Kurtulmuş: Dabık'ın alınmasıyla bölgede önemli bir rahatlama söz konusu

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Fırat Kalkanı Harekatı'na ilişkin, "En son Dabık'ın alınmasıyla birlikte özellikle Türkiye'nin güney sınırlarında, Kilis'i ilgilendiren bölgede önemli bir rahatlamanın olacağı görülmektedir. Şu an itibarıyla bin 250 kilometrelik bir alan Türkiye'nin desteklediği Özgür Suriye Ordusu güçleri tarafından alınmış ve terör örgütünden temizlenmiştir." dedi.

  • AA
x

Kurtulmuş, Çankaya Köşkü'nde Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısı sürerken, toplantıya ilişkin açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı.

Toplantıda, Suriye ve Irak'taki gelişmelerin müzakere edildiğini belirten Kurtulmuş, özellikle Musul'da yaşanan gelişmelere ilişkin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Bakanlar Kurulunu bilgilendirdiğini söyledi.

Suriye'deki Fırat Kalkanı Harekatı'nın başarıyla devam ettiğine işaret eden Kurtulmuş, Türkiye'nin Fırat Kalkanı Harekatı'nı başından itibaren ortaya koyduğu kırmızı çizgiler çerçevesinde sürdürdüğünü ve adım adım hedeflediği noktaya doğru ilerlediğini vurguladı.

Harekat kapsamında son olarak Dabık'ın alınmasıyla birlikte özellikle Türkiye'nin güney sınırlarında, Kilis'i ilgilendiren bölgede önemli bir rahatlamanın olacağını ifade eden Kurtulmuş, şu an itibarıyla bin 250 kilometrelik bir alanın, Türkiye'nin desteklediği Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçleri tarafından alınarak terör örgütünden temizlendiğini bildirdi.

Suriye'ye ilişkin önemli meselelerden birinin, Halep'in geleceği olduğunu dile getiren Kurtulmuş, "Bildiğiniz gibi geçtiğimiz gün Lozan'da yapılan toplantıda Halep'le ilgili konular gayriresmi olarak ele alındı. Her ne kadar bu toplantıda bir sonuç ortaya çıkmadıysa da çok farklı duruş ve kanaatlere sahip olan ülkelerin görüşlerinin yakınlaşması konusunda da bu toplantı hiç olmazsa hazırlık mahiyetinde bir imkan sağladı." diye konuştu.

 

Halep ile ilgili konularda ülkeler arasındaki görüş farklılıklarına işaret eden Kurtulmuş, şöyle devam etti:

"Türkiye olarak bizim Halep konusunda acil olarak altını çizdiğimiz konu, Halep'te şartsız bir şekilde acil bir ateşkes ilan edilmesi zaruridir. Çünkü Halep ve yakın çevresinde çok ciddi insani dramlar yaşanıyor. İnsanlar en temel ihtiyaçlardan yoksun vaziyetteler. Eğer böyle devam ederse Halep'te çok ciddi insani dramların ortaya çıkacağı açıktır. Bunun sağlanması için Halep'e gidecek yardım konvoylarının korunması şarttır.

Maalesef bütün dünyanın gözü önünde Halep'e gönderilen yardım konvoyları uçaklarla bombalanmış, hem yardım giden konvoylar durdurulmuş hem o malzemelerin oraya gitmesi engellenmiş hem de çok sayıda sivil yardım gönüllüsü öldürülmüştür. Burada insani yardımların çok acil bir şekilde Halep'e ulaştırılması için uluslararası bir yardım konvoyu üzerinde de çalışılabilir. İlgili ülkelerin de işin içerisinde olduğu, herkesin yardım gönüllülerini işin içerisine kattığı bir yardım konvoyu, uluslararası bir yardım konvoyu oluşturulur. Böylece bu konvoyun herhangi bir şekilde bombalanması, herhangi bir güç, rejim ya da başka bir ülke tarafından bombalanması önlenmiş olur."

Kurtulmuş, Halep'in, bölgedeki krizin sona erdirilmesi bakımından kilit şehirlerden biri olduğuna dikkati çekerek, "Halep'teki durumun kısa süre içerisinde normalleştirilmesini sağlamak ama buradaki bir siyasi sonucu elde edene kadar da Halep'teki insani yardım meselesinin üzerinde yoğunlaşmak mecburiyetindeyiz. Bu bir insanlık meselesidir, bütün insanların, ilgili bütün tarafların ortak meselesidir. Dolayısıyla biz Halep'le ilgili görüşlerimizi dile getirmeye devam edeceğiz. Bundan sonraki toplantılarda, bundan sonraki çok taraflı ya da ikili görüşmelerde de ilgili muhataplarımıza Türkiye'nin Halep konusundaki tavrını net bir şekilde paylaşmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

 

Türkiye'nin başından itibaren, Musul'un DEAŞ'tan kurtarılması için yerli unsurların eğitilmesinin ve Musul'un Musul halkı tarafından yönetilmesinin hayati önemde olduğunun altını çizdiğini hatırlatan Kurtulmuş, "Bunun için koalisyon güçlerinin, Irak ordusunun tabii ki desteklerine ihtiyaç olacaktır. Koalisyon güçleri uçaklarla yukarıdan yapacağı bombalamalarla DEAŞ'ı bir şekilde sahadan süpürür ama Musul Irak'ın ikinci büyük kenti, halen çok sayıda sivil insanın içeride bulunduğu bir kent. Dolayısıyla bu sivillere de zarar vermemek, oradaki demografik ve mezhebi dengeleri de bozmamak bakımından çok hassas davranılması gereken bir yer." dedi.

