Şehzade Mustafa, babası Sultan Süleyman ve kardeşi Selim'in gözü önünde öldürdü

Devlet geleneğimiz çok eskilere dayanmaktadır.

  • BİLİNMEYEN TARİH/MURAT [email protected]

 Orta Asya’dan Anadolu’ya gelen ve burayı yurt edinen topluluklar her ne kadar aşiret düzeninde yaşasalar da bir devlet geleneğine sahipti. Osmanlıları 13. yy’in sonu 14. yy’in başlarında Bilecik, İznik, Mudanya gibi bölgelerde sadece hayvancılıkla geçimini sağlayan basit bir göçebe topluluk olarak görmek yanlış olur. Bu topraklar Selçuklulara ev sahipliği yapmış, arda kalan beylikler de onun tecrüberinden fazlasıyla istifade etmişti. Bu millet tarih boyunca, kutsiyet atfettiği devlet anlayışına öyle bir sahip çıkmıştır. Ne yazık ki bu uğurda kardeşler birbirini öldürmüş, babalar oğullarına kıymıştır. Kanuni’nin oğlu Şehzade Mustafa da genç yaşta ayın geleneğin kurbanı olmuştur.

VENEDİKLİLERİ BİLE TEDİRGİN ETTİ

Şehzade Mustafa, 1515 yılında babasının Manisa sancakbeyliği döneminde doğdu.  Annesi, Kanuni’nin ilk gözdesi Arnavut asıllı Mahidevran Sultan. Babasının tahta geçmesiyle 5 yaşında İstanbul’a gelen küçük şehzade, ağabeyleri Mahmut ve Murat’ın ölümlerinin ardından da tahtın en büyük varisi oldu. Etrafında çok sevilen bir şehzadeydi. Venedik elçisi bile raporunda yeniçerilerin Şehzade Mustafa’ya sevgisini, onun zekası ve cesurluğunu vurgulamıştı. 15 yaşına geldiğinde devlet tecrübesi kazanması için merkeze yakınlığıyla önemli olan Manisa Sancakbeyi yapıldı. Bu görev, babasından sonra taht için en güçlü aday olduğu anlamına geliyordu. Manisa, sorunlarını dinleyen  mütevazı ve  cömert bu şehzadeyi kısa sürede çok sevdi. Mustafa’nın nüfuzunun giderek arttırması, Kanuni’nin en çok değer verdiği eşi Hürrem Sultan’ı rahatsız etmiş, kendi oğullarının saltanat şansını arttırmak için devreye girmesine neden olmuştu. Manisa’da sekiz yıl kalan Mustafa, babası tarafından doğru dürüst bir gerekçe gösterilmeden merkeze daha uzak olan Amasya sancakbeyliğine gönderildi. Yerine getirilen Mehmet’in ani ölümü Mustafa’yı ümitlendirdiyse de bu sefer diğer kardeşi Şehzade Selim atandı. Taht için düşünülmediğini iyice su yüzüne çıkmış, babasıyla da ilişkileri bozulmuştu. Bunda Hürrem ile birlikte kızı Mihrimah Sultan’ın eşi Rüstem Paşa’nın da etkisi büyüktü. Sarayın bu iki ihtiraslı ismi, Mustafa’ya karşı amansız bir karalama kampanyası başlatmış, zehirli kaftan gönderip onu öldürmeye bile kalkışmışlardı. Şehzade Mustafa babasından mektupla İstanbul’a gelip özür dilemeyi istemesi de kabul görmemişti. Bu özür mektuplarından Mustafa’nın da babasını kızdıracak bazı girişimlerde bulunduğu anlaşılabilir! Rüstem Paşa, şehzadeyi babasının gözünde devlete ihanet eden bir hain durumuna düşürmek için onun ağızından yazılmış gibi İran Şahı Tahmasb’a bir mektup gönderdi. İran’dan gelen cevap mektubunu da yolda ele geçirerek durumdan Kanuni’yi haberdar etti. Bu olay şehzadenin sonunu hızlandıracaktı.

