Dua ömrün bereketini artırır

Dua, ibadetin aslı ve özüdür. Allah katında duadan makbul bir şey yoktur. Dua 70 türlü kazayı önler. Ömrün bereketini artırır. 

  • 1
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
x

Allahü teala, her şeyi sebep ile yaratmakta, nimetlerini sebeplerin arkasından göndermektedir. Zararları, dertleri def için ve faydalı şeyleri vermek için de, dua etmeyi sebep yapmıştır. Efendimiz buyuruyorlar ki: Dua, ibadetin aslı ve özüdür. Allah katında duadan makbul bir şey yoktur. Dua 70 türlü kazayı önler. Ömrün bereketini artırır. İmam-ı Gazali hazretleri duanın on adabı var buyuruyor:

- Şerefli vakitleri arayın. Arefe günleri, ramazan ayı, cuma günü ve seher vakti gibi…

Efendimiz (sallalahü aleyhi ve sellem) “Gecenin üçte biri kaldığı zaman Allahü teala birinci kat semaya tecelli ederek “Yok mu istiğfar eden, onu mağfiret edeyim, yok mu isteyen dilediğini vereyim, yok mu dua eden duasını kabul edeyim” buyurur.

- Güzel hâllerden istifade edin. Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki: Gök kapıları İslam ordusu ile küffar ordusu karşılaştığı, yağmur yağdığı, farz namazları kılındığı esnada açılır, bu vakitleri ganimet bilin. Ezan ile ikamet arasında yapılan dua reddolunmaz. Oruçlunun duası reddolunmaz. Kulun Allah’a en yakın olduğu hâl secde hâlidir. Secdede dua edin.

- Kıbleye dönün ve ellerinizi kaldırın. 

Ebu’d-Derdâ (radıyallahu anh) buyurdu ki: Elleriniz (teneşirde) bağlanmadan önce (dua için) açın. Dua ederken gözlerini semaya kaldıranlar bu âdetlerinden vazgeçsinler yoksa gözlerinin ziyası alınır. (Hadis-i şerif)

- Duayı gizlice, hafif sesle yapın.

- Tevazu ve huşu içinde isteyin, yapmacık sözlerden sarf-ı nazar edin.. 

- Hudû ve huşû içinde Allah’tan korkarak dua edin. Kabulünü umun ve ısrarla isteyin. Allahü teala bir kulunu sevdiği zaman yalvarışını duymak için onu bazı dertlere mübtelâ eder. (Hadis-i şerif)

- Duada azimli ve kabulünden ümitli olmalı, Allahü tealaya hüsn-i zanda bulunmalı.Sizden biriniz dua ettiği zaman kabul olunacağından ümit beslesin. Çünkü onun kabulü Allah için kolaydır. (Hadis-i şerif)

- Tekrar tekrar isteyin. Resul-i Ekrem üç kere dua ederdi. (Abdullah ibn-i Mes’ûd). 

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
İşte Cemal Kayıkçı´yı infaz eden 15 kişilik suikast timinin son görüntüleri

İşte Cemal Kayıkçı´yı infaz eden 15 kişilik suikast timinin son görüntüleri

4 büyüklerin 2000'li yıllardaki en kötü ara transferleri

4 büyüklerin 2000'li yıllardaki en kötü ara transferleri

Fenerbahçe'de büyük operasyon

Fenerbahçe'de büyük operasyon

Galatasaray'dan dev transfer operasyonu!

Galatasaray'dan dev transfer operasyonu!

En Çok Okunanlar