Yüzden kişilik okumanın bilimsel hiçbir yanı yok

Prof. Dr. Erol Göka ve Dr. Murat Beyazyüz’ün kaleme aldığı Gerçek İnsanın Yüzünde Yazar mı? adlı kitap Batı, İslam ve bilim dünyasının yüz tanımaya bakışını inceliyor. Yüz okumanın İslami bir ilim olmadığını belirten Göka “Birinin kaşları, burun ya da kulak yapısı yüzünden ahlaksız, karaktersiz olacağını bir Müslüman’a asla anlatamazsınız” diyor.

  • BERRİN [email protected]

Karşınızdaki insanın yüzüne bakarak nasıl biri olduğunu anlayabilir misiniz? Bu soruya kimileri evet yanıtını vererek yüzümüzün kişiliğimizin aynası olduğunu söylüyor. Peki ama bunun bilimsel bir yanı var mı? İşte Prof. Dr. Erol Göka ve Dr. Murat Beyazyüz’ün kaleme aldığı Gerçek İnsanın Yüzünde Yazar mı? adlı kitap da bu konuyu ele alıyor. Batı, İslam ve bilim dünyasında kişiliği yüzden tanıma konusunu irdeleyen kitabı Prof. Dr. Erol Göka ile konuştuk.

Kişilikler konusuna bakışımızı belirleyen birçok önyargımız olduğunu söyleyen Göka karşımızdaki insanın kişiliğini çoğu kez anasına atasına, sülalesine hatta memleketine göre anlamaya çalıştığımızı hatırlatıyor: “Fala, burçlara başvuranlar da oluyor. Ancak bazı önyargılar da ‘bilim’ kisvesi altında kendilerini gösteriyor. Yüzdeki anatomik işaretlerden kişiliğin kendini belli ettiği inancı, en güçlü bilimsel görünümlü önyargılardan birisiydi. Tasavvuf çevrelerinde ise bunun ‘İslami ilim’ olduğu sanılıyordu. Araştırmalarımızda gördük ki İslam dünyasında yüzden ya da bedenden yola çıkıp kişilikle ilgili çıkarımlar yapan çalışmalar Eski Yunan eserlerinin tercümesinden sonra yaygınlaşıyor.”

İLMİ SİMA İLE FİZYONOMİNİN KAYNAĞI AYNI

Kaynağında Aristo’nun bulunduğuna inanılan, insanın kişiliğini, ahlaki karakterini yüzündeki anatomik işaretlerden anlamaya çalışan bu görüşlere batı dünyasında ‘fizyonomi’ deniliyor. İslam dünyasında ise yüzden kişilik okuma ilmi sima olarak adlandırılıyor. Göka, aynı kaynaktan beslendikleri için fizyonomi ile ilmi sima adı altında üretilen bilgiler arasında inanılmaz benzerlikler bulunduğunu ama İslam dünyasında yüzden kişilik okumanın bambaşka bir çehreye bürünerek adeta İslamileştiğini anlatıyor: “İslam dünyasında bir dönem yüzdeki anatomik işaretlerden kişilik analizi rağbet ve itibar görmüş olsa da İslam inancında yüz yapısı nedeniyle kaderinin önceden belirlenmiş olduğu, o insanın değişme ve hidayet açısından başkaca imkanının kalmadığı gibi bir yorumun yer bulması imkansız. Bu nedenle ilmi simaya bağlı kişilerin eserlerinde bile insanın yüzündeki anatomik özelliklerden kişilik ve ahlak yapısına ilişkin kesin hükümler vermenin genelleştirilmesinin sakıncaları üzerinde durulduğu görülüyor. Örneğin ‘Bütün uzun boylular ahmak olsa da Ömer müstesna, kısa boylular fitne kaynağı görülse de Ali müstesna’ diye şerh düşmüşler.”