‘ÖLDÜRECEK’ İHBARINA İNANMADI

Yıllarca oğluna karşı doldurulan Kanuni, bu son mektup hadisesine çok kızmış, sonunun dedesi II. Bayezıd gibi olmasından endişe ederek Mustafa’yı öldürmeye karar vermişti. İdam fetvasını Şeyhülislam Ebüssuud Efendi’den alan Sultan, İran seferi için ordusuyla yola çıktı. Konya Ereğlisi yakınlarında bulunan Aktepe’deki hükümdar otağına iki mil uzaklıkta kendi otağını kurmuştu. Bu arada kendisini çok seven vezir Kara Ahmet Paşa, Şehzade Mustafa’nın çadırına giderek babası ile ilgili uyarılar da bulunmuşsa da o bunlara aldırış etmemişti. Aynı günün akşamı Mustafa’nın otağının bulunduğu yere üzerinde bir kağıt parçası olan bir ok atıldı. Kağıtta kendisinin kesinlikle babasının yanına gitmemesi gerektiği aksi halde öldürüleceği yazılıydı. Ancak o, bunun yine Rüstem Paşa’nın oyunlarından biri olarak düşündü. Her şeye rağmen babasını çok seviyor, asla laf söyletmiyordu. Ertesi gün Şehzade Mustafa, babasının Otağ-ı Hümayununa gitti. Çadıra girmeden evvel kendisinden kılıcını ve hançerini çıkarmasını isteyen görevlilere hiç itiraz etmedi ve babasının huzuruna çıkarak onu hürmetle selamladı. Derin bir sessizliğin ardından yedi dilsiz cellat, bu kahraman civanın üzerine atıldı. Şehzade Mustafa bir taraftan cellatlarla boğuşuyor bir taraftan da tüm olan bitenlere şahit olan babasına, benim günahım neydi dercesine çaresizce bakıyordu. Öldürülen şehzade, bir İran halısının içerisinde hükümdar otağının önüne kondu. İran halısı bilerek seçilen bir semboldü. Etrafa işbirlikçilerin sonu böyle olur mesajı verilmek isteniyordu. Bu sahneye diğer şehzadeler Selim ve Cihangir de tanık oldu. Duygusal ve doğuştan sakat Şehzade Cihangir, bu vahim olayın etkisiyle hastalanarak hayatını kaybetti. Şehzade Mustafa’nın cenaze namazı Ereğli de kılındı ve Bursa’da II. Murat Türbesi’ne defnedildi. Hayatında yanından bir an olsun ayrılmayan annesi Mahidevran Sultan da Bursa’ya gönderildi.

 

Haber Turu

Van Valiliği'nden yük trenine saldırı açıklaması

Van Valiliği'nden yük trenine saldırı açıklaması

Van Valiliği, Saray ilçesinde yük trenine PKK’lı teröristlerce düzenlenen bombalı saldırıyla ilgili açıklama yaptı.

Trabzon'da feci kaza: 2 ölü, 2 yaralı

Trabzon'da feci kaza: 2 ölü, 2 yaralı

Trabzon’un Çaykara ilçesinde meydana gelen trafik kazasında 2 kişi ölürken, iki kişi de yaralandı.

Düğünde maganda dehşeti

Düğünde maganda dehşeti

Bursa'nın İnegöl ilçesindeki köy düğününde yine bir maganda dehşeti yaşandı. Bir hafta arayla bir müzisyen daha maganda kurşunuyla yaralandı.

Terör örgütü PKK'dan hain saldırı: 3 asker yaralı

Terör örgütü PKK'dan hain saldırı: 3 asker yaralı

Hakkari'de, PKK mensupları tarafından yola döşenen patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu 3 askerin yaralandığı bildirildi

FETÖ orayı merkez yapmış

FETÖ orayı merkez yapmış

Ödemiş Cumhuriyet Savcılığının FETÖ/PDY'ye yönelik yürüttüğü soruşturma çerçevesinde, ilçede "Gölbaşı" adıyla 5 ayrı operasyon gerçekleştirildi ve terör örgütünün sözde üst düzey sorumluları yakalandı.

