Çelik: En önemli kültür mirasımız birlikte yaşama kültürüdür

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, turizmde yaşanan gelişmelerde Türkiye'nin 'özgün kültür derinliğiyle beslenen imajı'nın büyük payı olduğunu belirterek, 'Ancak sahip olduğumuz en önemli kültür mirasımız, bunu vurgulayarak söylemek isterim birlikte yaşama kültürüdür' dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 1979 yılından beri yurt içinde ya da dışında icra ettiği özgün eser, uygulama, yorum veya bilimsel araştırmalarıyla Türk kültür ve sanatının gelişmesine katkıda bulunan sanatçılara verilen 'Kültür Sanat Büyük Ödülü' bu yıl da sahiplerini buldu.

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) Konser Salonu'nda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in katılımıyla ödül töreni düzenlendi.

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Rengim Gökmen'in şefliğinde CSO'nun mini konseriyle başlayan törende ödül alan sanatçıların hayat hikayelerini anlatan kısa film gösterildi.

Kültür ve Turizm Bakanı Çelik, buradaki konuşmasında, kültürün 164 farklı tanımının olduğunun söylenmesinin üzerinden yarım asır geçtiğini anımsattı.

-'Herkesin kültür adına söyleyeceği şeyler vardır'-

İnsan zihninin tanımları sevdiğini çünkü tanımların anlamayı kolaylaştırdığını vurgulayan Çelik, ancak kültürün, zengin ve çeşitlilik arz eden bir dünya olduğunu ve onu tek bir tanıma sığdırmanın mümkün olmadığını vurguladı.

Bugün daha kapsamlı, daha zengin ve kültür-medya endüstrisi sayesinde çoğalıp yayılan bir kültür dünyasıyla karşı karşıya kalındığını dile getiren Çelik, 'Bu ise bizi hoşgörü ve saygı yaklaşımına götürür. Bu anlayış doğrultusunda, hiç bir değerimizi, toplumsal kesimi ve kimliği dışlamadan, ihmal etmeden hepsini tanımak ve kucaklamak gerekir. Herkesin kültür adına söyleyeceği şeyler vardır ve kültürü tartışmanın sonu yoktur' dedi.

'Kültürün inanç mı yaşam tarzı mı, sanat mı değerler mi, bilgi ve beceriler mi kimlikler mi yoksa başka bir şey mi' olduğunu sivil toplum alanına bırakmak ve tercihlere saygı duymak gerektiğine işaret eden Çelik, devletin tüm bu özgürlük alanını kültür politikalarıyla koruması gerektiğini söyledi.

Böyle bir yaklaşımın politika uygulamalarının ne olması gerektiğini belirlemek için tarih mirası ve Türkiye'nin sosyal yapısına ön yargısız bir şekilde bakmanın yeterli olduğunu vurgulayan Çelik, kültür politikasını topluma, tarihe, geleceğe hizmet ve sorumluluk alanı olarak gördüklerini bildirdi.

-'Türkiye önemli bir aktör haline geldi'-

Türkiye'nin istisnai bir kültür ülkesi olduğuna değinen Çelik, şunları söyledi:

'Sahip olduğumuz medeniyet mirasıyla, tarihi ve arkeolojik varlıklarıyla, son yıllarda sayıları hızla artan kültür mekanlarıyla, geleneksel kültür değerlerimizle ve yine son yıllarda hızla gelişen kültür sanat sektörüyle önemli bir aktör haline gelmiştir.

Turizmde yaşanan gelişmelerde ülkemizin özgün kültür derinliğiyle beslenen imajının büyük bir payı vardır. Ancak sahip olduğumuz en önemli kültür mirasımız, bunu vurgulayarak söylemek isterim birlikte yaşama kültürüdür. Tarih boyunca kuşaktan kuşağa aktarılarak gelen bu ortak tecrübe, sahip olduğumuz en değerli hazinedir. Bu bilinçle ülkemizin demokrasi kültürünün güçlendirilmesi, birlikte yaşama kültürümüzün desteklenmesi, birlik ve kardeşliğimizin yüceltilmesini kültür politikamızın çatısı olarak gözetmeye devam edeceğiz.'

-'Bir bayrak yarışı gibi...'-

Ödül törenini, tüm hazırlıkları yapılmış olarak önünde hazır bulduğunu belirten Çelik, kısa süre önce kendisine bakanlık koltuğunu devreden Ertuğrul Günay'a, eserin meydana gelmesindeki katkıları nedeniyle teşekkür etti.