Kurtulmuş, Türkiye'nin başından itibaren, uluslararası koalisyonun destek vermesini ancak DEAŞ'la ağırlıklı olarak yerel unsurların savaşmasını savunduğunu belirtti.

Türkiye'nin o zamanki merkezi hükümetin, Musul valisi ve ilgili grupların daveti ve talebi ile Başika'da bir eğitim kampı kurduğunu vurgulayan Kurtulmuş, bu kampta şimdiye kadar 4 bine yakın Musul'un yerli unsurlarından Arap, Türkmen, Kürt ve Ezidi'nin eğitildiğini anlattı.

Bunlara yerel olarak "Ninova Kurtuluş Ordusu ya da Ninova Mücahitleri" adının verildiğini belirten Kurtulmuş, bu grupların içerisinden yaklaşık 3 bin kişinin peşmergelerle, Musul operasyonuna katıldığını bildirdi.

Kurtulmuş, bugün itibariyle Musul operasyonunun sürdürüldüğünü, ağırlıklı olarak peşmergelerin alanda olduğuna değinerek, "Peşmergelerin arkasından da Irak ordusu işin içerisine katılacaktır. Türkiye'nin eğitim verdiği bu 3 bin kişi de peşmergelerle birlikte DEAŞ'a karşı mücadelenin içerisindedir." diye konuştu.

"Etnik unsurların birbirinden farklı kaderi yok"

Türkiye'nin önemle üzerinde durduğu bir konuyu bölge ve dünya kamuoyuyla paylaşmak istediğini belirten Kurtulmuş, şöyle devam etti:

"Bölgede çok ciddi bir oyun oynanıyor. Uzun bir süredir devam eden bu savaşların, işgallerin, çatışmaların, iç çatışmaların ve vekalet savaşlarının arkasındaki esas niyet, bölgenin mezhebi, etnik bakımdan daha fazla bölünüp parçalanmasıdır. Dolayısıyla bu bölgenin bütün unsurlarının, öncelikle Musul söz konusu olduğu için bu iki fay hattı üzerinden asla siyaset geliştirmemesi lazım. Musul, Musullularındır. Musul'daki demografik ve mezhebi dengeyi değiştirmek üzere bu harekatı fırsat bilmek, bundan sonra çok daha vahim sorunları ortaya çıkarır. Onun için herkesin, 'Şii milis, Sünni milis' gibi laflar kullanıyoruz ya bunların hepsini bir tarafa atması lazım. Bölgedeki mesele Şiilik ya da Sünnilik, Araplık, Türkmenlik ya da Kürtlük meselesi değildir. Bölgedeki mesele, bir siyasi altüst oluş meselesidir. Uzun süredir devam eden siyasi bir türbülans söz konusudur ve buradan bütün bölge halkları olarak siyasi sonuçlar, çözümler bularak bir sonuç elde edeceğiz. Onun için herhangi bir şekilde bölgedeki Musul operasyonunu, mezhepler arasında bir gerilime dönüştürmemek gerekir, bu uyarıyı, ikazı yapmak mecburiyetindeyiz."

Kurtulmuş, bölgedeki Sünnilerin ve Şiilerin, Arapların, Türklerin, Kürtlerin ve diğer etnik unsurların birbirinden farklı bir kaderinin olmadığını vurgulayarak, "Tarih boyunca birlikte, beraber yaşadığımız gibi, kıyamete kadar da birlikte, beraber yaşayacağız. Onun için terör örgütlerinden, özelde DEAŞ'tan Musul'u kurtarırken, ne buraya başka bir silahlı milis gücü getirip yerleştirmek ne de PYD, YPG gibi başka bir terör örgütünü getirip Musul'a yerleştirmek, sorunun çözümüne zerre miktar katkıda bulunmaz." dedi.

"Türkiye ilgili taraflara anlattı"

Sorunun çözümünün, Musul'da oturan insanların, Musul DEAŞ'tan temizlendikten sonra söz sahibi olabilecekleri bir düzeni kurmaktan geçtiğini belirten Kurtulmuş, bunun hem koalisyonun, hem bölgedeki bütün ülkelerin hem de Irak Merkezi Yönetimi olmak üzere Irak'taki ilgili bütün tarafların hassasiyetle dikkat edeceği bir husus olması gerektiğini söyledi.