TSK'dan Hakkari ile ilgili son dakika açıklaması

TSK'dan Hakkari ile ilgili son dakika açıklaması

TSK Hakkari'de yürütülen operasyon ile ilgili açıklama yaptı.

BM'den 'Halep' tepkisi: Barbarlık boyutuna taşıdı

BM'den "Halep" tepkisi: Barbarlık boyutuna taşıdı

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, sığınakları tahrip eden bombaların Halep'te kullanılmasına tepki gösterdi.

Halep'teki saldırı sonrası acil toplanan BM'den kritik açıklama: Eğer çözüm sağlanamazsa...

Halep'teki saldırı sonrası acil toplanan BM'den kritik açıklama: Eğer çözüm sağlanamazsa...

BM Güvenlik Konseyi, Halep'te Esed rejimi ve Rusya'nın hava saldırılarında çok sayıda sivilin hayatını kaybetmesi üzerine acil toplandı. BM'nin Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura "Bugünler ürpertici günler." ifadesini kullanırken, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, tepki göstererek "Sığınak delici bombaların kullanılması şiddeti yeni

PKK’ya dev finansal darbe

PKK’ya dev finansal darbe

Diyarbakır'da terör örgütü PKK’nın finans kaynağı uyuşturucuya yönelik yapılan operasyonda çok sayıda uyuşturucu madde ele geçirildi.

31 farklı suçtan aranan bir terörist yakalandı

31 farklı suçtan aranan bir terörist yakalandı

Diyarbakır'ın Lice ve Hazro ilçelerinde, PKK'lı teröristlere yönelik operasyonlarda 18 Aralık 2014'te Hazro'da ele geçirilen el yapımı patlayıcı imalathanesi olayının şüphelilerinden ve 31 ayrı suçtan arama kaydı bulunan bir terörist yakalandı.

'Bu yapılan terörle mücadele değil barbarlıktır'

'Bu yapılan terörle mücadele değil barbarlıktır'

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Samantha Power, Rusya'nın Suriye'de yaptığının terörle mücadele değil "barbarlık" olduğunu söyledi.

İran'ı korku sardı: Rusya ve ABD gizli anlaşma yaparak...

İran'ı korku sardı: Rusya ve ABD gizli anlaşma yaparak...

İran dini lideri Hamaney'in Başdanışmanı Safevi, ABD ve Rusya'nın Suriye'de gizli anlaşma yaparak İran'ın çıkarlarını gözardı edebileceğini belirtti.

ÖSO ile DAEŞ arasında çatışmalar sürüyor

ÖSO ile DAEŞ arasında çatışmalar sürüyor

Kilis'in karşısında sınırın Suriye tarafında Özgür Suriye Ordusu ile terör örgütü DAEŞ arasında çatışmalar sürüyor. Sınırda konuşlu bulunan fırtına obüs topları ile ateş destek vasıtalarıyla DAEŞ mevzileri vuruluyor.

Terör örgütü PYD 'karargahı'ndaki ABD bayrağı yerinde duruyor

Terör örgütü PYD "karargahı"ndaki ABD bayrağı yerinde duruyor

Suriye'nin Rakka kentine bağlı Tel Abyad ilçesinde terör örgütü PKK/PYD'nin gümrük binasının üstüne astığı ABD bayrağı yerinde duruyor.

Makedonya'da Recep Tayyip Erdoğan Stadı açıldı

Makedonya'da Recep Tayyip Erdoğan Stadı açıldı

Makedonya'nın kuzeybatısındaki Gostivar şehrine bağlı Yukarı Banisa Köyü'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın adını taşıyan stat törenle hizmete açıldı.

DAEŞ’in bomba yüklü aracı vuruldu

DAEŞ’in bomba yüklü aracı vuruldu

DAEŞ’e ait bomba yüklü araç Suriye’nin Azez ilçesine bağlı Tuğlum Köyü’nde TSK’ya ait fırtına obüsleri ile vurularak imha edildi.

