• $ 5,356
 • € 6,117
 • 222.365
 • 95.411
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54

Başbakan Yıldırım: Bedelli için yeni hükümet kalıcı düzenlemeye gidecek

Başbakan Binali Yıldırım, moderatörlüğünü TRT Haber ve Spor Yayınları Dairesi Başkanı Yaşar Taşkın Koç’un yaptığı, 'Başbakan Binali Yıldırım Özel Yayını'nda Yeni Şafak Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Karagül, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Vahap Munyar ve Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nuh Albayrak’ın sorularını yanıtladı.

 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
x

Başbakan Yıldırım'ın konuşmasından öne çıkan başlıklar:
 
-Faillerin PKK sempatizanı olduğu yönünde polisin tespitleri var.
 
-Suruç saldırısıyla ilgili gelen ilk işaretler arkasında bölücü örgütün olduğu yönünde.
 
-Emniyet, valimiz, kaymakam olayları yatıştırmak için gerekli gayreti gösteriyor. Şu anda kontrol altına alınmış durumda. Faillerin veya zanlıların PKK sempatizanı olduğu yönünde polisin kayıtları var, tespitleri var.
 
ABD'nin net hale gelmesi gerek
-ABD'yle sorunumuz FETÖ. Bu meseleyi çözmemiz lazım. ABD ile diğer sorunumuz da bölgedeki PYD/YPG ikilemi. Teröristlerle iş tutuyorlar, bu konuda da ABD'nin net hale gelmesi gerekir.
 
-Özellikle Fırat Kalkanı Harekatı ve Zeytin Dalı Harekatı ile terörü kaynağında yok etme yönünde Türkiye ciddi bir tecrübe kazandı. Bugün Suriye ile aşağı yukarı 250 kilometrelik bir sınırımızı kontrol altına aldık.
 
Terörle mücadelede artık sahada temizlik yaparak çalışıyoruz
-1365 kilometrelik sınır uzunluğundan bahsediyoruz. Biz önceden de Kuzey Irak'a operasyonlar yapıyorduk, şimdi sahada temizlik yaparak, emniyete alarak bir çalışma yapıyoruz.
 
Savunmada tedbir almamız lazım
-Savunma ihtiyacımızı belki orta belki uzun vadede tam olarak sağlayacağız. F-35'lerin teslimi konusunda şu anda program işliyor. Bizim kendi tedbirlerimizi almamız lazım. S-400'leri gündeme getirmek iyi niyetli değil.
 
ABD ile FETÖ konusunda anlaşamıyoruz, bu meseleyi bir şekilde çözmemiz lazım. ABD'nin net bir tutumunu bekliyoruz, öncelikle bu konu halledilmeli. Münbiç'te başlatılan süreç daha ileri bir noktaya getirilir.
 
-ABD, PKK'nın Suriye uzantılarıyla işbirliği yaptı. Biz Amerika'yı defalarca uyardık. Bunun bir yol olmadığını bir devletin bir terör örgütünü yok etmek için başka terör örgütü kullanamayacağını hep söyledik.
 
Bedelli için kalıcı çözüm gelecek
-5 milyondan fazla askerlik çağına gelmiş insan var. Kimisi bakaya kimisi tecilli kimisi kaçak. Ama sorun var. Her yıl 350 bin kişi alabiliyoruz. İnsanları bekletmeye hakkımız var mı? Bu iş topyekun ele alınır. Kalıcı bir düzenleme. Artık bu mesele konuşulmasın, böyle bir çalışma yapıyoruz. Yeni hükümet bu konuyu ele alacak. Tarafların görüşü alınacak. Kalıcı düzenlemeye gidecek. Askerlik süresi de içinde, profesyonel askerlik de içinde. Sorunun varlığı ve toplumsal beklenti görülüyor.
 
-Vatandaşlar seçim için tatil programlarına dikkat etsin. Vatandaşlık görevimizi ihmal etmeyelim. Mutlaka seçime katılalım.
 
Kandil operasyonu Türkiye'nin güvenlik meselesidir. Operasyonlar seçime endeksli değildir. PKK ile mücadelede İran bizimle işbirliğine hazır.
Biz gerek FETÖ, gerek PKK, Türkiye'nin bekası meselesi olarak görüyoruz. Terörün komşu ülkelerde ülkeyi yok ettiğini gözümüzle görüyoruz. Terör, hala Türkiye'nin önemli bir gündem maddesi. Muhalafetin cumhurbaşkanı adayları, terörle mücadele konusunda önemli bir söylem ortaya koymuyorlar. Bu memleket meselesi dediğiniz zaman birileri desteğini mi çekecek böyle bir endişeniz mi var?
 
Adil Öksüz cevabı henüz gelmedi
Adil Öksüz 15 Temmuz FETÖ darbe girişiminin önemli isimlerinden biri. Ne yazık ki o kargaşada FETÖ elemanları sayesinde yurt dışına kaçışı sağlandı. Zaman kaybetmeden kendisinin iade edilmesiyle ilgili Alman hükümetine resmi müraacatta bulunduk, henüz cevap gelmedi, bu olabilir anlamına geliyor. Bu konuda Alman makamlarıyla Adalet Bakanlığımızın teması devam ediyor, bu işin peşindeyiz. ABD'de Adil Öksüz'ün yakınları ABD Bayrağı öpüyorlarmış, bunları ABD bayrağı da hiçbir şey de kurtaramaz. Eninde sonunda hesap verecekler, dünya onlara dar gelecek. FBI'ın yaptığı soruşturma FETÖ terör örgütünün ABD'de yaptığı kara para aklama işlemleriyle ilgili, Türkiye'den hayır için nasıl oraya hortumlandığı tespit edildi. Biz bunların soruşturulmasını, teröre para aktarıldığını bildirdik, onlardan dolayı bu soruşturma yapılıyor.
 
