‘Bir arada’ çayları şifa mı trend mi?

Zayıflamaya yardımcı olduğu iddia edilen, Türkiye Aktarlar ve Baharatçılar Derneği Başkanı Ayhan Ercan’ın buluşu 9’u bir arada çay herkesin dilinde. Geçen yıl 5’i bir aradaydı, bu yıl 9’u... Uzmanlara sorduk: Bitki çayları gerçekten işe yarıyor mu?

  • ASLI GÜ[email protected]
x

Cimnema, biberiye, yeşil çay, mate, funda yaprağı, bilye kekik, sinirli ot, çoban çökerten, barut ağacı...  Nam-ı diğer 9’u bir arada! İnsanların sağlıklı yaşam için alternatif arayışları yaygınlaştıkça neredeyse her gün yeni bir karışımla tanışmaya başladık. Beşi bir arada, yedisi bir arada çaylar, altın çilek, Afrika mangosu gibi meyveler aşina olduğumuz ürünler haline geldi. 9’u bir arada çay da son aylarda zayıflamak ya da form tutmak isteyenler arasında çok popüler. Bu çayın mucidi ise Türkiye Aktarlar ve Baharatçılar Derneği Başkanı Ayhan Ercan. Yağ yakıcı ve bağırsak çalıştırıcı özelliğiyle zayıflamayı hızlandırdığı iddia edilen çay kısa sürede popüler olsa da uzmanlar bu tür karışımları kullanırken bilinçli olunması gerektiği konusunda uyarıyor. Bu çayı herkese önermediklerini söyleyen Ercan, kullanması riskli kişilere kesinlikle satmadıklarını belirtiyor.

AMACIM İLAÇLARIN ÖNÜNE GEÇMEK

Ercan, bu karışımı yaz mevsimine girerken zayıflama arayışındakilere yardımcı olmak için hazırlamış. Kilo vermek uğruna kişilerin sağlıksız yöntemler denediğini belirten Ercan, doğal yöntemlerle bunun önüne geçmeye çalıştığını söylüyor: “Amacım zayıflamak, form tutmak için ülkeye kaçak giren ilaçların önüne geçmek. 9’u bir arada çay hem zayıflamak hem de kilo kontrolünü sağlamak için içilebilir. İçindeki barut ağacı bağırsak çalıştırıcıdır. Çayda taze barut ağacı kullanılmamalı, en az iki yıllık olmalı. Aksi halde bağırsak tahrişi yapabilir. Çoban çökertenin ise damar genişletici, metabolizma hızlandırıcı etkisi var.  Cimnema bağırsaklarda şeker emilimini azaltıyor ve kilo vermeye yardımcı oluyor. Sinirli otun içindeki tohumlar detoks etkisine sahip, kekik spor yapanlarda yağ yakar, mate iştah kapayıcı, funda yaprağı ve yeşil çay ödemi söker. Biberiye ise metabolizmayı hızlandırır. Herbiri Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Risk Dairesi tarafından yayınlanan ‘Bitki çaylarında güvenle kullanılabilecek bitkiler’ kategorisinde.”

HAMİLELER KULLANMAMALI

Her bitkinin vücut için farklı etkileri var ancak kullanırken dozlarını ayarlamak da çok önemli. Ercan da 9’u bir arada çayın doğru dozda ayarlanması ve herkesin kullanmaması gerektiğini hatırlatıyor: “Bu çayı ben üretmiyorum. Zaten bu bitkiler tek tek tüm aktarlarda satılıyor. Çıktığım televizyon programlarında bu çayın hangi oranlarla hazırlanması gerektiğini anlattığım için insanlar ellerinde listeyle aktara gidip satın alıyor. Herbir ottan 50 gram alıyorsanız cimnemadan 25, yeşil çaydan 100 gram alın. Hepsini aktarda granül haline getirtin. Bu sayede eşit karışırlar. Her yemekten önce bir kupa kaynar suya, bir tatlı kaşığı bu çaydan koyup sekiz dakika kadar demleyerek içilir. Günde iki fincan içilirse form korur, 3-4 fincan içilirse kilo vermeye yardımcı olur. En fazla altı fincan içilebilir. Bu çayı hamileler, hamile kalmayı düşünenler, yüksek tansiyonu olanlar asla kullanmamalı. Ayrıca hazır poşet çay halinde kutularda bu adla satılan çaylar da var. Onları tavsiye etmiyorum, içerikleri farklı olabiliyor.”