Mısır'dan Türkiye ile ilgili flaş açıklama

Mısır'dan Türkiye ile ilgili flaş açıklama

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri, Türkiye’nin Mısır ile gerginliği giderme niyeti bulunduğunu, ülkesinin de buna hazır olduğunu söyledi.

Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Johnson, Türkiye'ye geliyor

Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Johnson, Türkiye'ye geliyor

Dışişleri Bakanlığı, Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Boris Johnson'ın, beraberinde bir heyetle, 15 Temmuz günü yaşanan darbe girişimi sonrasında Birleşik Krallık Hükümeti'nin Türkiye ile dayanışmasını göstermek üzere 25-27 Eylül tarihlerinde Türkiye'ye bir ziyaret gerçekleştireceğini duyurdu.

DAEŞ mevzileri vuruluyor

DAEŞ mevzileri vuruluyor

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) birlikleri DAEŞ mevzilerini vurmaya devam ediyor.

Bağdat'ta saldırı: 8 ölü, 20 yaralı

Bağdat'ta saldırı: 8 ölü, 20 yaralı

Irak'ın başkenti Bağdat'ta meydana gelen terör saldırısında 8 kişinin öldüğü, 20 kişinin yaralandığı bildirildi.

Adalet Bakanı Bozdağ: 3 günde ne değişti?

Adalet Bakanı Bozdağ: 3 günde ne değişti?

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in Türkiye'nin kredi notunu revize etmesine ilişkin, "Türkiye ekonomisi, ısmarlama, subjektif ve kurgu Moody's'in not düşürme raporuyla çökecek, krize girecek bir ekonomi değildir." değerlendirmesinde bulundu.

Ağbal'dan 'Moody's' tepkisi: Kararın kendi içinde bir rasyonalitesi yok

Ağbal'dan 'Moody's' tepkisi: Kararın kendi içinde bir rasyonalitesi yok

Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Yapısal reformlar devam ediyor, büyümeyi yukarıya çekecek tedbirler alınıyor, faiz, enflasyon göstergeleri iyi… Dolayısıyla Moody's'in almış olduğu kararının kendi içinde bir rasyonalitesi yok." dedi.

Türkiye'nin en hızlısı yola çıktı

Türkiye'nin en hızlısı yola çıktı

Siemens Ulaşım Bölümü Direktörü Genç, "Innotrans Berlin 2016 Fuarı'nda sergilenen son yüksek hızlı tren seti test için Viyana’ya gönderildikten sonra TCDD’ye teslim edilecek." dedi.

Mahmutbey gişelerinde serbest geçiş olacak

Mahmutbey gişelerinde serbest geçiş olacak

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan Mahmutbey gişelerde serbest geçiş sisteminin getirileceğini açıkladı. Çalışmaların başladığını belirten Arslan, serbest geçişin 2 ay içinde başlayacağını belirtti.

EXPO 2016 Antalya'da ziyaretçi sayısı 3 milyonu aştı

EXPO 2016 Antalya'da ziyaretçi sayısı 3 milyonu aştı

EXPO 2016 Antalya'yı 3 milyonu aşkın kişinin ziyaret ettiği bildirildi.

Cezalar siliniyor

Cezalar siliniyor

4 milyon 250 bin kişi yaklaşık 6 milyar liralık trafik cezası borcundan yapılandırma ile kolayca kurtulabiliyor. Ekim sonuna kadar başvuranların borcu, yapılandırma ile düşecek, isteyen peşin isteyen taksitli ödeme yaparak temiz sayfa açacak.

Bağ-Kur’luya 5 puanlık prim indirimi uygulaması

Bağ-Kur’luya 5 puanlık prim indirimi uygulaması

Bağ-Kur’luya 5 puanlık prim indirimi uygulaması başlıyor.

