Beyaz Saray darbesi

Türkiye’yi darbelerle yönetmeye alışkın ABD, Gezi’den bu yana sürdürdüğü denemelerine finansal sistem üzerinden bir yenisini eklemeye çalışıyor. Hedef; boyun eğdiremedikleri Erdoğan...

NATO üyesi Türkiye ve ABD’nin ilişkileri ‘Stratejik Ortaklık’ kapsamında bulunuyor ancak Türkiye ne zaman ulusal çıkarlarını korumak istese devreye ABD derin devleti ve darbeler giriyor. 12 Mart, 12 Eylül, 28 Şubat, 17-25 Aralık’tan sonra şimdi de ‘15 Aralık Reza Zarrab’ dosyası... Gezi olaylarından itibaren yapılan darbe denemelerine son olarak Zarrab hamlesi eklendi. 17-25 Aralık’ta Paralel Yapı’nın Türkiye’deki maşası eski savcı Zekeriya Öz tarafından yapılan girişimin benzeri şimdi de ‘ABD’nin Zekeriyası’ savcı Bharara tarafından deneniyor.

ABD PLANLADI

FETÖ üyesi polis, savcı ve hakimler tarafından 17 Aralık 2013 tarihinde, ‘Yolsuzluk’ iddiasıyla AK Parti hükümetine karşı başlatılan darbe planının odağında İranlı işadamı Zarrab vardı. O dönemde İran ile Türkiye arasında altın ticareti sırasında yolsuzluk yapıldığı iddiasıyla hükümet düşürülmek istendi. FETÖ’nün başarısız olduğu plan, aynı dosya üzerinden bu kez bizzat ABD tarafından ‘Kara Para Soruşturması’ adı altında devreye sokuldu.

YENİ KILIF KARA PARA

ABD’nin Uluslararası Ticaret ambargosunun İran ile Türkiye arasında altın ticareti üzerinden delindiği iddiasıyla başlatılan yeni darbe planında, tıpkı Paralel darbe girişiminde olduğu gibi Zarrab üzerinden AK Parti hükümeti hedef alınıyor.

AJANLAR DEVREDE

Bu kapsamda Zarrab’ın göstermelik ‘Çocuğumu Disneyland’a götürüyorum’ gerekçesiyle ABD’ye götürüldüğü, Zarrab daha uçağa binmeden önce ABD’de onu Miami Havalimanı’nda karşılama hazırlığı yapıldığı ve Zarrab’ın kefaletle serbest yargılanmasının planlandığı iddia edildi.  Soruşturmayı yürüten ABD’de ‘siyasi ve derin devlet çıkarlarına uygun davalara bakmakla’ ünlü New York Güney Bölge Başsavcısı Preet Bharara, daha önce bir soruşturma için 25 farklı ülkeye ajan ve asker göndererek, bu 25 ülkedeki isimleri ABD’de yargı önüne çıkarmakla ünlenmişti. Savcı Bhara’nın, Türkiye’den Zarrab’ı da ABD’ye aynı yöntemle götürdüğü belirtiliyor.

RUBIN DARBE PLANINI DEŞİFRE ETTİ

Peki ama ABD, Türk hükümetini neden devirme planı yapıyor? ABD, beş yıl sürmüş bir soruşturma sonunda 15 Aralık 2013’te tamamlanmış bir iddianameyi, şimdi neden gündeme getiriyor? Bu soruşturmaya destek veren ve AK Parti karşıtlığı ile bilinen CIA bağlantılı isimlerin açıklamalarına bakıldığında, Türkiye’de son yıllarda yaşanan gerilimlerin nedeni de anlaşılıyor. Planın arkasındaki isimlerden eski ABD Başkanı Bush’un danışmanı Michael Rubin ve diğer Neoconlar, Türkiye’nin karşı çıktığı Suriye’nin kuzeyinde ‘PKK/PYD devleti planı ve bu plana karşı çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a olan karşıtlıkları ile biliniyor. Rubin, “Türkiye’de darbe olabilir mi?”başlıklı yazısında o kadar ileriye gitti ki Erdoğan’ı Türkiye’de devirecek kişilerin Mısır’da olduğu gibi ‘demokrasiyi yeniden inşa eden adam’ imajıyla uluslararası destek göreceği hatta Mursi’nin Mısır’da gördüğü destek kadar Erdoğan’a destek gösterilmeyeceğini bile söyleyebildi. Rubin’in makalesini yayımlayan yayımlandığı American Enterprise Institute (Amerika Girişimcilik Enstitüsü), askeri darbeleri savunan ve CIA’nın yan kuruluşu olarak bilinen bir düşünce kuruluşu. Şimdiki başkanı Arthur C. Brooks, 1998-2008 yılları arasında CIA’in yan kuruluşu olan ve Suriye’nin kuzeyinde bir PKK/PYD devleti kurulacağını söyleyen RAND Corporation’ın da eski başkanı. Enstitünün mütevelli heyetindeki Daniel A.D’Aniello, Bush ailesinin yönetiminde yer aldığı The Carlyle Group’un kurucusu, David Gerson ise 2016 yılında Cumhuriyetçilerden adaylığını açıklamış bir isim.

