İtalya'da eski Başbakan Berlusconi'ye rüşvet suçlaması

Forza Italia (Haydi İtalya) partisinin lideri ve eski İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, kamuoyunda 'Rubygate' olarak bilinen davada tanıklara yalan beyanda bulunmaları için rüşvet vermekle suçlanıyor.

  • 1
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
x

İtalyan ANSA ajansının haberine göre, tanıkların ikametgahları  nedeniyle ayrı ayrı birkaç mahkemede görülen "Ruby" davasına ilişkin Roma'da,  eski Başbakan Berlusconi hakkında tanıklara rüşvet vermek suçundan dava açıldı.

Yolsuzluk ve yalan ifade vermek suçlarının yöneltildiği şarkıcı  Mariano Apicella ile birlikte suçlanan Berlusconi'nin davası 23 Kasım'da  görülmeye başlayacak.

Berlusconi, "Ruby" adıyla da bilinen davada, 2010 yılında "Ruby" takma  isimli Faslı Kerime El-Mahrug'la 18 yaşından küçükken para ve mücevher karşılığı  birlikte olmak ve El Mahrug'un tutuklu bulunduğu karakoldan salıverilmesini  sağlamakla suçlanıyordu.

Mahkeme 2013 yılında ilk verdiği kararda, Berlusconi'nin El-Mahrug'un  o dönem reşit olmadığını bildiğini belirterek, Berlusconi'ye "fuhuş için rüşvet  vermek ve baskı yapmak" suçlamalarından 7 yıl hapis ve ömür boyu kamu  görevlerinden men cezasına hükmetmişti.

Kararı temyize taşıyan Berlusconi, üst mahkemenin "Berlusconi'nin  El-Mahrug'un reşit olmadığını bildiğine dair kanıt bulunmadığına" hükmetmesiyle  davadan beraat etmişti.

Daha önce Torino Savcılığı da Berlusconi hakkında, "Ruby" davasıyla  ilgili rüşvet verme, yalan beyanda bulunma ve yargıyı kandırma suçlarını  yönelterek dava açmıştı. Savcılık bugün Berlusconi'nin mahkeme önüne  çıkarılmasını talep etti ancak dava 1 Haziran'a ertelendi.

Berlusconi'nin "Ruby" davasıyla ilgili yalan beyanda bulunmaları için  tanıklara rüşvet vermekle suçlandığı davalar, tanıkların ikamet ettikleri  yerlerin farklı olması sebebiyle birkaç ayrı mahkemede görülüyor. Ana davada,  diğer 23 davalı ile birlikte Berlusconi'nin yargılaması sürüyor.

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
Şehir Tiyatroları´nda bu hafta 7 oyun seyirciyle buluşacak

Şehir Tiyatroları´nda bu hafta 7 oyun seyirciyle buluşacak

Sosyal medyada günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Sosyal medyada günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Kanseri önlemek mümkün mü?

Kanseri önlemek mümkün mü?

Suud basını: 15 kişilik tim gözaltına alındı

Suud basını: 15 kişilik tim gözaltına alındı

En Çok Okunanlar