İran’ın huzuru korunmalıdır

Erdoğan, telefonda görüştüğü Ruhani’ye, “Türkiye İran’ın toplumsal huzur ve istikrarının korunmasına önem veriyor. Kanunları çiğnetmeyiz açıklamanız da çok isabetli oldu” dedi. İran Cumhurbaşkanı da, “Kötü niyetlilerin yasadışı eylemlerine karşı sessiz kalmayacağız” karşılığını verdi.

  • 3
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
x

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN, İRAN CUMHURBAŞKANI’NA İSTİKRAR TELEFONU

umhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran’ı sarsan eylem dalgasıyla ilgili olarak dün Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’yle telefonda görüştü. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, görüşmede İran’da 28 Aralık’tan bu yana süren gösterilere değinildi. Erdoğan, Türkiye olarak İran’ın toplumsal huzur ve istikrarının korunmasına önem verdiklerini vurguladı. Cumhurbaşkanı, İranlı mevkidaşı Ruhani’ye, halkın barışçıl gösteri hakkını kullanırken kanunların çiğnenmemesi gerektiği yönündeki açıklamasını isabetli bulduğunu ifade etti.  İran Cumhurbaşkanı Ruhani de Erdoğan’a duyarlılığından dolayı teşekkür ederek, gösterilerin birkaç gün içerisinde sona ermesini umduklarını söyledi. Görüşmeyle ilgili olarak İran Cumhurbaşkanlığı resmi internet sitesinden de açıklama yapıldı. Açıklamaya göre Ruhani,  “İran’da halkın yasalar çerçevesinde eleştirilerini ifade edip, protesto yapmakta serbesttir. Kuşkusuz, halkımızın güvenliği ve huzuru bizim için çok önemli  ve dolayısıyla, kötü niyetlilerin şiddet ve yasadışı eylemlerine karşı sessiz kalmayacağız” dedi.

BOZDAĞ: ŞİDDETLE OLMAZ

Erdoğan’ın Tahran hamlesinin ardından, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ da İran’da tırmanan şiddetle ilgili açıklama yaptı. Twitter’daki hesabından protestolara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bozdağ, şunları söyledi: “Türkiye, İran’daki olayları yakından takip etmektedir. Türkiye, İran’da huzur, sükun, barış ve istikrarın korunmasını önemsemektedir. İran’ın huzur, sükun, barış ve istikrarı, İran, İran halkı ve bölgemiz için önemlidir. İran’da meydana gelecek, getirilecek kriz, kaos ve çatışmaların İran, İranlılar ve bölgeye zarar vereceği aşikardır. İran’da huzur, sükun, barış ve istikrarın korunması için iktidarın ve halkın; kışkırtma ve provokasyonlara; kurulan ve kurulacak tuzaklara karşı dikkatli, basiretli ve sağduyulu hareket etmesinin gerekliliğini ve önemini bir kez daha vurgulamakta fayda görüyoruz. Türkiye, dış müdahalelerle veya şiddet kullanarak zorla ya da anayasa ve yasaların çizdiği meşru yol dışında başka bir yöntemle iktidara gelmeye de iktidarı değiştirmeye de karşıdır.”

RUHANİ’DEN TEŞEKKÜR

Erdoğan ile Ruhani, son olarak 13 Aralık 2017’de İİT Olağanüstü Liderler Zirvesi’nde bir araya geldi. Dünkü telefon görüşmesinde de Ruhani, Erdoğan’a duyarlılığı için teşekkür etti.

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
´Ahlat Ağacı´ Londra Film Festivali´nde

´Ahlat Ağacı´ Londra Film Festivali´nde

Cellat içeri böyle girdi

Cellat içeri böyle girdi

Ara Güler'in keşfettiği Aphrodisias kenti UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde

Ara Güler'in keşfettiği Aphrodisias kenti UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde

ABD istihbaratının Ağrı Dağı’nda uydularla arama yaptığı ortaya çıktı

ABD istihbaratının Ağrı Dağı’nda uydularla arama yaptığı ortaya çıktı

En Çok Okunanlar