DİZAYN ETME HEDEFİ VAR

Bakan Ömer Çelik “Türkiye’nin iç siyasetinin nasıl dizayn edilebileceğine, Sayın Cumhurbaşkanımıza ve bazı arkadaşlarımıza karşı nasıl karşıtlık üretilebileceğine dair hastalıklı bir faaliyet var. Bunun dünden itibaren Türkiye’de haber, yorum yapılma biçimlerine baktığınızda, oradaki açıklamalarla, oradaki bir savcının bir tasarrufu olarak değerlendirilmesi gereken bir olay, Türkiye’nin neredeyse iç  siyasetini, Türkiye’nin içindeki bazı olayları dizayn edecek bir tasarrufmuş gibi hatta aynı kişiler Türkiye, İran, ABD ilişkilerini şekillendirecek bir uluslararası ilişkiler teorisi bile buradan üretmeye kalktılar”  dedi.

BAŞBUĞ SÖYLEMİŞTİ

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’da, FETÖ’nün yaptığı 17-25 Aralık soruşturmasının AK Parti hükümetine karşı bir darbe girişimi olduğunu söylemişti. 17 Aralık 2013’de AK Parti’ye yönelik darbe girişime başlandığında, soruşturmayı yürüten savcı Celal Kara, asıl niyetini Can Dündar’a verdiği röportajda ‘Soruşturmanın bir numaralı şüphelisinin Erdoğan’ olduğunu söylemiş, Erdoğan’dan ‘dönemin başbakanı’ diye söz eden fezlekelerin bile hazırlandığı ortaya çıkmıştı.

 

 

Haber Turu

Çukurca’da 2 terörist etkisiz hale getirildi

Çukurca’da 2 terörist etkisiz hale getirildi

Türk Silahlı Kuvvetleri, Çukurca’da devam eden operasyonda Çilekli Tepe'de 2 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

Murat Sancak: Bu işin arkasında FETÖ var

Murat Sancak: Bu işin arkasında FETÖ var

Star Medya Yönetim Kurulu Başkanı Murat Sancak'a düzenlenen silahlı saldırıyla ilgili 1'i tutuklu 6 kişinin yargılanmasına devam edildi. Müşteki Sancak, "Bu işin arkasında FETÖ var. Durup dururken hiç yapılmayacak bir yerde bu olay oldu. Mesaj var, Fatih Üniversitesi'nin önünde yapıldı bu olay. Benim evimden oraya kadar, bu işin yapıla

Diyarbakır'da 14 adliye personeli gözaltına alındı

Diyarbakır'da 14 adliye personeli gözaltına alındı

Diyarbakır'da Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ve terör örgütü PKK'ya yönelik başlatılan soruşturmalarda 14 adliye personeli gözaltına alındı.

Manisa'da FETÖ'den 27 gözaltı

Manisa'da FETÖ'den 27 gözaltı

Manisa'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) finansal destek sağlanmasına yönelik operasyonda 27 kişi gözaltına alındı.

Onur Özbizerdik tutuklandı

Onur Özbizerdik tutuklandı

Beşiktaş'ta bir eğlence merkezinde eski Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Adil Serdar Saçan'ı darp ettiği ve polis ekiplerine mukavemet gösterdiği gerekçesiyle gözaltına alınan Onur Özbizerdik nöbetçi sulh ceza hakimliği tarafından tutuklandı.

İngiltere Dışişleri Bakanı Johnson Gaziantep'te

İngiltere Dışişleri Bakanı Johnson Gaziantep'te

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, beraberindeki heyetle Gaziantep'e geldi.

FETÖ İstanbul'u 4 eyalete ayırmış

FETÖ İstanbul'u 4 eyalete ayırmış

15 Temmuz darbe girişiminin ardından FETÖ / PDY soruşturması kapsamında 18 şüpheli gözaltına alındı.

Holigan dehşeti kameralara böyle yansıdı

Holigan dehşeti kameralara böyle yansıdı

Birbirleri ile maçı olmayan iki takım taraftarları arasında çıkan kavganın yeni görüntüleri ortaya çıktı. Görüntülerde, Sakaryasporlu bir taraftarın otobüse mazot bidonu attığı görülüyor.

