• $ 5,7096
 • € 6,3735
 • 260.642
 • 102556
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54

Yeni trend “10-year-challenge” Facebook’un bir oyunu mu?

Sosyal medya gündemine bir anda düşen “10-year-challenge” trendi kapsamında elde edilecek verilerin Facebook tarafından kullanılacağı iddiası üzerine konuşan Medipol Üniversitesi Öğretim Görevlisi Eren, “Son yıllarda Facebook’un günah listesi o kadar kabarık ki, artık insanlar bir güven bunalımı yaşıyor. Sadece Facebook değil, bir hava durumu uygulamasından Amazon’a kadar bütün internet mecraları bu verileri toplayarak işliyor.” diye konuştu.

 • TM Dijital Haber Merkezi
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
x

 
Sosyal medya gündemine bir anda bomba gibi düşerek popülerliği hızla yükselen “10-year-challenge” kampanyasının, kullanıcılar hakkında güncel verilerin depolanması amacıyla Facebook tarafından toplanacağı iddia edildi.
 
Konuyla ilgili olarak TM Dijital Haber Merkezi’ne açıklamalarda bulunan Medipol Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi Bilal Eren, “Son yıllarda Facebook’un günah listesi o kadar kabarık ki, artık insanlar bir güven bunalımı yaşıyor. Şirket artık ne yapsa bir tedirginlik oluşturuyor.” dedi.
 
Sosyal medya kullanıcılarının 10 yıl önceki halleri ile şimdiki hallerini tek karede paylaşması ana fikri üzerine kurulan “10-year-challenge” kampanyasının, Facebook’un veri toplamak için ortaya koyduğu bir proje olduğu iddiasının teknoloji alanında faaliyet gösteren bir haber sitesine ait olduğunu söyleyen Eren, “Konuyla ilgili olarak Facebook’tan bir açıklama yapıldı ve bu iddia yalanlandı. Facebook bunun sadece ‘kullanıcılar arası bir şakalaşmadan ibaret’ olduğunu açıklayarak, veri toplama gibi bir niyetleri olmadığını açıkladı.” sözlerini kullandı.
 
Son yıllarda Facebook’un günah listesinin çok kabarması sonucunda insanların bir tedirginlik yaşamaya başladığını belirten Eren, “Bu tedirginliğin iyi bir şey olduğunu düşünüyorum. Öyle ki, bu tedirginlik, bütün internet kullanıcıları arasında artık paranoya haline kadar yükselmelidir.” diye konuştu.
 
“Emek/değer, yerini bilgi/değer skalasına bıraktı”
 
Son yıllarda bu paranoyayı gerçekliğe dönüştürecek birçok şey yaşandığını hatırlatan Eren, “Sadece Facebook değil, bir hava durumu uygulamasından Amazon’a kadar bütün internet mecraları bu verileri toplayarak işliyor.” ifadesini kullandı.
 
Günümüzün en değerli şeyinin veri olduğunu belirten Öğretim Görevlisi Eren, “Emek/değer skalası, artık yerini bilgi/değer skalasına bırakmış durumdadır.” dedi.
 
Oluşacak paranoyanın ardından harekete geçilmesi gerektiğini ve “olan oldu deyip oturmanın” bir anlamı olmadığını ifade eden Eren, “Peki ne demek harekete geçmek? Davalar olur, devletlerin ve sivil toplum kuruluşlarının bu şirketleri sıkıştırması olur. Bunun sonucunda günün sonuna gelindiğinde şirketler müşteri kaybetmektense bu sistemleri daha şeffaf hale getirebilecekleriyle ilgili işlemler yaparlar.” diye konuştu.
 
“Süreçlerin şeffaf olması gerekiyor”
 
Facebook’un fotoğraf temelli bir yapı olduğunu söyleyen Eren, “Adı üstünde zaten. Fotoğrafsız hiçbir anlamı yok. Fakat, bu fotoğraflarımızla ne yapıldığını bilmemiz gerekiyor. Bu süreçlerin şeffaf olması gerekiyor. Fotoğrafların yükleme aşamasını nasıl şeffaf bir şekilde görebiliyorsak, bunları da aynı şekilde görmemiz lazım. Bu paranoya baskıya dönüşmeli, baskı da bu durumu neticelendirmelidir.” sözlerini kullandı.
 
Şirketlerin söz konusu tutumlarını her şeye rağmen değiştirmemekte ısrarcı olması durumunda ne olabileceğini değerlendiren Eren, “Eğer değişmiyorsa, bunları kullanmadığını iddia eden şirketler hayatımıza girmeye başlayacaktır.” dedi.

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

 • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
 • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
 • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
 • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!

Emniyette terfiler belli oldu

Emniyette terfiler belli oldu

S&P'den İngiltere'ye uyarı

S&P'den İngiltere'ye uyarı

Çarpıcı hamle! ABD ile yapılan anlaşmayı veto etti

Çarpıcı hamle! ABD ile yapılan anlaşmayı veto etti

İşte Notre Dame'ın yeniden yapım görüntüleri

İşte Notre Dame'ın yeniden yapım görüntüleri

Ringde aldığı darbelerle öldü

Ringde aldığı darbelerle öldü

ABD'den F-16 alımını veto etti

ABD'den F-16 alımını veto etti

Hakan Atilla Türkiye'ye dönüş için yola çıkıyor

Hakan Atilla Türkiye'ye dönüş için yola çıkıyor

Pentagon’un yeni patronu belli oldu

Pentagon’un yeni patronu belli oldu
 
MSB´den Doğu Akdeniz paylaşımı

MSB´den Doğu Akdeniz paylaşımı

Hindistan'da günlük hayat...

Hindistan'da günlük hayat...

Avrupa'nın göbeğinde bir Türk kasabası

Avrupa'nın göbeğinde bir Türk kasabası

Vasiyeti 42 yıl sonra gerçekleşti... Karton kutuda taşıdılar!

Vasiyeti 42 yıl sonra gerçekleşti... Karton kutuda taşıdılar!