Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Kudüs'ün İsrail'in başkenti olarak ilan edilmesi vahim bir hata olacaktır

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, 'Kudüs'ün hem tarihi hem dini hem hukuki statüsü itibariyle İsrail'in başkenti olarak ilan edilmesi vahim bir hata olacaktır.' dedi. Kalın, İslam İşbirliği Teşkilatı'nın 13 Aralık'ta İstanbul'da toplanacağını açıkladı.

  • 1
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
x

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Beştepe'de düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulunarak gazetecilerin sorularını yanıtlıyor.

Kalın'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

KUDÜS BİZİM KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR

Kudüs'ün hem tarihi hem dini hem hukuki statüsü itibariyle İsrail'in başkenti olarak ilan edilmesi vahim bir hata olacaktır. Karar uluslararası mevzuata aykırıdır. Kudüs bizim onurumuzdur, Kudüs bizim ortak davamızdır, dün Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi bizim kırmızı çizgimizdir.

Tarihi, dini ve hukuki mülahazaların yanı sıra Kudüs'ün mevcut statüsünün muhafaza edilmesi ve İsrail'in mülkü gibi lanse edilmesinin hatasının, yanlışının, vahim hatasının önlenmesi konusunda ayrıca atılması gereken adımlar olduğu da bir hakikattir. Zaten şu anda kırılgan olan Ortadoğu barış sürecini adeta ortadan kaldıracak bu vahim hatadan Amerikan yönetiminin derhal dönmesi çağrısında bulunuyoruz.

İİT, 13 ARALIK'TA İSTANBUL'DA TOPLANACAK

Sayın Cumhurbaşkanı ilk tepkimizi verdi. Kendisi bundan önce Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas başta olmak üzere Arap dünyasından birçok liderle, İslam dünyasından hükümet ve devlet başkanlarıyla da görüşmeler gerçekleştirdi. Bu sabah itibarıyla Malezya, Tunus, İran, Katar, Suudi Arabistan, Pakistan, Endonezya devlet ve hükümet başkanlarıyla telefon görüşmeleri yaptı, yapmaya da devam ediyor.

Cumhurbaşkanı bugün bir çağrı mektubu yayımlayacak. Kudüs'ün statüsüne ve bölge barışına ilişkin hassasiyet arz eden bu gelişmeler karşısında İslam ülkeleri arasında ortak hareket etmeye ve koordinasyon sağlamaya dönük olarak Sayın Cumhurbaşkanımız, İslam İşbirliği Teşkilatını olağanüstü zirveye davet etmektedir. Önümüzdeki hafta, 13 Aralık Çarşamba günü İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü Liderler Zirvesi, İstanbul'da Sayın Cumhurbaşkanlığımızın ev sahipliğinde toplanacaktır.

ABD'DEKİ HAKAN ATİLLA DAVASI

Mesele artık hukuki bir dava olmaktan çıkmış çok başka yerlere çekilmeye çalışılan siyasi mesele haline getirilmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımıza dönük siyasi algı yapılmaya çalışılmaktadır. Türkiye'ye karşı şantaj olarak kullanılan bir dava.

ABD BAŞKANI TRUMP İLE TELEFON GÖRÜŞMESİ

Sayın Trump'ın 24 Kasım'daki telefon görüşmesinde Sayın Cumhurbaşkanımıza söylediği 'Bundan sonra PYD'ye silah yardımı yapılmayacak' sözünün maalesef Amerikan yönetimi tarafından, başka birimler tarafından başka yönlere çekildiğini, tevil edilmeye başlandığını, sahada da bu yardımların devam ettiğini görüyoruz. Bu bizim için ne izah edilebilir ne de kabul edilebilir bir durum.

KILIÇDAROĞLU'NA TEPKİ

Sayın Kılıçdaroğlu'nun bu açıklamaları kabul edilemez. A Haber ve Atv'ye bu saldırısının temel sebebi bu haber kanalının milli ve yerli bir duruş sergilemesidir. Ortaya attığı iddiaların altının ne kadar boş olduğunu gördük. Bu tür saldırılarla ne sayın Cumhurbaşkanımızı ne hükümeti lekeleme gibi başarı elde edemeyeceğini milletimiz sandığa gittiğinden gösteriyor. Vatana ihanet gibi son derece çirkin bir suçlamada bulunduğu için Cumhurbaşkanımızın avukatları suç duyurusunda bulundular.

BAHÇELİ'NİN "CUMHUR İTTİFAKI" AÇIKLAMASI

Doğal ittifakların olması normaldir. Şu anda yürüyen teknik bir çalışma yok. Ama parti kanalları üzerinden bir çalışma olduğu zaman bunu paylaşırlar.

ADİL ÖKSÜZ

Son dönemde Almanya'nın gerek PKK gerek FETÖ'ye karşı daha ciddiyetle hareket ettiğine dair emareler görüyoruz. Adil Öksüz konusu telefon görüşmesinde gündeme geldi. Sayın Merkel bu kişinin Almanya'da bulunup bulunmadığına dair çalışma başlatacaklarını ifade etti. Şu anda bize ulaşmış bir bilgi yok.

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
İkinci Kosova Savaşı -Tarihte bugün 17 Ekim 1448

İkinci Kosova Savaşı -Tarihte bugün 17 Ekim 1448

Kanseri önlemek mümkün mü?

Kanseri önlemek mümkün mü?

Suud basını: 15 kişilik tim gözaltına alındı

Suud basını: 15 kişilik tim gözaltına alındı

WhatsApp’tan kullanıcılarına müjde

WhatsApp’tan kullanıcılarına müjde

En Çok Okunanlar