Kadir Gecesi’nin ne olduğunu sen bilir misin?

“Hoş Geldin Ya Şehri Ramazan” nidalarıyla karşıladık. Bereketi ve mağfiretiyle evlerimize ve gönüllerimize misafir oldu. Şimdi vakit tamam.On bir ayın sultanı, veda etmeye hazırlanıyor

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
x

Evveli rahmet, ortası mağfiret ve sonu da cehennem azabından kurtuluş ayı olan Ramazan’ın son günlerine yaklaştık. Bir yanda ayrılığın hüznünü taşırken, diğer yandan da bir ömre bedel, bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi’ne kavuşuyor olmanın sevinç ve heyecanını sardı. 

Cenab-ı Hakk, en büyük mucizesi olan Kur’an-ı Kerim’i, Peygamber Efendimize mübarek Kadir gecesinde indirmiştir. Kadir gecesi hakkında Yüce Rabimiz  şöyle buyurmaktadır: “Biz onu (Kur’an’ı) Kadir Gecesi’nde indirdik. Kadir Gecesi’nin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh o gecede, Rablerinin izniyle her iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.” (Kadr 1-5) 

Her sene kadrimizi yüceltmek için Rabbimizden bir bağış gibi, bir armağan gibi gelen Kadir gecesinin anlatıldığı bu sure, bizlere üç önemli mesaj getirmiştir.

Birincisi; Kadir Gecesini değerli kılan, rahmet mesajlarının bu gece inmeye başlamasıdır. Bu nedenledir ki Kadir Gecesinin değerini Kur’an’da aramalıyız. 

İkinci mesaj; Kadir Gecesinin, müminlere her yıl ömürlük bir fırsat sunmasıdır. Rabbimiz, ömre bedel bu geceyi, müminlere bir rahmet kapısı, bir umut pınarı olarak bahşetmiştir. 

Üçüncü mesaj; meleklerin, Kadir Gecesinde yeryüzüne selâm ve esenlik getirmek üzere inmeleridir. 

Kadir gecesini tam bir gönül uyanıklığı ile Kur’an okuyarak, namaz kılarak, tevbe ve istiğfar ederek, salâvatı şerife getirerek, büyüklerimizi, akraba ve yoksulları sevindirerek, geçmişlerimizi rahmetle anarak geçirmek her Müslümanın görevidir. Zira Allah’ın rahmetinin en çok tecelli ettiği bir gecedir Kadir gecesi…

YERYÜZÜNDEKİ İLK MABED

Şüphesiz, âlemlere bereket ve hidayet kaynağı olarak insanlar için kurulan ilk ev (mabed), Mekke’deki (Kâbe)’dir. Orada ibret alınacak alâmetler vardır; İbrahim’in makamı (oradadır). Kim oraya girerse, Hakk’ın gölgesinde emin bir kişi olur. Oranın yoluna gücü yetenlere, Beytullah’ı haccetmesi, Allah’ın insanlar üzerinde bir hakkıdır. İnkâr edenler de bilsinler ki Allah bütün alemlerden müstağnidir. (Âl-i İmrân, 96-97)

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
Muharrem İnce miting alanına giderken vatandaşları böyle itekledi

Muharrem İnce miting alanına giderken vatandaşları böyle itekledi

Kim olduğu ortaya çıktı

Kim olduğu ortaya çıktı

Herkes bu aracı konuşuyor

Herkes bu aracı konuşuyor

Ölüme ramak kala

Ölüme ramak kala