ADETA TECRÜBELERİMİZİ BARINDIRAN BİR ARŞİV

Batıda fizyonominin yüzyıllardır böylesine rağbet görmesinin ve yaygın olmasını Eski Yunan’a uzanan ruh-beden ayrımı inancına dayandığını belirten Göka modern tıbbın temelinde de bu inancın yer aldığını söylüyor. Özellikle tasavvuf erbabının ‘keşf’le ilgili sandığı için ilmi simaya sanki İslami ilimlerden biriymiş gibi değer verse de Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleri’nin Marifetname’sindeki kıyafetnameden sonra pek yeni bir eser ortaya konulmadığını hatırlatan Göka ilmi simanın batıdaki kadar ilgi görmemesinin nedenini ise şöyle açıklıyor: “Çünkü İslami bilginin derin köklerinde batıdaki gibi keskin bir ruh-beden ayrımı bulunmuyor. Elbette feraset sahibi insanların özellikle kötü niyetli kimseleri simalarından tanıyabilecekleri şeklinde güçlü bir inanç var. Ancak bununla kast edilen yüzdeki anatomik işaretler değil. Bir kimsenin kaşları, burun ya da kulak yapısı yüzünden ahlaksız, karaktersiz olacağını bir Müslüman’a asla anlatamazsınız.”

Yaşlandıkça ya da kaza, sağlık sorunları gibi olaylarla yüzümüzün anatomisinde bozulmalar, değişiklikler gerçekleşebilir. Bu durumda fizyonomiye göre kişiliğin de değişime uğradığını mı söylemek gerekir? Göka bu sorumuza şu yanıtı veriyor: “Bu saydıklarınızdan kişilik özelliklerine işaret edebilecek asıl şey yaşlanma... İnsanın yüzü (dikkat edin topyekün yüzü diyorum yoksa fizyonomistler gibi yüzdeki anatomik işaretlerden bahsetmiyorum), gerçekten de kişiliğimize, yaşadıklarımıza, tecrübelerimize dair birçok işaret barındıran bir arşiv gibidir. Yaşantılarımız, haleti ruhiyemiz, mizacımız, yüzümüzdeki bu arşivde, eda ve mimiklerimizde yerini alır. Sağlıklı bir psikolojinin her yaşantıyla birlikte yüzümüzde anlamlı bir iz bırakmasını bekleriz ama kişilik değişiminden değil de olgunlaşmadan bahsetmek daha uygun.”

BATIDA IRKÇILIĞIN TEMELİ FİZYONOMİYE BAĞLANIR

PROF. Dr. Erol Göka Batıda ırkçılığında fizyonomiye bağlandığını hatırlatıyor: “Batılılar fizyonomi sayesinde suçluları, anarşistleri yüzlerinden tanıdıkları iddiasıyla birçok masum insanı suçlu ilan edip cadı avına girişmenin yanı sıra kendi yüzlerinin insanlığın geri kalanına göre daha yüksek karakteri yansıttığını da ileri sürmüştür.”

MASAYLA İNSANI DA BENZETEBİLİRSİNİZ

İlk fizyonomistlerin kişiliği tanımak için yüzdeki anatomik işaretlerin hangi hayvanlara benzediğinden yola çıktıklarını anlatan Göka bunların bilimsel geçerliliği olmadığını hatırlatıyor: “Bunlar sadece bir tasnif çabası olarak dikkate değer. İki şeyi birbirine ille de benzetmeye kalkarsanız masayla insan arasında bile benzerlikler bulabilirsiniz.”

 

Haber Turu

'Cumhurbaşkanı Erdoğan dışında dünyada bu cesareti gösterecek bir lider yok'

'Cumhurbaşkanı Erdoğan dışında dünyada bu cesareti gösterecek bir lider yok'

Derin Analiz programında konuşan Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Yiğit Bulut Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın BM Genel Kurulu görüşmesinde zirveye damga vuran konuşmasını ve Moody’s'in Türkiye’nin yatırım yapılabilir notunu düşürmesini kararını değerlendirdi

'FETÖ fırsat bulsa Özcan'ı öldürür'

'FETÖ fırsat bulsa Özcan'ı öldürür'

Nurettin Veren, FETÖ'nün 'Türkiye imamı' olan Mustafa Özcan'ın örgüt tarafından öldürülmek istendiğini söyledi. Veren, "Gülen'in emirleri dışında kimse Özcan kadar hakimiyet kuramamıştır" dedi.

