Asıl suç darbeye engel olmak mı?

CHP’li vekilin “Katil devlet” açıklamasını savunan Kılıçdaroğlu, darbecilerin bütün planını altüst eden “Halkımızı mey-danlara bekliyoruz” çağrısı yaptığı için Erdoğan’a kin kustu.

 • HABER MERKEZİ
 • 1
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
x

15 Temmuz işgal girişiminden çok, darbeyi engelleyen milleti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hedef alan, asıl darbenin OHAL’in ilanı olduğunu savunan, FETÖ ağzıyla ‘kontrollü darbe’ çarpıtmasına başvuran CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, ‘Katil devlet’, ‘15 Temmuz tiyatro’ diyen CHP Antalya Milletvekili Mustafa Akaydın’a sahip çıktı. Kılıçdaroğlu, daha da ileri giderek, FETÖ’cü hainleri durdurmaya çalışırken can veren demokrasi kahramanların şehadetinden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı sorumlu tuttu.   

AKAYDIN’A SUÇ DUYURULARI

CHP’li Akaydın, 3 Ağustos’ta  hain darbe girişiminin “tiyatro” olduğunu savundu. Akaydın, o gece darbeye direnirken hayatını kaybeden şehitler için de “248 kahramanımızın şehadetine devlet tarafından davetiye çıkarıldığını” öne sürerek “Katil Devlet” suçlamasında bulundu. Akaydın’ın bu açıklamaları 15 Temmuz gazisi ve şehit yakınlarıyla vatandaşlar tarafından öfkeyle karşılandı ve savcılıklara suç duyurusunda bulunuldu. 

Kamuoyu, Akaydın’ın bu açıklamalarına dair CHP’den bir açıklama ve parti disiplin kurulunu harekete geçirmesini beklerken, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun bu konudaki ısrarlı sessizliği dikkati çekti. STAR’ın 9 Ağustos’taki “Küstahlığa Kılıçdaroğlu sessizliği” manşetiyle açıklamaya davet ettiği CHP lideri dün Hürriyet gazetesine verdiği demeçle 9 gün sonra sessizliğini bozdu. 

VEKİLİNE SAHİP ÇIKTI 

Akaydın’a sahip çıkmakla kalmayan Kılıçdaroğlu, daha da ileri giderek FETÖ’cü Kerim Balcı’nın 15 Temmuz’da yaptığı açıklamaları tekrar etti. Kılıçdaroğlu, “Antalya milletvekilimiz ‘250 kişiyi neden alanlara sürüyorsunuz, devletin güvenlik güçleri yok muydu’ diyor. (...) (Akaydın’ın ‘Devlet öldürdü’ sözü) Oradaki devlet sözü yanlış. Halkı sokağa çağıran devlet değil, bazı kişilerdi. Akaydın hakkında herhangi bir işlem yapılmasına gerek görmüyorum” diye konuştu. 

ERDOĞAN’I HEDEF GÖSTERDİ

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 15 Temmuz gecesi televizyonlardan halkı demokrasiye sahip çıkma çağrısı sonucunda milletin tankların önüne bedenini siper etmesiyle darbeyi engellenmesini eleştirdi. Türk milletinin ilk kez darbecilerin karşısına çıkarak demokrasiyi korumasının yanlış olduğunu, isim vermeden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hedef göstererek, “Halkı meydanlara çağırdığı için” suçladı. 

FETÖ TEZLERİNİ DİLE GETİRDİ

FETÖ’nün İsrail imamı Kerim Balcı 15 Temmuz gecesi İngiltere’den eski FETÖ kanalı STV’ye bağlanarak, darbecilerin TRT’deki bildirisini övmüş ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın halkı sokağa davet eden çağrısına tepki göstermişti. Balcı, ‘Cumhurbaşkanı sorumsuz davranıyor. Eli silahlıların karşısına sivil insanları çıkarıyor” demişti. Erdoğan’ın halkı sokağa çağırmasının ‘vahim hata’ olarak niteleyen Balcı, darbeyi püskürten halkı da küçümsemişti. Bir çok FETÖ’cü ve yandaşları o gece yaptıkları paylaşımlarla sokağa çıkanların öleceğini, ölümlerden de halkı sokağa çağıran Erdoğan’ın sorumlu olacağını savunmuştu. Millet tankları engelleyip darbeyi püskürtünce, Balcı ve tüm FETÖ’cüler kayıplara karışmıştı. Darbe davasının FETÖ’cü sanıkları da ifadelerinde, “Halk sokağa çıkınca, askerlerin yüzü düştü. Darbe başarısız oldu” diyerek, Erdoğan’ın çağrısının ardından halkın sokağa çıkmasıyla darbenin önüne geçildiğini teyit etmişti.

DARBENİN BAŞARILI OLMASINI MI İSTİYOR?

CHP lideri Kılıçdaroğlu›nun, 15 Temmuz gecesi FETÖ’cülerin yaptığı açıklamaları yaklaşık 13 ay sonra tekrarlaması kamuoyuna ‘skandal’ olarak yorumlandı. FETÖ’cüler bile ifadelerinde, halkın sokağa çıkmasıyla darbenin engellendiğini itiraf ederken Kılıçdaroğlu’nun bu açıklamayı yapması, akıllara “Acaba Kılıçdaroğlu, FETÖ’cüler gibi 15 Temmuz’da halkın 250 şehit vererek darbeyi engellemesi yerine darbenin başarılı olması ve iç savaş çıkmasıyla her gün 250 kişinin ölmesini mi istiyordu” sorusunu getirdi. 

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

 • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
 • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
 • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
 • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
Kudüs direnişinin sembol ismi 16 yaşındaki el-Cüneydi o anları anlattı

Kudüs direnişinin sembol ismi 16 yaşındaki el-Cüneydi o anları anlattı