Çatışma halinde bir toplumda kadın olmak

NAPOLİ ROMANLARI DİZİSİNİN ÜÇÜNCÜ KİTABI TERK EDENLER VE KALANLAR’DA LİLA VE ELENA’NIN BÜYÜME HİKÂYESİ DEVAM EDİYOR. BU KEZ TOPLUMSAL SORUNLARI DA GÜNDEMİNE ALARAK…

  • CEM ALPAN

Terk Edenler ve Kalanlar, müstear isimli İtalyan yazar Elena Ferrante’nin tüm dünyada büyük yankı uyandıran “Napoli Romanları” dizisinin üçüncü kitabı. Dört ciltlik “Napoli Romanları”, başkarakterleri Lila ve Elena’nın (yakınları ona“Lenu” diyor) 1950’lerde, Napoli’nin bir kenar mahallesinde, yokluklar içinde geçen çocukluklarında başlayan ve bir ömür boyu devam eden dostluğunu anlatıyor. Dizinin ilk kitabı Benim Olağanüstü Akıllı Arkadaşım, Lila ve Elena’nın çocukluk ve ergenlik dönemini anlatıyordu; kitap, Lila’nın genç yaşta mahallenin zengini Stefano’yla evlenmesi, Elena’nın ise okulda büyük başarı elde etmesiyle günbegün candostuna, doğup büyüdüğü çevresine yabancılaşmasıyla bitiyordu. İkinci cilt Yeni Soyadının Hikâyesi ise iki arkadaşın gençlik dönemini ele alıyordu: Lila Stefano ile evliliğinde mutluluğu bulamıyor, gizlice Elena’nın aşkı Nino ile tutkulu bir ilişkiye girip Stefano’dan ayrılmaya çalışıyor bu yüzden çevresi tarafından acımasızca dışlanıyordu. Elena ise, üniversiteyi bitirip Napoli’yi terk ediyor; ilk romanıyla büyük başarı kazanıp İtalya’nın saygın aydın ailelerinden Airota’ların oğluyla, akademisyen Pietro’yla nişanlanıyordu. İki arkadaş başka hayatlara savrulsalar da kritik dönemlerinde yeniden bir araya geliyor, aralarında patlak veren kıskançlık, çekememezlik, hatta nefret gibi şiddetli duygulara rağmen dostluklarından asla taviz vermiyorlardı.

Gelgitler ve rol değişimleriyle dolu olsa da bu fedakâr arkadaşlık Terk Edenler ve Kalanlar’da da devam ediyor. Dizinin üçüncü cildi unutulmaz ikili Elena ve Lila’nın yetişkinlik dönemini anlatıyor. Roman dizisini –gerçi Ferrante ısrarla dizinin özünde tek bir kitap olduğunu vurguluyor– titizlikle tarihsel bağlamı içinde kurgulayan ve Avrupa’da, yirminci yüzyılın ikinci yarısında ivme kazanan kadın özgürleşmesi hareketini ve 68 olaylarını, fon olarak kullanmanın ötesinde detaylı bir şekilde olay örgüsünün içine katan Ferrante, özellikle üçüncü ciltte evlilik kurumunu sorguluyor. Yirmili yaşlarını geride bırakan Elena ve Lila meslek sahibi olma, kendilerini keşfetme, öznelliklerini, otonomilerini kazanma mücadelesi veriyor, bu yolda eşlik ve annelik rolünün dar kalıplarına sıkışıp ekonomik zorluklarla mücadele ediyorlar. Özellikle bize olayları bir entelektüel, bir aydın gözüyle aktaran Elena, bir yanda hem yazar hem de anne olmanın getirdiği açmazları yaşarken, bir yanda da, istediği kadar entelektüel olsun kocasının, ama gerçekte bütün bir kültürün ona dayattığı evkadını rolünü sorgular. O bilinçlenip kuvvetlendikçe kocasıyla arasındaki çatışma sertleşecek ve üçüncü kitap, zincirlerin kırıldığı sürpriz bir sonla bitecektir.

