• $ 5,3234
 • € 6,0499
 • 219.234
 • 98.454
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54

İtalya’da, Türkiye’yi Kula Jeoparkı ile temsil ettiler

Türkiye’nin İlk ve Tek UNESCO sertifikalı Kula Jeoparkı, İtalya’da düzenlenen 8. Uluslararası UNESCO Global Jeoparklar Konferansı’nda Türkiye’den tek katılımcı Jeopark olarak ülkemizi temsil etti.

 • 1
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
x

Türkiye’nin ilk ve tek UNESCO sertifikalı Jeoparkı, Manisa’nın Kula ilçesinde bulunuyor. Manisa Büyükşehir Belediyesi, Kula Belediyesi ve Salihli Belediyesi işbirliğinde Kula’da turizmin gelişmesi amacıyla kurulan Jeopark Belediyeler Birliği, dünyanın çeşitli ülkelerinden delegenin katılımıyla gerçekleşen 8. Uluslararası UNESCO Global Jeoparklar Konferansı Toplantısı’na katıldı. İtalya Alpler’inde bulunan Adamello Brenta da şehrinin Madonna di Campiğlio bölgesinde Global Jeoparkı’nda gerçekleştirilen toplantı kapsamında Kula Jeoparkı’nın mevcut sınırlarının genişletilerek ulusal ve uluslararası ağlarda öneminin daha da artırılması üzerine bir konferans gerçekleştirildi. Adamello Brenta UNESCO Global Geopark Başkanı Dr. Joseph Musen’in konuşması ile başlayan konferans, Global Geopark Yürütme ve Tevas UNESCO Global Geopark Başkan’ı Prof. Nicolas Zouros, Uluslar Arası Yerbilimleri Geoparklar Programı Sekreteri ve UNESCO Temsilcisi  Prof. Patrick Mckeever ve  Adamello Brenta UNESCO Global Geopark Partneri Audi Firmasının Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Fabrizio Longo’nunb konuşmaları ile devam etti. UNESCO Jeoparklar Ağı Yetkilileri ile gerçekleşen toplantı oldukça yapıcı geçti. Konferansa, Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, Salihli Belediye Başkanı Zeki Kayda, Kula Jeoparkı Koordinatörü Prof. Dr.Tuncer Demir, UNESCO Görevlisi Özlem Adiyaman Lopes, İTÜ Avrasya Yerbilimcileri, Prf. Dr. Atilla Çiner ve 140’a yakın ülkeden 700 den fazla temsilci katıldı. Yabancı delegelere Türkiye’nin tarihi ve turistik güzellikleri ve Kula Jeoparkı hakkında bilgi veren Başkan Tosun, Başkan Kayda ve Koordinatör Prof. Dr. Tuncer Demir, katılımcıları Türkiye’ye davet etti.

Başkan Tosun; “ Kula Jeoparkı, En Değerli Mirasımız”

İtalya’da Türkiye, Manisa ve Kula’yı en iyi şekilde tanıtmaya çalıştıklarını ifade eden Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun; “İtalya’da devam eden 8. Uluslararası UNESCO Jeoparklar Ağı Toplantısına katıldık. Ülkemizi, Uluslararası düzeyde en iyi şekilde temsil ederek Kula Jeoparkı sayesinde ilçemizin Türkiye’nin jeoturizm üssü olmasını hedefliyoruz. Kula Jeoparkı, dünyada ve Avrupa’da, doğa korumacılığı ile birlikte doğa eğitiminin de yapılabildiği, yerel halka ekonomik gelir sağlayabilecek potansiyeli olan, son yıllarda hızla yaygınlaşan ve sürdürülebilir turizmin Türkiye’de UNESCO tescilli tek merkezi. Kula Jeoparkı için attığımız her adım, Kula’nın yarınları için en değerli yatırımdır. Kula Jeoparkı, bizim için özellikle dünyanın yeryüzü oluşumlarının neredeyse tüm izlerini barındırması noktasında doğanın en büyük mirasıdır. Salihli Belediye Başkanımız Zeki Kayda, Jeopark Koordinatörümüz Prof. Dr. Tuncer Demir ile birlikte bu toplantıya katılarak ülkemizi en iyi şekilde temsil ediyoruz. Üst düzey yetkililerle birçok toplantı gerçekleştiriyoruz. Bu tür toplantılar vesilesiyle Türkiye’yi ve Kula Jeoparkı’nı tanıtma imkanı bulmuş oluyoruz. Yaptığımız bu çalışmaların hayırlara vesile olmasını diliyorum” diye konuştu.

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

 • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
 • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
 • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
 • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!

Sosyal medya Safiye teyzeyi konuşuyor

Sosyal medya Safiye teyzeyi konuşuyor

İsrail gözünü Müslüman ülkelere dikti

İsrail gözünü Müslüman ülkelere dikti

Sivilleri Türkiye karşıtı gösteriye zorladılar

Sivilleri Türkiye karşıtı gösteriye zorladılar

Gücümüz 43 kat arttı, Avrupa'da birinciyiz

Gücümüz 43 kat arttı, Avrupa'da birinciyiz

Başkan Erdoğan AK Parti'nin Ordu adaylarını açıkladı

Başkan Erdoğan AK Parti'nin Ordu adaylarını açıkladı

Suriye'de sıcak saatler: Püskürtüldü

Suriye'de sıcak saatler: Püskürtüldü

Milli Eğitim Bakanı'ndan müjde! O sayı azaltılacak

Milli Eğitim Bakanı'ndan müjde! O sayı azaltılacak

Mısır ve Bahreyn düğmeye bastı

Mısır ve Bahreyn düğmeye bastı
 
İlk anayasa: Teşkilat-ı Esasiye - Tarihte bugün 20 Ocak 1921

İlk anayasa: Teşkilat-ı Esasiye - Tarihte bugün 20 Ocak 1921