Meclis'te vekiller arasında gerginlik

TBMM Genel Kurulunda yapılan görüşmeler sürerken, AK Parti ve CHP milletvekilleri arasında gerginlik yaşandı.

 • AA
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
x

TBMM Genel Kurulunda, Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında KHK ile Bazı Kanun ve KHK'larda Değişiklik Yapan Tasarısı'nın görüşmeleri sürüyor.

CHP'Lİ VEKİLDEN MADIMAK BENZETMESİ

CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, Aladağ'da özel öğrenci yurdunda çıkan yangınla ilgili konuşmasında, "10 öğrenci ve bir görevli cayır cayır yandı. Sizin Madımak'ta yaktığınız aydınlar gibi yandılar." ifadesini kullandı.

TEPKİLER BÜYÜYÜNCE ÖZÜR DİLEDİ

Demir'in sözlerine AK Parti milletvekilleri tepki göstererek sözünü geri almasını ve özür dilemesini istedi. Demir, tepkinin büyümesi üzerine milletvekillerini kast etmediğini belirterek sözlerini geri aldığını ve özür dilediğini söyledi. Ancak AK Parti milletvekillerinin tepkileri devam etti.

ERDAL İNÖNÜ'YÜ HATIRLATTI

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, sataşma nedeniyle kürsüye gelerek Demir'in sözlerinin kabul edilemez ve talihsiz bir açıklama olduğunu dile getirerek "O dönem Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü. Adalet Bakanı Moğultay. Neden ortaya çıkarmadınız?" diye sordu.

BİRLEŞİME ARA VERİLDİ

Muş'un konuşmasını tamamlamasından sonra da AK Parti ve CHP milletvekilleri arasında gerginliğin devam etmesi üzerine Meclis Başkanvekili Pervin Buldan birleşime ara verdi.

CHP'Lİ VEKİL: "GELEN YA ÖLÜR YA ÖLDÜRÜR"

Çalışmalara verilen ara sırasında da karşılıklı sözlü atışmalar devam etti. Bazı AK Parti milletvekillerinin CHP sıralarına yönelmesi üzerine, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, "Buraya gelmeyin. Buraya gelen ya ölür ya öldürür." diye bağırdı. Bu sırada bazı AK Parti milletvekilleri ve CHP milletvekilleri birbirlerinin üzerine yürüdü.

Gerginlik, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ve bir grup milletvekillinin araya girmesi ile sona erdi.

Birleşimi yeniden açan Meclis Başkanvekili Pervin Buldan, kürsüde hitap eden milletvekili başta olmak üzere tüm milletvekillerinin konuşmalarında birbirilerini rencide edici, kırıcı, yaralayıcı söz kullanmamaları gerektiğini vurgulayarak hatiplere üslupları konusunda uyarıda bulundu.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ve AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, yerlerinden söz alarak milletvekillerinin konuşmalarını yaparken kullandıkları ifadelere özen göstermelerinin Meclis çalışmalarının verimli bir şekilde yürümesi açısından önemli olduğuna işaret etti.

Altay, konuşmasında, gerginlik sırasında muhalefet sıralarına yürüyen milletvekillerine yönelik kullandığı "Buraya gelen ya ölür ya öldürür" ifadesinin kendisini üzdüğünü de kaydetti.

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

 • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
 • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
 • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
 • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
Taksim Metrosunda tacizcisine tokat attı

Taksim Metrosunda tacizcisine tokat attı

Avrupa'nın yüreğine korku salan Rus nükleer tesisi

Avrupa'nın yüreğine korku salan Rus nükleer tesisi

İçinden çıkanlar şaşırttı

İçinden çıkanlar şaşırttı