THO Başkanı Ali Çınar: FETÖ, ABD'deki charter okulları sayesinde 730 milyon dolar topluyor

Merkezi Washington DC'de bulunan Turkish Heritage Organization (THO) Başkanı Ali Çınar, ABD’deki FET֒ye ait sözleşmeli (charter) okulların örgütün finansmanında önemli bir araç olduğunu kaydetti.

 • AA
 • 2
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
x

Ali Çınar, yaptığı açıklamada, FETÖ’nün ABD’deki charter okulları aracılığıyla ülkede kendine sempatizan topladığına dikkat çekti.

Ülke genelinde "Gülen Hareketi" olarak tanınan FETÖ'yü birçok ABD’linin yardımsever bir oluşum olarak gördüğünü aktaran Çınar, "Ne yazık ki Amerikalıların birçoğunun algısı, FETÖ'nün charter okullarıyla yoksul çocukların eğitimini sağladığı yönünde. Bu algının oluşmasında örgütün ülkede kesintisiz yürüttüğü halkla ilişkiler faaliyetlerinin büyük bir rolü var. Örgüt, dinler arası diyalog gibi söylemler kullanarak siyasetle iç içe geçmiş bir hareket olduğu gerçeğini gizlemeye çalışıyor." diye konuştu.

Halen 50 eyaletin 26'sında FETÖ okulu bulunduğunu söyleyen Ali Çınar, şunları kaydetti: "Özellikle gelir ve eğitim seviyesinin düşük olduğu eyaletleri tercih ediyorlar. Bu sayede yoksul çocukların eğitimi için çalışan iyiliksever insanlar olarak tanınmayı da başarıyorlar. Yerel yönetimlere olan yakınlıklarını ve iyi ilişkilerini de halkla ilişkiler malzemesi olarak kullanıyorlar. Burada ilginç olan, vergi ödeyen ABD vatandaşlarının farkında bile olmadan bu okulları finanse ediyor olmaları. FETÖ, bazı hileli yöntemlerden yararlanarak ve yolsuzluk yaparak, okullara ayrılan bütçeleri eğitim dışı amaçlarla kullanıyor. Yani ABD’lilerden alınan vergilerle örgütü finanse etmiş oluyor. Bu şekilde, yılda toplanan yaklaşık 730 milyon doların yüzde 20’sinin örgüte aktarıldığı iddia ediliyor. Bazı ABD’liler, bu paranın hain darbe girişiminin finansmanı için kullanıldığı düşüncesinde."

- Türkiye lehine gelişmeler

ABD’de Türkiye lehine gelişmelerin de yaşandığını ifade eden Ali Çınar, kongrenin Türk Dostluk Grubu üyelerinden Alex Mooney’in Türkiye ve ABD arasında ikili serbest ticaret anlaşması gerçekleştirilmesini öngören bir tasarı sunmasını çok değerli bulduklarını belirtti.

ABD'nin bölgesel serbest ticaret anlaşmalarını askıya alması ve kaldırması söz konusu olunca, Trump yönetiminin bazı ülkelerle ikili özel anlaşmalar yapmaya yönelik niyetini ortaya koyduğunu hatırlatan Çınar, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bunun en son örneğini İngiltere ile başlatılan girişimlerde görmüştük. Zaten Türkiye’nin AB-ABD Serbest Ticaret Anlaşması’na (Trans Pacific Partnership - TTIP) girmeme durumu vardı. Söz konusu ikili anlaşma, Türkiye'nin ABD ile olan mevcut 19 milyar dolarlık ticaret hacmini artıracağı gibi ikili yatırımların da yolunu açarken girişimcilerin de daha cesur adımlar atmalarını sağlayacaktır."

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

 • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
 • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
 • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
 • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
Kudüs direnişinin sembol ismi 16 yaşındaki el-Cüneydi o anları anlattı

Kudüs direnişinin sembol ismi 16 yaşındaki el-Cüneydi o anları anlattı