Her bitki herkes için uygun değil

Zayıflama ürünlerinin herbiri tüm dünyada çok talep görüyor. Bu durumun giderek ticarileştiğini belirten Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi ve Fitoterapi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada bu tür karışımlara dikkat edilmesi gerektiğini anlatıyor: “Bu çayın içeriğindeki Gymnema (cimnema) bitkisinin zayıflatıcı etkisi içerisindeki gimnemik asidin şeker metabolizması üzerinde etkisine dayandırılıyor. Yapılan bazı deneysel çalışmalarda bu maddenin bağırsaklarda şekerin emilimini azalttığı gözlenmiş. Buna bağlı olarak kişinin tatlı ihtiyacını ortadan kaldıracağı ileri sürülüyor. Barut ağacı kabuğu ise müshil etkili ve içerisindeki antrasen türevi maddeler tahriş edici özellikte. Bu tip müshilleri taşıyan sinameki, acı cehre, barut ağacı gibi bitkisel ürünlerin ciddi kabızlık durumlarında 10 günden fazla uygulanmasını doğru bulmuyorum. Çoban çökertenin zayıflamayla ilgili bir etkisi bulunabileceğini gösteren bilimsel bir kanıt yok. Yeşil çay ve mate kafein taşıyan ürünler, funda idrar artırıcı, biberiye yağ yakıcı... Bunların bir araya gelmesi ile ortaya çıkabilecek olumlu veya olumsuz etkiler bu bileşenlerin oranlarına bağlı. Mesela barut ağacı kabuğu yüksek oranda ise fazlaca ishal yapar. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın uygun miktarda kullanıldığında risk oluşturmayan bitki listesi var ama her bitki her kişi için güvenli değildir.”

İç Hastalıkları uzmanı Dr. Nafiz Karagözoğlu ise bitkilerin faydasının tek başına alındığında ortaya çıkmasının beklendiğini söylüyor. Karagözoğlu özel bir karışım için ‘Form tutmaya yardım eder’ gibi cümlelerin kullanılmasının yanlış olacağını anlatıyor: “Araba parçası satanlar parçaları birleştirip ‘İşte size araba’ dediğinde ne düşünürsünüz? Kişiye has tedavi ve takip uygulanmalı. Bitki karışımları bilimsel bir çalışmaya dayanıyorsa günde kaç kez, hangi miktarda, aç mı tok mu, kaç dakika, kaç derecede kaynatarak, kaç gün kullanılacağı belirtilmeli. Bu konuyla ilgili takip yapan uzmanlarla doğal bitkilerin tedavi edici özelliklerinden faydalanılabilir.”

GÜNDE 150-200 KİŞİ ALIYOR

9’u Bir arada Çay’daki bitkilerden aktardan 50’şer gram satın alındığında 20-25 TL’ye mal oluyor. Doğa Baharat Dünyası sahibi aktar Ali Süzme, insanların ellerinde listeyle gelip bu karışımı istediklerini söylüyor: “Bu çayı isteyenlere öğüterek veriyoruz. Daha çok kilo ve kolesterol problemi olanlar alıyor. Haftada ortalama 150-200 kişiye bu çaydan satıyoruz. 30’lu, 40’lı poşet çayları da üretildi, fiyatı 10-15 TL arasında. Kullanması riskli kişiler olduğu için alanlara mutlaka hastalık geçmişlerini soruyoruz.”

Porselen demlik cam bardak kullanın

Gün içinde pek çok bitkinin çayını kimi zaman vücut direncini artırmak kimi zaman ise şifa niyetine tüketiyoruz. Peki son zamanlarda en sık kullanılan bitki çayları hangileri? Bu çaylar nasıl hazırlanmalı ve hangi dozda kullanılmalı? Aktar Ali Süzme en popüler bitki çaylarını sıralıyor: “Yazdan kışa girdiğimiz için herkeste bahar yorgunluğu var. Dolayısıyla en çok yasemin ve melisa çayı tercih ediliyor. Yasemin ve melisa bir fincan suya bir tutam konularak kaynar suda demlenebilir. Özellikle akşam iki, gündüz bir bardak içilebilir. Gribal enfeksiyonlar ve boğaz ağrıları için ise adaçayı ve ıhlamur ideal. Adaçayı antiseptik özelliği olduğu için boğaz ağrısı ve faranjite iyi geliyor. Demlenerek ve gargara yapılarak tüketilebilir. Hamile olanlar adaçayı tüketmemeli. Ihlamur ise soğuk algınlığına iyi geliyor. Bir tutam çiçek ıhlamuru 2-5 dakika kaynatıp içmek yeterli. Bitkileri demlerken ya da buharda bekletirken porselen demlik ya da cam bardak kullanılmalı. Bu şekilde yararı daha iyi ortaya çıkar.”

