Kalın: Fırat Kalkanı'nın desteklenmesi durumunda DEAŞ'a karşı etkin mücadele edebilebilir

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın, "Fırat Kalkanı Operasyonu, uygun biçimde desteklenmesi durumunda Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ve diğer muhalif grupların, DEAŞ'a karşı etkin biçimde mücadele edebileceğini, bölgede barış ve düzeni sağlayabileceğini gösterdi." değerlendirmesinde bulundu.

  • AA
x

Kalın, Daily Sabah gazetesi için kaleme aldığı "DEAŞ, Dabık ve Kıyamet İdeolojisinin Aptallıkları" başlıklı makalesinde, Türk ordusunun destek verdiği Özgür Suriye Ordusu'nun 16 Ekim'de Dabık kasabasını DEAŞ'tan geri alarak 24 Ağustos'ta başlayan Fırat Kalkanı Operasyonu çerçevesinde DEAŞ'a bir darbe daha indirdiğini hatırlattı.

DEAŞ'ın iki aydan kısa süre içinde Türkiye-Suriye sınır bölgesindeki önemli bölgeleri kaybettiğini belirten Kalın, aynı zamanda DEAŞ'ın Dabık ile ilgili kıyamet öyküsü üzerine kurulu sapkın ideolojisinin en önemli unsurlarından biri olan meşruluk konusunda giderek artan bir sorunla karşı karşıya olduğuna işaret etti.

Kalın, Türkiye'nin sınırlarını terörist unsurlardan temizlemek için Fırat Kalkanı Operasyonu'na başladığını anımsatarak, makalesine şöyle devam etti:

"Operasyonunun başlangıcından bu yana Cerablus'un da aralarında bulunduğu kilit öneme sahip kentler ile Dicle ve Fırat nehirleri arasında, Türkiye-Suriye sınır bölgesinde DEAŞ'ın işgali altındaki çok sayıda köy ve kasaba kurtarıldı. Özgür Suriye Ordusu, verdiği kayıplara karşın, DEAŞ'ın kontrolündeki bölgelere ve terörist grubun Suriye'deki iki kalesi olan El-Bab ve Rakka'ya doğru durmadan ilerliyor. Fırat Kalkanı Operasyonu'nun, Suriye'de DEAŞ'a karşı etkili bir harekat olduğu ispatlandı: Operasyon sırasında bölgeler terörden temizlendi, Özgür Suriye Ordusu'nun morali yükseldi, ılımlı gruplar Özgür Suriye Ordusu'na katılmaları için teşvik edildi ve binlerce Suriyelinin evlerine dönmelerine olanak sağlandı. Daha da ötesi, PKK'nın Suriye'deki terörist kolları olan Demokratik Birlik Partisi (PYD) ve Halk Koruma Birlikleri'nin (YPG) bölgede DEAŞ'a karşı tek etkili güç olduğuna yönelik efsaneyi yıktı.

Burada Suriye savaşının başlangıcından bu yana birçok kez ılımlı muhalif grupları yarı yolda bırakan uluslararası topluma açık bir mesaj var. ABD önderliğindeki uluslararası koalisyon, Suriyeli muhaliflere verdiği sözleri tutmak yerine Esed rejimi ve Suriye savaşının geleceğiyle ilgili politikasını değiştirip durdu. Son dört yılda Suriye Ulusal Konseyi, Yüksek Müzakere Konseyi ve Özgür Suriye Ordusu'nun da aralarında bulunduğu çeşitli Suriyeli muhalif gruplara destek verilmemesi, DEAŞ'ın Suriye'de yükselmesine ve yayılmasına zemin hazırladı."

"Şimdi birçoğu benzer endişeleri duyuyor"

Kalın, bir taraftan Irak'ın 2003 yılında talihsizce işgal edilmesi diğer taraftan Maliki hükümetinin 2010-2013 yıllarındaki mezhepçi politikalarının neticesinde kurulan ve sonunda Irak'ın ikinci büyük kenti Musul'u ele geçiren DEAŞ'ın nasıl doğduğunun hatırlanmasının yeterli olacağını ifade etti.