Kurtulmuş, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Kimse mevcut karışıklığı fırsat bilerek, buradan herhangi bir şekilde mezhebi ya da etnik siyasetini geliştirmek için fırsat kollamasın. Musul meselesi, önemle, dikkatle takip ettiğimiz bir meseledir. Her anını, öncesindeki bütün gelişmeleri takip ettiğimiz bir harekattır. Türkiye bu harekatın içerisinde nasıl yer alacağını ilgili taraflara anlatmıştır. Sayın Genelkurmay Başkanımız da Amerika'daki meslektaşlarıyla son olarak bu konuyu gözden geçirdiler. Türkiye'nin Musul konusunda 'B' ve 'C' planları da vardır. Biz bu bölgede, daha fazla mezhebi ayrımların, birtakım etnik siyasetlerin bölgede hakim olmamasının üzerinde duruyoruz. Bu anlamda bizi Musul konusunda ilgilendiren somut meselelerden birisi de Başika'daki varlığımızdır. Başika'daki Türk Silahlı Kuvvetleri'nin varlığı... Bir miktar askerimiz orada bulunuyor. Bu askerimizin oradaki varlığından Türkiye asla vazgeçecek değildir. Ne zaman Türkiye'nin orada insanları eğitmesine, donatmasına, oradaki insanlarımızı DEAŞ'tan ve başka terör örgütlerinden korumasına gerek kalmaz, oradaki durum gerçekten iyileşir, o zaman Türkiye belki durumu gözden geçirir ama bugün itibariyle Türkiye asla Başika'da bulunmaktan vazgeçmeyecektir."

Kurtulmuş, Başika'da bulunan Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarının ciddi bir şekilde güvenliklerinin korunmasının da Türkiye'nin Musul operasyonuna ilişkin önemli hassasiyetlerinden birisi olduğunu, bununla ilgili de her türlü tedbiri aldıklarını vurguladı.

"Gelişmeler Türkiye'yi yakından ilgilendirir"

Musul, Irak ve Suriye'deki gelişmelerin genel olarak Türkiye'yi yakından ilgilendirdiğini belirten Kurtulmuş, "Suriye'nin, Irak'ın her bir kentindeki, sokağındaki gelişme bizi yakınen ilgilendirir çünkü bu coğrafyada yaşayan insanlarla ya akrabalığımız ya komşuluğumuz ya hısımlığımız vardır. Tarih boyunca birlikte olduğumuz ortak kültürel değerlere ve geçmişe sahip olduğumuz halklardır. Buradaki gelişmeler Türkiye'yi yakından ilgilendirir." ifadesini kullandı.

Dış politika ile ilgili bir başka önemli gelişmenin ise Körfez İşbirliği Konseyi Toplantısı olduğuna değinen Kurtulmuş, bu toplantıda FETÖ'nün terör örgütü olarak ilan edildiğini, Musul konusunda Türkiye'nin tezlerine destek verildiğinin ifade edildiğine dikkati çekti.

Körfez İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkelerin, Türkiye'nin Kıbrıs konusundaki tezlerinin yanında olduğunu açıkladığını aktaran Kurtulmuş, toplantının Türkiye açısından olumlu ve verimli bir şekilde geçtiğini belirtti.

Kurtulmuş, yarın Taşkent'te yapılacak İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısının da kendileri için önemli olduğunu dile getirerek, Musul ve Irak'ın geleceği konusundaki endişelerini buradaki toplantıda da gündeme getireceklerini bildirdi. Kurtulmuş, bu toplantıda, FETÖ'nün bir terör örgütü olması yönünde bir karar alınacağını, bunun da sonuç bildirisinde yer alacağını sözlerine ekledi.

Kurtulmuş, bunun çok önemli bir konu olduğunun altını çizerek, "Bu konuda her şehirde, her ilçede 7 tane bölge esas alınmıştır. Diyarbakır'ın Sur ilçesi, Şırnak'ın merkezi, Silopi, İdil, Cizre, Hakkari Yüksekova ve Mardin Nusaybin'deki durum tek tek gözden geçirildi. Burada yapılan çalışmalar değerlendirilmiştir. Bu 7 bölgede şimdiden üzerinde yoğunlaşılan projelerin toplam maliyeti 10 milyar 122 milyon liradır." dedi.

Bunların bir kısmının projelerine başlandığını ifade eden Kurtulmuş, bir kısmında da önemli mesafe alındığını dile getirdi. Kurtulmuş, her bir yerleşim birimi için, o bölgeye has birtakım imar politikalarının geliştirildiğini aktararak, "Örneğin, Sur'un tarihi dokusu tamamıyla korunacak ve Sur'un içerisinde tarihi dokuya zarar verecek hiçbir yapıya müsaade edilmeyecek planlar yapılmış ve uygulamaya konulmuştur." diye konuştu.

Kurtulmuş, bunun dışında altyapı çalışmalarının da hızlı bir şekilde devam ettiğini belirterek, en kısa zamanda terörün ortaya çıkardığı yıkıntıların bütünüyle ortadan kaldırılacağını ve bu bölgelerdeki kişilerin tekrar yaşadıkları yerlere dönme fırsatını bulacaklarını bildirdi.