 

Haber Turu

Bingöl'de EYP'nin patlaması sonucu 1 asker şehit oldu

Bingöl'de EYP'nin patlaması sonucu 1 asker şehit oldu

Bingöl'ün Genç ilçesi Yeniyazı köyü mevkiinde el yapımı patlayıcının patlaması sonucu 1 asker şehit oldu, 1 asker yaralandı..

Bakan Bozdağ: ABD için Ladin neyse Türkiye için Gülen odur

Bakan Bozdağ: ABD için Ladin neyse Türkiye için Gülen odur

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, ABD ziyareti öncesi önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Bozdağ, "ABD için Ladin neyse Türkiye için Gülen odur" dedi.

Yoksul öğrenciler üzerinden 'himmet' oyunu

Yoksul öğrenciler üzerinden ''himmet'' oyunu

FETÖ bağlantılı derneklere yönelik soruşturmada, örgütün, iş adamları ve esnaftan sağladığı geliri,ekonomik durumu uygun olmayan öğrenciler adına kesilmiş makbuzlarla kaydettiği tespit edildi.

Ankara merkezli 'Kozmik Oda' operasyonunda 23 kişi gözaltına alındı

Ankara merkezli 'Kozmik Oda' operasyonunda 23 kişi gözaltına alındı

Ankara merkezli "Kozmik Oda" operasyonunda 23 kişi gözaltına alındı.

'Sıkıyönetim komutanıyım, hepinizi öldürtürüm'

"Sıkıyönetim komutanıyım, hepinizi öldürtürüm"

İzmir'de mahkemeye sunulan iddianamede,İzmir ve Manisa'da sözde "sıkıyönetim komutanı" olarak ilan edilen eski Tümgeneral Hakbilen tarafından Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Recep'in derdest edilmek istenmesinin detayları anlatıldı.

AK Partili Milletvekili Köse: FETÖ denilen alçak kral olacaktı

AK Partili Milletvekili Köse: FETÖ denilen alçak kral olacaktı

AK Parti Antalya İl Başkanılğında gündemi değerlendiren ve yatırımlara ilişkin açıklamalarda bulanan AK Parti Antalya Milletvekili Mustafa Köse, "FETÖ denilen adi-alçak kişi bu milletin başına getirilip kral diye oturtulacaktı" dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı: FETÖ mensuplarının yemini hükümsüzdür

Diyanet İşleri Başkanlığı: FETÖ mensuplarının yemini hükümsüzdür

Diyanet İşleri Başkanlığınca, bazı cumhuriyet başsavcılıklarının talebi üzerine gönderilen görüş yazısında, FETÖ mensuplarının örgüte girerken ettikleri yeminin geçersiz olduğu bildirildi.

İçişleri Bakanlığı açıkladı: Adil Öksüz 'kırmızı' kategoride

İçişleri Bakanlığı açıkladı: Adil Öksüz 'kırmızı' kategoride

İçişleri Bakanlığı, "terörden arananlar" listesine FETÖ'den aranan 37 kişinin de eklendiğini, bunlardan 8'inin, 4 milyon liraya kadar ödül verilen "kırmızı" kategoride yer aldığını bildirdi. Adil Öksüz'ün de arananlar listesinde "kırmızı" kategoride bulunduğu açıklandı.

Çankırı'da 'ByLock' kullanan 15 kişi gözaltına alındı

Çankırı'da "ByLock" kullanan 15 kişi gözaltına alındı

Çankırı'da Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimiyle ilgili soruşturma kapsamında "ByLock" kullanan 15 kişi gözaltına alındı.