Darbe fırsatçısına ağır ceza

Darbe fırsatçısına ağır ceza

EPDK, darbe gecesi fahiş fiyattan akaryakıt satarak fırsatçılık yapan Doğramacılar Akaryakıt AŞ’ye 84 bin 575 lira ceza kesti. EPDK ayrıca, şirketin lisansını da iptal etti.

İnternette güvenli alışveriş dönemi başlıyor

İnternette güvenli alışveriş dönemi başlıyor

E-ticarette tüketicilerin endişelerini gidermek için güven damgası getireceklerini belirten Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, ‘E-ticarette güven damgası’ ile tüketicilerin güvenli alışveriş yapacağını söyledi.

Boğaz’ı 106 metre derinlikten geçeceğiz

Boğaz’ı 106 metre derinlikten geçeceğiz

Başbakan Binali Yıldırım’ın 20 Aralık’ta açılışının yapılacağını söylediği, Anadolu ve Avrupa yakalarını denizin altından karayolu ile bağlayacak olan Avrasya Tüneli’nde sona yaklaşılıyor.

At yarışlarında korkunç kaza!

At yarışlarında korkunç kaza!

İzmir'in Çiğli ilçesinde düzenlenen rahvan at yarışlarında meydana gelen kazada, devrilen atın altında kalan bir jokey hayatını kaybetti.

Fenerbahçe'nin rakibi Feyenoord farklı kazandı

Fenerbahçe'nin rakibi Feyenoord farklı kazandı

Fenerbahçe'nin UEFA Avrupa Ligi A Grubu'ndaki rakiplerinden Feyenoord, Hollanda Birinci Futbol Ligi'nin 7. hafta maçında sahasında ağırladığı Roda'yı 5-0 mağlup etti.

Bursaspor zirveye yürüyor

Bursaspor zirveye yürüyor

Spor Toto Süper Lig'in 5. haftasında Bursaspor, Kasımpaşa'yı 62. dakikada Şilili futbolcusu Jorquera'nın golüyle 1-0 mağlup etti. Kasımpaşa, Tunay Torun'la penaltı atışından yararlanamadı.

Taraftarların kavgasında silahlar konuştu: 7 yaralı

Taraftarların kavgasında silahlar konuştu: 7 yaralı

Afyonspor ile oynayacakları maç için yola çıkan Sakaryaspor taraftarları ile Ümraniyespor maçına giden Eskişehirspor taraftarları, Sakarya’nın Pamukova ilçesinde birbirlerine girdi. Çıkan olaylarla silahlarda kullanılırken, 7 kişi yaralandı.

FIFA'dan Trabzonspor'a büyük şok!

FIFA'dan Trabzonspor'a büyük şok!

FIFA, İbrahim Hacıosmanoğlu döneminde Kevin Constant ve Waris Majeed'in ödemelerini zamanında yapmayan Trabzonspor'un 8 milyon Euro ödemesine karar verdi

Selçuk İnan’dan büyük jest

Selçuk İnan’dan büyük jest

Galatasaray’ın kaptanı Selçuk İnan, İzmir’de tedavi gören ve kendisiyle tanışmak isteyen taraftarı kırmayarak ziyaretine gitti.

Fenerbahçe 'kafa'sını kullandı

Fenerbahçe 'kafa'sını kullandı

Spor Toto Süper Lig'in 5. haftasında Fenerbahçe, Gaziantepspor'u 2-1 yenerek seyircisi önünde bu sezon ilk galibiyetini aldı. 3 puanı getiren goller kafa vuruşuyla Emenike ve josef'ten gelirken Lens yaptığı 2 asistle geceye damga vurdu.

Totti, ligdeki 250. golünü attı

Totti, ligdeki 250. golünü attı

İtalya Birinci Futbol Ligi'nin (Serie A) 6. haftasında Torino'ya 3-1 yenilen Roma'nın emektar oyuncusu Francesco Totti, lig kariyerindeki 250. golünü kaydetti.

Burak Yılmaz penaltı kaçırdı, takımı kaybetti

Burak Yılmaz penaltı kaçırdı, takımı kaybetti

Çin Süper Lig takımlarından Beijing Guoan, milli futbolcu Burak Yılmaz'ın penaltı kaçırdığı karşılaşmada, sahasında Shandong Luneng'e 2-1 yenildi.