Yıldırım-Bahçeli görüşmesi

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin görüşeceklerini de anımsatan Kurtulmuş, bu görüşmenin aslında yeni dönemde iktidar ve muhalefet arasındaki diyaloğun artırılması bakımından, takip ettikleri yol açısından önemli olduğunu vurguladı.

Kurtulmuş, bütün siyasi partilerin, iktidar ve muhalefet partilerinin, özellikle FETÖ'ye karşı verilen ortak milli mücadelen sonra ortak zeminlerde buluşması, görüşlerini birbirine aktarması ve siyasetin daha yapıcı bir dil ve uslup üzerinden sürdürmesine çok büyük önem verdiklerini dile getirdi.

Görüşmenin, bu kapsamda değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Kurtulmuş, "Sayın Bahçeli ve Sayın Başbakanımız bu toplantıda Anayasa değişikliğiyle ilgili, ilgili komisyonun yapmış olduğu çalışmaları gözden geçirecekler. Ayrıca FETÖ ile mücadelede gelinen nokta, olağanüstü hal uygulamaları çerçevesinde atılan adımlar, Fırat Kalkanı Operasyonu, Musul Operasyonu ve ilgili gelişmeler başta olmak üzere çok sayıda iç ve dış konuyu bu toplantıda müzakere edeceklerdir." diye konuştu.

Kurtulmuş, sözlerine şöyle devam etti:

"Bunun, Türkiye'deki siyasetin bir anlamda çözümü daha hızlı üretmek bakımından büyük bir faydası olacağı kanaatindeyim. Tahmin ediyoruz ki bu görüşmede, Sayın Bahçeli daha evvel dile getirmiş olduğu başkanlık sistemi ile ilgili görüşlerini de Sayın Başbakanımız ile paylaşacaktır.

Bizim de bu konudaki görüşlerimiz son derece açık. Türkiye'nin bundan sonraki süreçte, etkin bir yönetim modeli olarak başkanlık sistemine geçmesinin daha doğru olacağının, özellikle 2014'te yapılan yeni cumhurbaşkanlığı seçimiyle birlikte mevcut durumun zaten ikili bir yapı ortaya çıkardığı ve bunun ortadan kaldırılmasının, daha etkin bir yönetim modelinin ortaya konulabilmesi için bir başkanlık sistemi tartışmasının Türkiye için yapılmasının normal bir tartışma ve atılması önemli bir adım olduğunu düşünüyoruz. Ümit ederiz ki bu tartışmada da bugünkü görüşmede de bir mesafe alınır ve bu konu gündeme gelir diye tahmin ediyoruz."

"B ve C planlarımız var"

Kurtulmuş, açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını da cevaplandırdı. Bir gazetecinin Musul operasyonunun detayları ile Türkiye'nin B ve C planlarının ne olduğuna ilişkin sorusu üzerine Kurtulmuş, "Birçok ülke için koalisyonun içerisinde yer almış olsalar dahi, Suriye'deki mesele, Irak'taki mesele, ta uzaklardaki bir meseledir. Bizim için ise Suriye'nin her sokağındaki gelişme, her mahallesindeki gelişme, Irak'ın her kentindeki gelişme Türkiye'yi birinci derecede etkileyen ve bize ait bir gelişmedir." değerlendirmesinde bulundu. Kurtulmuş, şunları kaydetti:

"Hiçbir şey olmasa, üç milyon mülteciye zaten şu anda ev sahipliği yapan bir ülkeyiz. Allah muhafaza, Musul'da işlerin ters gittiğini düşünün. Musul'da çok sayıda insanın şehri terk ederek kaçmak zorunda kaldığını düşünün. Nereye gelecekler? Herhalde Washinton D.C'ye gidecek halleri yok. Gelecekleri yer, Türkiye'dir. Birkaç bin tane mülteci geldiği zaman etekleri tutuşan Avrupa ülkelerinin, bu konuya bu kadar uzaktan seyirci kalmaları son derece normal. Ama Türkiye'nin başta mülteciler meselesi olmak üzere ki sadece mülteciler meselesi de değil, terör meselesi üzerinden de birinci derecede bölgedeki gelişmelerle ilgisi olduğu açıktır.

Musul'dan kaçacak olan DEAŞ militanları, yine gidecekleri yer herhalde İtalya'nın Milano kenti değildir ya da Almanya'da Berlin'e gidecek değillerdir. Onlar, bir yolunu bulup Türkiye'yi tehdit etmeye çalışacaklar ya da Musul operasyonunda kuyruğu sıkışanların, DEAŞ örgütlerinin ilk yapacağı şey, Türkiye'de terör örgütü eylemlerini artırmaktır. Daha dün üç polisimizi şehit verdik. Çok ciddi bir sorunla karşı karşıyayız. Herkesin samimi ve açık olması lazım. Türkiye, hem muhtemel göç dalgaları üzerinden hem muhtemel yeni terör dalgaları üzerinden birinci derecede etkilenecek olan bir ülkedir. Dolayısıyla, bu kadar açık bir şekilde etkilenme ihtimali olan soruna, en yakın şekilde ilgi de gösterecektir. Bunun için hiç kimsenin 'Türkiye, niye bu kadar çok bu meseleyle ilgileniyor?' diye bir soru dahi sormaması lazım. B ve C planlarına gelince, evet B ve C planlarımız var ama bunları da ortalık yerde konuşacak değiliz."

