.

Çek oradan bir buçuk ‘acılı ton balığı’

Çek oradan bir buçuk ‘acılı ton balığı’

‘Çek oradan bir buçuk acılı Adana’ diye bildiğimiz bu sipariş klişesini, Adanalı işadamı Alican Yamanyılmaz, ton balığına çevirdi. Ton balığına meşhur Adana acısını karıştırarak üretmeye başladı. Konserveler halinde Ortadoğu’dan Avustralya’ya, hatta Amerika’ya kadar ihracat yapar hale geldi...

Rusya’dan yaş sebze meyve talebi başladı

Rusya’dan yaş sebze meyve talebi başladı

Moskova’da düzenlenen yaş sebze meyve fuarına katılan Batı Akdeniz İhracatçılar Birliğinden (BAİB), Rus firmalarının, fuarın ardından Antalya’dan talep ettiği ürünlerin listesini ilettiğini belirtildi.

Türkiye’nin dinamikleri iyi Moody’s’un kararı maksatlı

Türkiye’nin dinamikleri iyi Moody’s’un kararı maksatlı

Türkiye’nin notunu haksız yere düşüren Moody’s ile ilgili konuşan Maliye Bakanı Ağbal “Dinamiklerimiz güçlü, bu karar maksatlı, rasyonalitesi yok” dedi.

Mahmutbey trafik sorunu serbest geçişle çözülecek

Mahmutbey trafik sorunu serbest geçişle çözülecek

Ulaştırma Bakanı Arslan, İstanbul trafiğine nefes aldıracak yeni projenin, Mahmutbey gişelerinde serbest geçiş sistemi uygulaması olduğunu söyledi. Arslan “2 ay içinde sistem devreye girince trafik yüzde 30 rahatlayacak” dedi.

Adalet Bakanı Bozdağ: 3 günde ne değişti?

Adalet Bakanı Bozdağ: 3 günde ne değişti?

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in Türkiye'nin kredi notunu revize etmesine ilişkin, "Türkiye ekonomisi, ısmarlama, subjektif ve kurgu Moody's'in not düşürme raporuyla çökecek, krize girecek bir ekonomi değildir." değerlendirmesinde bulundu.

Ağbal'dan 'Moody's' tepkisi: Kararın kendi içinde bir rasyonalitesi yok

Ağbal'dan 'Moody's' tepkisi: Kararın kendi içinde bir rasyonalitesi yok

Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Yapısal reformlar devam ediyor, büyümeyi yukarıya çekecek tedbirler alınıyor, faiz, enflasyon göstergeleri iyi… Dolayısıyla Moody's'in almış olduğu kararının kendi içinde bir rasyonalitesi yok." dedi.

Türkiye'nin en hızlısı yola çıktı

Türkiye'nin en hızlısı yola çıktı

Siemens Ulaşım Bölümü Direktörü Genç, "Innotrans Berlin 2016 Fuarı'nda sergilenen son yüksek hızlı tren seti test için Viyana’ya gönderildikten sonra TCDD’ye teslim edilecek." dedi.

Nejat İşler'in gol sevinci! Hop oturdu hop kalktı

Nejat İşler'in gol sevinci! Hop oturdu hop kalktı

Ünlü oyuncu Nejat İşler başkanı olduğu Gümüşlük spor maçında maç bitene kadar yerinde duramadı.

Van Hooijdonk'un oğlundan ilginç Van Persie tweeti!

Van Hooijdonk'un oğlundan ilginç Van Persie tweeti!

Pierre van Hooijdonk'un oğlu Sydney, Gaziantepspor maçında kadroda yer almayan Robin van Persie ile ilgili ilginç bir tweet attı.

Advocaat: Galibiyeti hak ettiğimizi düşünüyorum

Advocaat: Galibiyeti hak ettiğimizi düşünüyorum

Fenerbahçe'nin teknik direktörü Dick Advocaat, Gaziantepspor maçı sonrası açıklamAlarda bulundu.

At yarışlarında korkunç kaza!

At yarışlarında korkunç kaza!

İzmir'in Çiğli ilçesinde düzenlenen rahvan at yarışlarında meydana gelen kazada, devrilen atın altında kalan bir jokey hayatını kaybetti.

Fenerbahçe'nin rakibi Feyenoord farklı kazandı

Fenerbahçe'nin rakibi Feyenoord farklı kazandı

Fenerbahçe'nin UEFA Avrupa Ligi A Grubu'ndaki rakiplerinden Feyenoord, Hollanda Birinci Futbol Ligi'nin 7. hafta maçında sahasında ağırladığı Roda'yı 5-0 mağlup etti.

Bursaspor zirveye yürüyor

Bursaspor zirveye yürüyor

Spor Toto Süper Lig'in 5. haftasında Bursaspor, Kasımpaşa'yı 62. dakikada Şilili futbolcusu Jorquera'nın golüyle 1-0 mağlup etti. Kasımpaşa, Tunay Torun'la penaltı atışından yararlanamadı.