Denizli'de 23 öğretmene FETÖ gözaltısı

Denizli'de 23 öğretmene FETÖ gözaltısı

Denizli’de Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında, "Bylock"u kullandıkları tespit edilerek haklarında gözaltı kararı verilen 34 öğretmenden 23'ü gözaltına alındı.

İsmail Akkol 20 yıl sonra ilk kez konuştu: Suçu kabul etmiyorum

İsmail Akkol 20 yıl sonra ilk kez konuştu: Suçu kabul etmiyorum

Sabancı Suikastı Davası sanığı, terör örgütü DHKP-C üyesi İsmail Akkol, cinayetten 20 yıl sonra ilk kez savunmasını yaptı.

Irak, FETÖ okulları için harekete geçiyor

Irak, FETÖ okulları için harekete geçiyor

Irak'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) ait okulları Eğitim Bakanlığı bünyesine devretmenin planlandığı bildirildi.

TSK'dan Irak'ın kuzeyine hava harekatı

TSK'dan Irak'ın kuzeyine hava harekatı

Genelkurmay Başkanlığından, Irak kuzeyindeki Zap bölgesinde teröristlerce kullanıldığı tespit edilen silah mevzisi, sığınak ve barınakların düzenlenen hava harekatıyla imha edildiği bildirildi.

DAEŞ'e havadan, karadan bombardıman

DAEŞ'e havadan, karadan bombardıman

Fırat Kalkanı harekatının 34'üncü gününde de Kilis'in karşısındaki Suriye köylerinde bulunan DAEŞ mevzileri karadan ve havadan ateş altına alındı.

Çavuşoğlu: ABD'den tatmin edici cevap bekliyoruz

Çavuşoğlu: ABD'den tatmin edici cevap bekliyoruz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin ABD'den, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşının geçici olarak tutuklanması ve iade edilmesi talebine ilişkin, "Müttefikimiz ABD'den beklentimiz, bu talebimize süratli ve tatmin edici bir cevap almak. Şu anda ABD ile ilişkilerimizde en hassas konu budur." değerlendirmesinde bulundu.

Hamaney'den Ahmedinejad'a izin çıkmadı

Hamaney'den Ahmedinejad'a izin çıkmadı

İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in eski cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'a gelecek yıl yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılmamasını tavsiye ettiği bildirildi.

İsveç'ten Rusya ve Esed'e çağrı

İsveç'ten Rusya ve Esed'e çağrı

İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström, Rusya ve Esed rejimine Halep'te saldırıları durdurma çağrısında bulundu.

Suriyeli Kürtlere PYD zulmü

Suriyeli Kürtlere PYD zulmü

Terör örgütü PYD/PKK'ya bağlı silahlı güçlerin, Suriye'nin Haseke iline bağlı Tıl Temer ve Cewadiye kasabalarındaki Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) ofislerini kapatıp, 9 kişiyi alıkoyduğu bildirildi.

New York'ta Müslüman Günü Yürüyüşü düzenlendi

New York'ta Müslüman Günü Yürüyüşü düzenlendi

ABD'nin New York kentinde 31. Müslüman Günü Yürüyüşü düzenlendi.

Japonya'da deprem

Japonya'da deprem

Japonya'nın güneyindeki Okinawa'da 5,7 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

'Ülkemizi Osmanlılardan kurtardığınız için size borçluyuz'

"Ülkemizi Osmanlılardan kurtardığınız için size borçluyuz"

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull'a hitaben, "Ülkemizi (Filistin'i) Osmanlılardan kurtardığınız için size borçluyuz." dedi.

Yeni Havalimanı kulesine büyük ödül

Yeni Havalimanı kulesine büyük ödül

İnşasına yakında başlanacak İstanbul Yeni Havalimanı Hava Trafik Kontrol Kulesi ve Teknik Binası'nın projesi Mimarlık ve Dizayn Müzesi -Mimari Sanat Tasarımı ve Kentsel Araştırmalar Avrupa Merkezi tarafından verilen 2016 Uluslararası Mimarlık Ödülünü kazandı. 370 proje arasından kazanılan ödülü İGA Havalimanları İnşaatı CEO'su Yusuf Akç

Ertem: Moody's kararı politik ve Türkiye'ye saldırıların devamıdır

Ertem: Moody's kararı politik ve Türkiye'ye saldırıların devamıdır

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ertem, uluslararası derecelendirme kuruluşu Moody's'in not indirimine ilişkin, "Bu karar politiktir ve Türkiye'ye yönelik saldırıların devamıdır." dedi.