Gülen neden koltuk değiştiriyor?

Gülen neden koltuk değiştiriyor?

FETÖ elebaşı Gülen'in geçmişte en yakınındaki isimlerden biri olan Nurettin Veren katıldığı tv programında önemli açıklamalarda bulundu.

Bingöl'de çobanları darp edip hayvanları çaldılar

Bingöl'de çobanları darp edip hayvanları çaldılar

Adaklı ilçesi Kırkpınar Köyü yakınlarında kimliği belirsiz 3 hırsız, 3 çobanı darp edip, yaklaşık 100 küçük baş hayvanı çaldı.

PAK Eğitim İşçileri Sendikası Başkanı tutuklandı

PAK Eğitim İşçileri Sendikası Başkanı tutuklandı

FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınan, KHK ile kapatılan PAK Eğitim İşçileri Sendikası Sakarya Şube Başkanı tutuklandı.

Antalya'da silahlı saldırı: 1 yaralı

Antalya'da silahlı saldırı: 1 yaralı

Antalya'da düzenlenen silahlı saldırıda bir kişi yaralandı.

Çöpte bulduğu bomba elinde patladı

Çöpte bulduğu bomba elinde patladı

Ankara'da hurda toplayıcısı Mehmet B, çöpte su borusuna benzeterek evine götürdüğü cismi kurcalarken meydana gelen patlamada yaralandı

Aç kalan domuzlar şehre indi

Aç kalan domuzlar şehre indi

Muğla'nın Marmaris ilçesinde aç kalan çok sayıda yaban domuzu kent merkezine indi. Bu sırada evine dönen bir polis memuru domuzların saldırısından son anda kurtuldu.

Derik’te yaralanan korucu şehit oldu

Derik’te yaralanan korucu şehit oldu

Mardin’in Derik ilçesinde teröristler tarafından yola tuzaklanan el yapımı patlayıcının asker ve korucuları taşıyan minibüsün geçişi sırasında infilak ettirilmesi sonucu yaralanan 1 korucu şehit oldu.

Kocaeli'de fuhuş operasyonu: 15 gözaltı

Kocaeli'de fuhuş operasyonu: 15 gözaltı

Koceli'de yapılan fuhuş operasyonu kapsamında 15 kişi gözaltına alındı.

ABD'den Güney Kore'ye füze savunma sistemi

ABD'den Güney Kore'ye füze savunma sistemi

Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, Kuzey Kore'nin artan nükleer tehdidine karşı füze savunma sistemi kurulacağını açıkladı.

Modi'ye çok sert cevap: Düşmanca tavır ya da savaş nedeni

Modi'ye çok sert cevap: Düşmanca tavır ya da savaş nedeni

Pakistan Başbakanının Dış İlişkiler Danışmanı Sertaç Aziz, Hindistan'ın İndus Suları Anlaşmasını ihlal etmesi halinde "Pakistan'a karşı düşmanca tavır ya da savaş nedeni sayılır" dedi.

ABD'den 55 yıl sonra bir ilk!

ABD'den 55 yıl sonra bir ilk!

ABD yönetimi, 1961'de diplomatik ilişkilerini kestiği Küba'ya 55 yıl aradan sonra ilk kez büyükelçi atama kararı aldı.

Halep'te büyük katliam!

Halep'te büyük katliam!

Suriye'de insani yardım çalışmaları yapan Beyaz Baretliler Başkanı Raed Salih, Halep'te son bir hafta içerisinde yaklaşık bin kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

ABD'de geçici bütçe tasarısı krizi

ABD'de geçici bütçe tasarısı krizi

ABD Senatosu, federal hükümetin 30 Eylül Cuma gecesi resmi olarak "kapanmasını" 9 Aralık'a erteleyecek geçici bütçe tasarısını reddetti.