Sakarya'da holigan terörü

Sakarya"da holigan terörü

Afyonspor ile oynayacakları maç için yola çıkan Sakaryaspor taraftarları ile Ümraniyespor maçına giden Eskişehirspor taraftarları, Sakarya’nın Pamukova ilçesinde birbirlerine girdi. Çıkan olaylarla silahlarda kullanılırken, 7 kişi yaralandı.

FIFA'dan Trabzonspor'a büyük şok!

FIFA'dan Trabzonspor'a büyük şok!

FIFA, İbrahim Hacıosmanoğlu döneminde Kevin Constant ve Waris Majeed'in ödemelerini zamanında yapmayan Trabzonspor'un 8 milyon Euro ödemesine karar verdi

Selçuk İnan’dan büyük jest

Selçuk İnan’dan büyük jest

Galatasaray’ın kaptanı Selçuk İnan, İzmir’de tedavi gören ve kendisiyle tanışmak isteyen taraftarı kırmayarak ziyaretine gitti.

Fenerbahçe 'kafa'sını kullandı

Fenerbahçe 'kafa'sını kullandı

Spor Toto Süper Lig'in 5. haftasında Fenerbahçe, Gaziantepspor'u 2-1 yenerek seyircisi önünde bu sezon ilk galibiyetini aldı. 3 puanı getiren goller kafa vuruşuyla Emenike ve josef'ten gelirken Lens yaptığı 2 asistle geceye damga vurdu.

Diyanet Takvimine 'yaz saati' ayarı: Namaz saatlerine 30 Ekim'den itibaren...

Diyanet Takvimine 'yaz saati' ayarı: Namaz saatlerine 30 Ekim'den itibaren...

Diyanet İşleri Başkanlığınca 81 il müftülüğüne gönderilen genelgeyle, kış saati uygulamasının kaldırılması nedeniyle Diyanet Takvimindeki namaz saatlerine 30 Ekim'den itibaren bir saat eklenerek ezanların okunması istendi.

Savaş oyununda 20 metrelik kuyuya düştü

Savaş oyununda 20 metrelik kuyuya düştü

Şile'de iki grup arasında gerçekleşen Airsoft oyunu sırasında Airsoft oyuncusu Kerem Yağız(41), 20 metrelik kuyuya düştü. Hafif yaralanan Yağız, itfaiye erleri tarafından yaklaşık 2 saatte kurtarıldı.

Yaylada mahsur kalan köylüler kurtarıldı

Yaylada mahsur kalan köylüler kurtarıldı

Ardahan'ın Damal ilçesi Arapyurdu Köyü yaylasında kar yağışı sonrası mahsur kalan köylüler kurtarıldı.

İzmir Körfezi'nde balon balığı tehlikesi

İzmir Körfezi'nde balon balığı tehlikesi

İzmir'deki Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Avlama Teknolojisi Anabilim Dalı öğretim üyelerinden Doç. Dr. İlker Aydın, İzmir Körfezi'nde yaptıkları araştırmalar sırasında balon balığı türlerine rastladıklarını, bunların gelecekte daha fazla görüleceğini ve balıkçılar tarafından yakalanması durumunda kesinlikle tüketilmemesi gerekt

Sokakta baygın halde bulundu

Sokakta baygın halde bulundu

Bartın'da sokakta baygın halde bulunan genç hastaneye kaldırıldı.

Zeki Müren'i Anma Konseri'nde izdiham

Zeki Müren'i Anma Konseri'nde izdiham

Sanat Güneşi Zeki Müren ölümünün 20. Yıl dönümde, Bodrum'da konser ile anıldı. Bin 500 kişilik konser alanına yaklaşık 3 bin kişi gelince büyük izdiham yaşandı. Oturacak yer bulamayan vatandaşlar yerlere oturarak konseri izledi.

Konya'da trafik kazası: 2 ölü, 1 yaralı

Konya'da trafik kazası: 2 ölü, 1 yaralı

Konya'nın Akşehir ilçesinde, elma yüklü kamyonun otomobile çarpması sonucu 2 kişi öldü, 1 kişi yaralandı.

TEM Otoyolu'nda şüpheli araç alarmı

TEM Otoyolu'nda şüpheli araç alarmı

SAKARYA'da polis ekipleri, TEM Otoyolu Sapanca mevkiinde İstanbul istikametine doğru trafik akışını yavaşlatarak, şüpheli araç araması yaptı.

Şanlıurfa'da minibüs devrildi: 3 yaralı

Şanlıurfa'da minibüs devrildi: 3 yaralı

Şanlıurfa'da minibüsün devrildiği kazada 3 kişi yaralandı.

Hırdavatçı dükkanı alev alev yandı

Hırdavatçı dükkanı alev alev yandı

KONYA'da bir hırdavat dükkanı, henüz belirlenemeyen nedenle çıkan yangında kullanılmaz hale geldi.