Safları sıklaştıralım beyler

Otomobiller trafikte can çekişirken fakir ama gururlu gencin hızlıca yanlarından geçmesini sağlayan bir araç o. Ama binmek biraz sıkıntılı oturmaksa mucize! En büyük kabussa tam ‘oturdum’ derken karşınızda yaşlı bir çift göz belirmesi. Metrobüs, sosyal medyanın yeni fenomeni.

  • Fatma [email protected]

‘BİNMEK için çaba sarf etmenize gerek yok, kalabalık sizi bir şekilde içeri doğru sürüklüyor zaten’. ‘Birkaç kere yoğun saatlerde kullanmak zorunda kaldım. Zaman tünelinde yolculuk gibiydi, o an o gün Malazgirt Savaşı’nda akın akın Anadolu’ya akan insan selinin torunlarını gördüm, o ruhu yakaladım’. ‘Bir defasında sıkışıklıktan ötürü 20-25 saniye kadar ayaklarımın yerden kesilip havada durmuşluğum var!’ Bu yorumlar Ekşisözlük’te metrobüs başlığından... Anavatanı Hollanda olan ve Türkiye’ye 2007’de gelen metrobüs, İstanbullularla buluştuğu anda kültürünü de beraberinde getirdi. ‘Kültür’ diyoruz çünkü her geçen yoğunlaşan İstanbul trafiğini ‘rahatlatan’ ve hızlı yolculuk imkanı veren metrobüse talep çok olunca bu kez ‘metrobüste insan trafiği’ başladı! Ekşisözlük’te 254 sayfa metrobüs üzerine! Karikatüristlerin Twitter hesabı var! Facebook’ta 33 grup kurulmuş. Kısa filmi bile var! Bu kadar hayatımızın içinde olan, kapıları açıldığında bedava ekmek dağıtılıyormuş gibi birbirimizi itip kaktığımız ama yine de vazgeçemediğimiz metrobüs kültürünü araştırdık.

CEVİZLİBAĞ’DA KAVİMLER GÖÇÜ

Metrobüse binmek öyle kolay değil... Günde 800 bin yolcunun kullandığı metrobüse, sabah işe gidiş ve akşam dönüşte mahşer provasını yapabilir, etten duvarı delmek ve kapılar açıldığında savaş sahnelerini aratmayacak koltuk kapma yarışına girebilirsiniz. E-5’teki en kıymetli ulaşım aracı olan metrobüs adına Twitter’da açtığı hesabı 16 bin kişi tarafından takip edilen İTÜ öğrencisi Yaşar Acar, kendisini tanıtmaya “Bir zamanlar ben de metrobüsün müdavimiydim” diyerek başlıyor. Bir gün metrobüste ayakta yolculuk yaparken bu fikrin aklına geldiğini söyleyen Acar “Çok kısa sürede ciddi bir takipçi sayısına ulaştı, bu kadarını beklemiyordum. Herkes bu kültürü istemese de kabullendi. Taktikler geliştirdik. İnsanların tek derdi, önce binmek. Bunun uğruna yaşlı, çocuk, hamile kadın demeden bir savaşçıya dönüşebiliyor. Korkulu rüyam olan üç durak var: Altunizade, Zincirlikuyu ve Cevizlibağ. Bu duraklardan metrobüse binebilenler en asil duyguların insanıdır. Altunizade’de mühendislik harikası merdivenlerde formunuzu koruyabilir, Zincirlikuyu’da mahşer provası yapabilir, Cevizlibağ’da kavimler göçüne şahit olabilirsiniz..Kız arkadaşımın metrobüse binmesini istemem çünkü insanlarla anlamsız bir yakınlaşma oluyor!” diyor.