BESTSELLER’DE İŞÇİ SORUNLARI

Üçüncü kitap Terk Edenler ve Kalanlar’da Stefano ile bağlarını koparan Lila, gündüzleri et fabrikasında çalışır, geceleri de ona fedakârca sahip çıkan Enzo’ya katıldığı kurslarında, başlangıç safhasındaki bilgisayar teknolojisinin gelişiminde yer edinmesi konusunda yardım eder. Ancak muazzam zekâsı ve karizmatik kişiliği yine rahat durmasına izin vermez ve et fabrikasında işçileri örgütlemeye başlar. Kısa sürede büyük yankı bulan bu girişimi çok geçmeden faşistler ve solcular arasında dehşetli bir çatışmaya neden olur. Elena ise, ilk kitabının başarısı ve entelektüel kocası Pietro ile evliliği sayesinde adeta sınıf atlamış, Floransa’daki seçkin hayat ile Napoli’deki fakir ailesi arasında köprü kurmaya çalışmaktadır. Sürekli tehditler alan ve bir şiddet patlamasının ortasında kalan Lila, artık hayatını devam ettiremeyecek hale geldiğinde, son çare uzun süredir uzak kaldığı candostuna, Elena’ya başvurur.

Roman(lar) boyunca bir kez daha rol değişimi olur. Bu kez güçlü olan Elena gibidir. Bir ferdi olacağı saygın ailesinin entelektüel çevresini kullanarak, Lila’nın çalıştığı fabrikada olan bitenleri gazete manşetlerine taşır. Böylece işçilere uygulanan zalimane şiddeti ortaya çıkarmış, sadece yazar değil eyleme geçen bir aydın olarak da kendini işe yarar hissetmiştir.  Gelgelelim sorunların nasıl derinlere işlediğine aymasıyla bu tatmin duygusu kısa sürede derin bir hüsrana evrilir.

Elena bu konularda bilinçlendikçe evlilik hayatı güçleşir. Lakin anne olma arzusu geçmişten miras aldığı ev kadınlığı rolüyle kesişince, kısa sürede iki çocuk yaparak ister istemez çevresinden kopar. Ne düşünce ürettiği ne de yazabildiği, sadece çocukları ve kocasına hizmet ettiği uzun bir durgunluk dönemine girer – bir yerde bu kölelik rejiminin verdiği rahatlık işine gelir. Lila’nın cephesi ise, onun yaşadığı durgunluğa tezat oluşturacak şekilde, son derece hareketlidir. Dengeler yine değişmiştir: Lila ve Enzo bilgisayar teknolojisinin İtalya’daki ilk uygulayıcıları haline gelip, tek kelimeyle sınıf atlamış olarak Napoli’ye dönmüş, günden güne zenginleşmektedirler.

BİRAZ BALZAC BİRAZ DİCKENS

İki arkadaşın yolları bir kez daha Napoli’de kesişir. Zira kız kardeşinin mahallenin Gomorra’sı Solara kardeşlerin büyüğüyle metres hayatı yaşadığını duyan Elena, kocası ve çocuklarıyla apar topar anne evini ziyaret eder.

Dönüşte kocasıyla arasındaki çatlak gittikçe büyüyecek ve Elena’nın geçmişteki tutkusu Nino’nun aileyi ziyaretiyle, her şey darmadağın olacaktır. Terk Edenler ve Kalanlar yazarın özellikle anlatıcı Elena’da ustaca biriktirdiği içsel enerjiyi serbest bırakması ve ortaya çıkan kaostan, çok sancılı olacaksa da, yaratıcı yeni bir düzen geleceğinin imasıyla bitiyor. Ve Elena ve Lila, bir kez daha birbirlerinden uzaklaşıyorlar – ama elbette nihai olarak değil.

Eleştirmenlerin bir büyüme romanı olarak tanımladığı “Napoli Romanları”, özellikle karakter betimlemeleriyle Balzac’ı, olay örgüsü, kapsamı ve anlatımıyla da Dickens’ı andırıyor. Ancak bir on dokuzuncu yüzyıl romanı izleri taşımasına rağmen Freud, Marx ve belli başlı feminist düşünürler olmadan yazılamayacak bir epik roman bu. Zira toplumun tüm katmanlarını kapsayan güç ilişkilerini ele alması bir yana, aile içi şiddetin, özellikle de erkek şiddetinin nedenlerini esaslı bir şekilde irdeliyor. Ama özünde, çatışma halindeki bir toplumda kadın olmanın zorluklarını, özne olmak için ödenen ağır bedelleri anlatıyor.

