Şehzade Mustafa, babası Sultan Süleyman ve kardeşi Selim'in gözü önünde öldürdü

Devlet geleneğimiz çok eskilere dayanmaktadır.

  • BİLİNMEYEN TARİH/MURAT [email protected]

 Orta Asya’dan Anadolu’ya gelen ve burayı yurt edinen topluluklar her ne kadar aşiret düzeninde yaşasalar da bir devlet geleneğine sahipti. Osmanlıları 13. yy’in sonu 14. yy’in başlarında Bilecik, İznik, Mudanya gibi bölgelerde sadece hayvancılıkla geçimini sağlayan basit bir göçebe topluluk olarak görmek yanlış olur. Bu topraklar Selçuklulara ev sahipliği yapmış, arda kalan beylikler de onun tecrüberinden fazlasıyla istifade etmişti. Bu millet tarih boyunca, kutsiyet atfettiği devlet anlayışına öyle bir sahip çıkmıştır. Ne yazık ki bu uğurda kardeşler birbirini öldürmüş, babalar oğullarına kıymıştır. Kanuni’nin oğlu Şehzade Mustafa da genç yaşta ayın geleneğin kurbanı olmuştur.

VENEDİKLİLERİ BİLE TEDİRGİN ETTİ

Şehzade Mustafa, 1515 yılında babasının Manisa sancakbeyliği döneminde doğdu.  Annesi, Kanuni’nin ilk gözdesi Arnavut asıllı Mahidevran Sultan. Babasının tahta geçmesiyle 5 yaşında İstanbul’a gelen küçük şehzade, ağabeyleri Mahmut ve Murat’ın ölümlerinin ardından da tahtın en büyük varisi oldu. Etrafında çok sevilen bir şehzadeydi. Venedik elçisi bile raporunda yeniçerilerin Şehzade Mustafa’ya sevgisini, onun zekası ve cesurluğunu vurgulamıştı. 15 yaşına geldiğinde devlet tecrübesi kazanması için merkeze yakınlığıyla önemli olan Manisa Sancakbeyi yapıldı. Bu görev, babasından sonra taht için en güçlü aday olduğu anlamına geliyordu. Manisa, sorunlarını dinleyen  mütevazı ve  cömert bu şehzadeyi kısa sürede çok sevdi. Mustafa’nın nüfuzunun giderek arttırması, Kanuni’nin en çok değer verdiği eşi Hürrem Sultan’ı rahatsız etmiş, kendi oğullarının saltanat şansını arttırmak için devreye girmesine neden olmuştu. Manisa’da sekiz yıl kalan Mustafa, babası tarafından doğru dürüst bir gerekçe gösterilmeden merkeze daha uzak olan Amasya sancakbeyliğine gönderildi. Yerine getirilen Mehmet’in ani ölümü Mustafa’yı ümitlendirdiyse de bu sefer diğer kardeşi Şehzade Selim atandı. Taht için düşünülmediğini iyice su yüzüne çıkmış, babasıyla da ilişkileri bozulmuştu. Bunda Hürrem ile birlikte kızı Mihrimah Sultan’ın eşi Rüstem Paşa’nın da etkisi büyüktü. Sarayın bu iki ihtiraslı ismi, Mustafa’ya karşı amansız bir karalama kampanyası başlatmış, zehirli kaftan gönderip onu öldürmeye bile kalkışmışlardı. Şehzade Mustafa babasından mektupla İstanbul’a gelip özür dilemeyi istemesi de kabul görmemişti. Bu özür mektuplarından Mustafa’nın da babasını kızdıracak bazı girişimlerde bulunduğu anlaşılabilir! Rüstem Paşa, şehzadeyi babasının gözünde devlete ihanet eden bir hain durumuna düşürmek için onun ağızından yazılmış gibi İran Şahı Tahmasb’a bir mektup gönderdi. İran’dan gelen cevap mektubunu da yolda ele geçirerek durumdan Kanuni’yi haberdar etti. Bu olay şehzadenin sonunu hızlandıracaktı.