Ödül verilen sanatçılara baktığında isabetli bir yaklaşımın benimsendiğini gördüğünü ifade eden Çelik, 'Kültürümüzün zenginliğini ve çeşitliliğini yansıtmayı amaçlayan bu yaklaşımı yeni açılımlarla önümüzdeki yıllarda da sürdüreceğiz. Görülüyor ki bir bayrak yarışı gibi sanatlarımıza ve kültürümüze hizmet eden ustalar elden ele mirası taşımakta ve geleceğe aktarmakta. Ustalar yeni öğrenciler yetiştirmekte, şükürler olsun ki bizler de her yıl daha fazlasına ödül verme fırsatı bulmaktayız' diye konuştu.

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, geleneksel Türk sanatları alanında ulusal ve uluslararası etkinliklerde Türkiye'yi başarıyla temsil ederek üstün yeteneklerini, yaratıcılıklarını ve emeklerini ortaya koyan, kültürün yaşatılması ve geleceğe taşınmasında büyük hizmetleri geçen bu ustalara, aileleriyle sevdikleriyle ve öğrencileriyle sağlık, başarı ve mutluluk dolu uzun ömürler diledi.

Konuşmaların ardından, hat sanatı alanında Yrd. Doç .Dr. Hüseyin Öksüz, minyatür alanında Cahide Keskiner, tezhip alanında Prof. Dr. Fatma Çiçek Derman, ebru alanında Alparslan Babaoğlu, cilt sanatı alanında İslam Seçen ve sedefkarlık alanında da Salih Balakbabalar'a '2012 Kültür ve Sanat Büyük Ödülü' takdim edildi.

Ödüller Türk tarihi, edebiyatı, dili, plastik, fonetik ve sahne sanatları, sanat tarihi, mimarlık, arkeoloji, halk bilimleri, sinema, kütüphanecilik gibi kültür ve sanat dallarında eser, uygulama, yorum, sergileme, yayın, araştırma, inceleme alanlarında ortaya koyduğu üstün nitelikli eser ve çalışmalarından dolayı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kişi, topluluk ya da kuruluşlara veriliyor.

 

Haber Turu

Lahitlerden altın çıktı

Lahitlerden altın çıktı

Çanakkale’de bulunan lahitlerden altın malzemeler çıktı

İsrail Büyükelçiliği önündeki saldırgan tutuklandı

İsrail Büyükelçiliği önündeki saldırgan tutuklandı

İsrail Büyükelçiliği önünde geçen hafta bıçaklı saldırı girişiminde bulunan ve güvenlik güçlerince bacağından vurulduktan sonra yakalanan Osman Nuri Çalışkan tutuklandı.

Ünlü iş adamı serbest bırakıldı

Ünlü iş adamı serbest bırakıldı

Erçallar A.Ş. CEO’su Burhan Erçal serbest kaldı.

Kritik MGK toplantısı sona erdi

Kritik MGK toplantısı sona erdi

6 saat süren kritik MGK toplantısı sona erdi. Açıklama yapılması bekleniyor...

'Cami yıkılmayacak'

'Cami yıkılmayacak'

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, yıkılan eski halkla ilişkiler binalarının yerine TBMM Ana Binasına uyumlu yeni bina yapılacağını, caminin ise yıkılmayacağını açıkladı. belirterek, Kahraman, Meclis'teki Atatürk tablosunun kaldırıldığı ve Abdülhamid'in resmi asıldığı' iddiaları için de "Aslı ve astarı yok. Ne diyorsunuz, asparagas... ama bu

Mardin'de 8 ton patlayıcı ele geçirildi

Mardin'de 8 ton patlayıcı ele geçirildi

Mardin'in Savur ilçesinde, 5 teröristin etkisiz hale getirildiği operasyonda 8 ton patlayıcı ele geçirildi.

Tünelde sona gelindi

Tünelde sona gelindi

Kastamonu ile Çankırı arasında 2012'de yapımına başlanan, İç Anadolu'yu Karadeniz'e bağlayacak olan Ilgaz Tüneli'nde sona gelindi. Ilgaz Dağı geçişini 8 dakikaya düşürecek tünelin 2017 gelmeden hizmete açılması bekleniyor.

'11 Eylül' tasarısı ABD Senatosu'ndan geçti

''11 Eylül'' tasarısı ABD Senatosu'ndan geçti

ABD Başkanı Barack Obama'nın geçen hafta veto ederek Kongre'ye geri gönderdiği ve Suudi Arabistan'a 11 Eylül saldırılarından dolayı dava açılmasına imkan tanıyan yasa tasarısı, Senato'da ezici çoğunlukla yeniden kabul edildi.