Yunanistan yeni kemer sıkma paketine evet dedi

Yunanistan yeni kemer sıkma paketine evet dedi

Yunanistan meclisi, ülkenin kurtarma paketinin yeni diliminin serbest bırakılması için yeni reform paketini onayladı.

Filistinli kadın milletvekillerinden çağrı: Yardım gemilerini koruyun

Filistinli kadın milletvekillerinden çağrı: Yardım gemilerini koruyun

Filistinli kadın milletvekilleri, İspanya'dan Gazze Şeridi'ne doğru yola çıkan ve bu kez sadece kadınlardan oluşan Zaytouna (Zeytin) ve Amal (Umut) adlı gemilere uluslararası koruma ve destek sağlanması çağrısında bulundu.

Milletvekili adayları canlı yayında birbirine girdi

Milletvekili adayları canlı yayında birbirine girdi

Parlamento seçimlerine yaklaşan Gürcistan’da iki milletvekili adayının canlı yayındaki hararetli tartışması kavgaya dönüştü.

Dünya Sağlık Örgütü: Halep'te insani yardım koridoru açılmalı

Dünya Sağlık Örgütü: Halep'te insani yardım koridoru açılmalı

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Suriye'nin Halep kentinin, kuşatma altındaki doğu bölümünden hasta ve yaralıların tahliyesi için acilen güvenli yolların açılmasını talep etti.

Peres'in durumu ağırlaştı

Peres'in durumu ağırlaştı

Felç geçirmesi nedeniyle iki hafta önce hastaneye kaldırılan eski İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'in durumunun ağırlaştığı ve hayati tehlikesinin bulunduğu bildirildi.

Turkcell 100 milyar Dolar’lık oyun pazarına girdi

Turkcell 100 milyar Dolar’lık oyun pazarına girdi

Dünyada 100 milyar dolar büyüklüğe ulaşan oyun pazarına Gamecell ile giren Turkcell’in Genel Müdür Yardımcısı Bütün “İlk ay % 25 indirim yapacağız. Oyunlar taksitle alınabilecek” dedi.

Kredi ve kredi kartı düzenlemeleri yürürlükte.. İşte yeni taksitlendirme sistemi

Kredi ve kredi kartı düzenlemeleri yürürlükte.. İşte yeni taksitlendirme sistemi

BDDK'nın kredi işlemleri ile banka ve kredi kartları hakkında değişiklik içeren yönetmelikleri yürürlüğe girdi.

Sınıra Türk seddi

Sınıra Türk seddi

Türkiye’nin 911 kilometrelik Suriye sınırına güvenlik duvarı projesi hızlandı. Sınır duvarının 200 kilometresi yapıldı. Kalan bölümü yapacak TOKİ’nin Başkanı Ergun “5 ayda tamamlayacağız. Sınır duvarı, genişliği 2, yüksekliği 3 metre portatif bloklardan olacak” dedi.

Siber saldırılar şirketleri iflasa kadar götürebilir

Siber saldırılar şirketleri iflasa kadar götürebilir

Şirketler için her geçen gün daha da büyük bir tehdit haline gelen siber saldırılar, büyük mali kayıplar yaşatıyor.

Yabancının gözünde Türkiye ‘yatırım yapılabilir’ ülke

Yabancının gözünde Türkiye ‘yatırım yapılabilir’ ülke

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in kredi notunu indirme kararına rağmen yabancı yatırımcılar ekonomik temellere odaklanarak Türkiye’yi ‘yatırım yapılabilir’ ülke olarak görmeye devam ediyor.

kendi markalarıMIZI çıkarmak zorundayız

kendi markalarıMIZI çıkarmak zorundayız

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Ar-Ge ve yurtdışında markalaşma konusunda şirketlere ciddi destekler sağladıklarını belirtti. Zeybekci “Türkiye olarak kendi markalarımızı, kendi devlerimizi yaratmak zorundayız” dedi.

