Açık görüş 10 yaşında

Türk basınında değişimin öncülüğünü yapan milli iradenin sesi Star Gazetesi’nin fikir eki ‘Açık Görüş’ 10. kuruluş yıldönümünü çalışanlarının da katıldığı törenle kutladı.

  • 9
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
x

Star Gazetesi’nin fikir ve tartışma eki ‘Açık Görüş’ dün 10. kuruluş yıldönümünü kutladı. Kuruçeşme Hubb 77’de düzenlenen kutlamaya ESMEDYA İcra Kurulu Başkanı Ahmet Bayraktutar, Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nuh Albayrak, Star Gazetesi Yayın Koordinatörü Ahmet Gemici, Star Gazetesi Yayın Danışmanı Halime Kökce, 24 TV Genel Yayın Yönetmeni Murat Çiçek ve Star gazetesi çalışanları ile yazarlar katıldı. 

DAHA DİNAMİK OLACAK

Açık Görüş’e 10 yıldır emek veren Star Gazetesi Yayın Danışmanı Halime Kökce, Açık Görüş serüvenini anlattı. ‘Açık Görüş’ ile dolu dolu 10 yıl yaşadıklarını ifade eden Kökce, şöyle konuştu: “Türkiye açısından gerçekten çok kritik bir sürece tanıklık ettik. Türkiye’nin birikimini de Açık Görüş’e taşıdık. Çünkü Türkiye’de çok geniş bir köşe yazarı portföyü var ama aynı zamanda çok değerli üniversitelerin de değerli akademisyenleri ve araştırmacıları var. Onlar için çok güzel bir platform olduğunu düşünüyorum. Çok keyifli ve güzel işler yaptık. Biz başladıktan kısa bir süre sonra Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi başta olmak üzere birtakım anayasa değişikliklerinin yer aldığı referandum yapıldı. O dönemden bu döneme çok kritik evreler geçirdik. Bundan sonrasını daha güzel, farklılıkları tekrar içine alan bir dönem olacağını umuyorum. Açık Görüş’e emeği geçen herkese teşekkür ederim. İnşallah 10. yıldan sonra daha dinamik ve genç bir ek olmaya çalışacağız. ”

TÜRKİYE’DE BENZERİ YOK  

Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nuh Albayrak ise “Doğal olarak gazeteler, günlük gelişmelerle güncelle ilgilenirler. Makale ve köşe yazılarında da daha çok güncel konular işlenir. Aynı gelişmelerin biraz daha geniş objektifle, akademik ve entelektüel bakış açısıyla da değerlendirilmesinin gereklilik olduğunu düşünüyorum. Bu anlamda Açık Görüş, Türkiye’de benzeri olmayan bir mecmuadır. Türkiye açısından çok değerli bir mecra olduğunu düşünüyorum.” diye konuştu. 

Açık Görüş’ün 10. yılını kutlayan Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nuh Albayrak “Güncel konuların akademik bakış açısıyla da yorumlanması bir gerekliliktir” dedi. 

AÇIK GÖRÜŞ ÖZGÜR BİR PLATFORM

Muhammed Taceddin Kutay (Türk-Alman Üniversitesi Araştırma Görevlisi): Gazetede yazmak çok zor. Almanca ifadeyle omzumda haç taşımak gibi. Açık Görüş ekibiyle çalışana kadar hiç rahat yazmıyordum, sürekli kısıtlanıyordum. Sosyal medyada yazılarının 40 sansürden geçtiğini söyleyen arkadaşlara şimdi hayret ediyorum. Açık Görüş’te bu hiç başıma gelmedi. 

Farklı düşüncelere sahip çıktı

İsmail Küçükkılınç (Avukat): Güncel ne söylüyorsa ben onun aksini söyledim. Buna müsaade edildi ve müsamaha gösterildi. Kürt açılımı birçok yazar tarafından savunulurken biz bunun ileride çok fena neticelere yol açacağını söyledik. ‘Daha çok kan dökülecek’ ifadesini kullanabilmişim o günlerde. Farklı düşüncelere sahip insanların da bu ülkenin iyiliği için çaba gösterdiğini ortaya koyduk. Açık Görüş bu anlamda bize en büyük olanağı sağladı. Yazılarıma hiçbir müdahalede bulunulmadı. 

Açık Görüş ailem gibi 

İsmail Öz (Sosyolog): Kendime ailem kadar yakın hissettiğim bir yerdir Açık Görüş. Ben yazarken otosansür uygulamıyorum. Nasıl inanıyorsam öyle yazıyorum. Zannediyorum ki ortak bir inanç boyutunda birleşiyoruz. Star yayın grubunun derinleşen ve katmanlaşan düşünceye sahip çıkışı olarak görüyorum Açık Görüş’ü. 

Açık Görüş ekibi: Açık Görüş editörü Hale Kaplan Öz, Star Gazetesi Yayın Danışmanı Halime Kökce, Görsel Yönetmen Sinan Alemdar, Sayfa Tasarımcısı Ozan Öz. 

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
Trump´ın adayı başarısız olsun diye cadı büyüsü yaptılar

Trump´ın adayı başarısız olsun diye cadı büyüsü yaptılar

En Çok Okunanlar