Düşman bir hükümet ve ona bağlı azılı milis gruplar tarafından yabancılaştırılan, aşağılanan ve baskı uygulanan Sünni aşiretlerin ve Musul'un sıradan halkının, 2014 yılında 65 bin kişilik güçlü Irak ordusu tek bir kurşun atmadan kentten ayrılırken DEAŞ'ın şehirlerine girmesine seyirci kaldığını belirten Kalın, "Bu, DEAŞ'a güvenli bir liman sağlamanın yanı sıra Sünni-Şii ilişkilerini daha da zehirledi. Kısa bir süre önce başlayan Musul operasyonu konusunda da şimdi birçoğu benzer endişeleri duyuyor." değerlendirmesinde bulundu.

Kalın, Türkiye'nin, sınırlarını tüm terörist unsurlardan temizleyene, vatandaşlarının ve Suriye sınırındaki Suriyelilerin güvenliğini temin edene kadar Fırat Kalkanı Operasyonu'nu sürdürmeye kararlı olduğunu vurgulayarak, hayatın normale döndüğü Cerablus-Azez hattındaki güvenli koridorda yaşananların bu olduğunu, Suriye halkının, en azından bu bölgelerdekilerin, muteber ve mahfuz hissettiğini kaydetti. Kalın, bunun, dünyanın, taşeron savaşlar ve jeopolitik güç mücadelesi için Suriye halkını yüz üstü bırakmış göründüğü bir dönemde bir ümit ışığı olduğuna işaret etti.

"Sapkın ideolojisine büyük bir darbedir"

Dabık'ın kaybedilmesini, "DEAŞ için askeri bir yenilgi" sözleriyle nitelendiren Kalın, "Daha önemlisi, bu onun sapkın ideolojisine büyük bir darbedir. Çünkü DEAŞ, Dabık'ın, kıyamet günü savaşının, Hristiyan eskatolojisinde iyilerle kötüler arasındaki son savaşın geçeceği yer olduğuna inanıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Makalesinde, "Medine'den gelen gerçek inanç sahibi bir grubun, Dabık'ta kötüleri ve kafirleri yenilgiye uğratacağına ve İstanbul'u ele geçireceğine, bu büyük savaşın ardından kıyamet gününün geleceğine" bir rivayeti anımsatan Kalın, DEAŞ'ın bu nedenle İngilizce yayınlanan dergisine "Dabık", Türkçe edisyonuna da Fatih Sultan Mehmet'in 1453'de Osmanlı İmparatorluğu'na kattığı İstanbul'un eski adı "Konstantiniyye" ismini verdiğini belirtti.

Bu yayınlara üstünkörü bir bakışın hem rahatsız edici şeyleri ortaya çıkardığını hem de resmi gösterdiğini belirten Kalın makalesinde şu ifadelere yer verdi:

"Dabık dergisi, İslami kavramlarını korkunç şekilde çarpıtıyor ve asker toplama ve kendini övme amacıyla saf propaganda yapıyor. Dergi, terör örgütünün meşruluk için hırslı ve en sonunda aptalca arayışını gösteriyor. İlk kez Temmuz 2014'te yayımlanan ve 15. sayısını çıkaran dergi, tevhit, metot, hicret, cihat ve cemaatten yola çıktığını iddia ediyor. Profesyonel olarak üretilerek halife iddialarını meşru hale getirmek istiyorlar ve Müslümanlara buraya göç etmeleri çağrısı yapıyorlar. Ucuz propaganda taktikleri ve saldırıları kullanıyorlar ve Yahudiler, Hristiyanlar, Şii Müslümanlar ve Müslüman Kardeşler ve en sonunda tüm Müslümanlar onların sapkın ideolojilerini almıyor."

Kalın makalesinde, bunun her şeyi tersyüz ettiğine ve eninde sonunda da kendi kendini engelleyen bir anlamsızlığa dönüştüğüne dikkati çekti.