Kurtulmuş, Musul operasyonuna ilişkin Türkiye'nin bazı kırmızı çizgileri olduğu ve şu ana kadar bölgeden Ankara'yı endişelendiren bilgilerin gelip gelmediğinin sorulması üzerine, "Medyadan öncelikle istirham ediyorum, 'Şii milisler', 'Sünni milisler' lafını kullandıkça, bu bölgede operasyon yapmak isteyenlerin ekmeklerine yağ süreriz." uyarısında bulundu.

Kurtulmuş, şu ifadeleri kullandı:

"Evet, Haşdi Şabi adı altında bir milis grubu vardır. O grup, şu anda operasyonun içerisinde değildir. Irak'ın resmi ordusu, operasyonun içinde ama şu anda da peşmerge sahada ön kuvvet olduğu için, Irak ordusu da beklemededir. Dolayısıyla, Türkiye'nin kırmızı çizgilerinden birisi budur.

Musul'un bütün dengeleri değiştirecek olan, birtakım başka milislerin, yani şehre ait olmayan, şehrin geçmişiyle ilgisi olmayan, o şehirde hiç yaşamamış olan dışarıdan birtakım unsurların getirip Musul'a konulması, bu ister Haşdi Şabi olur, ister PYD, YPG olur, getirilip oraya konulması, Musul'daki dengeyi bozduğu gibi Musul'da bundan sonra ortaya çıkacak, yani DAEŞ sonrasında ortaya çıkacak bir çözüm arayışını da son derece baltalayacak, son derece çözüm arayışına zarar verecektir. Bizim hassasiyetimiz burasıdır ve o hassasiyetleri koruyoruz."

"Türk fındığı, hiçbir şeklide kanserojen değildir"

İtalya'da açıklanan bir raporda yer alan "Türk fındığının kanserojen madde içerdiği ve en tehlikeli ürünlerden biri olduğuna" yönelik iddianın sorulması üzerinde Kurtulmuş, "Bu haberi yapanlar, bu konuyu gündeme getirenler halt etmişlerdir. Türk fındığı hiçbir şeklide kanserojen olmadığı gibi hiçbir şekilde sağlığı tehdit eden bir nitelikte de değildir." dedi.

Kurtulmuş, bunun Türkiye'nin fındıkta dünyadaki en büyük üreticisi olmasının çekemeyenlerce ortaya atıldığını ifade ederek, şunları söyledi:

"Bu, yıllardır söylediğimiz 'Fındık borsasının artık Türkiye'de kurulması gerekir' tezimizi kabul etmeyenlerin ortaya çıkarmış olduğu manipülatif bir haberdir. Hiçbir itibarı yoktur, hiçbir değeri yoktur. Dolayısıyla, bütün milletimizin ve özellikle Karadeniz'deki fındık üreticilerimizin rahat olması gerekir. Biz, konunun tamamıyla takipçisiyiz.

Sonuna kadar bunu takip edeceğiz. Son derece yanlış, son derece yanlı ve son derece taraflı bir haberdir. Bunun Türkiye'deki fındığın gelişimine en ufak bir zararı olmayacağını ifade etmek isterim. Vatandaşlarımız ve fındık üreticilerimiz, Karadeniz halkı rahat olsun, endişe edecek bir durum yok. Gerekli mücadeleyi yapar, gerekli cevapları veririz."

 

Haber Turu

Ünlü gazeteci hayatını kaybetti

Ünlü gazeteci hayatını kaybetti

Ünlü gazeteci-yazar, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti eski başkanı Nail Güreli yaşamını yitirdi.

TEM otoyolunda feci kaza

TEM otoyolunda feci kaza

Kocaeli Dilovası'nda bir otomobilin tıra arkadan çaprması sonucu bir kişi öldü.

Murat Arslan'a tutuklama talebi!

Murat Arslan'a tutuklama talebi!

FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınan eski Yargıçlar ve Savcılar Birliği Başkanı Murat Arslan tutuklama talebiyle nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi.

Marmara Denizi'nde deprem

Marmara Denizi'nde deprem

Kandilli Rasathanesi'nden yapılan açıklamaya göre Marmara Denizi'nde 3.0 büyüklüğünde deprem oldu.

Hatıra olarak minareyi götürdüler...

Hatıra olarak minareyi götürdüler...

Çanakkale Biga'ya bağlı Eşelek köyü sakinlerinin, baraj yapımı nedeniyle 1997'de boşaltılan ve Gökçeada'ya taşınan eski yerleşim alanlarından hatıra olarak köy camisinin minaresini de götürdüğü ortaya çıktı.