Jandarma Bölge Komutanı, FETÖ'den tutuklandı

Jandarma Bölge Komutanı, FETÖ'den tutuklandı

Eski Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Mustafa Doğru, Giresun Cumhuriyet Başsavcılığının Fetullahçı Terör Örgütüne yönelik soruşturması kapsamında tutuklandı.

Malezya'da hastanede yangın: 6 ölü

Malezya'da hastanede yangın: 6 ölü

Malezya'da bir hastanede çıkan yangında 6 kişi hayatını kaybetti.

 Musul operasyonunda cepheden canlı yayın yasaklandı

Musul operasyonunda cepheden canlı yayın yasaklandı

MUSUL'un DEAŞ'tan alınması için Irak Ordusu ve Irak Bölgesel Kürt yönetimine bağlı Peşmergeler'in 17 Ekim'de başlattığı operasyon devam ederken; Peşmerge Bakanlığı'nın isteği üzerine güvenlik gerekçesiyle cepheden Kürt televizyon kanallarının canlı yayınlar yapması yasaklandı. Peşmerge Bakanlığı, Türk ve uluslararası kuruluşların cephel

Irak güçleri Ratba'da kontrolü yeniden sağladı

Irak güçleri Ratba'da kontrolü yeniden sağladı

Irak ordusunun, Enbar vilayetine bağlı Ratba ilçesinde terör örgütü DEAŞ'a karşı kontrolü tekrar sağladığı bildirildi.

Çekicinin üstündeki aracına binip kaçırmaya çalıştı

Çekicinin üstündeki aracına binip kaçırmaya çalıştı

FETÖ firarisi Osman Özsoy Toronto’da görüldü

FETÖ firarisi Osman Özsoy Toronto’da görüldü

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturması kapsamında hakkında yakalama kararı bulunan firari Osman Özsoy, Kanada’nın Toronto kentinde görüldü.

Kerry, Lavrov'a Halep'teki operasyonları şikayet etti

Kerry, Lavrov'a Halep'teki operasyonları şikayet etti

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile yaptığı görüşme sırasında Suriye ordusunun Halep'teki hava ve kara operasyonları konusunda duyduğu endişeyi dile getirdi.

Avustralya’da lunaparkta kaza: 4 ölü

Avustralya’da lunaparkta kaza: 4 ölü

Avustralya’nın doğusundaki Gold Coast kentinde bir lunaparkta meydana gelen kazada 4 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Ukrayna'dan Suriye'ye Kırım notası

Ukrayna'dan Suriye'ye Kırım notası

Ukrayna, Suriye'nin geçici maslahatgüzarını Dışişleri Bakanlığı´na çağırdı. Kiev´in, Suriye´nin Kırım´ı Rusya´nın parçası olarak tanımasından dolayı nota verdiği açıklandı.

Pakistan'da terör saldırısı: 59 ölü, 117 yaralı

Pakistan'da terör saldırısı: 59 ölü, 117 yaralı

Pakistan'ın güneybatısındaki Belucistan eyaletinde, silahlı saldırganların bir polis eğitim merkezine sızması sonucu yaşanan olayda 59 kişinin hayatını kaybettiği, 117 kişinin yaralandığı bildirildi.

Siyahi öğrencinin boynuna kement bağlayıp sürüklediler

Siyahi öğrencinin boynuna kement bağlayıp sürüklediler

ABD'nin Mississippi eyaletinde bir lisede, beyaz öğrencilerden oluşan grubun siyahi bir öğrenciyi boynuna kement takarak yerde sürüklediği iddia edildi.

Rusya, Avrupa'dan 'Türk Akımı' garantisi bekliyor

Rusya, Avrupa'dan "Türk Akımı" garantisi bekliyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Avrupa Birliği'nden (AB) gerekli garantilerin alınması durumunda, Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesini Avrupa'ya ulaştırmaya hazır olduklarını söyledi.

Altının gramı 126 lira sınırında

Altının gramı 126 lira sınırında

Altının gram fiyatı yüzde 0,5 yükselişle 125,8 lira seviyelerinden alıcı buluyor.

Sektörlere güven azaldı

Sektörlere güven azaldı

Hizmet sektörü güven endeksi, ekim ayında yüzde 1,8, inşaat sektörü güven endeksi yüzde 0,8, perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 1,8 düştü.

10 yılda 300 projeye 20 milyar dolar finansman

10 yılda 300 projeye 20 milyar dolar finansman

Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, "Son 10 yılda 300’ü aşkın proje için yaklaşık 20 milyar dolar tutarında uzun vadeli finansman sağladık." dedi.