Terk Edenler ve Kalanlar

Elena Ferrante

Everest Yayınları 

 

Haber Turu

DAEŞ mevzilerindeki araçlar tam isabetle vuruldu

DAEŞ mevzilerindeki araçlar tam isabetle vuruldu

Fırat Kalkanı Operasyonunun 37. gününde IŞID mevzilerindeki araçlar tam isabetle vuruldu.

FETÖ'nün sözde Ereğli imamı yakalandı

FETÖ'nün sözde Ereğli imamı yakalandı

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında 'Ereğli ilçe imamı' olduğu iddia edilen bir kişi Van’da gözaltına alındı.

Bodrum'da lastik bot battı: 4 ölü

Bodrum'da lastik bot battı: 4 ölü

Muğla'nın Bodrum ilçesi açıklarında yabancı uyrukluların bulunduğu lastik botun batması sonucu ilk belirlemelere göre 4 kişi hayatını kaybetti.

FETÖ'deki çözülme 'ByLock' yazışmalarında!

FETÖ'deki çözülme "ByLock" yazışmalarında!

Fetullahçı Terör Örgütü'nün insan ve finans kaynaklarındaki çözülme, örgütün şifreli yazışma programı "ByLock"a yansıdı.

FETÖ'nün 'kripto dekanı' kimlik bilgilerini değiştirmiş

FETÖ'nün "kripto dekanı" kimlik bilgilerini değiştirmiş

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) "kripto dekanı" iddialarıyla gündeme gelen ve Denizli Cumhuriyet Başsavcılığının soruşturması kapsamında tutuklanan eski Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) İletişim Fakültesi Dekanı Fatih Karaosmanoğlu'nun, 1985 yılında "cemaat" adı altında örgütlenen FETÖ'ye yönelik operasyonda jandarma tarafından gözaltına

Bursa Vali Yardımcısı FETÖ'den gözaltına alındı

Bursa Vali Yardımcısı FETÖ'den gözaltına alındı

Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında Vali Yardımcısı Emir Osman Bulgurlu gözaltına alındı.

Ünlü iş adamı FETÖ'den tutuklandı

Ünlü iş adamı FETÖ'den tutuklandı

FETÖ soruşturması kapsamında serbest bırakılmalarına yapılan itiraz mahkemece kabul edilen ve haklarında yakalama kararı çıkarılan 9 şüpheli arasında bulunan, restoran zinciri sahibi Ahmet Tuzlu tutuklandı.

Ceviz ağacından düşüp öldü

Ceviz ağacından düşüp öldü

Amasya'nın Suluova İlçesi'nde ceviz ağacından düşen 67 yaşındaki Hüseyin Nas, hayatını kaybetti.

Savunma Bakanı Fikri Işık Suriye sınırında

Savunma Bakanı Fikri Işık Suriye sınırında

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, beraberindeki Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak ile Suriye sınırındaki birliklerde incelemelerde bulunuyor.

Firari emniyet müdür yakalandı

Firari emniyet müdür yakalandı

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığınca hakkında arama kararı çıkartılan ve firari olan 3. Sınıf Emniyet Müdürü İstanbul'da yakalandı.

ÖSO, o ülkeye karşı yeni tip Grad füzesi satın aldı

ÖSO, o ülkeye karşı yeni tip Grad füzesi satın aldı

Suriyeli muhalifler, yabancı ülkelerden yeni tip Grad füzeleri aldıklarını açıkladı. Muhalifler, ülkede savaşın başlamasından bu yana ilk kez bu tipte Grad füzeleri aldıklarını duyurdu.

Çin Megi tayfununun etkisi altında

Çin Megi tayfununun etkisi altında

Çin’in güney ve doğu bölgelerini etkisi altına alan Megi tayfununun yol açtığı sellerde bir kişinin öldüğü bildirildi.

İsveç 13 yaşındaki Selin'i konuşuyor

İsveç 13 yaşındaki Selin'i konuşuyor

Stockholm'de sokak ortasında bir kadının dövülmesine, yetişkinlerin aksine müdahale eden Türk asıllı Selin ve arkadaşları İsveç basınında.

