Türk diasporası harekete geçirilecek

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, yurt dışında yaşayan 6 milyonun üzerinde nüfusuyla siyasi ve ekonomik olarak büyük güç ve potansiyele sahip Türk diasporası ile kardeş toplulukların diasporaları arasındaki iş birliğini geliştirecek.

 • AA
 • 49
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
x

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, yurt dışında yaşayan 6 milyonun üzerindeki nüfusuyla siyasi ve ekonomik olarak büyük bir güç ve potansiyele sahip Türk diasporası ile kardeş toplulukların diasporaları arasındaki iş birliğini geliştirecek.
 
Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığının 2018 yılı bütçe tasarı kitapçığında, başkanlığın 2018 yılında yapacağı ve destekleyeceği projeler ile çalışmalara yer verildi.
 
Yurtdışında yaşayan Türklerin Türkiye ile bağlarını muhafaza etmek ve güçlendirmek amacıyla kültürel hareketlilik programlarının yıldan yıla artan katılımcı sayısıyla gerçekleştirilmeye devam edileceği belirtilen kitapçıkta, "Mavi Kartlı" olup da Türkiye'de lisans eğitimi görenlerin üniversite harç ücretlerinin başkanlık tarafından ödenmesine devam edileceği vurgulandı.
 
Kitapçıkta, "Türkiye Mezunları Programı" ile Türkiye'deki yükseköğrenim kurumlarından, dil kurslarından, akademilerden burslu olarak veya kendi imkanları ile eğitim alarak mezun olan, dünyanın yaklaşık 165 ülkesinde bulunan ve sayılarının 110 bin civarında olduğu tahmin edilen mezunlara yönelik çalışmalar gerçekleştirilmesinin öngörüldüğü kaydedildi.
 
"Diaspora İşbirliği Programı" ile yurt dışında yaşayan 6 milyonun üzerinde Türk nüfusuyla siyasi ve ekonomik olarak büyük bir güç ve potansiyele haiz Türk diasporası ve kardeş toplulukların diasporaları arasındaki iş birliğinin geliştirilmesi; ayrıca göçmenlik, dini ve kültürel ayrımcılık, eğitim ile diğer konularda yaşadıkları sorunlar ve engelleri aşmak için müşterek çalışmaların desteklenmesinin hedeflendiği vurgulandı.
 
Başkanlık koordinasyonunda gerçekleştirilen, Türkiye Bursları kapsamında eğitim görecek olan burslu uluslararası öğrencilerin seçim çalışmalarının 2018 yılında da gerçekleştirileceği belirtilen kitapçıkta, eğitim amacıyla Türkiye'ye gelecek yaklaşık 5 bin yabancı öğrenci ile ülkede eğitim gören yaklaşık 16 bin yabancı öğrenciye hizmet veren burs sisteminin geliştirileceği ifade edildi.
 
Bu yabancı öğrencilere yönelik tematik programlar ile oryantasyon ve kültür programlarının gelecek yıl da düzenleneceği ve öğrencilerin eğitim hayatlarını daha başarılı sürdürebilmeleri amacıyla önceki yıllarda düzenlenen rehberlik programlarının 2018 yılında genişletilerek sürdürüleceği kaydedilen kitapçıkta, yüksek lisans ve doktora programlarına kayıtlı uluslararası öğrencilerin akademik birimlerine katkı sağlamak amacıyla düşünce kuruluşları buluşmalarının gerçekleştirileceği, uluslararası öğrencilerin aynı alanda çalışan akademisyenlerle bir araya gelmelerinin sağlanacağı belirtildi.

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

 • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
 • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
 • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
 • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
Mardin´i ziyaret edenlerin sayısı 3 milyona ulaştı

Mardin´i ziyaret edenlerin sayısı 3 milyona ulaştı

Sosyal medyada günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Sosyal medyada günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Saç dökülmesine iyi gelen besinler

Saç dökülmesine iyi gelen besinler

En Çok Okunanlar