Hat sanatı Saraybosna’da canlandı

Bosna Hersek’te hat sanatını devam ettiren iki ustadan biri olan İzudin Durakoviç, Bosna Savaşı’nda neredeyse tamamen yok olan hat sanatı geleneğinin bugün yeniden dirilmeye başladığını açıkladı.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
x

Sanata olan ilgisinin ortaokul çağında başladığını ve o yıllarda resimle ilgilendiğini söyleyen Durakoviç, 1992-95 yılları arasındaki Bosna savaşının ardından hocaları ve dini kitaplar vesilesiyle hat sanatıyla tanıştığını ve bu sanata aşık olduğunu söyledi. Durakoviç, hat sanatını meşhur Hattat rahmetli Eşref Kovaçeviç Efendi’nin talebesi olan ve o dönem Bosna Hersek’teki yegane Hattat olan Prof. Dr. Hazim Numanagiç’ten aldığı derslerle öğrendiğini anlattı. 1999’da Gazi Hüsrev Bey Camii’ndeki restorasyonda da vazife alarak üstadı ile buradaki kaligrafik eserleri yenilediklerini ifade eden Durakoviç, bu dönemden sonra ise kendi kendini geliştirmeye devam ettiğini söyledi.

MEDRESE EĞİTİMİNİN PARÇASI

Hat sanatının Bosna Hersek’te köklü bir gelenek ve medrese eğitiminin bir parçası olduğunu söyleyen Durakoviç, “Savaş öncesi dönemde meşhur hattatlarımız vardı. El yazması Kur’an-ı Kerim’i hazırlayan Eşref Kovaçeviç Efendi, Türkiye ve ötesinde bilinen bir isimdi. Bizlere ulaşan bir gelenek bu. Lakin savaş nedeniyle bu sanat, bir bakıma öldü. Bugün hat sanatı yeniden doğuş safhasında. Savaştan sonra bir uyanış söz konusu oldu ve bu sanata alaka oldukça arttı. Bu sanatın ölmemesi için gayret gösteriyoruz. Ben de birisi medrese öğrencisi olmak üzere birkaç talebeye ders veriyorum” dedi. Eserlerine Türk turistlerin ilgi gösterdiğini vurgulayan Durakoviç, “Buraya gelen Türk misafirlerin büyük kısmı, hat eğitimini Türkiye’de alıp almadığımı merak ediyorlar. Bu sanatı Bosna Hersek’te öğrendiğimi söylediğimde ise gerçekten çok şaşırıyorlar. Türkiye’de hat sanatı, tezhip ve ebru sanatı çok yaygın ve meşhur. Bosna Hersek’te de ilgi giderek artıyor diyebilirim. 2011 yılında İran’da tertiplenen beynelmilel hat sergisine katılarak burada Türkiye’den büyük hattatlar Ahmet Kutluhan, Abdullah Gül ve Ahmet Demir ile tanışma imkânı buldum. Türk hattat dostlarımla irtibatımız sürüyor ve düzenli olarak görüşüyoruz” dedi.

RUH DİNGİNLİĞİ VE SABRIN ÜRÜNÜ

Hat sanatıyla ilgilenmek için ruh dinginliği, huzur ve sabrın şart olduğunu vurgulayan Durakoviç, “Bosna Hersek’te Yunus Emre Türk Kültür Merkezi ve Kral Fahd Kültür Merkezi hat sanatı kursu veriyor lakin temel bilgi alınan bu kurslardan sonra insanların bu sanata zaman ayırmaları ve kendilerini geliştirmeleri gerekiyor. Fakat insanların bugün en büyük sorunu, acelecilik. Her şeyi çarçabuk halletmek istiyorlar. Ama hat sanatı böyle değil. Zaman ayırmak, pratik yapmak ve gayret göstermek gerekiyor, dinginlik gerekiyor” ifadelerini kullandı. 

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
15 Temmuz´a ilişkin yeni görüntüler ortaya çıktı

15 Temmuz´a ilişkin yeni görüntüler ortaya çıktı

Lastik tekerlekten bakın ne yaptı

Lastik tekerlekten bakın ne yaptı

Bunlar ancak Japonya'da olur

Bunlar ancak Japonya'da olur

Sıra dışı balık avlama yöntemi

Sıra dışı balık avlama yöntemi