ABD'de 9 yaşındaki çocuktan 'ırkçılık dersi'

ABD'de 9 yaşındaki çocuktan "ırkçılık dersi"

ABD'nin Kuzey Carolina eyaletinin Charlotte kentinde polisin açtığı ateş sonucu bir siyahi Amerikalının hayatını kaybetmesinin ardından kent meclisinde konuşan 9 yaşındaki siyahi kız çocuğu Zianna Oliphant, dokunaklı ifadeleriyle ABD'nin ve dünyanın dikkatini polis şiddeti ve ırkçılığa çekti.

Vurulan siyahinin elinde 'elektronik sigara' olduğu açıklandı

Vurulan siyahinin elinde "elektronik sigara" olduğu açıklandı

ABD'nin California eyaletinde polis tarafından vurulan siyahinin elindeki nesnenin elektronik sigara olduğu bildirildi.

Obama: Suriye'ye asker göndermemiz önceliğimiz değil

Obama: Suriye'ye asker göndermemiz önceliğimiz değil

ABD Başkanı Obama, Amerikan askerlerinin doğrudan tehdit altına girmediği noktada Suriye'ye asker göndermelerinin öncelikleri olmadığını belirterek, "Dünyanın pek çok yerinde bizim güvenliğimize doğrudan dokunmayacak meydan okumalar olacak." dedi.

Türkiye ile Laos arasında 'hava ulaştırma anlaşması' imzalandı

Türkiye ile Laos arasında "hava ulaştırma anlaşması" imzalandı

Türkiye ile Laos arasında sivil havacılık ilişkilerinin gelişmesini sağlayacak anlaşma, Kanada'nın Montreal kentinde imzalandı.

Fransa'dan Halep'te ateşkes için BM hamlesi

Fransa'dan Halep'te ateşkes için BM hamlesi

Fransa Dışişleri Bakanı Ayrault, Suriye'nin Halep kentinde ateşkes sağlanması için BM Güvenlik Konseyi'nin karar almasını isteyeceklerini bildirdi.

ABD'den Rusya'ya uyarı:Saldırı olabilir

ABD'den Rusya'ya uyarı:Saldırı olabilir

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Suriye'de iç savaşın devam etmesi durumunda bazı aşırıcı grupların saldırılarını sınır ötesine taşıyabileceği ve Rusya'nın şehirlerinde dahi saldırıların olabileceği yönünde uyarıda bulundu.

OPEC üyesi ülkelerden petrol kararı

OPEC üyesi ülkelerden petrol kararı

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) gayriresmi toplantısında, "üye ülkelerin, petrol üretimini belli bir seviyede tutma" konusunda anlaştıkları bildirildi.

Commerzbank 9 bin 600 kişiyi işten çıkaracağını duyurdu

Commerzbank 9 bin 600 kişiyi işten çıkaracağını duyurdu

Almanya'nın en büyük ikinci bankası kabul edilen Commerzbank, gelecek yıllarda 9 bin 600 kişiyi işten çıkaracağını bildirdi.

Bakan Albayrak'tan doğalgazda indirim müjdesi

Bakan Albayrak'tan doğalgazda indirim müjdesi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak: (Doğalgaz indirimi) 1 Ekim'den başlamak üzere hem tüketiciye hem sanayiye yüzde 10 olarak indirim yansıyacak

Bakan Arslan: Sabuncubeli’nde 9 Eylül’de ışığı göreceğiz

Bakan Arslan: Sabuncubeli’nde 9 Eylül’de ışığı göreceğiz

Ulaştırma Bakanı Arslan, İzmir’de yapılan projelerle konuştu. Arslan en önemli projelerden biri olan Sabuncubeli tüneli güzergâhının tamamında farklı noktalarda çalışmaların hızla yürütüldüğünü söyledi.

Dolar/TL 3'ün üzerine çıktı

Dolar/TL 3'ün üzerine çıktı

Dolar/TL uluslararası piyasalarda doların gelişen ülke para birimlerine karşı değer kazanmasına paralel yüzde 0,7 prim yaparak 3,0005'e yükseldi.