Binlerce kişi bu haberi bekliyordu

Binlerce kişi bu haberi bekliyordu

MEB: Sözleşmeli öğretmenler 4-7 Ekim'de tercih yapabilecek.20 bin sözleşmeli öğretmen 10 Ekim'de atanacak.

'82 DAEŞ hedefine 346 adet Fırtına atışı yapıldı'

''82 DAEŞ hedefine 346 adet Fırtına atışı yapıldı''

Türk Silahlı Kuvvetleri Fırat Kalkanı Harekatı'nın 36. gününde bir açıklama yaptı. Ypılan açıklamada, "Keşif ve gözetleme araçlarıyla tespit edilen 82 DAEŞ terör örgütü hedefine 346 adet Fırtına atışı yapıldı." dendi.

Draghi'den Deutshce Bank açıklaması

Draghi'den Deutshce Bank açıklaması

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi, Deutsche Bank'taki sorunlardan ECB'nin sorumlu olduğu görüşüne katılmadığını belirterek, "Eğer bir banka sistematik bir tehdidi temsil ediyorsa bunun nedeni düşük faizler olamaz. Bunun arkasında başka nedenler olmalı." dedi.

ABD, Irak'a ilave asker göndermeye hazırlanıyor

ABD, Irak'a ilave asker göndermeye hazırlanıyor

ABD Başkanı Barack Obama'nın, Musul'un DAEŞ'ten geri alınması operasyonuna destek kapsamında Irak'a ilave 600 asker daha göndermek için hazırlık yaptığı bildirildi.

'11 Eylül' tasarısı Senatodan ezici çoğunlukla geçti

"11 Eylül" tasarısı Senatodan ezici çoğunlukla geçti

ABD Başkanı Barack Obama'nın geçen hafta veto ederek Kongreye geri gönderdiği ve Suudi Arabistan'a 11 Eylül saldırılarından dolayı dava açılmasına imkan tanıyan yasa tasarısı, Senatoda ezici çoğunlukla yeniden kabul edildi.

Türbenin yanına kumarhane yapıyorlar

Türbenin yanına kumarhane yapıyorlar

Kıbrıs Girne'de, bir türbenin yanına inşa edilen kumarhane tepki çekiyor.

Şimon Peres 102 müslümanı öldürtmüştü

Şimon Peres 102 müslümanı öldürtmüştü

Eski İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, 93 yaşında hayatını kaybetti. Peres, yarım yüzyılı aşan hayatının sonunda aslında bir katil olarak öldü.

BM'den tepki: Mezbahaneler bile Halep'ten daha insanidir

BM'den tepki: Mezbahaneler bile Halep'ten daha insanidir

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Halep'te tahrip gücü yüksek bombalarla hastanelere ve sivillere saldıranların savaş suçu işlediklerinin farkında olduğunu söyledi.

Sarkozy'den küstah açıklama!

Sarkozy'den küstah açıklama!

Fransa’da bir kez daha cumhurbaşkanı olmak için yarışan Sarkozy, AB'den ayrılma kararı alan İngiltere'ye Birlik'te kalması için yeni bir anlaşma önereceğini söyledi.

Danimarka Dışişleri Bakanı Jensen yarın Türkiye'yi ziyaret edecek

Danimarka Dışişleri Bakanı Jensen yarın Türkiye'yi ziyaret edecek

Danimarka Dışişleri Bakanı Kristian Jensen, yarın Türkiye'yi ziyaret edecek.

Karadaği'den Suriye çağrısı

Karadaği'den Suriye çağrısı

Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Karadaği, Arap ve Müslüman ülke liderlerine "Halep'teki trajediyi bitirmek ve Suriye krizine çözüm bulmak için acil müdahale" çağrısında bulundu.

İsrail'den, Ukrayna'ya 'soykırım' suçlaması

İsrail'den, Ukrayna'ya "soykırım" suçlaması

İsrail Cumhurbaşkanı Reuen Rivlin, İkinci Dünya Savaşı yıllarında ve sonrasında etkili olan Ukrayna milliyetçi örgütü OUN'un, İkinci Dünya Savaşı'nda Naziler'in Yahudiler'e uyguladığı soykırıma katkıda bulunduğunu söyledi.

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan'dan '3. havalimanı' açıklaması

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan'dan "3. havalimanı" açıklaması

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan "Türkiye'nin gurur duyduğu, dünyanın da en büyük havalimanını yapmış olacağız." dedi

Yapılandırmadan takibe düşmeyen faydalanacak

Yapılandırmadan takibe düşmeyen faydalanacak

BDDK'nın kredi işlemleri ile banka ve kredi kartları hakkında değişiklik içeren yönetmeliklerinin yürürlüğe girmesiyle yapılandırmanın koşulları ve detayları merak konusu oldu.