‘ÖLDÜRECEK’ İHBARINA İNANMADI

Yıllarca oğluna karşı doldurulan Kanuni, bu son mektup hadisesine çok kızmış, sonunun dedesi II. Bayezıd gibi olmasından endişe ederek Mustafa’yı öldürmeye karar vermişti. İdam fetvasını Şeyhülislam Ebüssuud Efendi’den alan Sultan, İran seferi için ordusuyla yola çıktı. Konya Ereğlisi yakınlarında bulunan Aktepe’deki hükümdar otağına iki mil uzaklıkta kendi otağını kurmuştu. Bu arada kendisini çok seven vezir Kara Ahmet Paşa, Şehzade Mustafa’nın çadırına giderek babası ile ilgili uyarılar da bulunmuşsa da o bunlara aldırış etmemişti. Aynı günün akşamı Mustafa’nın otağının bulunduğu yere üzerinde bir kağıt parçası olan bir ok atıldı. Kağıtta kendisinin kesinlikle babasının yanına gitmemesi gerektiği aksi halde öldürüleceği yazılıydı. Ancak o, bunun yine Rüstem Paşa’nın oyunlarından biri olarak düşündü. Her şeye rağmen babasını çok seviyor, asla laf söyletmiyordu. Ertesi gün Şehzade Mustafa, babasının Otağ-ı Hümayununa gitti. Çadıra girmeden evvel kendisinden kılıcını ve hançerini çıkarmasını isteyen görevlilere hiç itiraz etmedi ve babasının huzuruna çıkarak onu hürmetle selamladı. Derin bir sessizliğin ardından yedi dilsiz cellat, bu kahraman civanın üzerine atıldı. Şehzade Mustafa bir taraftan cellatlarla boğuşuyor bir taraftan da tüm olan bitenlere şahit olan babasına, benim günahım neydi dercesine çaresizce bakıyordu. Öldürülen şehzade, bir İran halısının içerisinde hükümdar otağının önüne kondu. İran halısı bilerek seçilen bir semboldü. Etrafa işbirlikçilerin sonu böyle olur mesajı verilmek isteniyordu. Bu sahneye diğer şehzadeler Selim ve Cihangir de tanık oldu. Duygusal ve doğuştan sakat Şehzade Cihangir, bu vahim olayın etkisiyle hastalanarak hayatını kaybetti. Şehzade Mustafa’nın cenaze namazı Ereğli de kılındı ve Bursa’da II. Murat Türbesi’ne defnedildi. Hayatında yanından bir an olsun ayrılmayan annesi Mahidevran Sultan da Bursa’ya gönderildi.

 

Haber Turu

Malatya merkezli 5 ilde FETÖ operasyonu: 21 gözaltı

Malatya merkezli 5 ilde FETÖ operasyonu: 21 gözaltı

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına yönelik yapılan operasyonda 21 kişi gözaltına alındı.

BM: Hükümet tüm jetleri yere indirmeli

BM: Hükümet tüm jetleri yere indirmeli

BM Genel Sekreteri Ban 'Suriye hükümeti Halep üzerindeki tüm savaş uçaklarını yere indirmeyi kabul etmeli' dedi.

Google, FET֒ye ömür biçti

Google, FET֒ye ömür biçti

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın Pensilvanya’da yaşayan elebaşı Gülen’le ilgili arama motoru Google'da dikkat çeken bir ayrıntı ortaya çıktı.

Kur’an-ı Kerim hazineleri Washington’da

Kur’an-ı Kerim hazineleri Washington’da

İlk kez yurt dışına çıkarılan ve dünyanın en nadide el yazması Kur’an-ı Kerim’lerinin bulunduğu Türk ve İslam Eserleri Müzesi Koleksiyonu’ndan 60 eser ABD’nin başkenti Washington’da sergileniyor.