257 milyar liralık borç yapılandırmaya girdi, taşıt kredileri kapsam dışı kaldı

257 milyar liralık borç yapılandırmaya girdi, taşıt kredileri kapsam dışı kaldı

Kredi kartı ve borç yapılandırmasına ilişkin yeni düzenlemeler uygulamaya girdi. Borç yapılandırmasına açıklık getiren Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, toplam 257 milyarlık kredinin bu kapsamda olduğunu belirterek “Taşıt kredilerini ise cari açık hassasiyetinden dolayı bu kapsama almadık” dedi.

Moody’s suç işledi yatırımcı dava açacak

Moody’s suç işledi yatırımcı dava açacak

Uzmanlara göre Moody’s’in ‘Türkiye şoku atlattı’ açıklaması yapıp 2 gün sonra not indirmesi cok ciddi bir suç. Zarara uğrayan yatırımcı, ‘tutarsız eylemlerle’ piyasaları manipüle ettiği için Moody’s’e dava açabilecek.

Banka oyunları!  Moody's 14 bankayı hedef aldı

Banka oyunları! Moody's 14 bankayı hedef aldı

Türkiye'nin kredi notunu düşüren Moody's şimdi de Türk bankalarını hedef aldı. Kuruluş 14 bankanın uzun vadeli borç ve mevduat notlarını düşürdü.

Çankaya Köşkü'nde 5 saatlik ekonomi zirvesi

Çankaya Köşkü'nde 5 saatlik ekonomi zirvesi

Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında toplanan Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısı sona erdi. Çankaya Köşkü'nde gerçekleştirilen toplantı, 5 saat sürdü.

Ronaldo 100. golüne koşuyor!

Ronaldo 100. golüne koşuyor!

Real Madrid'in Borussia Dortmund ile karşılaştığı maçta takımının ilk golünü atan Ronaldo, Şampiyonlar Ligi'nin en golcü oyuncusu rekorunu geliştiriyor.

Geceye damga vuran an! Emre Mor oyuna girdi...

Geceye damga vuran an! Emre Mor oyuna girdi...

Borussia Dortmund'ın Real Madrid'le oynadığı Şampiyonlar Ligi mücadelesinde A Milli Takım'ın genç yıldızı Emre Mor oyuna girdikten sonra takımı adına olumlu işler yaptı. Genç yıldız maçın 83.dakikasında attığı şutla da Şampiyonlar Ligi'ndeki ilk golüne çok yaklaştı.

Şampiyonlar Ligi'nde gecenin toplu sonuçları

Şampiyonlar Ligi'nde gecenin toplu sonuçları

UEFA Şampiyonlar Ligi heyecanın ikinci haftası, E, F, G, H, gruplarında oynanan 8 karşılaşma ile devam etti. Gecenin gollü maçında Emre Mor'lu Borussia Dortmund sahasında Cristiano Ronaldo'lu Real Madrid ile 2-2 berabere kaldı. İşte Gecenin toplu sonuçları...

THY Avrupa Ligi Dörtlü Final'i İstanbul'da

THY Avrupa Ligi Dörtlü Final'i İstanbul'da

THY Avrupa Ligi Dörtlü Final'i 19-22 Mayıs'ta Sinan Erdem Spor Salonu'nda gerçekleştirilecek.

Skandal olay sonrası Allardyce kovuldu

Skandal olay sonrası Allardyce kovuldu

İngiltere A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Sam Allardyce görevinden istifa etti.

Transfer pazarlığı Allardyce'ı görevinden etti

Transfer pazarlığı Allardyce'ı görevinden etti

İngiltere A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Sam Allardyce görevinden istifa etti.

Şenol Güneş Dinamo Kiev maçının şifresini verdi

Şenol Güneş Dinamo Kiev maçının şifresini verdi

Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş Dinamo Kiev'in Napoli karşısında hatalı goller yediğinin altını çizerken maçta da Kiev'den hata beklediklerini iletti.

