Milli Savunma Bakanı Işık: Türkiye, Kıbrıs'ta çözümden yana tavrını ortaya koydu

Milli Savunma Bakanı Işık, Türkiye'nin Kıbrıs konusunda çözümden yana ama tavizden yana olmayan tavrını ortaya koyduğunu söyledi.

 • AA
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
x

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Türkiye'nin Kıbrıs konusunda çözümden yana ama tavizden yana olmayan tavrını ortaya koyduğunu belirterek, "Türkiye, bu konuda hiçbir zaman Kıbrıs Türk halkının ulusal çıkarlarından zerrece taviz vermeden yoluna devam edecektir." dedi.

Işık, TBMM Genel Kurulunda görüşülen, BM Güvenlik Konseyinin UNIFIL'in görev süresinin uzatılması yönünde karar alması durumunda; hudut, şümul ve miktarı hükümetçe belirlenecek Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının 5 Eylül 2017 tarihinden itibaren 31 Ekim 2018 tarihine kadar UNIFIL Deniz Görev Gücüne iştirak etmesine ilişkin Başbakanlık Tezkeresi üzerinde hükümet adına konuştu.

Fikri Işık, 2006 yılında İsrail-Lübnan Savaşı sonrasında Lübnan'da barışın tesisi amacıyla oluşturulan ve Türkiye'nin de kuvvet katkısında bulunduğu BM Lübnan Geçici Görev Gücü'nün (UNIFIL) başarıyla icra ettiği görevler sonucunda Lübnan-İsrail sınırında sağlanan güvenlik ve istikrar ortamının sürdüğünü bildirdi.

"Kalıcı barış, güvenlik ve refah kuşağının oluşturulması"

Fikri Işık, Türkiye'nin dış politikasının temel hedeflerinden birisinin de ülke etrafında kalıcı barış, güvenlik, istikrar ve refah kuşağının oluşturulması olduğunu vurgulayarak, Lübnan'ın coğrafi açıdan küçük olmakla birlikte, bölge istikrarı bakımından kilit öneme sahip olduğuna dikkati çekti.

Milli Savunma Bakanı Işık, UNIFIL'de görev yapan Türk birliklerinin sergilediği üstün performansın, diğer katılımcı ülkeler tarafından olduğu kadar, Lübnan halkı tarafından da taktirde karşılandığını belirtti.

Kıbrıs müzakereleri

Kıbrıs konusundaki müzakerelerin bitirildiğini anımsatan Işık, şunları kaydetti:

"Türkiye haklılığını, BM Güvenlik Konseyi, Genel Sekreterliği ve müzakerelere katılan tüm ülkeler nezdinde bir kez daha tescil etti. Türkiye, çözümden yana ama tavizden yana olmayan tavrını ortaya koydu. Görüşmeler kapanmıştır. Türkiye bu konuda hiçbir zaman ulusal çıkarlarından, Kıbrıs Türk halkının ulusal çıkarlarından zerrece taviz vermeden yoluna devam edecektir. Bu, Hükümet ve devlet politikasıdır. Bundan hiç tereddütünüz olmasın."

"Türkiye'nin bölgede yer alması stratejik bir önceliktir"

Bakan Işık, Türk Silahlı Kuvvetleri Unsurlarının Mali ve Orta Afrika Cumhuriyeti'nde Yürütülen Birleşmiş Milletler Harekat ve Misyonlarına Katılımına İlişkin Başbakanlık Tezkeresi görüşmelerinde yaptığı konuşmada ise "Osmanlı İmparatorluğu'ndan günümüze kadar bir Afro-Avrasya ülkesi olan Türkiye'nin, 21. yüzyılın gerçekleriyle uyum içerisinde yeni bir döneme giren Afrika politikasının da bir gereği olarak bölgede yer alması stratejik bir önceliktir." dedi.

Afrika'da bölgesel istikrar ve barışın sağlanması

Afrika'da bölgesel istikrar ve barış için tehdit oluşturan insani ve siyasi krizlerin çözümüne katkıda bulunmanın Türkiye'nin Afrika Ortaklık Politikasının bir gereğini oluşturduğunu dile getiren Işık, Türkiye'nin, Afrika politikası kapsamında, Mali ve Orta Afrika Cumhuriyeti'nin toprak bütünlüğünün ve ulusal birliğinin sağlanması, ulusal uzlaşma çabalarının başarıyla sonuçlanması, demokratik düzene dönüşle siyasi istikrarın ve sürdürülebilir ekonomik kalkınmanın sağlanması yönünde bir politika takip ettiğini ifade etti.

"Katar krizine barışçı çözüm bulunması için gayretlerimizi sürdüreceğiz"

Katar konusunda, Türkiye'nin politikasının başından beri belli olduğunu kaydeden Işık, Türkiye'nin duruşunun, bölgedeki istikrarsızlığa bir odun atmamak, aksine bunu giderecek adımlar atmak olduğunu vurguladı.

Türkiye'nin dikkatli, dengeli ve kararlı bir politika izlediğini belirten Işık, haktan ve doğrudan yana olmaya devam edeceklerinin altını çizdi. Işık, bu anlamda Katar krizine barışçı çözüm bulunması konusundaki gayretlerini sürdüreceklerini dile getirdi.

"Türkiye NATO'nun çok önemli bir üyesidir ancak esiri değildir"

S-400 konusuna da değinen Bakan Işık, Türkiye'nin NATO'nun çok önemli bir üyesi olduğunu ve bu ittifakta yer aldığını ancak NATO'nun esiri olmadığını belirtti.

 

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

 • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
 • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
 • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
 • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bahçeli görüşmesinden ilk görüntüler

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bahçeli görüşmesinden ilk görüntüler

'Yılanların Efendisi' yılan tarafından öldürüldü

'Yılanların Efendisi' yılan tarafından öldürüldü

Kolay gibi görünen çok zor sorular

Kolay gibi görünen çok zor sorular

Türkiye'de hangi il hangi takımı tutuyor

Türkiye'de hangi il hangi takımı tutuyor