Suikastçı yakalandı! Hedefte AK Partili...

Suikastçı yakalandı! Hedefte AK Partili...

Şanlıurfa İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri yapılan operasyonla, saldırı hazırlığındaki bir teröristi yakaladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Orgeneral Akar'ı kabul etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan Orgeneral Akar'ı kabul etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'la görüştü.

Darbe komisyonu Fehmi Koru'yu dinledi

Darbe komisyonu Fehmi Koru'yu dinledi

Fetullahçıları en iyi bilen isimlerden biri olan gazeteci Fehmi Koru, FETÖ'nün darbe girişimiyle ilgili kurulan komisyonu bilgilendirdi.

Emekli emniyet müdür yardımcısı FETÖ'den gözaltına alındı

Emekli emniyet müdür yardımcısı FETÖ'den gözaltına alındı

Denizli'de KOM Şube Müdürlüğü yapan emekli emniyet müdür yardımcısı, ByLock kullandığı gerekçesiyle gözaltına alındı.

Gece nöbette gündüz camide!

Gece nöbette gündüz camide!

Siirt'in Şirvan ilçesinde, 70 yaşındaki Osman Özcan, emekli olmasına rağmen her gece korucularla nöbet tutuyor, gündüzleri de çocuklara Kur'an öğretiyor.

Adana'da Emniyet Müdürlüğü yakınlarına ses bombası atıldı

Adana'da Emniyet Müdürlüğü yakınlarına ses bombası atıldı

Adana'da, Emniyet Müdürlüğü yakınlarındaki sokakta ses bombası patladı.

Akıldan Irak!

Akıldan Irak!

İbadi hükümeti Musul’u bıraktı, Başika’da Türk askerinin eğittiği Ninova Bekçileri’nin komutanı Esil Nuceyfi hakkında tutuklama kararı çıkardı. Nuceyfi’nin sözde suçu ‘Türkiye ile iletişime geçmek’.

ARAMCO'da yangın: 2 ölü, 16 yaralı

ARAMCO'da yangın: 2 ölü, 16 yaralı

Başkent Riyad yakınlarındaki El-Vesi İstasyonunda çıkan yangında 2 kişi öldü, 16 kişi yaralandı.

Musul’da yük Peşmerge’de

Musul’da yük Peşmerge’de

Irak’ın en büyük ikinci kenti Musul’u DEAŞ’tan kurtarmak için başlatılan operasyonda, yük Peşmerge güçlerinde.

Trump: Bağdat'ı İran’a teslim ettiniz

Trump: Bağdat'ı İran’a teslim ettiniz

ABD’de 8 Kasım’da yapılacak Başkanlık Seçimleri öncesi Demokratların adayı Hillary Clinton ile Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump, Las Vegas - Nevada Üniversitesi’nde son kez canlı yayında kozlarını paylaştı.

Suriye'den Türkiye'ye küstah tehdit

Suriye'den Türkiye'ye küstah tehdit

Türkiye’nin dün gece Suriye’nin kuzeyine hava operasyonu düzenlemesinin ardından Esed yönetimi Türkiye'ye tehdit eden bir açıklama yaptı.

Nuceyfi'den tutuklama kararına cevap

Nuceyfi'den tutuklama kararına cevap

Ninova Muhafızları Komutanı Nuceyfi, "yabancı ülkeyle iletişime geçtiği" gerekçesiyle hakkında çıkarılan tutuklama kararının hukuk yoluyla çözüleceğini belirtti.

Yediği çikolatanın içinden öyle bir şey çıktı ki...

Yediği çikolatanın içinden öyle bir şey çıktı ki...

Marketten küçük kızına çikolata alan anne, çikolatanın içinden çıkan ölü örümcekleri görünce şoka uğradı.