Yaşlı teyze kabusu

METROBÜSTE sırf oturarak evine, işine ulaşmak için iki üç durak geriden metrobüse binenler dahi var. Ancak sorun yer bulup oturmakla çözülmüyor. Muhtemelen bir teyze ya da amca sizi bakışlarıyla, sözleriyle taciz edip yer vermek ‘zorunda’ bırakabiliyor. Zaten metrobüs yolcularının hemen hemen ortak şikayeti de bu. Ekşisözlük yazarlarından ‘içimdengelsekeşke’ rumuzlu yazar bu konu hakkında şunları söylüyor: “Kapı açıldığında benim gibi işten ölü vaziyette çıkmış genç bir insanı bile ezerek hedefteki en yakın koltuğa zıplayacak enerjiye sahiptir. Az önce atlayan zıplayan o değilmiş gibi ‘Yaşlıyım, yorgunum, ayakta duracak halim yok’ mizansenlerine ve oturanlarla göz temasına geçer. Psikolojik yer verdirtme baskısı, bir de bunun ahlak sorgulayıcı sözlü hali var. ‘Hiç insanlık kalmamış, ne biçim gençlik bu’, bıdı bıdı diye...”

Twitter’da güzellemler

- Ceketini asmak için kalkan şoförün yerini kaptılar.

- Metrobüs kapıları açılınca içerdeki yer kapma savaşı > Dandanakan+Miryakefelon+ Malazgirt+Star Wars+Orta sahada top kapma savaşı.

- İlk durakta oturdum diye sevinme, yaşlı teyze gelince üzülme.

- Ölmeden önce metrobüste söylemeniz gereken üç kelime: Kaptan orta kapı!

- Zincirlikuyu durağındaki vestiyere insanlığınızı teslim ettikten sonra metrobüse binebilirsiniz.

- Benim sayemde tüpsüz dalış mesafesini geliştirenler varmış? Ben o kadar kötü mü kokuyorum?

Ekşisözlük’te 234 sayfayla zirvede

- Yürüyen turşu kavanozu. Ve biz gariban salatalıklar da işimizi görmek için binmek zorundayız (biz de yeni kalkmistik).

- En sağlam prodüksiyonlu filmlerde bile buradaki yolcular kadar gerçekçi zombiler görmedim (the chosen1).

- Trafikte can çekişen otomobillere fakir ama gururlu genç bakışı atmanızı sağlayan araç (tadukhepa).

- Binmeye çalıştığınızda bünyenizde oluşan korkuyu, öldükten sonra sırat köprüsünden geçerken yaşayacakmışsınız. O yüzden diğer dünyaya hazırlık konusunda bize simulatif eğitim veren herkese teşekkürler (imkansizligin kekremsi tadi).

- Şiki şiki baba minibüsü gibi, burda ders çalışıp gittiğim sınavların hepsinden yüksek not aldım (achtundsiebzug).

- Bir insan nötrleme merkezi.

- Metrobüste oturdum. şahitlerim var.

Evlilik teklif eden bile var!

Metrobüste her an her şeyle karşılamanız mümkün... Harti rumuzlu Ekşisözlük yazarı, başından geçen bir olayı şöyle anlatıyor: “En son klarnet eşliğinde evlenme teklifi etkinliğine de ev sahipliği yapmış araç. Az önce gerçekleşen olayda kız yüzüğü kabul etti ama biraz nazlı gibi... Çevreden alkışlar ve tebrikler var.”

 

Haber Turu

Yarasanın ısırdığı genç kuduzdan öldü

Yarasanın ısırdığı genç kuduzdan öldü

Karaman'da yarasa ısırdıktan sonra kuduz teşhisi konulan bir kişi, tedavi gördüğü Adana'daki hastanede hayatını kaybetti.

CHP'li eski başkan, AK Parti saflarına katıldı

CHP'li eski başkan, AK Parti saflarına katıldı

Köşklü işadamı ve CHP eski ilçe başkanı Muharrem Deniz, partisinden istifa ederek AK Parti'ye geçti.

