Rıza Sarraf'tan 'hayali gıda ticareti' itirafı

ABD'de devam etmekte olan Halkbank kumpas davası kapsamında 'Cezaevinden çıkmanın en kolay yolunun yalandan geçtiğini' söyleyen Rıza Sarraf, iftirayla karışık itiraflarına devam ediyor. Davanın seyrine etki edecek yeni bir itirafta daha bulunan Sarraf, Halk Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'ya, kurduğu hayali ihracat sistemi hakkında nasıl yalan söylediğini itiraf etti.

 • AA
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
x

ABD'deki kumpas davasında  savcılık ile işbirliğine giderek tanıklık yapmayı kabul eden Sarraf, duruşmanın 7. gününde Halk Bankası eski Genel  Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'ya kurduğu hayali ihracat sistemi hakkında nasıl yalan söylediğini itiraf etti.

ATİLLA YÜZ YÜZE GÖRÜŞME TALEBİNDE BULUNMADI

Atilla'nın avukatlarından Cathy Fleming'in sorularını yanıtlayan  Sarraf, Atilla'nın  kendisinden yaklaşık bir yıl sonra tutuklandığını öğrendiğinde "şoke olduğunu"  dile getirdi. Fleming, Sarraf'ın telefon görüşmelerinde Halk Bankası eski Genel  Müdürü Süleyman Aslan ve  o dönem bankada dış operasyonlardan sorumlu Levent  Balkan ile yüz yüze görüşme taleplerinin olduğunu ancak Atilla'dan hiç bir zaman  yüz yüze görüşme talebinde bulunmadığına dikkati çekti.

SÖYLEDİĞİ YALANLARI ANLATTI

Halk Bankası çalışanlarının büyük bir kısmının yaptığı işin bütün  detaylarını bilmediğini belirten Rıza Sarraf,  yaptığı "hayali ticaret" konusunda  Halk Bankası çalışanlarına yalan söylediğini anlattı.Sarraf, "Bankada ne ticareti yaptığımızı bilen bir üst düzey vardı.  Alt kademe ne yaptığımızı bilmiyordu. Halk Bankasında alt kademeden beni arayan  olursa, bu NIOC'nin (İran Milli Petrol Şirketini) ödemesi demedim tabii ki. Zaten  telefonlarda da çok açık hiçbir zaman konuşmadık ... Bilmeyen insanlara yalan  söylediğim kesinlikle doğrudur." şeklinde konuştu.

'EVET YALAN SÖYLEDİM'

Öte yandan Sarraf, Fleming'in ısrarlarına rağmen Aslan, Atilla ve  kendisi arasında gerçekleşen ve bu sistemle ilgili olan toplantının tarihini net  olarak hatırlayamadığını söyledi .Fleming'in hayali gıda ticareti ile ilgili sorularını yanıtlayan  Sarraf, "Atilla beyin gerçek gıdanın fiziksel olarak gitmeyeceği hakkında hiçbir  fikri yoktu." dedi.

Sarraf, gıda ticaretine ilişkin "Atilla'ya yalan söylediniz" sorusuna  ise "Doğrudur, evet yalan söyledim." şeklinde cevap verdi. Sarraf, kendi işinin detayları ve hesap ekstrelerini rakiplerine  verdiğini iddia ettiği Levent Balkan'ı Süleyman Aslan'a şikayet ettiğini de  anlattı. Sarraf,  Balkan'ın Halk Bankası'ndan ayrılmasının bununla ilgili olup  olmadığını bilmediğini öne sürdü.

HAPİSHANEDEN ÇIKMAK İÇİN YALAN PAZARLIĞI

Sarraf'ın "hapishaneden çıkmak ya da daha az ceza almak için  işlemediğin suçları kabul etmek zorundasın" dediği ortaya çıkmıştı. Atilla'nın avukatları, Sarraf'ın hapishanedeki telefon görüşmelerinin  kayıtlarına ilişkin mahkemeye bir mektup sunmuştu.Savunmanın avukatlarının sunduğu mektupta, 15 Eylül 2016'da Sarraf ile  Ahad isimli bir kişi arasında geçen telefon konuşmasında Sarraf'ın "ABD'de  hapishaneden çıkmak ya da daha az ceza almak için işlemediğin suçları kabul etmek  zorundasın" dediği belirtildi.Mektupta Sarraf'ın "daha az ceza alabilmek için yalan ifade vermekte  istekli olduğu" belirtildi.Ancak, mahkemenin elektronik belgelere erişim sistemine yüklenen  mektup, kısa süre sonra mühürlendi ve kamu erişimine kapatıldı.

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

 • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
 • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
 • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
 • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
CHP´li Bakırköy Belediyes´nin kumpasıyla mağdur oldular

CHP´li Bakırköy Belediyes´nin kumpasıyla mağdur oldular

Çekilmiş en iyi askeri fotoğraflar

Çekilmiş en iyi askeri fotoğraflar

En Çok Okunanlar