Sandıktan spor merkezi çıktı

Halkın görüşlerini önemseyen Meram Belediyesi, Konya’da ilk defa plebisit uygulaması gerçekleştirdi. 4 mahallenin sakinleri sandık başına gitti, kullanacakları tesisi kendileri seçti

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
x

Şehrin gerçek sahipleri olan halkla istişare sürecini yürüttüklerini belirten Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, mahallelinin spor merkezi yapılmasına karar verdiğini söyledi.
GERÇEK SEÇİMİ ARATMADI

Meram Belediyesi, 4 mahallenin ortak kullanacağı tesis için farklı taleplerin gelmesi üzerine plebisit uygulaması yaptı. Kurtuluş, Muradiye, Mehmet Vehbi ve Saadet Mahallesi sakinleri kurulan sandıklarda oy kullandı. YSK seçmen listesinde yer alan vatandaşların oy kullandığı plebisit uygulaması, tesisin yapılacağı Mehmet Vehbi Mahallesi’nde sabah 8.00'de başladı ve 17.00’de sona erdi.

VATANDAŞ SPOR MERKEZİ İSTEDİ

Oy pusulalarında yer alan aile yaşam merkezi, çocuk parkı, gençlik merkezi ve spor merkezi olmak üzere 4 seçenekten birini oylayan vatandaşlar kararını verdi. Yapılan oylama sonucunda en çok oyu alan seçenek spor merkezi oldu. Spor merkezi içerisinde spor merkezi, dinlenme ve eğlence salonu, fitness salonu ve yüzme havuzu yer alacak.

“ŞEHRİN GERÇEK SAHİPLERİ ORADA YAŞAYANLARDIR”

Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, “Selçuklu Devleti’ne başkentlik yapmış olan kadim şehir Konya’nın incisi olan Meram’da plebisit uygulaması için halkımız sandık başına gitti. Saadet, Mehmet Vehbi, Kurtuluş ve Muradiye mahallemizde bu uygulamayı yaptık. Halkımız sabah 8.00’den 17:00’ye kadar oyunu kullandı. Plebisit demek, halk katılımı, halk oylaması demektir. İnancımız ve değerlerimize göre istişare sünnettir. Biz de bir anlamda istişare sürecini işletmiş oluyoruz. Çünkü bizler şehrin emini olarak şehrin sahipleri değiliz. Şehrin gerçek sahipleri, orada yaşayanlardır. Şehrin gerçek sahipleriyle istişare sürecini yürütüyoruz. Halkımız da bu uygulamadan oldukça memnun. Çünkü kendi yaşam alanlarıyla ilgili karar alma ve uygulama sürecinde söz sahibi olmak istiyorlar. Biz de onlara söz veriyoruz. Söz onlarda. Sandıktan çıkan sonuca göre hareket edeceğiz. Oy kullanan hemşehrilerimizin çoğunluğu 4 mahallenin ortak kullanacağı alana spor merkezi yapılmasını istedi. Biz bu karara saygı duyuyoruz. Spor merkezi için projelendirmelerimizi yaparak önümüzdeki günlerde temelini atmış olacağız. Halkımız ne derse o.  Çünkü kendi yaşam alanı, onların bölgesi. Onların istekleri neyse biz o noktada hizmet üretmek düşüncesindeyiz. İnşallah bu süreçte yerel yönetimlerde demokrasi bilinci daha da artarak, devam etmiş olacak. Çünkü belediyeler halkımızın en etkin, en verimli ve en sağlıklı bir şekilde ulaşabildiği, sorunlarını iletebildiği yerlerdir. Demokratik sürece katılımı en büyük olan birimlerdir. Bizler bundan sonra Meram Belediyesi olarak halkımızın taleplerini dinleyerek bu sürece de katkı sağlamış olacağız” dedi.

Oy kullanmaya gelen vatandaşlarla sohbet eden Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, gelen istek ve şikayetleri dinledi.

Halkın görüşlerini önemsediği için Meram Belediye Başkanı Fatma Toru’ya teşekkür eden vatandaşlar, bu tür uygulamaların devam etmesini istedi.

Demokratik bir ortamda milletin isteğini göz önünde bulundurarak bu uygulamayı yaptıklarından dolayı Meram Belediye Başkanı Fatma Toru’ya teşekkür eden mahalle muhtarları ise, böyle bir uygulamanın Meram’da yapılmasından dolayı kendilerinin ve mahalle sakinlerinin memnun olduklarını ifade ettiler.

Sandıktan çıkan oylara göre sonuç şöyle:

Spor merkezi % 72

Aile yaşam merkezi % 16

Çocuk parkı % 6

Gençlik merkezi % 5

Geçeriz oy % 1

 

 

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
2 bin 500 liralık komisyon kavgasında inanılmaz görüntüler

2 bin 500 liralık komisyon kavgasında inanılmaz görüntüler

Galatasaray'ın 'ALTIN' jenerasyonu

Galatasaray'ın 'ALTIN' jenerasyonu

Libertadores finalindeki Süperclasico maçı nefesleri kesti

Libertadores finalindeki Süperclasico maçı nefesleri kesti

Cumhurbaşkanı Erdoğan Paris'te

Cumhurbaşkanı Erdoğan Paris'te

En Çok Okunanlar