Kayseri'de FETÖ'den 39 tutuklama

Kayseri'de FETÖ'den 39 tutuklama

Kayseri'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında adliyeye sevk edilen 57 kamu personelinden 39'u tutuklandı.

'Son görüntü' muamması!

"Son görüntü" muamması!

BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu’nun yaşamını kaybettiği helikopter kazasına ilişkin 15 Temmuz’dan sonra yeni ayrıntılar çıkmaya devam ediyor.

3 adet F-4 ile 6 adet F-16'nın karıştığı kazaya şok rapor!

3 adet F-4 ile 6 adet F-16'nın karıştığı kazaya şok rapor!

FETÖ soruşturmasına giren başsavcılık raporunda, jet kazalarının çoğunun FETÖ'nün yerleştirdiği öğretmen ve pilotların tecrübesizliğinden gerçekleştiğini ortaya koydu.

Bursa'da FETÖ'den 19 gözaltı

Bursa'da FETÖ'den 19 gözaltı

Bursa'da Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında Aktif Eğitim-Sen Bursa Şubesi yöneticilerinden oluşan 19 kişi gözaltına alındı.

Ödemiş'te tutuklu sayısı 79'a yükseldi

Ödemiş'te tutuklu sayısı 79'a yükseldi

FETÖ/PDY yönelik operasyonlarda gözaltına alınan 31 kişi mahkemeye çıkarıldı.

Üsküdar'da yapılan kazıda silah cephaneliği bulundu

Üsküdar'da yapılan kazıda silah cephaneliği bulundu

Üsküdar'da ihbar üzerine boş bir arazide yapılan kazıda yaklaşık 250 adet işlevini yitirmiş kuru sıkı tabanca bulundu.

İstanbul Emniyet Müdürü Çalışkan'dan 'cephanelik' açıklaması

İstanbul Emniyet Müdürü Çalışkan'dan "cephanelik" açıklaması

Üsküdar'da 250 adet kuru sıkı tabancanın bulunduğu boş arazide inceleme yapan İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, olayın terörle bağlantılı olmadığını söyledi.

TSK'da büyük FETÖ operasyonu, ihraçlar katlanarak artacak

TSK'da büyük FETÖ operasyonu, ihraçlar katlanarak artacak

TSK'ya sızmış FETÖ üyelerinden 4 bin 545'i ihraç edildi ancak 'devede kulak' olarak görülen bu sayı önümüzdeki günlerde katlanarak artabilir. Kurulacak komisyonlar, orduda yakın tarihin en kapsamlı tahkikatına imza atacak. Sınavlar, terfiler, ödüller, kurslar mercek altında. FETÖ üyesi olduğundan şüphelenilen her personel detaylı incele

'Erdoğan’ı istemekte haksız mıyım?'

"Erdoğan’ı istemekte haksız mıyım?"

“Obama’yı alın Erdoğan’ı bize verin” sözü ile gündeme oturan ünlü iktisatçı Arthur Laffer, çıkan haberler üzerine gönderdiği e-mailde “Türkiye kamu borcunu yüzde 50 azalttı, ABD arttırdı, Türkiye kurumlar vergisini yüzde 20’ye düşürdü, ABD’de yüzde 35’lerde uygulanıyor. Türkiye özelleştirirken, ABD devletleştiriyor. Şimdi bunlara bakınc

Çin'de grizu patlaması: 19 ölü

Çin'de grizu patlaması: 19 ölü

Çin'in Ningşia Hui Özerk bölgesinde bir kömür madeninde meydana gelen patlamada ölenlerin sayısı 19'a yükseldi. Madenin sahibi gözaltına alındı.

PKK'ya tepki gösteren İngiliz polisi hakkında soruşturma açıldı

PKK'ya tepki gösteren İngiliz polisi hakkında soruşturma açıldı

İngiltere’de PKK terör örgütünün propagandası sırasında örgüt üyeleriyle tartışan bir polis memuru, ırkçılık suçlamasıyla geri hizmete alındı, hakkında da soruşturma açıldı.

