İnce’den Kılıçdaroğlu’nu kızdıracak analiz

24 Haziran seçimlerinde Partisinden 8 puan fazla oy alan CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, olağanüstü kurultay toplanması girişiminin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından bu kez de, Genel Merkez yönetimini rahatsız edecek bir analizde bulundu.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
x

FARK YAKLAŞIK 4 MİLYON

İnce’nin birlikte çalıştığı ekibin hazırladığı ve ”24 Haziran Seçimlerinde CHP, Muharrem İnce’nin Aldığı Oyu Alsaydı, Milletvekili Sayıları Nasıl Değişirdi?” başlığını taşıyan analizde İnce’nin aldığı oyu almış olsaydı, CHP’nin vekil sayısının 50 artarak, 146’dan 196’e yükselmiş olacağına dikkat çekildi.  “CHP Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, partisinden yaklaşık 8 puan fazla aldı. Bu da yaklaşık 4 milyon oya denk geliyordu. İnce’nin ve CHP’nin aldığı oylar şöyleydi: İnce 15.340.321 yüzde 30,6; CHP 11.354.190 yüzde 22,65 Fark: 3.986.131” denilerek, alınan oylara dikkat çekilen analizde, İnce ile CHP’nin arasındaki bu oy farkının, CHP’nin parti olarak oy kaybettiğini gösterdiğine işaret edildi. 

FAZLADAN 50 VEKİL İDDİASI

Bu kayıp nedeniyle olağanüstü kurultay için imza kampanyasının başlatıldığına dikkat çekilen analizde “Kurultay için yeteri sayıda imza toplandığı iddia edilmesine rağmen, CHP yeterli imza toplanmadığını açıklayarak kurultay taleplerini reddetti. Ancak, kamuoyunda ya da sosyal medyada görülen CHP’ye yönelik yoğun tepki nedeniyle, 24 Haziran Milletvekili ve Cumhurbaşkanı seçim sonuçları ana muhalefet partisinin gündeminden tam olarak düşmedi” denildi. Bu nedenle seçim sonuçlarına farklı bir yaklaşım göstererek, “24 Haziran seçimlerinde CHP Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin aldığı oyu alsaydı, milletvekili sayıları, nasıl değişirdi?” sorusuna yanıt aramak istedik” denildi. Muharrem İnce’nin seçimler sırasında birlikte çalıştığı ekibin hazırladığı analizde, partisi de kendisinin oyunu alabilmiş olsaydı, HDP toplam 14 seçim çevresinde 16 vekil,  İP de 16 seçim çevresinde 19 vekil kaybedecekti. CHP ise toplam 34 seçim çevresinde 50 vekil kazanıyor olacaktı. 

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
2 bin 500 liralık komisyon kavgasında inanılmaz görüntüler

2 bin 500 liralık komisyon kavgasında inanılmaz görüntüler

Galatasaray'ın 'ALTIN' jenerasyonu

Galatasaray'ın 'ALTIN' jenerasyonu

Libertadores finalindeki Süperclasico maçı nefesleri kesti

Libertadores finalindeki Süperclasico maçı nefesleri kesti

Cumhurbaşkanı Erdoğan Paris'te

Cumhurbaşkanı Erdoğan Paris'te

En Çok Okunanlar