Musul'da binlerce kişi yerinden oldu

Musul'da binlerce kişi yerinden oldu

Operasyonun başından bu yana Musul'da 5 bin 640 kişinin yerlerinden olduğu bildirildi

Irak'ta Amerikan askeri öldü

Irak'ta Amerikan askeri öldü

CENTCOM, Kuzey Irak'ta bir Amerikan askerinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

ABD'den o isme tepki: Provokasyonları seviyor

ABD'den o isme tepki: Provokasyonları seviyor

Kuzey Kore'nin nükleer denemeleri ve balistik füze çalışmalarına tepki gösteren ABD Savunma Bakanı Carter "Kim Jong-un tahmin edilemez biri ve provokasyonları seviyor" dedi.

Dolmabahçe’de 666 milyar dolar’lık buluşma

Dolmabahçe’de 666 milyar dolar’lık buluşma

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, 9. Yatırım Danışma Konseyi toplantılarının Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında 27 Ekim’de Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde gerçekleştirileceğini belirterek, “Toplantılara 14 ülkeden, 10 sektörde yer alan ve toplam ciroları 666 milyar dolar, toplam istihdamı da 1.5 milyon olan konsey üyeleri katılacak

38.5 milyon aboneye ulaştı

38.5 milyon aboneye ulaştı

3. çeyrekte 450 bin net abone artışı sağlayarak toplamda 38.5 milyon aboneye ulaşan Türk Telekom, sadece mobilde yılbaşından bu yana 1 milyon abone kazandı. Türk Telekom CEO’su Doany “Gelirlerimiz yüzde 11.4 artarak 4.1 milyar TL oldu” dedi.

Türkiye Petrolleri Zülfikar Holding’in oldu

Türkiye Petrolleri Zülfikar Holding’in oldu

Türkiye Petrolleri (TP) Petrol Dağıtım AŞ’nin özelleştirme ihalesinde, en yüksek teklifi 490 milyon lirayla Turkuaz Petrol’ün de sahibi olan Zülfikarlar Holding AŞ verdi.

Yatırımlar geldikçe Türkiye büyüyecek

Yatırımlar geldikçe Türkiye büyüyecek

Cengiz Holding ve Alarko ortaklığında faaliyet gösteren elektrik dağıtım şirketi MEDAŞ’ın çağrı merkezi Konya’da açıldı. Çağrı merkezinin açılışında konuşan Enerji Bakanı Berat Albayrak “Yeni yatırımlar geldikçe Türkiye büyüyecek” dedi.

' ‘Aklanmak’ için MÜSİAD’a geliyorlar ama dikkatliyiz '

" ‘Aklanmak’ için MÜSİAD’a geliyorlar ama dikkatliyiz "

MÜSİAD Başkanı Olpak, FET֒nün iş dünyası örgütü TUSKON’dan kopup ‘aklanmak’ için MÜSİAD üyeliğine başvuranlar olduğunu belirterek “Artık üye alımında seçiciyiz. 2 yıllık üyenin referansıyla alıyoruz” dedi.

Taşkınlara sigorta: Kanal Edirne

Taşkınlara sigorta: Kanal Edirne

Edirne’de Yunanistan ile sınırı oluşturan ve her yıl taşkınlarla gündeme gelen Meriç Nehri’nde başlatılan ‘Kanal Edirne’ projesi hızla devam ediyor.

'14 yıllık hayalim  sonunda yoluna giriyor'

"14 yıllık hayalim sonunda yoluna giriyor"

GE Sağlık, GAMA ve Türkerler, 2 yeni şehir hastanesini hayata geçirmek için finansman anlaşmasına imza attı. Törende konuşan Erdoğan “Şehir hastaneleri 14 yıllık hayalim. Hiç kolay bir süreç olmadı, inanmayanlar da oldu. Sonunda yoluna girdi” dedi.

İstanbul trafiği Havaray’lanacak

İstanbul trafiği Havaray’lanacak

İstanbul trafiğini rahatlatacak havaray ve yeni metro projeleri için düğmeye basıldı. İBB, İstanbul’da iki ayrı havaray hattı olacağını belirtirken Kazlıçeşme-Söğütlüçeşme metrosu ile Marmaray’a kardeş geleceği müjdesini de verdi.

