Cezaevlerini BM’ye de açtık

FETÖ ve PKK’lıların uluslararası arenadaki kötü muamele iddialarına karşı, Adalet Bakanlığı cezaevlerinin kapılarını AP İşkenceyi Önleme Komitesi’nin ardından BM’ye de açtı.

x

Türkiye’nin daveti üzerine Ankara’ya gelen Birleşmiş Milletlerin (BM) İşkence Özel Raportörü Nils Melzer, kötü muamele iddialarına ilişkin cezaevleri ve karakollarda incelemelerde bulunacak. Edinilen bilgiye göre,  darbe teşebbüsünün ardından özellikle yurt dışında FETÖ ve PKK mensuplarınca dile getirilen Türkiye’deki cezaevlerinde işkence ve kötü muamele yapıldığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını ortaya koymak için adımlar atılmaya devam ediliyor.  

AP DE GELMİŞTİ

Eylül ayında Türkiye’ye gelen Avrupa Konseyi İşkence ve Kötü Muameleyi Önleme Komitesi (CPT) üyelerine, bir hafta süren ziyaret boyunca İzmir, İstanbul Silivri ve Sincan F Tipi kapalı cezaevlerinin kapıları açılmış, heyet incelemelerde bulunmuştu. İddialara ilişkin bu sefer de BM’nin İşkence Özel Raportörü Melzer, Türkiye’ye davet edildi. Davet üzerine önceki gün Ankara’ya gelen Nils Melzer, ilk olarak Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım ile görüştü. Görüşmede Melzer’e, cezaevlerinde işkence ve kötü muamele yapılmadığı anlatıldı. Melzer’e istediği cezaevinde inceleme yapabileceği de söyledi. Bu kapsamda Sincan ve Silivri cezaevlerinde inceleme yapacak olan Melzer, karakolları da ziyaret edecek.      

İDDİALAR ASILSIZ

FETÖ ve PKK mensupları tarafından gündeme getirilen işkence ve kötü muamele iddialarını yalanlayan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Türkiye’de işkenceye sıfır tolerans uygulandığını söylemişti. Bozdağ, cezaevlerinde işkence yapılmadığını, kötü muamelede bulunulmadığını da dile getirmişti. 

 

DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgün iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üslenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
VEDAT BAŞTÜRK30.11.2016 21:11
Bu yapılan bence yanlış biz özgür bir ülkeyiz. Avrupa da yatan mahkumlar en kötü muameleye maruz kalıyor. . BM oraya gitsin... Onlar mültecilere bile kötü davranıyor. ...
  • 0
  • 0
 
Başbakan Yıldırım: Filyos Limanı'nda 12 bin kişiye istihdam sağlanacak

Başbakan Yıldırım: Filyos Limanı"nda 12 bin kişiye istihdam sağlanacak

Google'dan yolcular için Transit hizmeti

Google'dan yolcular için Transit hizmeti

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Pakistan'da cuma hutbesinde çağrıda bulundu

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Pakistan'da cuma hutbesinde çağrıda bulundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 15 Temmuz Şehitlerinin ailelerine ziyaret

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 15 Temmuz Şehitlerinin ailelerine ziyaret