Mehmet Şimşek: Türkiye'nin temelleri sağlam

Mehmet Şimşek: Türkiye'nin temelleri sağlam

Başbakan Yardımcısı Şimşek,"Türkiye piyasalarına kredi notu düşüşünün yansımalarının sınırlı olması şunu gösteriyor, Türkiye'nin temelleri diğer gelişmekte olan ülkelere oranla daha sağlam." dedi.

Bankacılardan Moody's sitemi

Bankacılardan Moody's sitemi

Bankaların üst düzey yöneticileri, Moody's'in Türkiye'ye ekonomik değil, siyasi gerekçelerle yaklaştığını ve not indirimi ile adil olmayan karar verdiğini düşündüklerini bildirdi.

Ekonomik güven endeksinde müthiş artış

Ekonomik güven endeksinde müthiş artış

Ekonomik güven endeksi, eylülde geçen aya göre yüzde 20,8 artarak 87,81 değerine çıktı.

Atılan öğretmenler maaşı geri verecek

Atılan öğretmenler maaşı geri verecek

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ihraç ettiği 28 bin öğretmenden eylül maaşının yarısını geri istedi.

AB'den Türkiye'ye 600 milyon avro

AB'den Türkiye'ye 600 milyon avro

AB, Türkiye'nin sığınmacılara halihazırda yaptığı harcamalar için Milli Eğitim ve Sağlık bakanlıklarına 300'er milyon avro verileceğini açıkladı.

Merkez Bankası Başkanı’ndan önemli açıklamalar

Merkez Bankası Başkanı’ndan önemli açıklamalar

TCMB Başkanı Murat Çetinkaya, İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclisi’nin eylül ayı olağan toplantısında konuştu.

Babasına rağmen dünya şampiyonu oldu

Babasına rağmen dünya şampiyonu oldu

Milli halterci Ahmet Turan Okyay, babasının itirazlarına karşın başladığı halterde gençler kategorisinde önce Avrupa sonra dünya şampiyonasında altın madalya kazandı.

Arda, takımını ateşledi

Arda, takımını ateşledi

UEFA Şampiyonlar Ligi C Grubu ikinci maçında deplasmanda Almanya'nın Borussia Mönchengladbach takımını 2-1 yenen Barcelona'da galibiyeti getiren isim Arda Turan olarak gösterildi.

Beşiktaş'ın en kötüsü...

Beşiktaş'ın en kötüsü...

Efsane itiraf etti! Messi'yi öldürmek istedim

Efsane itiraf etti! Messi'yi öldürmek istedim

Arjantinli eski yıldız Juan Sebastian Veron, "Messi Estudiantes karşılaşmasında gol attığında onu öldürmek istedim. O maç, çok önemli bir maçtı." dedi.

Şenol Güneş: Puan kaybetmek bizim için üzüntü verici

Şenol Güneş: Puan kaybetmek bizim için üzüntü verici

Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, UEFA Şampiyonlar Ligi 2. haftasında Dinamo Kiev ile 1-1 berabere kaldıkları maçın büyük bölümüne hakim olmalarına rağmen sahadan istedikleri sonuçla ayrılmadıklarını söyledi.

Golünü attı secdeye gitti! Barcelona'yı ipten aldı

Golünü attı secdeye gitti! Barcelona'yı ipten aldı

UEFA Şampiyonlar Ligi C Grubu'nda Barcelona deplasmanda Mönchengladbach'ı Arda Turan'ın da gol attığı maçta 2-1 mağlup etti.

Kötü haber geldi! Beşiktaş'ı yıkan sakatlık

Kötü haber geldi! Beşiktaş'ı yıkan sakatlık

Beşiktaş'ın etkili isimlerinden Talisca, Dinamo Kiev maçında sakatlandı.

Şampiyonlar Ligi'nde gecenin toplu sonuçları ve puan durumu

Şampiyonlar Ligi'nde gecenin toplu sonuçları ve puan durumu

Şampiyonlar Ligi'nde ikinci hafta heyecanı nefes kesti. Atletico Madrid evinde Bayern Münih'i devirdi, Celtic - Manchester City maçında gol yağmuru vardı, Napoli ise Benfica'yı gole boğarken Arda Turan Barcelona'yı ateşleyerek takımını galibiyete taşıdı. İşte Şampiyonlar Ligi'nde gecenin toplu sonuçları ve oluşan puan durumu...