Dolar/euro güne böyle başladı

Dolar/euro güne böyle başladı

İstanbul serbest piyasada dolar 3,0780, avro 3,3500 liradan güne başladı.

Fed yetkililerinden faiz açıklaması

Fed yetkililerinden faiz açıklaması

ABD Merkez Bankası (Fed) Chicago Şubesi Başkanı Charles Evans, bankanın faiz artırımları için enflasyondaki ilerlemeyi baz alması gerektiğini söyledi.

Merkez Bankası'na saldıran Anonymous'a şok sürpriz

Merkez Bankası'na saldıran Anonymous'a şok sürpriz

Türk Hacker grubu Aslan Neferler Tim, dün geceden beri Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın resmi internet sitesine saldıran hacker grubu Anonymous’un resmi web sitesini çökertti

Para sihirbazından ‘altın' tahmin

Para sihirbazından ‘altın' tahmin

Para sihirbazı olarak tanımlanan Templeton Group İcra Başkanı Mark Mobius altın fiyatının gelecek yılın sonuna dek yüzde 15 kadar yükselebileceğini söyledi.

Fırsatı kaçırmak istemeyen devler Maliye’nin kapısında

Fırsatı kaçırmak istemeyen devler Maliye’nin kapısında

19 Ağustos’ta çıkan borç yapılandırmasına ilişkin düzenlemeye ilgi büyük. Bugüne kadar 4 milyonu aşkın mükellefin başvurduğu uygulama için Koç Holding, Yünsa ve Aksigorta gibi önde gelen dev şirketler de Maliye’nin kapısını çaldı.

TOKİ 23 ilde  105 arsa satışa çıkarıldı

TOKİ 23 ilde 105 arsa satışa çıkarıldı

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), 23 ilde toplam 105 adet arsayı yaklaşık 715 milyon TL muhammen bedelle açık arttırma yöntemi ile satışa sundu.

Kasımpaşa'dan Rıza Çalımbay'a şok itham!

Kasımpaşa'dan Rıza Çalımbay'a şok itham!

Kasımpaşa Başkanvekili Hasan Hilmi Öksüz, eski teknik direktörleri Rıza Çalımbay'la ilgili şok ifadeler kullandı.

Galatasaray Odeabank, Maccabi FOX deplasmanında

Galatasaray Odeabank, Maccabi FOX deplasmanında

Galatasaray Odeabank Erkek Basketbol Takımı, THY Avrupa Ligi'nin üçüncü haftasında yarın İsrail'in Maccabi FOX ekibine konuk olacak.

Fenerbahçe, Zalgiris'i ağırlayacak

Fenerbahçe, Zalgiris'i ağırlayacak

Fenerbahçe, THY Avrupa Ligi üçüncü hafta maçında yarın Litvanya'nın Zalgiris takımını konuk edecek. Ülker Sports Arena'da oynanacak karşılaşma saat 20.45'te başlayacak.

Harun Tekin sürprizi! Sözleşmesi...

Harun Tekin sürprizi! Sözleşmesi...

Bursaspor Kulübü, performansıyla büyük beğeni toplayan kaleci Harun Tekin’in sözleşmesini uzatmak istiyor.

Ersun Yanal çok iddialı

Ersun Yanal çok iddialı

Trabzonspor Teknik Direktörü Ersun Yanal, Galatasaray galibiyeti sonrası yaptığı konuşmada takımın asıl patlamayı ikinci yarı yapacağını söyledi.

TT Arena'da kupa şöleni

TT Arena'da kupa şöleni

Galatasaray ile Dersimspor, Ziraat Türkiye Kupası 3. tur eleme maçında karşılaşıyor.

'Maça da bekleriz Serdar Bey'

'Maça da bekleriz Serdar Bey'

Galatasaraylı taraftarlar, sezon başında 4.5 milyon euroya transfer edilen ancak hala Sarı-kırmızılı formayı giyemeyen Serdar Aziz'i doğum gününde topa tuttu.

Eski Fenerbahçeli Bilica tutuklandı

Eski Fenerbahçeli Bilica tutuklandı

Uzun yıllar Türkiye'de Fenerbahçe, Sivasspor ve Elazığspor forması giyen Fabio Bilica, Brezilya'da tutuklandı.