"Batı DEAŞ'ın mühimmatı İslam karşıtlığını alevlendirmeyi durdurmalı"

İlk olarak, İslami inancının köşe taşlarından olan birliğin tekdüzelik anlamına gelmediğini ve diğer Müslümanlar da dahil masum insanların öldürülmesini asla haklı çıkarmadığını vurgulayan Kalın makalesinde şu değerlendirmede bulundu:

"İslam Peygamberi hakkında herhangi bir şey bilen biri DEAŞ'ın sözde 'metodunun' Peygamberimizin hayatı ve öğretileriyle hiçbir alakası olmayacağını bilir. DEAŞ, asker toplamadaki iddialarını haklı çıkarmak için İslam peygamberinin Mekke'den Medine'ye tarihi göçünü kullanıyor ancak bu da tamamen yanlış. Peygamberimiz, Mekke'den Medine'ye 622 yılında baskı ve eziyetlerden kurtulmak için göç etti. DEAŞ ise hakimiyeti altındaki insanlara baskı ve eziyet etmek dışında bir şey yapmadı. Peygamberimiz ve ona bağlı olanlar, Medine'de sonraki İslam medeniyetinin temellerini atarken DEAŞ, Müslüman ve Batı ülkelerinde terörizmle iç içe olmaktan başka bir şey yapmadı. Terör örgütü, Kur'an ile sünnet ve İslami gelenek gibi İslam'ın meşru kaynaklarını tamamen ihlal ederek cihat ve cemaat kavramını suistimal etti. ?Şu bi?r gerçek ki? DEAŞ'ın teolojik ve hukuksal iddiaları tamamen reddedildi ve İslam dünyasının önde gelen dini otoriteleri tarafından Eylül 2014'te örgüt elebaşı Ebubekir Bağdadi'ye gönderilen açık mektupta çürütüldü."

Dini fetva olarak da nitelendirilebilen mektubun DEAŞ'ın ideolojisini ve dini meşruluk iddialarının yanlışlığını madde madde ispatladığına işaret eden Kalın, "Mektup, DEAŞ'ın nasıl dini kavramları çarpıtarak modern çağın şeytani akımlarına benzer yıkıcı bir ideoloji inşa ettiğini ortaya koyuyor. Geçen yıl, Diyanet İşleri Başkanlığı, 'Dini tahrif ve terör hareketi olarak DEAŞ' başlıklı 40 sayfalık bir reddiye yayımlamıştı. DEAŞ ideolojisinin meşruluğunu yok etme çabaları, hem İslam dünyasında hem de Batı'da yaşayan Müslüman liderler tarafından sürdürülmeli. Müslümanlar, tahrif ve yıkım amaçlı dünyevi emeller güden bir grup barbarın, dinlerini ve zengin kültürünü gasp etmesine izin vermemeli. Batılı ülkeler DEAŞ'ın ne olduğunu görmeli ve onların mühimmatı olan islamofobi ve İslam karşıtlığını alevlendirmeyi durdurmalıdır."

"Bu kazananı olmayan bir savaşa dönüşüyor"

Kalın, makalesine şöyle son verdi:

"Dabık'ın temizlenmesi elbette önemli bir olay ancak hikayenin sonu değildir. DEAŞ, El Bab, Rakka ve Musul'da şiddetli bir savaş vereceğe benziyor. Her şeye rağmen, onlara karşı savaş düşünsel, siyasi ve askeri güç noktasında devam etmeli. Ancak dünya, 60 ülkeyi aşkın bir koalisyonun bugüne kadar bu terör grubuna karşı koymayı nasıl ve neden başarmadığını kendisine sormalı. İnsan kendi kendine, bu 'başarısızlığın' nedeninin, DEAŞ gibi grupların 21. yüzyılda taşeron savaşlarındaki 'kullanım değeri' ve Ortadoğu ile İslam dünyasında kargaşa çıkarmak amacını uygulamaya yönelik kullanışlı bir araç olması mı olduğunu sormadan edemiyor.

Bu soru aynı zamanda, Suriye savaşının iki canavarı olan DEAŞ ve Esed rejiminin birbirini beslediğinin ve hayatta kalmalarına izin verildiği müddetçe de Suriye ve ötesinde yaşanan en kötü insanlık krizini beslemeye devam edeceği gerçeğinin acı bir hatırlatıcısıdır. DEAŞ'ı Suriye, Irak ve diğer bölgelerden temizlemek önemlidir. Ancak bu savaş, başka ihtilaf ve ayrılıkların tohumunu ekmemelidir. Küresel güçler, bölgedeki taraflar ve diğer bağımsız aktörlerden oluşan taraflar DEAŞ'ı küçük stratejik emellerine alet etmeyi durdurmalı. Çünkü bu kazananı olmayan bir savaşa dönüşüyor. İki yanlış bir doğru etmez."