Altında düşüş sürüyor

Altında düşüş sürüyor

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası'nda altının kilogramı 127 bin 150 liraya geriledi.

Merkez Bankası Başkanı: Son çeyrekten itibaren toparlanma bekliyoruz

Merkez Bankası Başkanı: Son çeyrekten itibaren toparlanma bekliyoruz

Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya yaptığı açıklamada, "Öncü göstergeler, alınan teşvik ve tedbirlerin de katkısıyla, dördüncü çeyrekten itibaren ekonomik faaliyette bir toparlanma gözleneceğini gösteriyor" dedi.

Bakan Faruk Çelik: Anlamakta zorlanıyoruz

Bakan Faruk Çelik: Anlamakta zorlanıyoruz

TUSİAD'da konuşma yapan Bakan Çelik, "Adamlar çağdaşlık adına parlamentolarında terör örgütlerine sergi açtırabiliyor. Bunu anlamakta zorlanıyoruz" dedi.

İzmir'le Manisa arası 15 dakikaya düşüyor

İzmir'le Manisa arası 15 dakikaya düşüyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İzmir ile Manisa arasını 15 dakikaya düşürecek olan Sabuncubeli Tüneli’nde incelemelerde bulunarak, tünelde 2017 Ekim ayında ışık gördü sağlanacağını söyledi.

Gram altının fiyatı düşmeye devam ediyor

Gram altının fiyatı düşmeye devam ediyor

Altının gram fiyatı, yüzde 0,2 düşüş ile 126,7 liradan işlem görüyor.

TMSF dev bir holding gibi

TMSF dev bir holding gibi

Fetullahçı Terör Örgütü'nün darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonuna devredilen şirket sayısı 200'e ulaştı.

Borçlu vatandaşlara emeklilik imkanı

Borçlu vatandaşlara emeklilik imkanı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Ziraat Bankası geçtiğimiz günlerde yüz binlerce prim borçlusunu emekli edebilecek 'Krediyle Emeklilik Protokolü'nü imzaladı. Borçlu vatandaşlara emeklilik imkanı getiren düzenlemeden yararlanmak için son gün 31 Ekim.

Borsa güne yükselişle başladı

Borsa güne yükselişle başladı

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,15 yükselişle 77.273,80 puandan başladı.

Fenerbahçe ve Sivasspor'dan Çalımbay'a başsağlığı mesajı

Fenerbahçe ve Sivasspor'dan Çalımbay'a başsağlığı mesajı

Fenerbahçe ve Sivasspor kulüpleri, teknik direktör Rıza Çalımbay'ın babası Bektaş Çalımbay'ın vefatının ardından taziye mesajı yayımladı.

Beşiktaş - Dinamo Kiev CANLI

Beşiktaş - Dinamo Kiev CANLI

Şampiyonlar Ligi B Grubu maçında temsilcimiz Beşiktaş, Vodafone Arena'daki ilk Avrupa maçında Dinamo Kiev'i ağırlıyor.

Bülent Korkmaz'dan dikkat çeken Sabri yorumu

Bülent Korkmaz'dan dikkat çeken Sabri yorumu

Galatasaray'ın efsane kaptanı Bülent Korkmaz, sarı- kırmızılı takımın performansını değerlendirirken De Jong ve Sabri Sarıoğlu hakkında çarpıcı yorumlarda bulundu

İpek Soylu turnuvaya veda etti

İpek Soylu turnuvaya veda etti

Taşkent Açık Tenis Turnuvası ikinci turunda mücadele eden Türk sporcu İpek Soylu, Ukraynalı rakibi Lesia Tsurenko'ya 1-6, 6-3 ve 1-6'lık setlerle 2-1 mağlup oldu

Kuyt: Yarın Fenerbahçelileri zor anlar bekliyor

Kuyt: Yarın Fenerbahçelileri zor anlar bekliyor

Feyenoordlu futbolcu Dirk Kuyt, UEFA Avrupa Ligi A Grubu'nda yarın karşılaşacakları Fenerbahçe'de futbolu bıraktıktan sonra görev alabileceğini söyledi.

Van Persie'den ayrılık sinyali!

Van Persie'den ayrılık sinyali!

Fenerbahçe'nin UEFA Avrupa Ligi'nde Feyenoord ile oynayacağı maç öncesi Hollandalı yıldızı Robin van Persie, Feyenoord TV'ye açıklamalarda bulundu.