'Derdiyok'un yıldızı Türkiye'de parlamaya devam ediyor'

''Derdiyok'un yıldızı Türkiye'de parlamaya devam ediyor''

İsviçre'de yayın yapan Le Matin gazetesi Derdiyok'un yıldızı Türkiye'de parlamaya devam ediyor başlıklı haberinde , "Derdiyok, İnler'e karşı beşinci golünü attı" diye yazdı.

Diyanet Takvimine 'yaz saati' ayarı: Namaz saatlerine 30 Ekim'den itibaren...

Diyanet Takvimine 'yaz saati' ayarı: Namaz saatlerine 30 Ekim'den itibaren...

Diyanet İşleri Başkanlığınca 81 il müftülüğüne gönderilen genelgeyle, kış saati uygulamasının kaldırılması nedeniyle Diyanet Takvimindeki namaz saatlerine 30 Ekim'den itibaren bir saat eklenerek ezanların okunması istendi.

Savaş oyununda 20 metrelik kuyuya düştü

Savaş oyununda 20 metrelik kuyuya düştü

Şile'de iki grup arasında gerçekleşen Airsoft oyunu sırasında Airsoft oyuncusu Kerem Yağız(41), 20 metrelik kuyuya düştü. Hafif yaralanan Yağız, itfaiye erleri tarafından yaklaşık 2 saatte kurtarıldı.

Yaylada mahsur kalan köylüler kurtarıldı

Yaylada mahsur kalan köylüler kurtarıldı

Ardahan'ın Damal ilçesi Arapyurdu Köyü yaylasında kar yağışı sonrası mahsur kalan köylüler kurtarıldı.

İzmir Körfezi'nde balon balığı tehlikesi

İzmir Körfezi'nde balon balığı tehlikesi

İzmir'deki Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Avlama Teknolojisi Anabilim Dalı öğretim üyelerinden Doç. Dr. İlker Aydın, İzmir Körfezi'nde yaptıkları araştırmalar sırasında balon balığı türlerine rastladıklarını, bunların gelecekte daha fazla görüleceğini ve balıkçılar tarafından yakalanması durumunda kesinlikle tüketilmemesi gerekt

Sokakta baygın halde bulundu

Sokakta baygın halde bulundu

Bartın'da sokakta baygın halde bulunan genç hastaneye kaldırıldı.

Zeki Müren'i Anma Konseri'nde izdiham

Zeki Müren'i Anma Konseri'nde izdiham

Sanat Güneşi Zeki Müren ölümünün 20. Yıl dönümde, Bodrum'da konser ile anıldı. Bin 500 kişilik konser alanına yaklaşık 3 bin kişi gelince büyük izdiham yaşandı. Oturacak yer bulamayan vatandaşlar yerlere oturarak konseri izledi.

Konya'da trafik kazası: 2 ölü, 1 yaralı

Konya'da trafik kazası: 2 ölü, 1 yaralı

Konya'nın Akşehir ilçesinde, elma yüklü kamyonun otomobile çarpması sonucu 2 kişi öldü, 1 kişi yaralandı.

TEM Otoyolu'nda şüpheli araç alarmı

TEM Otoyolu'nda şüpheli araç alarmı

SAKARYA'da polis ekipleri, TEM Otoyolu Sapanca mevkiinde İstanbul istikametine doğru trafik akışını yavaşlatarak, şüpheli araç araması yaptı.

Şanlıurfa'da minibüs devrildi: 3 yaralı

Şanlıurfa'da minibüs devrildi: 3 yaralı

Şanlıurfa'da minibüsün devrildiği kazada 3 kişi yaralandı.

Hırdavatçı dükkanı alev alev yandı

Hırdavatçı dükkanı alev alev yandı

KONYA'da bir hırdavat dükkanı, henüz belirlenemeyen nedenle çıkan yangında kullanılmaz hale geldi.