 

Haber Turu

TBMM Başkanı Kahraman, Mahmud Abbas’la görüştü

TBMM Başkanı Kahraman, Mahmud Abbas’la görüştü

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüştü.

'15 Temmuz darbe girişimi'ne ilişkin İstanbul'daki ilk dava kabul edildi

''15 Temmuz darbe girişimi''ne ilişkin İstanbul'daki ilk dava kabul edildi

"15 Temmuz darbe girişimi"ne dair İstanbul'daki ilk dava kabul edildi. 21 polisin 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla cezalandırılmaları isteniyor.

Cenazesine kimse katılmadı

Cenazesine kimse katılmadı

15 Temmuz FETÖ'nün darbe girişiminin aktörlerinden Hava Kuvvetleri eski Komutanı Akın Öztürk'ün babası hayatını kaybetti. Darbeci Öztürk'ün babası sessiz sedasız toprağa verildi.

Nasuh Mahruki hakkında tutuklama talebi

Nasuh Mahruki hakkında tutuklama talebi

Bir televizyon programında sarf ettiği sözler nedeniyle hakkında soruşturma açılan AKUT Başkanı Mahruki tutuklanması istemiyle hakimliğe sevk edildi

İstanbul'da 'kamyon terörü' kamerada

İstanbul'da ''kamyon terörü'' kamerada

İstanbul'da otoyolda bir kamyoncunun trafikteki tehlikeli hareketleri "bu kadarına da pes" dedirtti. Yolda zikzaklar çizerek ilerleyen kamyon sürücüsü, bir başka sürücü tarafından saniye saniye görüntülendi.

Muş Valisi Seddar Yavuz: Muş milletvekilinin aracında KCK’lı yakalandı

Muş Valisi Seddar Yavuz: Muş milletvekilinin aracında KCK’lı yakalandı

Muş Valisi Seddar Yavuz, 2’si köy muhtarı 3 kişinin terör örgütü PKK'ya yardım ve yataklık yaptıkları gerekçesiyle tutuklandığını ve Muş milletvekilinin aracında da KCK'nın sözde Muş temsilcisinin yakalandığını söyledi.

Erdoğan, emekli vaiz Enver Baytan'ın cenaze törenine katıldı

Erdoğan, emekli vaiz Enver Baytan'ın cenaze törenine katıldı

Yaşlılığa bağlı nedenlerden dolayı 91 yaşında vefat eden İslam alimlerinden emekli vaiz Enver Baytan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı törenle son yolculuğuna uğurlandı.

Terör örgütü PKK'nın Mersin'i kana bulayacak timi yakalandı

Terör örgütü PKK'nın Mersin'i kana bulayacak timi yakalandı

Suikast ve bombalı eylem yapmak üzere Mersin'e gelip keşif yaptığı anlaşılan ve PKK terör örgütü üyesi olduğu açıklanan Medine A., sahte kimlikle geldiği kentte yakalandı. Bu terörist ile birlikte 7 kişi daha gözaltına alındı.

KPSS soruşturmasında FETÖ bağlantılı deliller artıyor

KPSS soruşturmasında FETÖ bağlantılı deliller artıyor

KPSS'de usulsüzlük iddiaları üzerine, Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçları Soruşturma Bürosu Cumhuriyet Savcısı Yücel Erkman'ın başlattığı soruşturma kapsamında 4 iddianame hazırlandı ve 384 sanık hakkında dava açıldı. Davalar, FETÖ'nün darbe girişiminin ardından yeni boyut kazanmaya başladı.

İstanbul'dan gelen askeri sevkiyat Gaziantep'e ulaştı

İstanbul'dan gelen askeri sevkiyat Gaziantep'e ulaştı

Askeri birliklerin şehir dışına taşınması kapsamında, 22 askeri araç ve personel ile içinde askeri malzemelerin bulunduğu 10 vagon İslahiye ilçesine ulaştı.