Galatasaray'a şok sözleri kameraya yakalandı!

Galatasaray'a şok sözleri kameraya yakalandı!

Trabzonspor'un Galatasaray'ı deplasmanda yendiği Süper Lig maçının ardından Trabzonsporlu Uğur Demirok'un Galatasaray hakkında söylediği sözler kameralara yakalandı.

Fenerbahçe'den Fabregas operasyonu!

Fenerbahçe'den Fabregas operasyonu!

İngiliz basını, 10 numara arayışındaki Fenerbahçe'nin Chelsea'den ayrılmasına kesin gözüyle bakılan Cesc Fabregas'ı gündemine aldığını duyurdu.

Ermeni sanatçıdan 15 Temmuz Marşı

Ermeni sanatçıdan 15 Temmuz Marşı

Ermeni asıllı Türk vatandaşı Jerry Hirimyan, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine karşı Türk halkının verdiği demokrasi mücadelesini anlatan “Türkiye” adlı marşı yazdı.

Yalan, söyledikçe kolaylaşıyor

Yalan, söyledikçe kolaylaşıyor

Küçük yalanların beyni duyarsız hale getirerek kişiyi gelecekte daha büyük yalanlar söylemeye teşvik edebileceği bildirildi.

 Giresun’da doğdu, Arjantin’de yıldız oldu

Giresun’da doğdu, Arjantin’de yıldız oldu

Tiyatro oyuncusu Ergün Demir, Giresun’dan Arjantin’e uzanan hayat hikayesini anlattı.

Kazada yaralanan eşinin başından ayrılmadı

Kazada yaralanan eşinin başından ayrılmadı

Bursa'nın İnegöl ilçesinde kavşaktan çıkarken bir başka otomobile çarpmamak için manevra yaptığında ağaca çarpan otomobilden yola savrularak yaralanan eşi Rahile Duman'ın başından ayrılmayan Kamil Duman "Korkma yanındayım, hiçbir şeyin yok" diyerek destek olmaya çalıştı.

Doğu’da sıcaklık düşüyor, Salı kar geliyor

Doğu’da sıcaklık düşüyor, Salı kar geliyor

Doğu Anadolu Bölgesinde hava sıcaklığı 3 ila 6 derece arasında azalırken Salı günü kar yağışı bekleniyor.

Günde 90 bardak çay içiyor

Günde 90 bardak çay içiyor

Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde, elektrikçi Sadi Akpınar, çay tutkusu ile ilgi odağı oldu. İşyerinin önündeki semaverde sürekli çay demleyen Akpınar, çay tutkusunun babadan geldiğini söyledi. Akpınar, çayın bu güne kadar hiçbir zararını görmediğini anlattı.

Camide telefonunu şarj eden vatandaştan duygulandıran davranış

Camide telefonunu şarj eden vatandaştan duygulandıran davranış

Zonguldak'ın Alaplı ilçesindeki bir camide cep telefonunu şarj eden vatandaş, imam ve cemaatten "helallik" istediği bir kağıt ile 1 lirayı camiye bıraktı.

'Kedi bölüğü' sabah içtimasında

''Kedi bölüğü'' sabah içtimasında

Çanakkale’de seyyar satıcılık yapan 72 yaşındaki İsmet Topuz, 35 yıldır kordon boyunda kedileri besliyor. 3 bölüğe ayrılan kediler, Topuz’un komutuyla saklandıkları yerden çıkarak sıraya geçip yemek bekliyor.

Laz Kültür Derneğinden birlik beraberlik buluşması

Laz Kültür Derneğinden birlik beraberlik buluşması

Antalya'da yeni kurulan Laz Kültür Derneği ilk birlik ve beraberlik buluşmasını Döşemealtı Mesire alanında düzenlediği piknikle yaptı.

'Reis'te Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı o fenomen seslendirdi

'Reis'te Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı o fenomen seslendirdi

Sosyal medyada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın birebir sesini taklit edip herkesi şaşırtarak fenomen olan Gökhan Aslan, Erdoğan’ın hayatının anlatıldığı ‘Reis‘ filminde seslendirme yaptı. Erdoğan’a büyük bir hayranlık duyduğunu belirten ve ona taklidi ile seslenen Aslan, “Cumhurbaşkanım elinizi öpüp bir helallik almak en büyük hay