FETÖ'nün darbeci askerlerine geçit vermedi

FETÖ'nün darbeci askerlerine geçit vermedi

Darbecilerin, 15 Temmuz'da Ankara Merkez Komutanlığı Özel Koruma Tabur Komutanlığı lojmanından bir generali kaçırma girişimini engelleyen piyade er Uzun, yaşadıklarını anlattı.

Adana'da canlı bomba operasyonu... İbo Osman' polisten baskın

Adana'da canlı bomba operasyonu... İbo Osman' polisten baskın

Adana'da İbo Osman olarak bilinen semte polis baskın düzenledi. Aralarında 2 canlı bomba şüphelisinin de bulunduğu 7 kişi gözaltına alındı.

Tunceli'de terör örgütü PKK'ya ağır darbe

Tunceli'de terör örgütü PKK'ya ağır darbe

Tunceli Ovacık'ta öldürülen 23 PKK'lı teröristten üçünün PKK'nın sözde üst düzey sorumluları olduğu belirlendi.

'Canlı bomba' operasyonu! Hücre evine baskın

'Canlı bomba' operasyonu! Hücre evine baskın

Adana'da DAEŞ'li ve canlı bomba oldukları iddiasıyla bir eve düzenlenen operasyonda 7 kişi gözaltına alındı.

Beyin kanaması geçiren vatandaşın imdadına hava ambulansı yetişti

Beyin kanaması geçiren vatandaşın imdadına hava ambulansı yetişti

Sinop'un Türkeli ilçesinde beyin kanaması geçiren vatandaşın imdadına ambulans helikopter yetişti.

İki ülkeden bir ilk... BM'den ABD'ye 'Küba' çağrısı

İki ülkeden bir ilk... BM'den ABD'ye "Küba" çağrısı

BM Genel Kurulu, 25. kez ABD'den Küba'ya uyguladığı ekonomik yaptırımları kaldırmasını istedi. ABD ve İsrail ilk kez tasarıya çekimser oy verdi.

'Türkiye'ye ihtiyaç var'

''Türkiye'ye ihtiyaç var''

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Suriye'de ateşkesin sağlanması konusunda Türkiye'ye ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Steinmeier, "Türkiye'nin çevresinde yaşanan ihtilafların Türkiye'ye yansıdığını gözden kaçırmamız lazım" diye konuştu.

ABD'den çarpıcı Rakka açıklaması

ABD'den çarpıcı Rakka açıklaması

Irak'taki ABD'li üst düzey bir komutan, PKK'nın Suriye kolu YPG'nin Rakka operasyonunda rol alacağını söyledi. ABD: "YPG'nin Rakka'daki rolüyle ilgili Türkiye ile görüşüyoruz" ifadesi kullanıldı.

Somali'de bir sahil kenti DEAŞ'in eline geçti

Somali'de bir sahil kenti DEAŞ'in eline geçti

Terör örgütü DEAŞ'in, Somali'nin Puntland özerk bölgesi idaresindeki "Berri" bölgesine bağlı sahil kenti Kandele'yi kontrol altına aldığı bildirildi.

'İncirlik Üssü olmadan DEAŞ'la mücadelede başarısız oluruz'

"İncirlik Üssü olmadan DEAŞ'la mücadelede başarısız oluruz"

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Schaefer, terör örgütü DEAŞ'a karşı mücadelede Türkiye'nin katkılarının sürmesini istediklerini, İncirlik üssü olmadan bu mücadelede daha başarısız kalacaklarını söyledi.

Musul'da 10 günlük bilanço

Musul'da 10 günlük bilanço

Irak ordusu ve Peşmerge güçlerinin ortak başlatıp, uluslararası koalisyon güçlerinin destek verdiği operasyonda şu ana kadar kentin güneydoğusunda yer alan Hemdaniye ilçesi, güneyinde Nemrud, doğusunda ise Bertılla kasabaları geri alındı.

Alman hava yolu Eurowing'in çalışanları greve gidiyor

Alman hava yolu Eurowing'in çalışanları greve gidiyor

Alman Havayolları Lufthansa'nın yan kuruluşu Eurowing'de yarın (Perşembe) grev var. Eurowings ile uzun süredir yürütülen toplu iş görüşmelerinde anlaşmaya varamayan Uçuş Görevlileri Sendikası (UFO), grev kararı aldı. UFO'dan yapılan açıklamada, grevin ayrıntılarının bugün saat 18:00'e kadar açıklanacağı duyuruldu.

O gözlerin sahibi tutuklandı

O gözlerin sahibi tutuklandı

Fotoğrafçı Steve McCurry'nin National Geographic dergisi için çektiği fotoğrafı ile dünyanın en tanınan yüzlerinden biri haline gelen "Afgan Kız" tutuklandı.

Brüksel'de 3'lü toplantı

Brüksel'de 3'lü toplantı

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, NATO Savunma Bakanları Toplantısı öncesinde Amerikan ve Fransız Savunma Bakanları ile bir araya geldi.

Medvedev'in bulunduğu salon 'patlama sesi' nedeniyle boşaltıldı

Medvedev'in bulunduğu salon "patlama sesi" nedeniyle boşaltıldı

Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev'in Moskova'da katıldığı foruma "patlama sesi duyulması" nedeniyle ara verildiği ve salonun boşaltıldığı belirtildi.

