• $ 5,3234
 • € 6,0499
 • 219.234
 • 98.454
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54

TRT World'den 'Batı medyası seçimlere nasıl bakıyor?' raporu

TRT World Araştırma Merkezi raporundan, '18 Nisan-5 Haziran aralığında yapılan haberlerin yüzde 56'sında Türkiye'deki siyasal sistem ve ülke liderliğine dair yanlış bilgiler bulunduğu ortaya çıktı.'

 • AA
 • 38
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
x

TRT World Araştırma Merkezi tarafından 24 Haziran seçimlerinin Batı ülkelerindeki medya kuruluşlarında yansımaları "Batı medyası seçimlere nasıl bakıyor?" adlı çalışma ile raporlaştırıldı.

TRT World'den yapılan açıklamaya göre, "2018 Türkiye Seçimlerinin Ana Akım Batı Medyasındaki Yansımaları/ Patterns of Western Mainstream Media Coverage during Turkey's 2018 Elections" başlıklı İngilizce rapor, internet sitesinde yayımlandı.

Rapor, Türkiye'ye yönelik temsil stratejilerinin siyaset ve ekonomi alanlarında nasıl işlediğini ele aldı. Agence France Press, Associated Press gibi haber ajanslarıyla Washington Post, New York Times ve Guardian gibi tanınmış gazetelerin medyatik tutumlarının incelendiği 20 sayfalık çalışmada, 18 Nisan-5 Haziran aralığında yapılan haberlerin yüzde 56'sında Türkiye'deki siyasal sistem ve ülke liderliğine dair yanlış bilgiler bulunduğu, yüzde 38,8'inin de verileri bariz bir şekilde çarpıtarak Türkiye ekonomisini karaladığı belirlendi. İncelenen metinlerin yalnızca yüzde 5,2'sinde seçimlerden belirgin bir taraflılık olmaksızın bahsedildiği tespit edildi.

Raporda, Batı'daki Türkiye algısının nasıl şekillendiğini incelemek amacıyla Amerika, İngiltere ve Fransa'daki büyük medya kuruluşlarının, 24 Haziran seçimlerine dair yaptıkları haberler söylem analizine tabi tutularak, hangi çerçevelerin sürekli kullanıldığı incelendi.

TRT World Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Tarek Cherkaoui tarafından yürütülen araştırmada, 2018 seçimleriyle ilgili haberlerde "otoriterlik" ve "ekonomik kırılganlık" söylemlerine yoğun olarak yer veren Batı medyasının, Türkiye'deki demokratik işleyişi tamamen görmezden geldiği sonucuna varıldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Cherkaoui, Türkiye'nin ekonomik büyümesine dair somut verilerin tamamen göz ardı edildiğinin verilerle ispatlandığını belirterek, Batı medyasının Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı gibi kurumların raporlarını dahi görmezden geldiğini kaydetti.

Batı ana akım medyasının, koro halinde "Türkiye'de yükselen otoriterlik" söylemlerine devam ettiğini hatırlatan Cherkaoui, bu tutumun ancak Türkiye karşıtı ideolojik eğilimlerle açıklanabileceğini aktardı.

Son dönemdeki finansal dalgalanmaların küresel bağlamından kopartılarak "ekonomik olarak kırılgan Türkiye" söylemiyle özellikle finans ve iş çevrelerinde "zayıf bir Türkiye" imajı yaratılmaya çalışıldığını anlatan Cherkaoui, "Bütün bu taraflı medyatik duruşlar ve saldırgan söylemler, halihazırda akademik medya literatüründe de işaret edildiği haliyle Batılı ülkelerin jeopolitik ve ekonomik çıkarlarıyla yakından alakalıdır." ifadelerini kullandı.

Özellikle kritik siyasal süreçlerde Türkiye'yle ilgili benzer tutumların başka alanlarda da sıklıkla görüldüğünü belirten Cherkaoui, bu çerçevede daha fazla çalışma yapılması ve Batı medyasındaki Türkiye karşıtı eğilimlerin daha yakından izlenmesi gerektiğine dikkati çekti.

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

 • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
 • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
 • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
 • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!

Sosyal medya Safiye teyzeyi konuşuyor

Sosyal medya Safiye teyzeyi konuşuyor

İsrail gözünü Müslüman ülkelere dikti

İsrail gözünü Müslüman ülkelere dikti

Sivilleri Türkiye karşıtı gösteriye zorladılar

Sivilleri Türkiye karşıtı gösteriye zorladılar

Gücümüz 43 kat arttı, Avrupa'da birinciyiz

Gücümüz 43 kat arttı, Avrupa'da birinciyiz

Başkan Erdoğan AK Parti'nin Ordu adaylarını açıkladı

Başkan Erdoğan AK Parti'nin Ordu adaylarını açıkladı

Suriye'de sıcak saatler: Püskürtüldü

Suriye'de sıcak saatler: Püskürtüldü

Milli Eğitim Bakanı'ndan müjde! O sayı azaltılacak

Milli Eğitim Bakanı'ndan müjde! O sayı azaltılacak

Mısır ve Bahreyn düğmeye bastı

Mısır ve Bahreyn düğmeye bastı
 
İlk anayasa: Teşkilat-ı Esasiye - Tarihte bugün 20 Ocak 1921

İlk anayasa: Teşkilat-ı Esasiye - Tarihte bugün 20 Ocak 1921