Büro Memur-Sen'den 'Milli Arşiv Kanunu' çağrısı

Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, sahip olduğu belgelerle dünyanın en zengin arşivine sahip olan Türkiye'nin milli arşiv kanununun olmamasının üzücü olduğunu belirterek, 'En kısa zamanda milli arşiv kanunu çıkarılması gerekiyor' dedi.

 • İHA
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
x

Başbakanlık Müsteşarı Kemal Madenoğlu, Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yazgan ve beraberindeki heyeti kabul etti. Görüşmede Yazgan'a, Büro Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Nihat Tunç, İstanbul 8 Nolu Şube Başkanı Hasan Çağlar ve Ankara 2 Nolu Şube Yönetim Kurulu Üyesi Davut Zararsız eşlik etti. Yazgan, görüşmede Madenoğlu'na Başbakanlık ve bağlı kurumlarda çalışanların sorunlarını aktardı. Türkiye'nin sahip olduğu belgelerle dünyanın en zengin arşivine sahip olduğunu belirten Yazgan, arşivlerin nicelik bakımından olduğu kadar nitelik bakımından da dünyanın en önemli arşivlerinden olduğunu söyledi. Yazgan, "Zengin arşive sahip olan ülkemizde hala milli bir arşiv politikamız ve kanunumuz maalesef yok. Bu çok üzücü bir durum. Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü'nün teşkilat yapısının oluşturulması için de ihtiyaç olan milli arşiv kanunu en kısa zamanda çıkarılması gerekmektedir. Öte yandan unutulmamalıdır ki, ülkemizde yer alan en önemli belgeler Osmanlıca'dır. Bunun için arşivlerde görev yapan personele gereken önem verilmeli ve özlük hakları bir an önce iyileştirilmelidir" dedi.
 
"ARAŞTIRMACILARIN MAĞDURİYETİ GİDERİLMELİ"
 
Geçtiğimiz yıl kadroya geçen sözleşmeliler arasında Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü'ndeki araştırmacıların da yer aldığını hatırlatan Yazgan, araştırmacıların kadroya geçmesiyle birlikte maaş konusunda mağduriyet yaşadığına dikkat çekti. Araştırmacıların maaşlarında 300 ile 800 lira arasında düşüş yaşandığının altını çizen Yazgan, bu mağduriyetin bir an önce giderilmesi gerektiğini vurguladı.
 
"GEREKLİ DÜZENLEMELER YAPILACAK"
 
Başbakanlık Müsteşarı Madenoğlu ise, milli arşiv kanununun çıkarılması için çalışma yaptıklarını belirtti. Personelin en iyi haklara sahip olarak çalışması için ellerinden geleni yaptıklarını kaydeden Madenoğlu, araştırmacıların yaşadığı mağduriyetin giderilmesi için de gerekli düzenlemeyi yapacaklarını söyledi. 
 

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

 • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
 • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
 • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
 • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası´nın kuruluşu - Tarihte bugün 17 Kasım 1924

Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası´nın kuruluşu - Tarihte bugün 17 Kasım 1924

Sosyal medyada günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Sosyal medyada günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Türkiye'nin ilk millet bahçeleri açıldı

Türkiye'nin ilk millet bahçeleri açıldı

Hayvanların X-Ray altındaki görüntüleri

Hayvanların X-Ray altındaki görüntüleri

En Çok Okunanlar