OHAL uygulamasına 3 ay uzatma

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında toplanan MGK, olağanüstü halin uzatılması yönünde tavsiye kararı aldı. Anında Bakanlar Kurulu’na iletilen ve elden imzalatılan OHAL tezkeresi Meclis’te kabul edildi.

 • STAR / ANKARA
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
x

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 15 Temmuz törenlerinde yaptığı açıklamayla duyurduğu Olağanüstü Hal(OHAL) uygulamasının 3 ay daha uzatılmasına ilişkin süreç, hızlı bir şekilde işletildi. Öğlen saatlerinde toplanan Milli Güvenlik Kurulu’nda(MGK) alınan tavsiye kararı, hemen ardından Bakanlar Kurulu’nda “prensip kararı”na dönüştürülerek, TBMM’ye sevk edildi. OHAL’in 3 ay uzatılmasına ilişkin Başbakanlık Tezkeresi, Meclis Genel Kurulu’nda da görüşülerek kabul edildi.

MGK’DA GÜNDEM OHAL

OHAL ‘in uzatılmasına yönelik süreç, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 15 Temmuz törenleri sırasında yaptığı konuşmada ortaya konmuştu. Erdoğan, MGK tarafından Hükümet’e OHAL’in tekrar uzatılmasına yönelik teklifin yapılacağını açıklamış ve Fransa örneğini ortaya koymuştu. Erdoğan, Fransa’da teröristlerin 10-15 kişiyi öldürmesi olayının ardından 1 yıllık OHAL kararı alındığına dikkat çekmiş ve Türkiye’de devleti yıkmaya teşebbüs eden bir darbe girişimi karşısında başkalarının sözlerine itibar edilmeyeceği mesajını vermişti.

HÜKÜMETE İLETİLDİ

OHAL’in yeniden uzatılmasıyla ilgili karar süreci, öğlen saatlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen Milli Güvenlik Kurulu’nda(MGK) başlatıldı. Saat 12.16’da başlayan toplantının ana gündem maddesini OHAL uygulaması oluşturdu. 19 Temmuz’da sona erecek OHAL uygulamasının 4. kez uzatılmasına yönelik tavsiye kararı Hükümet’e iletildi.

MECLİS’TEN GEÇTİ 

Olağanüstü hal uygulamasına yönelik MGK’nın tavsiye kararı, anında Bakanlar Kurulu’na iletildi. Elden imzalatılan Bakanlar Kurulu Prensip Kararı’na ilişkin Başbakanlık Tezkeresi de, TBMM Başkanlığı’na sunuldu. TBMM’ye sunulan OHAL’e ilişkin Başbakanlık Tezkeresi, AK Parti’nin verdiği grup önerisiyle Meclis Genel Kurulu’nda görüşülerek kabul edildi. 

TEK TİP KIYAFET İÇİN ÇALIŞMA

Milli Güvenlik Kurulu(MGK) toplantısı nedeniyle öğleden sonra ertelemeli olarak yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında en önemli gündem maddelerinden birini, FETÖ’cü sanıkların duruşmalara “tek tip elbise” ile çıkartılması konusunda yapılacak düzenleme oluşturdu. FETÖ sanıklarının, 15 Temmuz şehitlerinin yakınları ve gazilerin yanı sıra tüm vatandaşların tepkisini çeken ‘Hero’ baskılı tişörtlerle duruşmaya çıkmasının önüne geçecek düzenleme için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 15 Temmuz gecesi açıklama yapmış ve sanıkların tek tip kıyafetle duruşmaya katılmalarının sağlanacağını söylemişti. Cumhurbaşkanı’nın açıklamasının ardından gözlerin çevrildiği Adalet Bakanlığı, konuyla ilgili nasıl bir yasal düzenleme yapılabileceği üzerinde çalışmayı başlattı. Bakanlar Kurulu toplantısında bu düzenlemenin nasıl yapılabileceğine ilişkin görüş alışverişinde bulunuldu. Adalet Bakanlığı, bu konudaki düzenlemenin nasıl olabileceğine ilişkin yaptığı altyapı çalışmasını paylaşırken, bunun yasal düzenleme mi, yoksa yönetmelik ya da genelge ile mi yapılabileceğine bakarak bir yol haritası hazırlayacak.

 

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

 • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
 • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
 • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
 • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
Seçim Yolunda

Seçim Yolunda

Jeotermal enerjiyle bir ilçenin kaderi değişti

Jeotermal enerjiyle bir ilçenin kaderi değişti

Pitonla kırkayak ölümüne savaştı

Pitonla kırkayak ölümüne savaştı

Bir anda milyoner oldu

Bir anda milyoner oldu