'Moody's kararının etkisinin sınırlı kalması bekleniyor'

"Moody's kararının etkisinin sınırlı kalması bekleniyor"

Destek Yatırım Menkul Değerler Araştırma Müdür Yardımcısı Adnan Çekçen, Moody's'in not kararının piyasadaki etkisinin sınırlı kalmasının beklendiğini belirtti.

Altının gramı 1,5 ayın en yükseğinde

Altının gramı 1,5 ayın en yükseğinde

Altının gram fiyatı yüzde 129,2 lira ile son 1,5 ayın en yüksek seviyesini gördü.

Türk Telekom'un Üst Yöneticisi Paul Doany oldu

Türk Telekom'un Üst Yöneticisi Paul Doany oldu

Türk Telekom’un yeni Üst Yöneticisi (CEO) Dr. Paul Doany oldu.

Borsa güne düşüşle başladı

Borsa güne düşüşle başladı

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, haftaya yüzde 4,40 düşüşle 76.243,51 puandan başladı.

Dolar/euro güne böyle başladı

Dolar/euro güne böyle başladı

İstanbul serbest piyasada dolar 2,9860, avro 3,3520 liradan güne başladı.

Emeklilere promosyon devletten!

Emeklilere promosyon devletten!

Emeklilerin beklediği promosyon ödemeleri için bankalarla yürütülen pazarlık çalışmalarında sona gelindi. Kamu bankalarının masada kaldığı görüşmelerde bin 700 şubeli Ziraat Bankası ile yılbaşına kadar protokol imzalanması bekleniyor.

Moody's'in notu kırık, sicili de bozuk

Moody's'in notu kırık, sicili de bozuk

Türkiye'ye yönelik üst akıl operasyonunun finansal ayağını üstlenen ABD'li kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in geçmişi skandallarla dolu. Moody's dünyayı sarsan 2008'deki mortgage krizinin ortaya çıkmasında önemli rol üstlendi. Batık kredilerin sayısının artmasını bilinçli olarak görmezden gelen kuruluş, dünyayı finansal bir krize

Erken yağan kar çiftçiyi tedirgin etti

Erken yağan kar çiftçiyi tedirgin etti

Erzurum’da önceki gün yağan kar ve soğuk hava, çiftçilikle uğraşan vatandaşları tedirgin etti.

Anadolu Efes dijital bilete geçti

Anadolu Efes dijital bilete geçti

Spor Toto Basketbol Süper Ligi ekiplerinden Anadolu Efes'in iç sahadaki maçlarına taraftarları, 2016-2017 sezonunda digital biletle girecek.

Yıldız futbolcunun attığı gol herkesi mest etti

Yıldız futbolcunun attığı gol herkesi mest etti

Hollanda Ligi'nin 7. haftasında Utrecht kendi evinde Sparta Rotterdam'ı ağırladı. Ev sahibi ekibin 2-0 kazandığı mücadelede Hollandalı golcü futbolcu Nacer Barazite, müthiş bir gole imza attı.

Kaleci Boffin, 70 metreden rakip kaleciyi fena avladı

Kaleci Boffin, 70 metreden rakip kaleciyi fena avladı

Eskişehirspor kalecisi Boffin, kendi yarı alanının ortasında kullandığı serbest vuruşta Ümraniyespor kalecisini avladı.

UEFA Şampiyonlar Ligi'nde 2. hafta heyecanı yarın başlıyor

UEFA Şampiyonlar Ligi'nde 2. hafta heyecanı yarın başlıyor

UEFA Şampiyonlar Ligi'nde grup maçlarının 2. haftası yarın başlayacak. Temsilcimiz Beşiktaş, B Grubu'ndaki 2. mücadelesinde, 28 Eylül Çarşamba günü saat 21.45'te Ukrayna'nın Dinamo Kiev takımını konuk edecek.

Türk futbolcular Avrupa'da parladı

Türk futbolcular Avrupa'da parladı

Avrupa'nın önde gelen liglerinde top koşturan Türk futbolcular Arda Turan, Enes Ünal, Yunus Mallı ve Mevlüt Erdinç, bu hafta sergiledikleri performansla ön plana çıktı.

Dünya devleri Bruma için geliyor

Dünya devleri Bruma için geliyor

Derbide harikalar yaratan Bruma, İngilizler’in radarında... Portekizli yıldızı yakından takip eden Manchester United ve Arsenal, ara transferde Galatasaray'ın kapısını çalmaya hazırlanıyor.