Beşiktaş, bir puana sevinemedi

Beşiktaş, bir puana sevinemedi

Beşiktaş, karşılaşmanın büyük bölümünü üstün oynadığı maçta Dinamo Kiev ile 1-1 berabere kaldı. Siyah-beyazlı takım puanını 2'ye yükseltirken, Vodafone Arena'da 1 puan taraftarı memnun etmedi.

Arda Turan Barcelona'ya hayat verdi

Arda Turan Barcelona'ya hayat verdi

Şampiyonlar Ligi C Grubu’nda Barcelona, Mönchengladbach ile deplasmanda karşılaştı. Borussia Park’ta oynanan mücadeleyi konuk takım 2-1 kazandı. İkinci yarıda oyuna girerek takımını ateşleyen Arda Turan bir de gol attı

Çatıda mahsur kalan köpek, kurtarma sırasında 5. kattan atladı

Çatıda mahsur kalan köpek, kurtarma sırasında 5. kattan atladı

Bursa’da 5 katlı bir binanın terasında mahsur kalan kurt köpeği, itfaiye ekiplerinin kurtarma operasyonu sırasında 5. kattan aşağıya atladı. O anlar ise saniye saniye kaydedildi.

Şırnak Cezaevi'nde yangın

Şırnak Cezaevi'nde yangın

ŞIRNAK'ta Yeşilyurt Mahallesinde bulunan Şırnak T tipi Cezaevi'nde akşam saatlerinde çıkan yangında 1 mahkumun yaşamını yitirdiği, 1 mahkumun da yaralandığı belirtildi. İtfaiyenin müdahalesiyle söndürülen yangında 10 infaz koruma memuru da dumandan etkilendi.

İzmir'de trafik kazası: 1 yaralı

İzmir'de trafik kazası: 1 yaralı

İzmir'in Kemalpaşa ilçesinde patlayan lastiği değiştirilen yol kenarındaki kamyonete çarpan hafif ticari aracın sürücüsü yaralandı.

Polis memuru evinde ölü bulundu

Polis memuru evinde ölü bulundu

Muğla'da 5 yıldır görev yapan 42 yaşındaki polis memuru Fatih Keskin, meslektaşları tarafından evinde ölü bulundu.

Ayrıldığı kız arkadaşını öldürüp, intihar etti

Ayrıldığı kız arkadaşını öldürüp, intihar etti

İZMİR'in Bergama İlçesi'nde, ayrıldığı lise öğrencisi kız arkadaşı 18 yaşındaki Özlem Yıldırmaz'ı başından vurarak öldüren 26 yaşındaki Furkan Emre İncili, Kınık İlçesi'nde bulunan babasınının mezarı başında aynı pompalı tüfekte intihar etti.

Kalkış için hazırlanan uçağı su bastı

Kalkış için hazırlanan uçağı su bastı

Atatürk Havalimanı'nda, su tesisatında meydana gelen arıza nedeniyle İstanbul-Kazablanka seferini yapacak olan yolcu uçağının kargo bölümünü su bastı.

Dünyanın en uzun aralıklı köprüsü Çanakkale'de olacak

Dünyanın en uzun aralıklı köprüsü Çanakkale'de olacak

JAPONYA Ekonomi Ticaret ve Sanayi Bakanlığı'nın görevlendirdiği Çanakkale Boğaz Köprüsü Danışmanlık Kuruluşu yetkililerinden Hironori Kroki, "Dünyanın en uzun aralıklı köprüsü Japonya'daydı, bu köprü yapılınca burada olacak" dedi.

Tekirdağ'da trafik kazası: 12 yaralı

Tekirdağ'da trafik kazası: 12 yaralı

Tekirdağ'ın Ergene ilçesinde meydana gelen trafik kazasında 12 kişi yaralandı.

1 günde 9 kez sallandı

1 günde 9 kez sallandı

Denizli'de, son bir gün içinde en büyüğü 4.2 olan en küçüğü 1.2 olan 9 adet deprem sarsıntısı meydana geldi.

Konya'da trafik kazası

Konya'da trafik kazası

Konya'da meydana gelen trafik kazasında 1 kişi öldü, 5 kişi yaralandı.