THY'de flaş gelişme

THY'de flaş gelişme

Türk Hava Yolları'nın 2005'ten bu yana genel müdürlüğünü yapan Temel Kotil'in görevinden ayrılacağı kesinleşti. Kararın, yarın öğleden sonra yapılacak yönetim kurulu toplantısında alınması bekleniyor.

Damacanalar 3 yıl değil 5 yıl kullanılacak

Damacanalar 3 yıl değil 5 yıl kullanılacak

İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki Yönetmelikte yapılan değişiklikle damacanaların kullanım sürelerinin değiştirilmesine ilişkin karar Resmi Gazetede yayınlandı. Karara göre damacanalar 3 yıl değil 5 yıl kullanılacak.

Old Trafford'da Aziz Yıldırım'a şok!

Old Trafford'da Aziz Yıldırım'a şok!

Old Trafford'da oynana Manchester United - Fenerbahçe maçında başkan Aziz Yıldırım ve yönetimi istifaya davet edildi.

Motosiklet otomobille çarpıştı: 2 ölü

Motosiklet otomobille çarpıştı: 2 ölü

Mersin'de otomobille motosikletin çarpışması sonucu meydana gelen trafik kazasında amca ve yeğeni hayatını kaybetti.

FLAŞ! Old Trafford'da penaltı tartışmaları!

FLAŞ! Old Trafford'da penaltı tartışmaları!

Manchester United - Fenerbahçe maçında çalan penaltı düdükleri tartışma yarattı. İşte Manchester United - Fenerbahçe maçındaki olay penaltı kararları...

Anadolu Efes Yunanistan'da üzüldü!

Anadolu Efes Yunanistan'da üzüldü!

Basketbolda, THY Avrupa Ligi 2. hafta maçında Anadolu Efes deplasmanda, Yunan ekibi Olympiakos'a 90-66 mağlup oldu. Lacivert-beyazlılar, THY Avrupa Ligi'ndeki ikinci maçından da yenilgi ile ayrıldı.

Şampiyonlar Ligi finali hakkında şaşırtan gelişme

Şampiyonlar Ligi finali hakkında şaşırtan gelişme

UEFA Başkanı Ceferin, Şampiyonlar Ligi finalinin Avrupa kıtası dışında oynanabileceğini söyledi.

Şampiyonlar Ligi finali için sürpriz öneri

Şampiyonlar Ligi finali için sürpriz öneri

UEFA Başkanı Ceferin, Şampiyonlar Ligi finalinin Avrupa kıtası dışında oynanabileceğini söyledi.

FENERBAHÇE ADA'DA DAĞILDI!

FENERBAHÇE ADA'DA DAĞILDI!

UEFA Avrupa Ligi 3. hafta karşılaşmasında Fenerbahçe, deplasmanda Manchester United ile karşı karşıya geldi. Karşılaşma Manchester United'in 4-1'lik üstünlüğü ile sonuçlandı.

Ronaldinho yıl sonuna ayına kadar karar verecek

Ronaldinho yıl sonuna ayına kadar karar verecek

36 yaşındaki Brezilyalı yıldız Ronaldinho geldiği Bakü'de, "Doğrusu, kariyerimi bitirip bitirmemek ile ilgili henüz karar vermedim. Aralık ayına kadar karar vereceğim" dedi.

Olaylı maça ceza yağdı

Olaylı maça ceza yağdı

Geçen hafta oynanan Karacabey Birlikspor-Kocaelispor maçında çıkan olaylar sebebiyle Karacabey Birlikspor’a bir, Kocaelispor’a ise iki maç seyircisiz oynama cezası verildi.

Braga'yı elimizden kaçırdık!

Braga'yı elimizden kaçırdık!

