KADEM 15 Temmuz'da kadın kahramanları andı

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Genel Başkanı Sare Aydın Yılmaz, 15 Temmuz'un kadın erkek fark etmeksizin vatanseverlerin, kahramanların ve şehitlerin günü olduğunu belirtti.

 • AA
 • 10
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
x

KADEM'den yapılan açıklamaya göre, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeniyle düzenlenen "Milli Birlik Yürüşü"ne "Birlikte Yürüyelim" sloganıyla katılan KADEM üyeleri, Millet Parkı'nda buluşarak, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ne ellerinde 15 Temmuz'un kadın şehitlerinin fotoğrafları bulunan döviz ve pankartlarla yürüdü.

Köprüdeki anma programına ve Şehitler Makamı'nın açılışına katılan KADEM ekibi, daha sonra Kısıklı Meydanı'nda gece boyu nöbet tuttu.

Kısıklı Meydanı'nda gerçekleştirilen nöbet sahnesinde konuşma yapan KADEM Genel Başkanı Sare Aydın Yılmaz, 15 Temmuz'un kadın erkek fark etmeksizin vatanseverlerin, kahramanların, şehitlerin günü olduğunu ifade etti.

Yılmaz, 15 Temmuz gecesi şehit düşen kadın kahramanların isimlerini tek tek okudu ve tüm şehitlere rahmet diledi.

-"15 Temmuz demokrasi tarihimiz açısından bir dönüm noktasıdır"

KADEM'in 15 Temmuz nedeniyle yayımladığı bildiride ise şu ifadelere yer verildi:

"15 Temmuz darbe girişimi, demokrasi tarihimiz açısından bir dönüm noktası olmuştur. Yaklaşık her on yılda bir yaşadığı darbeler, girişimler ve muhtıralar sebebiyle güçlü milletimizin iradesini yok sayan, seçilmiş siyasi liderleri idam sehpalarına mahkum eden zamanlardan, darbecileri kahreden ve minarelerden yükselen salaların yurdun dört bir yanında yankılandığı günlere eriştik. Kadınıyla erkeğiyle, genciyle yaşlısıyla tüm farklılıklarını bir kenarda bırakıp bir bütün olarak hareket eden Türk Milletinin feraseti ve cesareti sayesinde demokrasi ve özgürlüğümüze kasteden bu hain saldırı bertaraf edilmiştir. Ülkemizin geleceği için aziz milletimiz, gecenin bir yarısı ellerine bayraklarını alıp tankları durdurmak üzere sokağa çıkmıştır. Siyasi, dini, ideolojik vb. hiçbir görüş ayrılığı fark etmeksizin Türkiye'nin geleceğine sahip çıkan 15 Temmuz ruhu, demokrasinin teminatıdır. Demokrasimize sahip çıkan aziz milletimize, kararlılığı ile halkımıza cesaret veren Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan'a, Sayın Başbakanımız ve hükümetimize, darbe girişimine destek vermeyerek karşı mücadele eden Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarımıza, polisimize ve güvenlik güçlerimize, darbeye kalkışanlara bir ağızdan karşı çıkan parti liderleri ile sağduyulu açıklamalar yapan STK'larımıza ve darbe karşıtı tutum gösteren basınımıza sonsuz teşekkür ediyoruz."

15 Temmuz süreci sonrası ekonomik ve toplumsal olarak yaşanan zorlu sürecin, milletin büyük metaneti ve inancı ile en kısa sürede atlatıldığı aktarılan bildiride, "Bundan sonraki süreçte yapmamız gereken de ülkenin birliğine beraberliğine kasteden ne kadar örgüt ve grup varsa bunlara karşı ortak mücadele azminin yeniden sergilenmesi olmalıdır. Kaynağı ne olursa olsun darbe ve terör bir insanlık suçudur. Bir daha böyle hain girişimlerin yaşanmaması için FETÖ ile mücadele her alanda etkin ve kararlı şekilde sürdürülmelidir. Yargı kurumları, darbecilere ve onların destekçilerine hak ettikleri en ağır cezayı vermeli, milletimizin vicdanını rahatlatmalıdır." denildi.

Bildiride, 15 Temmuz Milli Birlik ve Demokrasi Günü'nün birinci yıl dönümünde bu gecenin unutulmadığı ve unutturulmayacağı ilan edilerek, "Milletin şeref ve istiklali için can veren aziz şehitlerimizi minnet ve şükranla yad ediyor, bu şanlı direnişte gazilik mertebesine erişen kahramanlarımıza bir kez daha şükranlarımızı sunuyoruz" ifadelerine yer verildi.

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

 • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
 • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
 • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
 • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
LPG tankına gizlenen eroini polis yakaladı

LPG tankına gizlenen eroini polis yakaladı