Musul'da Haşdi Şabi endişesi

Musul'da Haşdi Şabi endişesi

Irak'taki Sünni Halk Hareketi sözcüsü Zufeyri, "Haşdi Şabi'nin Felluce'nin DEAŞ'tan kurtarılmasında gerçekleştirdiği ihlallerden daha fazlasını Musul'da yapacağına dair göstergeler var" dedi.

Gine'de FETÖ'den devralınan okullarda eğitim başladı

Gine'de FETÖ'den devralınan okullarda eğitim başladı

Türkiye Maarif Vakfı'nın, Gine'de FETÖ'den devraldığı 5 okulda öğrenciler ders başı yaptı.

Hırvatistan Cumhurbaşkanı Azerbaycan´da

Hırvatistan Cumhurbaşkanı Azerbaycan´da

Azerbaycan Cumhuriyeti'ne resmi ziyarette bulunan Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar, Azerbaycan Cumhurbaşkan İlham Aliyev tarafından resmi törenle karşılandı.

Malta’daki uçak kazasında ölenlerin kimlikleri belli oldu

Malta’daki uçak kazasında ölenlerin kimlikleri belli oldu

Malta’da bu sabah kalkışından kısa süre sonra düşen uçakta hayatını kaybeden 5 kişinin Fransız yetkililer olduğu bildirildi.

Uçağın düşme anı kamerada

Uçağın düşme anı kamerada

DEAŞ hedefleri vuruluyor

DEAŞ hedefleri vuruluyor

Fırat Kalkanı Operasyonu'nun 62'nci gününde Özgür Suriye Ordusu’nun ilerleyişi sürerken, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, çok namlulu roketatarlarla (CNRA) DEAŞ hedefleri ateş altına alındı.

Kırgızistan'da koalisyon hükümetinde çatlak çıktı

Kırgızistan'da koalisyon hükümetinde çatlak çıktı

Sosyal Demokrat Partisi koalisyondan ayrılma kararı aldı

Afganistan'da DEAŞ'a karşı operasyon yapılıyor

Afganistan'da DEAŞ'a karşı operasyon yapılıyor

Afganistan'ın doğusundaki Nangarhar vilayetinde terör örgütü DEAŞ'a karşı operasyonlar devam ediyor.

Rejim uçakları 5 kişiyi öldürdü

Rejim uçakları 5 kişiyi öldürdü

Rejime ait savaş uçağının İdlib'in Kefr Teharim beldesine yönelik saldırısında 5 kişi öldü

Somalili korsanların kaçırdığı denizciler serbest bırakıldı

Somalili korsanların kaçırdığı denizciler serbest bırakıldı

Korsanlar tarafından yaklaşık 5 yıl önce kaçırılan denizciler Kenya'da serbest bırakıldı.

Asgari ücretliye vergi dilimi avantajı

Asgari ücretliye vergi dilimi avantajı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu, "Vergi dilimleri dolayısıyla maaşı bin 300 liranın altına inenler dahil, Sayın Başbakanımızın kamuoyuna verdiği söz üzerine hiç kimse bin 300 liranın altında maaş almayacak." dedi.

'Rusya, geçici kısıtlamaların kaldırılması için Türkiye'yi bekliyor'

"Rusya, geçici kısıtlamaların kaldırılması için Türkiye'yi bekliyor"

Rusya Tarım Ürünleri Denetim Dairesi'nden (Rosselkhoznadzor), bazı Türk gıda ürünlerine uygulanan geçici kısıtlamaların kaldırılması için Türk tarafının hazırlanması gereken programın beklendiği bildirildi.

Altının gramı 125 lirada dengelendi

Altının gramı 125 lirada dengelendi

Altının gram fiyatı sınırlı düşüşle 125 lira seviyelerinde dengelendi.

Galatasaray hisseleri uçuşa geçti

Galatasaray hisseleri uçuşa geçti

Borsa İstanbul'da işlem gören Galatasaray AŞ hisselerinin fiyatı cumartesi günü gerçekleştirilen genel kurulun ardından haftaya yaklaşık yüzde 12 yükselişle başladı.

Konut satışları Eylül'de yüzde 18 arttı

Konut satışları Eylül'de yüzde 18 arttı

Türkiye’de 2016 Eylül ayında 108 bin 918 konut satıldı.

