TSK İç Hizmet Kanunu 35. madde değişiyor

Darbeye yasal dayanak teşkil eden TSK İç Hizmet Kanunu'nun 35. maddesi değişiyor.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
x

Hükümet, Türk Silahlı Kuvvetler İç Hizmet Kanunu'nun 35. maddesini değiştirmek amacıyla kanun tasarısı hazırladı. Tasarının bugün TBMM'ye sunulması bekleniyor.

İŞTE YAPILDAN DEĞİŞİKLİK

MEVCUT HALİ

Madde 35 – Silahlı Kuvvetler’in vazifesi; Türk yurdunu ve Anayasa ile tayin edilmiş olan Türkiye Cumhuriyeti’nin korumak ve kollamaktır.

TEKLİF

Madde 35 – Silahlı Kuvvetler’in vazifesi; yurt dışından gelecek tehdit ve tehlikelere karşı Türk vatanını savunmak, caydırıcılık sağlayacak şekilde askeri gücün muhafazasını ve güçlendirilmesini sağlamak , Türkiye Büyük Millet Meclisi kararıyla yurt dışında verilen görevleri yapmak ve uluslararası barışın sağlanmasına yardımcı olmaktır.

İşte TSK İç Hizmet Kanunu'nda değiştirilmesi öngörülen maddeler;BOZDAĞ'DAN AÇIKLAMA

BAŞBAKAN Yardımcısı Bekir Bozdağ, 2. Uluslararası Öğrenciler Mezuniyet Töreni'ne katıldı. Bozdağ, tören öncesi gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Bozdağ, "Bazı basın yayın organlarında yer alan haberlere baktığınızda sanki terör örgütü mensuplarının Türkiye topraklarını tamamen terk etmiş gibi bir algı var. Bu algı gerçeği yansıtmıyor. Bu süreç devam ediyor" diye konuştu.

TSK İÇ HİZMET KANUNU'NUN 35. MADDESİNDE YAPILACAK DEĞİŞİKLİK

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmet Kanunu'nun 35. maddesini değiştirmek amacıyla hazırlanan kanun tasarısı ile ilgili olarak, "Bu değişikliği içeren paket bugün TBMM Başkanlığı'na bir tasarı olarak sunulacaktır. Tasarıyı gördüğünüzde daha iyi bir değerlendirmek imkanı bulacaksınız. İç Hizmet Yasası'nın 35. Maddesi'nde bir değişiklik ön görülmektedir. Kaldırılması söz konusu değil. Değişiklik ön görülüyor. Yeni yasama döneminde yasalaşacaktır" dedi.

ÇÖZÜM SÜRECİ - TERÖRİSTLERİN ÇEKİLMESİ

Çözüm süreci kapsamında terör örgütü mensuplarının çekilmesi değinen Bozdağ, "Terör örgütü mensuplarının Türkiye topraklarını terk etmesi konuşulan konulardan bir tanesi. Çözüm süreci içerisinde bunun gerçekleşmesi şarttır. Bu noktada herkesin söylediği bu. Ama bazı basın yayın organlarında yer alan haberlere baktığınızda sanki terör örgütü mensuplarının Türkiye topraklarını tamamen terk etmiş gibi bir algı var. Bu algı gerçeği yansıtmıyor. Bu süreç devam ediyor. Sürecin devam ettiğini ifade edebilirim" diye konuştu.CİZRE'DEKİ GÖRÜNTÜLER

Şırnak Cizre İlçesi'nde kendilerine Yurtsever Demokratik Gençlik Hareketi adını veren, 'PKK Asayiş' adı altında yol kesip kimlik kontrolü yapan terör örgütü mensuplarının görüntülerine ilişkin Bozdağ, "Türkiye'de güvenlik güçlerimiz kamu düzeni ve kamu güvenliğinin sağlanması için Türkiye'nin her kesiminde ve her karesinde görevinin başındadır. Kamu düzenini ve kamu güvenliğini ihlal eden kim olursa olsun ona karşı hukukun gereklileri neyse onu yapmaktadırlar. Bu Şırnak'ta böyledir, Ankara'da da böyledir. Bahsedilen konularla ilgili gerekli çalışmalar devam etmektedir. Bu çalışmalar neticelendiğinde Türkiye kamuoyu onu da görecektir. Vatandaşlarımızın güvenliğini olumsuz etkileyecek her konu söz konusu olduğunda güvenlik birimlerimiz yapması gereken bunları yapıyor. Oralarda da aynı şeyler söz konusudur. Yol kesmelere ve insanlarımızdan haraç kesmelerine göz yumulması diye kesinlikle söz konusu değildir" dedi.

'35 KİŞİYE TWİTTER GÖZALTISI' İDDİASI

35 kişinin attıkları 'Tweet'ler nedeniyle gözaltına alınacakları yada haklarında yasal soruşturma başlatılacağı yönünde çıkan iddialarla ilgili olarak Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, "Suç olarak tanımlanan fiiller ister Twitter'da, ister Facebook isterse başka usullerle işlensin bunlar suçtur. Suçları soruşturulmasına ilişkin usul neyse ona göre bir soruşturma yapılacaktır. Son dönemde yaşanan hadiseler nedeniyle pek çok yalan haber insanlarımızı getirtmek ve Türkiye'de bir kaos ortamı oluşturmak için maalesef pek çok iftira elektronik ortamda servis yapılmıştır. Pek çok küfür ve hakaret servis edilmiştir. Bunların hepsi bizim mevzuatımızda suçtur. Hukuk devletinde hiç kimsenin suç işleme özgürlüğü yoktur. Suça dair herhangi bir durum söz konusu olduğunda işleyen mekanizma neyse bu konularda da aynı mekanizma işlemektedir" diye konuştu.

DÖVİZLİ ASKERLİK

Dövizli askerlik ile ilgili bir çalışmanın olduğunu daha önce kamuoyuna açıkladıklarını hatırlatan Bozdağ, "Rakamı aşağı çekme konusunda bir adım atacağız. Rakama ilişkin açıklamayı biz yapmadık. Gazetelerde çıkan rakam, biraz altı veya biraz üstü mümkün olabilir. Bu rakam Bakanlar Kurulu kararı ile netleşecektir" dedi.

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
Şarkılı, şiirli intihar girişimi

Şarkılı, şiirli intihar girişimi

Tatbikat alanında IKBY'e gözdağı, Türk ve Irak bayrakları dalgalandırıldı

Tatbikat alanında IKBY'e gözdağı, Türk ve Irak bayrakları dalgalandırıldı

En Çok Okunanlar