Bakan Arslan açıkladı... Mahmutbey'i rahatlatacak proje geliyor

Bakan Arslan açıkladı... Mahmutbey'i rahatlatacak proje geliyor

İstanbul Yeni Havalimanı Hava Trafik Kontrol Kulesi'nin temel atma törenine katılan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan önemli açıklamalarda bulundu.

Milli İHA'ya giden yol

Milli İHA'ya giden yol

Bugünlerde kamuoyunun yakından takip ettiği İHA'lar, Türkiye için yakın bir zaman öncesine kadar öncelikli sorunlardan biriydi. Güvenlik, maliyet ve kullanılabilirlik konusunda geçmiş dönemlerde pek çok kez 'arıza' çıkaran Heron krizleri, 'milli ve yerli savunma' hedefiyle ortaya çıkarılan 'Bayraktar' ile tarihe karıştı.

Bakan Zeybekci'den bankalara uyarı

Bakan Zeybekci'den bankalara uyarı

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci: Faizleri çok üst seviyelere çıkararak, bankacılığa yakışmayan, tefeci mantığı ile insanların zayıf anlarında onların zafiyetlerinden faydalanma şeklinde bir yaklaşım içinde olabildiklerini duyduk ve görüyoruz. Bunun gereği yapılır, hem de şiddetli bir şekilde yapılır.

Maliye Bakanlığı’ndan 'kara liste' açıklaması

Maliye Bakanlığı’ndan "kara liste" açıklaması

Maliye Bakanlığı, bugün bir gazeteye ait internet sitesinde “Bankalar 9 bin şirketi FET֒den kara listeye aldı” başlığıyla tamamen gerçek dışı ve maksatlı bir haber yayınlandığını belirterek, haberde iddia edildiği gibi ne MASAK'ın ne de Bakanlığın başka bir birimi tarafından herhangi bir bankaya böyle bir bildirim yapılmadığı bildirild

Altının gramı 126 lirayı aştı

Altının gramı 126 lirayı aştı

Altının gram fiyatı yüzde 0,2 yükselişle 126 liranın üzerine çıktı.

Brent petrol 50 dolar seviyelerine geriledi

Brent petrol 50 dolar seviyelerine geriledi

Brent petrolün varil fiyatı, ABD'de petrol stoklarının artması sonrasında 50 dolar seviyesine kadar geriledi.

Bakan Tüfenkci: Yeni hal yasasını hayata geçireceğiz

Bakan Tüfenkci: Yeni hal yasasını hayata geçireceğiz

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, sabah namazını kıldığı ve esnaf duasına katıldığı Antalya Sebze ve Meyve Hali'nde, yerinde incelemeler yapıldığını ve bu incelemelerin gıda komitesinde değerlendirerek yeni bir hal yasasının hayata geçirileceğini söyledi.

Borsa güne yatay başladı

Borsa güne yatay başladı

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,07 yükselişle 79.492,59 puandan başladı.

Denizi olmayan şehirden kıtalararası balık ihracatı

Denizi olmayan şehirden kıtalararası balık ihracatı

Denize kıyısı olmayan ancak sınırları içerisinde yer alan barajlarında üretilen alabalıkları 15 ülkeye ihracat eden Kahramanmaraş, kıyı kentleriyle yarışıyor.

Dolar/euro güne böyle başladı

Dolar/euro güne böyle başladı

İstanbul serbest piyasada dolar 3,0750, avro 3,3480 liradan güne başladı.

Ersun Yanal: Zorlandık ama...

Ersun Yanal: Zorlandık ama...

Trabzonspor Teknik Direktörü Ersun Yanal, Ziraat Türkiye Kupası 3. turunda 2-1 kazandıkları Çorum Belediyespor maçında zorlandıklarını ancak istedikleri sonucu aldıklarını söyledi.

Mario Gomez açıkladı! Geri dönecek mi?

Mario Gomez açıkladı! Geri dönecek mi?

Beşiktaş'a geri dönmek istediği yönünde açıklamalarda bulunduğu iddia edilen Mario Gomez, Facebook hesabından yaptığı açıklamayla Wolfsburg'da mutlu olduğunu ve bu sözlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Trabzonspor'un yıldızından büyük gaf!

Trabzonspor'un yıldızından büyük gaf!

Trabzonspor'un Nijeryalı orta saha oyuncusu Onazi Ogenyi, Ziraat Türkiye Kupası'nda Bordo Mavililer'in Çorumspor'u uzatmalarda mağlup ettiği maçın ardından ilginç bir tweet attı.

Akhisar turu 5 golle geçti!

Akhisar turu 5 golle geçti!

Akhisar Belediyespor, Ziraat Türkiye Kupası 3. Turu'nda Nazilli Belediyespor ile karşılaştı.

Büyük sürpriz! Tuncay Şanlı dönemi resmen başladı

Büyük sürpriz! Tuncay Şanlı dönemi resmen başladı

3. Lig 3. Grup takımlarından Sakaryaspor teknik direktörlük görevine Tuncay Şanlı'yı getirirken yardımcısı ise Aurelio oldu.

