Meriç eserleriyle yaşıyor

Bundan 31 yıl önce 71 yaşındayken hayata veda eden yazar ve mütefekkir Cemil Meriç’in eserleri bugün de ilgi görmeye, okunmaya devam ediyor.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
x

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde, restorasyon çalışmalarının ardından kültürevine dönüştürülen yazar, çevirmen ve eğitimci Cemil Meriç’in doğduğu ev, ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Hatay Valiliği ve Reyhanlı Kaymakamlığı tarafından Cemil Meriç’in 2014’te “kültürevi” haline getirilen doğduğu ev, bölge sakinlerini ve kente gelen her yaştan ziyaretçileri ağırlıyor. “Bu memlekette sağcı- solcu, ilerici-gerici yoktur; namuslular ve namussuzlar vardır” diyen Cemil Meriç’in kendi sesinden hayat öyküsünün üç boyutlu animasyon filmle anlatıldığı evde, 12 Aralık 1916’da dünyaya gelen yazara ait fotoğraflar ile kitaplar da yer alıyor. 

Meriç’in kızı Prof. Dr. Ümit Meriç, bu ay babasının vefatının 31. yılı olduğunu, kendisini saygı ve özlemle andıklarını söyledi. Bugün de kitapları okunmaya devam eden Meriç’in çok önemli eserler bıraktığını anlatan Meriç, “İnsanlara bıraktığı birbirinden anlamlı ve kıymetli eserler, onun halen yaşadığını gösteriyor. Her yaştan vatandaşın eserlerine ilgi göstermesi bizleri çok mutlu ediyor. Bıraktığı eserler geleceği aydınlatıyor” dedi.

PEK ÇOK KİTAP KALEME ALDI

Cemil Meriç, 12 Aralık 1916’da Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde dünyaya geldi. Görme yetisini 1955’te tamamen yitiren Meriç, kendisini yatağa mahkum eden uzunca bir hastalıktan sonra 13 Haziran 1987’de 71 yaşında hayata veda ederek, Karacaahmet Mezarlığına eşinin yanına defnedildi. Başta dil, tarih, edebiyat, felsefe ve sosyoloji olmak üzere sosyal bilimlerin birçok alanında araştırmalar yapan ve yazılar kaleme alan düşünce adamı Cemil Meriç, 2015’te Cumhurbaşkanlığı tarafından verilen Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne layık görüldü.

 

 

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
CHP´li Bakırköy Belediyes´nin kumpasıyla mağdur oldular

CHP´li Bakırköy Belediyes´nin kumpasıyla mağdur oldular

Çekilmiş en iyi askeri fotoğraflar

Çekilmiş en iyi askeri fotoğraflar

En Çok Okunanlar