Eski İsrail Cumhurbaşkanı Peres öldü

Eski İsrail Cumhurbaşkanı Peres öldü

Felç geçirmesi nedeniyle iki hafta önce hastaneye kaldırılan 93 yaşındaki eski İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'in hayatını kaybettiği bildirildi.

ABD'den Güney Kore'ye füze savunma sistemi

ABD'den Güney Kore'ye füze savunma sistemi

Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, Kuzey Kore'nin artan nükleer tehdidine karşı füze savunma sistemi kurulacağını açıkladı.

Modi'ye çok sert cevap: Düşmanca tavır ya da savaş nedeni

Modi'ye çok sert cevap: Düşmanca tavır ya da savaş nedeni

Pakistan Başbakanının Dış İlişkiler Danışmanı Sertaç Aziz, Hindistan'ın İndus Suları Anlaşmasını ihlal etmesi halinde "Pakistan'a karşı düşmanca tavır ya da savaş nedeni sayılır" dedi.

ABD'den 55 yıl sonra bir ilk!

ABD'den 55 yıl sonra bir ilk!

ABD yönetimi, 1961'de diplomatik ilişkilerini kestiği Küba'ya 55 yıl aradan sonra ilk kez büyükelçi atama kararı aldı.

Halep'te büyük katliam!

Halep'te büyük katliam!

Suriye'de insani yardım çalışmaları yapan Beyaz Baretliler Başkanı Raed Salih, Halep'te son bir hafta içerisinde yaklaşık bin kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

ABD'de geçici bütçe tasarısı krizi

ABD'de geçici bütçe tasarısı krizi

ABD Senatosu, federal hükümetin 30 Eylül Cuma gecesi resmi olarak "kapanmasını" 9 Aralık'a erteleyecek geçici bütçe tasarısını reddetti.

Yunanistan yeni kemer sıkma paketine evet dedi

Yunanistan yeni kemer sıkma paketine evet dedi

Yunanistan meclisi, ülkenin kurtarma paketinin yeni diliminin serbest bırakılması için yeni reform paketini onayladı.

Borsa güne yükselişle başladı

Borsa güne yükselişle başladı

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,15 yükselişle 77.273,80 puandan başladı.

Dolar/euro güne böyle başladı

Dolar/euro güne böyle başladı

İstanbul serbest piyasada dolar 2,9740 liradan, avro 3,3350 liradan güne başladı.

Turkcell 100 milyar Dolar’lık oyun pazarına girdi

Turkcell 100 milyar Dolar’lık oyun pazarına girdi

Dünyada 100 milyar dolar büyüklüğe ulaşan oyun pazarına Gamecell ile giren Turkcell’in Genel Müdür Yardımcısı Bütün “İlk ay % 25 indirim yapacağız. Oyunlar taksitle alınabilecek” dedi.

Kredi ve kredi kartı düzenlemeleri yürürlükte.. İşte yeni taksitlendirme sistemi

Kredi ve kredi kartı düzenlemeleri yürürlükte.. İşte yeni taksitlendirme sistemi

BDDK'nın kredi işlemleri ile banka ve kredi kartları hakkında değişiklik içeren yönetmelikleri yürürlüğe girdi.

Sınıra Türk seddi

Sınıra Türk seddi

Türkiye’nin 911 kilometrelik Suriye sınırına güvenlik duvarı projesi hızlandı. Sınır duvarının 200 kilometresi yapıldı. Kalan bölümü yapacak TOKİ’nin Başkanı Ergun “5 ayda tamamlayacağız. Sınır duvarı, genişliği 2, yüksekliği 3 metre portatif bloklardan olacak” dedi.

Siber saldırılar şirketleri iflasa kadar götürebilir

Siber saldırılar şirketleri iflasa kadar götürebilir

Şirketler için her geçen gün daha da büyük bir tehdit haline gelen siber saldırılar, büyük mali kayıplar yaşatıyor.