Advocaat: Kazanmak zorundayız

Advocaat: Kazanmak zorundayız

Fenerbahçe Teknik Direktörü Dick Advocaat, UEFA Avrupa Ligi A Grubu ikinci hafta maçında yarın Hollanda'nın Feyenoord takımını yenmek zorunda olduklarını söyledi.

Bakan Kılıç: Terim ve Arda mutlaka anlaşacaktır

Bakan Kılıç: Terim ve Arda mutlaka anlaşacaktır

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, A Milli Futbol Takımı'nda teknik direktör Fatih Terim ve milli futbolcu Arda Turan arasında yaşananlarla ilgili olarak "Biraz onlara alan vermek lazım. Hoca ve talebesi mutlaka anlaşacaktır." değerlendirmesini yaptı.

G.Saray ve Trabzon'un rakipleri belli oldu

G.Saray ve Trabzon'un rakipleri belli oldu

Ziraat Türkiye Kupası’nda üçüncü eleme turu kura çekimi yapıldı. Galatasaray'ın rakibi Dersimspor, Trabzonspor'un rakibi Çorumspor oldu.

İspanyol basını: Emre Mor geleceğin Messi'si

İspanyol basını: Emre Mor geleceğin Messi'si

UEFA Şampiyonlar Ligi'nde 2-2 berabere sona eren Borussia Dortmund-Real Madrid maçının son 15 dakikasında forma giyen Emre Mor, İspanyol basınının ilgisini çekti.

Polis memuru evinde ölü bulundu

Polis memuru evinde ölü bulundu

Muğla'da 5 yıldır görev yapan 42 yaşındaki polis memuru Fatih Keskin, meslektaşları tarafından evinde ölü bulundu.

Ayrıldığı kız arkadaşını öldürüp, intihar etti

Ayrıldığı kız arkadaşını öldürüp, intihar etti

İZMİR'in Bergama İlçesi'nde, ayrıldığı lise öğrencisi kız arkadaşı 18 yaşındaki Özlem Yıldırmaz'ı başından vurarak öldüren 26 yaşındaki Furkan Emre İncili, Kınık İlçesi'nde bulunan babasınının mezarı başında aynı pompalı tüfekte intihar etti.

Kalkış için hazırlanan uçağı su bastı

Kalkış için hazırlanan uçağı su bastı

Atatürk Havalimanı'nda, su tesisatında meydana gelen arıza nedeniyle İstanbul-Kazablanka seferini yapacak olan yolcu uçağının kargo bölümünü su bastı.

Dünyanın en uzun aralıklı köprüsü Çanakkale'de olacak

Dünyanın en uzun aralıklı köprüsü Çanakkale'de olacak

JAPONYA Ekonomi Ticaret ve Sanayi Bakanlığı'nın görevlendirdiği Çanakkale Boğaz Köprüsü Danışmanlık Kuruluşu yetkililerinden Hironori Kroki, "Dünyanın en uzun aralıklı köprüsü Japonya'daydı, bu köprü yapılınca burada olacak" dedi.

Tekirdağ'da trafik kazası: 12 yaralı

Tekirdağ'da trafik kazası: 12 yaralı

Tekirdağ'ın Ergene ilçesinde meydana gelen trafik kazasında 12 kişi yaralandı.

1 günde 9 kez sallandı

1 günde 9 kez sallandı

Denizli'de, son bir gün içinde en büyüğü 4.2 olan en küçüğü 1.2 olan 9 adet deprem sarsıntısı meydana geldi.

Konya'da trafik kazası

Konya'da trafik kazası

Konya'da meydana gelen trafik kazasında 1 kişi öldü, 5 kişi yaralandı.

Bodrum'da UFO heyecanı

Bodrum'da UFO heyecanı

Bodrum semalarında dün akşam iki parlak ışığın belirmesi, UFO (tanımlanamayan uçan nesne) heyecanına yol açtı.

Zonguldak'ta palamut bolluğu

Zonguldak'ta palamut bolluğu

Zonguldak'ta, balıkçıların ağına takılan palamut tezgahta tanesi 5 ile 7.5 lira arasında satılıyor.

Macar Majda: Türkler'e ve türkülere aşık oldum

Macar Majda: Türkler'e ve türkülere aşık oldum

MACARİSTAN'dan Erasmus Programı kapsamında 7 yıl önce geldiği Türkiye'de eğitim gören, Türkçe'yi ve türkü söylemeyi öğrenen 28 yaşındaki Majda Maria Guessous, ülkesindeki televizyon programında, "Türklere ve türkülere aşık oldum" dedi.