Slaven Bilic'in koltuğu sallantıda

Slaven Bilic'in koltuğu sallantıda

İngiltere Premier Lig ekiplerinden West Ham'ın Teknik Direktörü olan Slaven Bilic'in koltuğunun sallantıda olduğu dair haberler İngiliz basınında yer almaya başladı.

Volkan ve Emenike için şok sözler

Volkan ve Emenike için şok sözler

Nejat İşler'in gol sevinci! Hop oturdu hop kalktı

Nejat İşler'in gol sevinci! Hop oturdu hop kalktı

Ünlü oyuncu Nejat İşler başkanı olduğu Gümüşlük spor maçında maç bitene kadar yerinde duramadı.

Van Hooijdonk'un oğlundan ilginç Van Persie tweeti!

Van Hooijdonk'un oğlundan ilginç Van Persie tweeti!

Pierre van Hooijdonk'un oğlu Sydney, Gaziantepspor maçında kadroda yer almayan Robin van Persie ile ilgili ilginç bir tweet attı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve şehit Halisdemir'in portrelerini saçlarına kazıdılar

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve şehit Halisdemir'in portrelerini saçlarına kazıdılar

Tokat'ta kuaförler tribal saç dövmesi üzerine yaptıkları çalışma kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve 15 Temmuz Şehidi Ömer Halisdemir'in portrelerini gönüllü vatandaşların saçlarına kazıdı.

Genç kız, 9 günlük yaşam mücadelesini kaybetti

Genç kız, 9 günlük yaşam mücadelesini kaybetti

Edirne’nin Keşan ilçesinde 4. Kattan düşerek ağır yaralanan 14 yaşındaki lise öğrencisi, 9 günlük yaşam mücadelesine yenik düştü.

Lindsay Lohan İstanbul ziyaretinde mültecileri unutmadı

Lindsay Lohan İstanbul ziyaretinde mültecileri unutmadı

Ünlü Hollywood aktrisi Lindsay Lohan, İstanbul ziyaretinin bir kısmını Suriyeli mültecilere ayırdı.

Diyanet Takvimine 'yaz saati' ayarı: Namaz saatlerine 30 Ekim'den itibaren...

Diyanet Takvimine 'yaz saati' ayarı: Namaz saatlerine 30 Ekim'den itibaren...

Diyanet İşleri Başkanlığınca 81 il müftülüğüne gönderilen genelgeyle, kış saati uygulamasının kaldırılması nedeniyle Diyanet Takvimindeki namaz saatlerine 30 Ekim'den itibaren bir saat eklenerek ezanların okunması istendi.

Savaş oyununda 20 metrelik kuyuya düştü

Savaş oyununda 20 metrelik kuyuya düştü

Şile'de iki grup arasında gerçekleşen Airsoft oyunu sırasında Airsoft oyuncusu Kerem Yağız(41), 20 metrelik kuyuya düştü. Hafif yaralanan Yağız, itfaiye erleri tarafından yaklaşık 2 saatte kurtarıldı.

Yaylada mahsur kalan köylüler kurtarıldı

Yaylada mahsur kalan köylüler kurtarıldı

Ardahan'ın Damal ilçesi Arapyurdu Köyü yaylasında kar yağışı sonrası mahsur kalan köylüler kurtarıldı.

İzmir Körfezi'nde balon balığı tehlikesi

İzmir Körfezi'nde balon balığı tehlikesi

İzmir'deki Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Avlama Teknolojisi Anabilim Dalı öğretim üyelerinden Doç. Dr. İlker Aydın, İzmir Körfezi'nde yaptıkları araştırmalar sırasında balon balığı türlerine rastladıklarını, bunların gelecekte daha fazla görüleceğini ve balıkçılar tarafından yakalanması durumunda kesinlikle tüketilmemesi gerekt

Sokakta baygın halde bulundu

Sokakta baygın halde bulundu

Bartın'da sokakta baygın halde bulunan genç hastaneye kaldırıldı.

Zeki Müren'i Anma Konseri'nde izdiham

Zeki Müren'i Anma Konseri'nde izdiham

Sanat Güneşi Zeki Müren ölümünün 20. Yıl dönümde, Bodrum'da konser ile anıldı. Bin 500 kişilik konser alanına yaklaşık 3 bin kişi gelince büyük izdiham yaşandı. Oturacak yer bulamayan vatandaşlar yerlere oturarak konseri izledi.

Konya'da trafik kazası: 2 ölü, 1 yaralı

Konya'da trafik kazası: 2 ölü, 1 yaralı

Konya'nın Akşehir ilçesinde, elma yüklü kamyonun otomobile çarpması sonucu 2 kişi öldü, 1 kişi yaralandı.