Yabancının gözünde Türkiye ‘yatırım yapılabilir’ ülke

Yabancının gözünde Türkiye ‘yatırım yapılabilir’ ülke

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in kredi notunu indirme kararına rağmen yabancı yatırımcılar ekonomik temellere odaklanarak Türkiye’yi ‘yatırım yapılabilir’ ülke olarak görmeye devam ediyor.

kendi markalarıMIZI çıkarmak zorundayız

kendi markalarıMIZI çıkarmak zorundayız

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Ar-Ge ve yurtdışında markalaşma konusunda şirketlere ciddi destekler sağladıklarını belirtti. Zeybekci “Türkiye olarak kendi markalarımızı, kendi devlerimizi yaratmak zorundayız” dedi.

257 milyar liralık borç yapılandırmaya girdi, taşıt kredileri kapsam dışı kaldı

257 milyar liralık borç yapılandırmaya girdi, taşıt kredileri kapsam dışı kaldı

Kredi kartı ve borç yapılandırmasına ilişkin yeni düzenlemeler uygulamaya girdi. Borç yapılandırmasına açıklık getiren Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, toplam 257 milyarlık kredinin bu kapsamda olduğunu belirterek “Taşıt kredilerini ise cari açık hassasiyetinden dolayı bu kapsama almadık” dedi.

Moody’s suç işledi yatırımcı dava açacak

Moody’s suç işledi yatırımcı dava açacak

Uzmanlara göre Moody’s’in ‘Türkiye şoku atlattı’ açıklaması yapıp 2 gün sonra not indirmesi cok ciddi bir suç. Zarara uğrayan yatırımcı, ‘tutarsız eylemlerle’ piyasaları manipüle ettiği için Moody’s’e dava açabilecek.

Kiev'i çok korkutan olay

Kiev'i çok korkutan olay

Ronaldo 100. golüne koşuyor!

Ronaldo 100. golüne koşuyor!

Real Madrid'in Borussia Dortmund ile karşılaştığı maçta takımının ilk golünü atan Ronaldo, Şampiyonlar Ligi'nin en golcü oyuncusu rekorunu geliştiriyor.

Geceye damga vuran an! Emre Mor oyuna girdi...

Geceye damga vuran an! Emre Mor oyuna girdi...

Borussia Dortmund'ın Real Madrid'le oynadığı Şampiyonlar Ligi mücadelesinde A Milli Takım'ın genç yıldızı Emre Mor oyuna girdikten sonra takımı adına olumlu işler yaptı. Genç yıldız maçın 83.dakikasında attığı şutla da Şampiyonlar Ligi'ndeki ilk golüne çok yaklaştı.

Şampiyonlar Ligi'nde gecenin toplu sonuçları

Şampiyonlar Ligi'nde gecenin toplu sonuçları

UEFA Şampiyonlar Ligi heyecanın ikinci haftası, E, F, G, H, gruplarında oynanan 8 karşılaşma ile devam etti. Gecenin gollü maçında Emre Mor'lu Borussia Dortmund sahasında Cristiano Ronaldo'lu Real Madrid ile 2-2 berabere kaldı. İşte Gecenin toplu sonuçları...

THY Avrupa Ligi Dörtlü Final'i İstanbul'da

THY Avrupa Ligi Dörtlü Final'i İstanbul'da

THY Avrupa Ligi Dörtlü Final'i 19-22 Mayıs'ta Sinan Erdem Spor Salonu'nda gerçekleştirilecek.

Skandal olay sonrası Allardyce kovuldu

Skandal olay sonrası Allardyce kovuldu

İngiltere A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Sam Allardyce görevinden istifa etti.

Transfer pazarlığı Allardyce'ı görevinden etti

Transfer pazarlığı Allardyce'ı görevinden etti

İngiltere A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Sam Allardyce görevinden istifa etti.

