Sözleri, Türkiye’ye psikolojik baskı amaçlı

ABD Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone’nin halen devam eden yargılamalar ve Türkiye’nin iç siyaseti ile ilgili açıklamaları Ankara’da rahatsızlık oluşturdu.

  • ANALİZ / NUH YILMAZ
x

Rahatsızlığın da ötesinde Ricciardone’nin sözlerine anlam verilemiyor. Ankara’daki bir çok siyasinin de yüksek sesle dile getirdiği yargılamalardaki sorunları, tepki göreceğini bildiği halde bu şekilde gündeme getirme nedeni anlaşılamıyor. Dahası, bu eleştirilerin yabancı bir diplomat tarafından dile getirilmesinin, sorunların düzelmesine yardımcı olmak bir yana olumsuz etki yarattığı da biliniyor. Bu kaygılara, göreve atanması sırasında daha önce görev yaptığı Mısır’da kullandığı ifadeler ve Irak’taki yaşadığı anlaşmazlıklar nedeniyle Senato onayında sıkıntılar yaşayan Ricciardone’nin, Türkiye’den görev süresi bitmeden ayrılacağı için sert konuştuğu iddiaları ekleniyor. Bu nedenle Ankara’daki asıl tepki Ricciardone’nin samimi bulunmamasına gösteriliyor. Elçinin açıklamalarının asıl nedeninin son zamanlarda Irak ve Suriye konusunda iki ülke arasında yaşanan görüş ayrılığı olduğu ifade ediliyor. Bu nedenle elçinin sözleri, ABD’nin uluslararası kamuoyunda diplomatik anlaşmazlıklar konusunda Türkiye’ye karşı koz edinmek için psikolojik baskı kurma amaçlı olduğu düşünülüyor.Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
Erdoğan: Şimşek'i MB'nin başına getirmek istedim Sezer karşı çıktı

Erdoğan: Şimşek'i MB'nin başına getirmek istedim Sezer karşı çıktı

Bu kareler kırdı geçirdi

Bu kareler kırdı geçirdi

Muğla'da tablo gibi flamingo kareleri

Muğla'da tablo gibi flamingo kareleri

Halkalı-Sirkeci tren yolu çalışmaları havadan görüntülendi

Halkalı-Sirkeci tren yolu çalışmaları havadan görüntülendi