FETÖ'nün Türkiye'de AK Parti'yi desteklemediği kesin, onların kıblesi yok
 
Oynanan oyuna 'dur' diyeceğiz
Kürt vatandaşlarımız üzerinden oynanan oyuna dur diyeceğiz. Kürtlerin en büyük sorunu PKK'dır. Çözüm bu PKK terör örgütünü bitirmektir. Aramıza husumet sokan bunlardır. Türk'ü de Kürdü de gözünü kırpmadan öldüren bunlardır. Bunların üst aklı dışarıdadır, bellidir.
 
Hiçbir siyasi oluşum, siyasi parti terör örgütünün emrine giremez, anayasaya karşı açıkça bir faaliyet içinde olamaz.
 
Yüksekova'da havalimanı yaparken 99 kere şantiyemiz basıldı
15 gündür Doğu'da Güneydoğudaydım, vatandaşlarımız büyük özgüven kazanmış. Bir daha terörün baskısını, zulmünü yaşamak istemiyorlar. Yüksekova'da Selahaddiin Eyyubi Havalimanını yaparken 99 kere şantiyemiz basıldı. Ne propaganda yaptılar Kürtleri öldürmek için yapıldı diye. İlk uçağa binenler de HDP milletvekilleriydi.
 
Seçime gireceğiz Recep Tayyip Erdoğan'ı milletimizin desteğiyle seçeceğiz, başarıyla tamamlayacağız. Recep Tayyip Erdoğan, yeni sistemin ilk Cumhurbaşkanı olarak seçilecek. Parlamento Cumhurbaşkanı ile ters kompozisyonda olmaz.
 
'İzlemeye aldık' masum değil
G7 Zirvesi yaptılar, ABD'ye karşı bir sonuca varamadılar. Biz küresel kaynak kullanarak büyüyen bir ülkeyiz. Son 1 yıldan beri petrol fiyatında düzenli bir artış geliyor. Bizim döviz dengemizi, cari açığımızı bozan bir durum. Bu da bizim elimizde değil. Bizim kamu borç yükümüz benzer ülkelere göre çok iyi. Toplam borç yükünde de diğer ülkelere göre iyi durumdayız. 15 Temmuz'dan sonra özellikle OHAL'in devreye girmesiyle beraber değerlendirme kuruluşları 2016'da büyüme tahminlerini düşürdüler ve olumsuz bir tablo ortaya koydular, onların dediği çıkmadı, 3.2 ile büyümeyi kapattık. Bu yatırımcıları da olumsuz etkiliyor, yaptığımız tedbirlerle 7.4 büyümeye geldik, daha o rakamlar gelmeden bir tık bir tık artırmaya başladılar. Bunlar en son seçim kararı alındıktan sonra Türkiye'yi izlemeye aldık dediler, bu masum bir şey değil. Türkiye piyasaları üzerinde soru işareti oluşturmaya çalıştılar. Hükümet bedel ödesin istiyorlar, aldığımız tedbirlerle onun da üstesinden geldik.
 
Terör örgütü hayalleri yok etti
Şu anda birçok alanda Türkiye atılım yapıyor. Türkiye son 15 yılda hem patent sayısı bakımından hem de yeniklikçi inovasyonlar bakımından önemli mesafeler aldı.
 
Özellikle gençlere yönelik ciddi potansiyel var, maalesef alçak terör örgütü gençlerimizin hayallerini yok etti, artık terörden de büyük vadede kurtulduğumuz için gençlere yönelik projelere ağırlık veriyoruz.

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

 • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
 • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
 • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
 • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!

CENTCOM: Asker ve personeller toplantı sırasında öldü

CENTCOM: Asker ve personeller toplantı sırasında öldü

Dışişleri'nden Münbiç açıklaması: Kararlılıkla sürdürülecektir

Dışişleri'nden Münbiç açıklaması: Kararlılıkla sürdürülecektir

ABD Başkan Yardımcısı Pence: DEAŞ yenilgiye uğratıldı

ABD Başkan Yardımcısı Pence: DEAŞ yenilgiye uğratıldı

İzmir'de dev operasyon: Onlarca kişi tutuklandı

İzmir'de dev operasyon: Onlarca kişi tutuklandı

İran'dan ABD'ye uyarı: Dünyayı yönetemezsiniz

İran'dan ABD'ye uyarı: Dünyayı yönetemezsiniz

Başkan Erdoğan'dan 'Dayton' uyarısı: Gözden geçirilmesi şart

Başkan Erdoğan'dan 'Dayton' uyarısı: Gözden geçirilmesi şart

Bulgaristan'dan F-16 savaş uçakları için kritik hamle

Bulgaristan'dan F-16 savaş uçakları için kritik hamle

'İran, Suriye ve Hizbullah ile savaşabilir'

'İran, Suriye ve Hizbullah ile savaşabilir'
 
Gaza gelen İP’li başkan adayı Bozkurt işaretini yanlış yaptı

Gaza gelen İP’li başkan adayı Bozkurt işaretini yanlış yaptı

Türkiye ilkleri başarıyor

Türkiye ilkleri başarıyor

Çorum'daki Türkiye'nin ilk fauna tanıtım alanında kış güzelliği

Çorum'daki Türkiye'nin ilk fauna tanıtım alanında kış güzelliği

Tarihi deliller bu depolarda saklanıyor

Tarihi deliller bu depolarda saklanıyor