Sürücüler son yılların en ucuz kasko fiyatıyla karşı karşıya

Sürücüler son yılların en ucuz kasko fiyatıyla karşı karşıya

Trafik sigortasında fiyat tartışması tüm hızıyla devam ederken sürücüler, son yılların en ucuz kasko fiyatı ile karşı karşıya.

Borsa haftaya yükselişle başladı

Borsa haftaya yükselişle başladı

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, haftaya yüzde 0,51 yükselişle 79.242,08 puandan başladı.

Koç Holding'den vergi borcu yapılandırması

Koç Holding'den vergi borcu yapılandırması

Koç Holding, vergi cezalarını yapılandırarak yaklaşık 23 milyon TL tutarındaki toplam yükümlülüğü peşin ödeyeceğini duyurdu.

Küresel piyasalar imalat verilerine odaklandı

Küresel piyasalar imalat verilerine odaklandı

Küresel piyasalar yeni haftada ABD büyüme verilerine odaklanırken, bugün dünya genelinde imalat sanayi Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerinin takip edileceği belirtiliyor.

Dolar/euro güne böyle başladı

Dolar/euro güne böyle başladı

İstanbul serbest piyasada dolar 3,0760, avro 3,3450 liradan haftaya başladı.

İspanya'da Emre Çolak tepkisi!

İspanya'da Emre Çolak tepkisi!

Deportivo'da Emre Çolak'ın 4-1 kaybedilen Celta Vigo maçı kadrosuna alınmaması, tepkilere neden oldu.

Şenol Güneş tarih yazıyor

Şenol Güneş tarih yazıyor

Beşiktaş'ı geçtiğimiz sezon şampiyonluğa taşıyan Şenol Güneş, bu sezon da takımına 12 yıl sonra en iyi başlangıcı yaptırdı.

Andorra-İsrail U19 maçına Türk hakem

Andorra-İsrail U19 maçına Türk hakem

UEFA, FIFA kokartlı hakem Ali Palabıyık'ı Andorra'da oynanacak 2017 19 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası Eleme Turu 3. Grup maçlarında görevlendirdi.

Trabzonspor iki haftadır gol yemiyor

Trabzonspor iki haftadır gol yemiyor

Süper Lig'de sezonun ilk 6 haftasında kalesinde 10 gol gören Trabzonspor, son iki haftada ise kalesini gole kapattı.

NBA'de heyecan yeniden başlıyor

NBA'de heyecan yeniden başlıyor

Amerikan Basketbol Ligi NBA'de 2016-17 sezonu, 26 Ekim Çarşamba sabaha karşı oynanacak maçlarla başlıyor.

Galatasaray'da Sabri Sarıoğlu modası geçmiyor

Galatasaray'da Sabri Sarıoğlu modası geçmiyor

Galatasaray, Sabri Sarıoğlu'nun A Takım'a çıktığı 2003 yılından bu yana sağ bek transferine 38 milyon lira harcadı. Ancak son dönemde Tarık, Linnes, Salih Dursun ve Cavanda'da olduğu gibi forma her zaman Sabri'ye kaldı.

Fenerbahçe'den açıklama geldi! van der Wiel...

Fenerbahçe'den açıklama geldi! van der Wiel...

Fenerbahçe Kulübü Doktoru Prof. Dr. Burak Kunduracıoğlu, sakat futbolcuların son durumu hakkında açıklamalarda bulundu.

Caner Erkin'e ilk ziyaret Fikret Orman'dan

Caner Erkin'e ilk ziyaret Fikret Orman'dan

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, Antalyaspor karşılaşmasında aşil tendonunun kopması sonucu ameliyat olan Caner Erkin'i ziyaret etti.

Şehit Ömer Halisdemir'in ailesi Akyazı'nın açılışına davet edildi

Şehit Ömer Halisdemir'in ailesi Akyazı'nın açılışına davet edildi

Trabzonspor yöneticisi ve Akyazı Spor Kompleksi Koordinatörü Gökhan Saral, 15 Temmuz'daki hain darbe girişiminde FETÖ'cü teröristlerce şehit edilen Ömer Halisdemir'in ailesini, Akyazı Stadı'nın açılışına davet ettiklerini açıkladı.