Quaresma için flaş iddia! Gidiyor mu?

Quaresma için flaş iddia! Gidiyor mu?

Fransız basını Lille kulübünün yeni sahibi olması beklenen İspanyol iş adamı Gerard Lopez'in ilk hedefinin Quaresma olduğunu iddia etti.

Sırrı Sakık'tan Galatasaray'a şaşırtan tepki!

Sırrı Sakık'tan Galatasaray'a şaşırtan tepki!

Ağrı Belediye Başkanı Sırrı Sakık, Galatasaray'ın Dersimspor'u 5-1 yenmesinin ardından "1-0 da işinizi görürdü. Gücünüz mağdura mı yetiyor?" diyerek tepki gösterdi.

Manchester maçı bilet fiyatları belli oldu!

Manchester maçı bilet fiyatları belli oldu!

Fenerbahçe - Manchester United maçının bilet fiyatları belli oldu.

Trabzonspor uzatmalarda güldü!

Trabzonspor uzatmalarda güldü!

Trabzonspor, Ziraat Türkiye Kupası'nda 3. Lig ekibi Çorum Belediyespor ile karşılaştı. 1-0 geriye düşen Trabzonspor, 85. dakikada N'Doye ile beraberliği yakaladı, Okay ile uzatmalarda galip gelerek adını gruplara kaldı.

Fatih Terim'den bir bomba daha!

Fatih Terim'den bir bomba daha!

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, Emre Mor'un ardından bir gurbetçi yıldız adayını daha A Milli Takım'a kazandırdı.

Okulda kalp krizi geçiren genç kız hayatını kaybetti

Okulda kalp krizi geçiren genç kız hayatını kaybetti

İzmir’in Aliağa ilçesinde, 16 yaşındaki bir lise öğrencisi, okul bahçesinde geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Genç kız, ilçe genelinde yapılan atletizm müsabakalarında aldığı başarılarla adından söz ettirmişti.

Fındığı tanıtmak için karavanıyla tura çıktı

Fındığı tanıtmak için karavanıyla tura çıktı

Ordu'nun İkizce ilçesi Düzpelit Mahallesi Muhtarı Çalık, karavanıyla İkizce ilçesini, mahallesini ve fındığı tanıtmak için İstanbul'a doğru yola çıktı.

Çocuğun kulağından 14 larva çıktı

Çocuğun kulağından 14 larva çıktı

Adana’da kulak ağrısı şikayetiyle hastaneye götürülen 7 yaşındaki Mehmet Elma’nın kulağından, halk arasında kurtçuk olarak bilinen 14 larva çıkarıldı.

Mide küçültme ameliyatı sonrası ölümde doktorlara 6 yıl hapis istemi

Mide küçültme ameliyatı sonrası ölümde doktorlara 6 yıl hapis istemi

Adana'da anestezi uzmanı Dr. K.Ş. ile genel cerrahi uzmanı Dr. A.A. hakkında, mide fıtığı ve küçültme ameliyatı yaptıkları 28 yaşındaki Fatih Besler'in ihmal sonucu ölümüne neden oldukları iddiasıyla 6 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Japonya’dan Türk dönercilerini şaşırtan reklam

Japonya’dan Türk dönercilerini şaşırtan reklam

Japonya'da haftalık yayınlanan ve gösterdiği yemeklerle karınları acıktıran bir anime olan Shokugeki no Soma'da Türk dönerinin yer aldığı bir bölüm yayınlandı. Türk dönercileri, animasyon filmi için “Döneri bu kadar iyi biz anlatamazdık” yorumları yaptı.

Çocuğun kulağından sinek larvaları çıktı

Çocuğun kulağından sinek larvaları çıktı

Adana'da hastaneye götürülen 7 yaşındaki bir çocuğun kulağından 14 sinek larvası çıkartıldı.

Mobilya ustası kadın kredi çekip patron oldu

Mobilya ustası kadın kredi çekip patron oldu

Samsun’da kooperatiften çektiği kredi ile baba mesleği olan mobilya, döşeme ve tamirat işi yapan genç kadın, işinin patronu oldu.

Likya Yolu'ndaki büyük tehlike

Likya Yolu'ndaki büyük tehlike

Likya Yolu'ndaki parkurlardan biri olan Adrasan-Olimpos rotası, yanlış işaretlemeler yüzünden tehlike saçıyor.

Konya’da uçak restorana büyük ilgi

Konya’da uçak restorana büyük ilgi

Konya’da, Türkiye’nin havacılık temalı en büyük parkı olan Türk Yıldızları Parkı’ndaki uçak restoran ve kafe ilgi görüyor.

Ermeni sanatçıdan 15 Temmuz Marşı

Ermeni sanatçıdan 15 Temmuz Marşı

Ermeni asıllı Türk vatandaşı Jerry Hirimyan, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine karşı Türk halkının verdiği demokrasi mücadelesini anlatan “Türkiye” adlı marşı yazdı.