UEFA Avrupa Ligi'ndeki temsilcilerimizden Konyaspor, Portekiz takımı Braga ile karşı karşıya geldi. Karşılaşma 1-1'lik eşitlikle sona erdi.

Türkiye'de ilk kez görüldü! Gözlerine inanamadılar

Türkiye'de ilk kez görüldü! Gözlerine inanamadılar

Bodrum'da balıkçıların oltasına takılan ve bölgede ilk kez görüldüğü belirtilen, tropik bölgelerde yaşayan vantuz balığı, şaşkına çevirdi.

Günde bir paket sigara içiyor

Günde bir paket sigara içiyor

Kuzey Kore'deki Pyongyang Hayvanat Bahçesi'nde yaşayan 19 yaşındaki şempanze günde 1 paket sigara içiyor..

Yolun üzerine 3 katlı bina yapan Rizeli

Yolun üzerine 3 katlı bina yapan Rizeli

Rize'de yaşayan bir kişi, arsasının uygun almaması nedeniyle 3 katlı evini ana kolonları yol üzerine kalacak şekilde inşa etti.

Köpek balıklarından kaçan dev palamutlar Akdeniz'de

Köpek balıklarından kaçan dev palamutlar Akdeniz'de

Mersin'de balıkçıların ağına 8 kiloluk dev palamutlar takıldı. Balık tezgahlarını dolduran dev palamutların köpek balıklarından kaçıp Akdeniz'e geldiği tahmin ediliyor.

200 yıllık burgulu armut ağacı görenleri şaşırtıyor

200 yıllık burgulu armut ağacı görenleri şaşırtıyor

Kastamonu’da 200 yıllık olduğu tahmin edilen ve İl Özel İdaresi tarafından basılan Anıt Ağaçlar kitabında da yer alan burgulu armut ağacını görmek için doğa ve çevre tutkunları köyü ziyaret ediyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 3 çocuk istedi diye niyet ettiler, üçüzleri oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan 3 çocuk istedi diye niyet ettiler, üçüzleri oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, 'en az 3 çocuk ' çağrısı üzerine ikinci çocuklarını dünyaya getirmeye karar veren ailenin üçüz kızları oldu. 7 aylık doğan bebekler, ciddi sağlık sorunlarıyla boğuşuyor.

Avrupa'nın çiftçilik hayatının temeli Türkiye'de atılmış

Avrupa'nın çiftçilik hayatının temeli Türkiye'de atılmış

Kırklareli'de 24 yıldır devam eden Aşağıpınar arkeolojik kazılarında, Avrupa'nın ilk çiftçilik hayatının temellerinin Trakya'da atıldığı tespit edildi.

Marmaris’te yarım tonluk 'ay balığı' görenleri şaşırttı

Marmaris’te yarım tonluk ''ay balığı'' görenleri şaşırttı

Muğla’nın Marmaris ilçesinde günübirlik mavi tura çıkan turistlerin karşısına yarım ton ağırlığında dev bir ay balığı çıktı. Karşılarında dev bir balık gören turistler şaşkınlığı atlattıktan sonra o anları cep telefonlarının kameralarına kaydettiler.

Taş Devri'nde insanlar kemirgenlerle beslenmiş olabilir

Taş Devri'nde insanlar kemirgenlerle beslenmiş olabilir

Taş Devri'nde insanların, kemirgenleri kızartıp yemiş olabileceği ortaya çıktı.

Matematik profesörlerini kıskandıran ekmek kampanyası

Matematik profesörlerini kıskandıran ekmek kampanyası

Balıkesir'de, fırıncılar arasındaki rekabetten sıkılan fırıncı karı koca, ekmeğin fiyatını hem düşürdü hem de ekmek sayısına göre kampanya başlattı. Matematik profesörlerini kıskandıran bir hesapla indirim uygulayan fırından alınan 1 ekmek 75 kuruş iken, 5 ekmek 3 lira 25 kuruş, 10 ekmek ise 6 lira 25 kuruşa satılıyor.