Mourinho'dan Conte için şok iddia

Mourinho'dan Conte için şok iddia

Chelsea'nin Manchester United'ı 4-0 yendiği maç sonrası merak edilen konuların başında Jose Mourinho'nun, Antonio Conte'nin kulağına ne söylediği geliyordu...

Günde 90 bardak çay içiyor

Günde 90 bardak çay içiyor

Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde, elektrikçi Sadi Akpınar, çay tutkusu ile ilgi odağı oldu. İşyerinin önündeki semaverde sürekli çay demleyen Akpınar, çay tutkusunun babadan geldiğini söyledi. Akpınar, çayın bu güne kadar hiçbir zararını görmediğini anlattı.

Camide telefonunu şarj eden vatandaştan duygulandıran davranış

Camide telefonunu şarj eden vatandaştan duygulandıran davranış

Zonguldak'ın Alaplı ilçesindeki bir camide cep telefonunu şarj eden vatandaş, imam ve cemaatten "helallik" istediği bir kağıt ile 1 lirayı camiye bıraktı.

'Kedi bölüğü' sabah içtimasında

''Kedi bölüğü'' sabah içtimasında

Çanakkale’de seyyar satıcılık yapan 72 yaşındaki İsmet Topuz, 35 yıldır kordon boyunda kedileri besliyor. 3 bölüğe ayrılan kediler, Topuz’un komutuyla saklandıkları yerden çıkarak sıraya geçip yemek bekliyor.

Laz Kültür Derneğinden birlik beraberlik buluşması

Laz Kültür Derneğinden birlik beraberlik buluşması

Antalya'da yeni kurulan Laz Kültür Derneği ilk birlik ve beraberlik buluşmasını Döşemealtı Mesire alanında düzenlediği piknikle yaptı.

'Reis'te Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı o fenomen seslendirdi

'Reis'te Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı o fenomen seslendirdi

Sosyal medyada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın birebir sesini taklit edip herkesi şaşırtarak fenomen olan Gökhan Aslan, Erdoğan’ın hayatının anlatıldığı ‘Reis‘ filminde seslendirme yaptı. Erdoğan’a büyük bir hayranlık duyduğunu belirten ve ona taklidi ile seslenen Aslan, “Cumhurbaşkanım elinizi öpüp bir helallik almak en büyük hay

Ölümü göze alıp 1,5 yılda 84 kilo verdi

Ölümü göze alıp 1,5 yılda 84 kilo verdi

Antalya’da ölümü göze alarak tüp mide ameliyatı olan kadın 168 kilodan 84 kiloya düşmeyi başardı. Ev hanımı 44 yaşındaki Muhsine Tekin, kilolarından kurtulmanın sevincini dans ederek yaşadı.

 Arap medyası Ordu'da

Arap medyası Ordu'da

Ordu’nun turizm odaklı gelişmesi ve kalkınması amacıyla Vali İrfan Balkanlıoğlu tarafından başlatılan tanıtım faaliyetleri kapsamında, Körfez ülkelerinden 50 gazeteci ve seyahat acentesi temsilcisi Ordu’ya geldi.

Meteoroloji uyardı: Soğuk hava geliyor

Meteoroloji uyardı: Soğuk hava geliyor

Türkiye bugünden itibaren yeni bir yağışlı hava sisteminin etkisine giriyor. Ege'nin kuzey kesimleri, Marmara'nın güney ve doğusu, Batı Karadeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun kuzeybatı kesimlerinde sağanak yağış bekleniyor. Bu yağışlar Afyonkarahisar, Eskişehir ve Ankara çevrelerinde daha hafif yağışlar şeklinde görülecek.

Bursa’da kiraz ağaçları çiçek açtı

Bursa’da kiraz ağaçları çiçek açtı

Bursa’da son bir haftada mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklar, kiraz ağaçlarının zamansız çiçek açmasına sebep oldu.

1 yaşındaki Hasancan'ın feci ölümü

1 yaşındaki Hasancan'ın feci ölümü

ADANA'da otomobil ile kamyonun çarpışması sonucu meydana gelen kazada 1 yaşındaki Hasancan Deniz hayatını kaybetti.