Başkan açıkladı! TFF 1. Lig'e yayıncı müjdesi

Başkan açıkladı! TFF 1. Lig'e yayıncı müjdesi

Eskişehirspor Başkanı Halil Ünal, henüz yayıncı kuruluşu bulunmayan PTT 1. Lig'le ilgili müjdeli bir haber verdi.

Fenerbahçe yönetimi harekete geçti! Lens'in tapusunu alıyor

Fenerbahçe yönetimi harekete geçti! Lens'in tapusunu alıyor

Fenerbahçe, takıma kısa sürede uyum sağlayan Lens'in bonservisini almayı planlıyor.

Jan Olde Riekerink: Fenerbahçe rakibimiz değil

Jan Olde Riekerink: Fenerbahçe rakibimiz değil

Galatasaray Teknik Direktörü Jan Olde Riekerink, yardımcılarından gelen bir teklife Fenerbahçe taraftarlarını kızdıracak bir cevap verdi.

İngiliz kadının cenazesi İslami usüllere göre defnedildi

İngiliz kadının cenazesi İslami usüllere göre defnedildi

Muğla'nın Fethiye ilçesinde Multipl Skleroz (MS) hastalığı nedeniyle tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren İngiliz Linda Riordan'ın cenazesi, İslami usüllere göre toprağa verildi.

Tuncel Kurtiz mezarı başında anıldı

Tuncel Kurtiz mezarı başında anıldı

Sinema ve tiyatro sanatçısı Tuncel Kurtiz, ölümünün üçüncü yılında Edremit’in Çamlıbel Mahallesi’ndeki mezarı başında anıldı.

Didim'de ölü caretta caretta sahile vurdu

Didim'de ölü caretta caretta sahile vurdu

Aydın'ın Didim İlçesi'ndeki sahile, sırt kabuğu kırılmış telef olmuş caretta caretta cinsi deniz kaplumbağası vurdu.

Dünya her zamankinden daha sıcak

Dünya her zamankinden daha sıcak

ABD'deki yeni bir araştırma, dünyanın şu dönem, son 120 bin yıl içinde en sıcak zamanlarını yaşadığını ortaya koydu.

Dünyanın beklediği açıklama geldi

Dünyanın beklediği açıklama geldi

NASA Jüpiter'in uydusu Europa’da muhtemel su buharlarına rastlandığını duyurdu.

Boşandılar! Çünkü bedel ödemediler

Boşandılar! Çünkü bedel ödemediler

Angelina Jolie ve Brad Pitt'in boşanma kararı alması yeniden “Büyük bir sevgi ve heyecanla başlayan ilişkiler neden günün birinde sona eriyor?” sorusunu gündeme taşıdı. Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan mutlu evliliğin püf noktalarını anlattı.

'İç güzellik önemli' inanışı yalan oldu!

''İç güzellik önemli'' inanışı yalan oldu!

Medikal estetik ürünleri üreten bir ilaç firmasının 8 bin kadınla yaptığı ‘Küresel Estetik Trendleri’ araştırmasına göre ‘Önemli olan iç güzellik’ inanışı sözden ibaret!

Bunu da gördük! Şoförü istediği yerde durmadı diye...

Bunu da gördük! Şoförü istediği yerde durmadı diye...

Kocaeli’de bir şahıs, yol çalışması nedeniyle güzergah dışına çıkmak zorunda kalan halk otobüsü sürücüsünü istediği yerde durmadığı için bıçakladı.

İstanbul'da kuvvetli yağış uyarısı

İstanbul'da kuvvetli yağış uyarısı

İstanbul'da yarın kuvvetli yağış bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve şehit Halisdemir'in portrelerini saçlarına kazıdılar

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve şehit Halisdemir'in portrelerini saçlarına kazıdılar

Tokat'ta kuaförler tribal saç dövmesi üzerine yaptıkları çalışma kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve 15 Temmuz Şehidi Ömer Halisdemir'in portrelerini gönüllü vatandaşların saçlarına kazıdı.