Türkiye ve Azerbaycan ombudsmanlıkları arasında iş birliği mutabakatı imzalandı

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Türkiye ve Azerbaycan ombudsmanlıkları arasında eğitim ve tecrübe paylaşımı konularında iş birliklerini öngören mutabakat zaptının imzalandığını bildirdi.

 • AA
 • 3
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
x

Malkoç, 14. Kamu Denetçileri Konferansına katılmak için geldiği Azerbaycan'da, Bakü'deki Türk kurum ve kuruluşların temsilcileriyle bir araya geldi.

Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral'ın ev sahipliğindeki toplantıda Kamu Denetçiliği Kurumu hakkında katılımcıları bilgilendiren Malkoç, yetkililerden Azerbaycan'da yapılan faaliyetler konusunda bilgi aldı.

Daha sonra konferansı basın mensuplarına değerlendiren Malkoç, Rusya'nın farklı bölgeleri ve Özbekistan'dan gelen ombudsmanlarla gayet verimli bir toplantı gerçekleştirdiklerini belirtti.

Dünyada 17. en büyük ekonomi ve 80 milyon nüfusa sahip Türkiye'nin bu tür toplantılara katılmasının önemli olduğunu ifade eden Malkoç, insan hakları, adalete erişilebilirlik ve iyi yönetim konusundaki tecrübelerini diğer katılımcılarla paylaştıklarını anlattı.

Malkoç, "Toplantının ardından Türkiye ve Azerbaycan ombudsmanlıkları arasında mutabakat imzalandı. Karşılıklı olarak eğitim, tecrübe paylaşımı ve bundan sonraki ilişkiler konusunda birlikte çalışacağız. Bu mutabakat, Azerbaycan'daki Türk vatandaşlarının sorunlarıyla ilgilenilmesi bakımından da son derece faydalı olacak. Yine Türkiye'de çok sayıda Azerbaycanlı var." dedi.

Türkiye ve Azerbaycan için söylenilen "bir millet, iki devlet" ifadelerinin ne kadar gerçek olduğunu sokakta dolaşırken, kamu kurumlarının yöneticileriyle temasta bulunurken gördüklerini vurgulayan Malkoç, "Liderler arasındaki dostluk ilişkisinin halklar arasında olması da sevindirici. TANAP gibi projelerde Azerbaycan ile yaptığımız iş birliği sadece iki ülke için değil, bölge barışı açısından da çok önemli." şeklinde konuştu.

Malkoç, Türkiye'deki her vatandaşın Karabağ sorununu yürekten dert edindiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Türkiye oradaki hukuksuzluğun sona ermesi için ciddi mücadele veriyor. Hatta Türk dış politikasının temel meselelerinden biri. Türkiye'nin her alandaki mücadelesinde de Azerbaycan'ı yanımızda görüyoruz. Azerbaycan ve Türkiye'nin dostluğu bölgeye barış ve huzur getirir, refahın artmasına çok büyük katkıda bulunur."

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

 • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
 • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
 • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
 • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
Temel Karamollaoğlu´ndan ´zorunlu din dersi´ çıkışı

Temel Karamollaoğlu´ndan ´zorunlu din dersi´ çıkışı

İşte bilinmeyen tuhaf bilgiler

İşte bilinmeyen tuhaf bilgiler

İstanbul'u daha önce böyle gördünüz mü?

İstanbul'u daha önce böyle gördünüz mü?

Taşın içinden çıkan şoke etti

Taşın içinden çıkan şoke etti