Şenol Güneş Dinamo Kiev maçının şifresini verdi

Şenol Güneş Dinamo Kiev maçının şifresini verdi

Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş Dinamo Kiev'in Napoli karşısında hatalı goller yediğinin altını çizerken maçta da Kiev'den hata beklediklerini iletti.

Başkan açıkladı! TFF 1. Lig'e yayıncı müjdesi

Başkan açıkladı! TFF 1. Lig'e yayıncı müjdesi

Eskişehirspor Başkanı Halil Ünal, henüz yayıncı kuruluşu bulunmayan PTT 1. Lig'le ilgili müjdeli bir haber verdi.

Fenerbahçe yönetimi harekete geçti! Lens'in tapusunu alıyor

Fenerbahçe yönetimi harekete geçti! Lens'in tapusunu alıyor

Fenerbahçe, takıma kısa sürede uyum sağlayan Lens'in bonservisini almayı planlıyor.

İngiliz kadının cenazesi İslami usüllere göre defnedildi

İngiliz kadının cenazesi İslami usüllere göre defnedildi

Muğla'nın Fethiye ilçesinde Multipl Skleroz (MS) hastalığı nedeniyle tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren İngiliz Linda Riordan'ın cenazesi, İslami usüllere göre toprağa verildi.

Tuncel Kurtiz mezarı başında anıldı

Tuncel Kurtiz mezarı başında anıldı

Sinema ve tiyatro sanatçısı Tuncel Kurtiz, ölümünün üçüncü yılında Edremit’in Çamlıbel Mahallesi’ndeki mezarı başında anıldı.

Didim'de ölü caretta caretta sahile vurdu

Didim'de ölü caretta caretta sahile vurdu

Aydın'ın Didim İlçesi'ndeki sahile, sırt kabuğu kırılmış telef olmuş caretta caretta cinsi deniz kaplumbağası vurdu.

Dünya her zamankinden daha sıcak

Dünya her zamankinden daha sıcak

ABD'deki yeni bir araştırma, dünyanın şu dönem, son 120 bin yıl içinde en sıcak zamanlarını yaşadığını ortaya koydu.

Dünyanın beklediği açıklama geldi

Dünyanın beklediği açıklama geldi

NASA Jüpiter'in uydusu Europa’da muhtemel su buharlarına rastlandığını duyurdu.

Boşandılar! Çünkü bedel ödemediler

Boşandılar! Çünkü bedel ödemediler

Angelina Jolie ve Brad Pitt'in boşanma kararı alması yeniden “Büyük bir sevgi ve heyecanla başlayan ilişkiler neden günün birinde sona eriyor?” sorusunu gündeme taşıdı. Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan mutlu evliliğin püf noktalarını anlattı.

'İç güzellik önemli' inanışı yalan oldu!

''İç güzellik önemli'' inanışı yalan oldu!

Medikal estetik ürünleri üreten bir ilaç firmasının 8 bin kadınla yaptığı ‘Küresel Estetik Trendleri’ araştırmasına göre ‘Önemli olan iç güzellik’ inanışı sözden ibaret!

Bunu da gördük! Şoförü istediği yerde durmadı diye...

Bunu da gördük! Şoförü istediği yerde durmadı diye...

Kocaeli’de bir şahıs, yol çalışması nedeniyle güzergah dışına çıkmak zorunda kalan halk otobüsü sürücüsünü istediği yerde durmadığı için bıçakladı.

İstanbul'da kuvvetli yağış uyarısı

İstanbul'da kuvvetli yağış uyarısı

İstanbul'da yarın kuvvetli yağış bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve şehit Halisdemir'in portrelerini saçlarına kazıdılar

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve şehit Halisdemir'in portrelerini saçlarına kazıdılar

Tokat'ta kuaförler tribal saç dövmesi üzerine yaptıkları çalışma kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve 15 Temmuz Şehidi Ömer Halisdemir'in portrelerini gönüllü vatandaşların saçlarına kazıdı.