Allah adının en çok zikredildiği Endülüs’ün incisi El Hamra Sarayı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “El Hamra Sarayı’nda bir ayet yazar; Allah’tan başka galip yoktur. İnşallah muhtarlarımızı oralara götüreceğiz” müjdesini vermesi üzerine rotamızı İspanya’ya çevirdik.

 • FATMA ERSOY
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
x

İslam medeniyetinin ulaştığı en üst seviyeyi temsil eden yapılardan biri ve dünyanın insan eliyle yapılmış en büyük harikalarından olan El Hamra Sarayı, İspanya’nın Grana’da şehrinin merkezinde yer alıyor. Şehrin merkezindeki tepe üzerine kurulu El Hamra Sarayı, duvarlarında kırmızı tuğla ve damında kırmızı kiremit kullanıldığı için Arapça’da “Kırmızı Saray” anlamına geliyor. Hikayesi 9’uncu yüzyıla kadar giden El Hamra, Nasriler Devleti’nin kurucusu Muhammed Bin Ahmer’in isteğiyle 1232’de saray olarak büyütülüyor.  

EŞSİZLİĞİ KUSURSUZ AHENGİNDEN

Tamamlanması yüzyılları bulan El Hamra Sarayı, dışarıdan hantal bir görüntüye ve basit bir girişe sahip olmasına rağmen içeride eşsiz bir güzelliği barındırıyor. Birbirine bağlı sayısız odalardan, geniş avlulardan, çiçek bahçelerinden, fıskiyeli havuzlardan ve tamamen işlemeli duvarlardan oluşan El Hamra Sarayı’nı asıl benzersiz kılan mimarideki kusursuz ahenktir. Göz alıcı ışıltısı ile dünyaca ünlü bir şöhrete sahip El Hamra Sarayı, güneşin battığı saatlerde, kızıl gövdesine vuran güneş ışığı ile büyüleyici bir renge bürünüyor. Girişin iki yanında görülebilecek su yolları, İslam medeniyetinde “su”yun önemini vurguluyor. Doğal görünümlerine göre şekillendirilen ağaçlar, efsanevi Babil’in asma bahçelerini akla getiriyor. 

İSLAM MİMARİSİNİN DORUĞUNDA

İslam mimarisinin o dönemde geldiği en üst noktalardan biri olarak gösterilen El Hamra Sarayı’nın en önemli bölümlerinden biri olan Cennet’ül Arif, nakış gibi santim santim işlenmiş işlemeleri ve harika bahçeleriyle göz dolduruyor. Aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan El Hamra Sarayı’na bilet bulmak ise çok zor, günler öncesinden biletinizi almalısınız. Çünkü yılda sadece bir gün kapalı olan sarayın ziyaret edilebilmesi için UNESCO yılda en fazla 7 bin bilet satılmasına izin veriyor. Unutmadan eserlere dokunursanız saraydan atılırsınız!

Yahya Kemal Beyatlı İspanya’da elçilik yaptığı dönemlerde 1929’da El Hamra Sarayı ile kaleme aldığı yazısında şunu demiştir: Dünyanın hiçbir yerinde Allah adını bu kadar çok zikreden sütun, kemer, kubbe, tavan, kapı ve duvara sahip başka bir saray bulmak mümkün değildir.

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

 • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
 • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
 • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
 • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
Dayton Anlaşması´nın imzalanması - Tarihte bugün 14 Aralık 1995

Dayton Anlaşması´nın imzalanması - Tarihte bugün 14 Aralık 1995

UEFA resmen açıkladı! İşte yeni sıralama

UEFA resmen açıkladı! İşte yeni sıralama

Galatasaray ve Fenerbahçe'nin muhtemel rakipleri

Galatasaray ve Fenerbahçe'nin muhtemel rakipleri

150 bin SSK ve Bağ-Kur emeklisinin maaş artışı 400 liraya ulaşacak

150 bin SSK ve Bağ-Kur emeklisinin maaş artışı 400 liraya ulaşacak

En Çok Okunanlar