Başkanlık sürecini Başbakan yürütecek

Başkanlık sistemiyle ilgili anayasa değişikliği konusunda yeni bir yol kazasına yol açmamak için AK Parti işi sıkı tutuyor. Başbakan Binali Yıldırım’ın MKYK toplantısında kurmaylarına “Süreci bizzat ben yürüteceğim” dediği öğrenildi.

 • ŞERİFE  GÜZEL
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
x

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin önerisiyle gündeme gelen başkanlık sistemiyle ilgili Anayasa değişikliği konusunda geçmişte yaşanan ve sonuçsuz kalan görüşme süreçlerinin benzeri deneyim yaşanmaması için azami gayret gösterilecek. 

SONUCA ULAŞILMASI İÇİN

AK Parti, bu konuda geçmiş hataların yapılmaması konusunda hassasiyetle dururken, Başbakan Binali Yıldırım’ın da, Merkez Karar Yürütme Kurulu (MKYK) toplantısında kurmaylarına “Süreci bizzat ben yürüteceğim” dediği ve hem bakanlar, hem parti yöneticileri, hem de milletvekillerine konuyla ilgili talimat verdiği öğrenildi. AK Parti kanadında, MHP lideri Bahçeli’nin gündeme getirmesiyle tekrar siyasetin en önemli konusu haline gelen başkanlık sistemine yönelik Anayasa değişikliğiyle ilgili çalışmanın hiç zaman kaybetmeden yapılması planlanıyor. Merkez Karar ve Yönetim Kurulu’nda (MKYK) konuyla ilgili süreç konuşulurken, mümkün olan en kısa sürede teklifin verilmesi benimsendi. AK Parti kurmayları, hızla işletilecek süreçte herhangi bir olumsuzluğun yaşanmaması için de azami dikkat gösterecek. MKYK’ya Bahçeli ile görüşmesine ilişkin bilgi veren Başbakan Binali Yıldırım, sürecin sonuca ulaştırılması konusundaki hassasiyetini vurgularken, karşılıklı kurmaylar düzeyinde yapılacak açıklamaların da sürece zarar verebileceğine dikkat çekti. “Süreci bizzat ben yürüteceğim” diyerek tavrını net bir şekilde ortaya koyan Başbakan Yıldırım, kamuoyuna yapılacak açıklamaların yanlış anlamalara yol açabileceği üzerinde durdu. 

MHP’DE DE TEK MUHATAP

Bakanlar, MKYK üyeleri ve milletvekillerine bu nedenle konuya ilişkin açıklama yapmamaları konusunda talimat veren Başbakan Yıldırım’ın, Bahçeli ile de bu konuda mutabık kaldığı anlaşıldı. Aynı tavrın MHP kanadında da gösterileceği ve MHP kanadında da tek muhatabın Bahçeli olacağı belirtildi. 

HASSASİYET GÖZETİLECEK

AK Parti, girilen yeni süreçte Anayasa değişikliği için destek verecek olan MHP’ye diğer muhalefet partilerinden yöneltilecek eleştirilerin dozunun artabileceğini öngörüyor.  MHP’nin zorlanacağı bir süreçte, alakasız bir isim tarafından yapılacak bir açıklama ya da karşı tarafta yanlış anlamaya yol açabilecek bir sözün süreci baltalamaya yetebileceği hassasiyeti gözetilecek.

OCAK AYINDA MECLİS’TE

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, AK Parti’nin başkanlık sistemine ilişkin teklifiyle alakalı, “Ocak’ta sanırım bu, Meclis Genel Kurulu’nda görüşülür. Ocak ayında Meclis’ten geçerse, 330’un üzerinde bir oyla kabul edilirse, referanduma götürülmesi zorunlu, Cumhurbaşkanlığı’nın onu yayınlama süreci var, 15 gün vesaire. Referandum yapılacak. Zaman dilimini de dikkate aldığımızda Nisan’a denk geliyor”dedi.

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

 • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
 • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
 • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
 • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
Damperi açılan hafriyat kamyonu üst geçide böyle çarptı

Damperi açılan hafriyat kamyonu üst geçide böyle çarptı

Türkiye'nin dört bir yanında şampiyonluk coşkusu

Türkiye'nin dört bir yanında şampiyonluk coşkusu

Galatasaray, 21. şampiyonluğunu büyük bir coşkuyla kutladı

Galatasaray, 21. şampiyonluğunu büyük bir coşkuyla kutladı