Atlasglobal’le Şehir Rehberi

Doğu Avrupa’nın en yeşil kenti: KHARKOV

Kharkov, Kharkiv ya da Harkov; Ukrayna'nın ikinci büyük şehri… Yaklaşık 1,5 milyonluk nüfusuyla onlarca kolej ve üniversiteye sahip olan kent, 1935 yılına kadar Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti'ne başkentlik yapmış. II. Dünya Savaşı’nda dört kez kuşatılan, geniş caddeleri, tarihi ve muazzam yapılarının yanı sıra modern görünümü ile de ön plana çıkan Kharkov için hazırladığımız şehir rehberi…

Selin Erdoğan
Gezilecek yerler

Özgürlük Meydanı: Keşif yolculuğunuza şehrin en popüler noktalarından biri olan Özgürlük Meydanı’ndan başlayabilirsiniz. Dünyanın en büyük 7. meydanı olan Özgürlük Meydanı, çeşitli müzik performanslarına, resmi bayram kutlamalarına ve festivallere ev sahipliği yapmakta.

Kharkiv Sanat Müzesi: Ülkenin en eski müzesinde, heykelden resim çalışmalarına kadar pek çok eseri yakından inceleyebilirsiniz.

Pokrovsky Manastırı: 1689 yılında inşa edilen manastır, en eski yapılardan biri. İkinci Dünya Savaşı’nda zarar gören manastır, 90’lı yıllarda restore edilerek tarihi dokusu günümüze kadar korunmuş. Pokrovsky Manastırı, ülkenin yedi harikasından biri olarak görülüyor.

Annunciation Katedrali: Bizans mimarisi ile inşa edilen katedral, 1738 yılında çıkan yangında büyük ölçüde hasar almış. Kharkov'un en önemli ibadet merkezi olan Annunciation Katedrali, 30 yıllık inşaatın ardından bugünkü görünümüne kavuşmuş.

Schevchenko Parkı: Hazır Kharkov'a gitmişken şehrin en büyük parkı olan Schevchenko Parkı'nı da gezmeyi ihmal etmeyin. Çeşitli oyun alanları ve önemli anıtların yanı sıra Ukrayna'nın en büyük ve en eski hayvanat bahçesi olan Kharkiv Hayvanat Bahçesi'ne ev sahipliği yapan parkta, aileniz ve sevdiklerinizle birlikte doğayla iç içe keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

Kharkiv Tarih Müzesi: Ukrayna'nın tarihi ve kültürel zenginliklerinin sergilendiği müze, 1920 yılında kurulmuş. İlkel toplum, Feodalizm, Kapitalizm ve Sovyet Dönemi olarak dört bölüme ayrılan Kharkiv Tarih Müzesi'nde sergilenen 250 binden fazla sanat eseri ve olağanüstü koleksiyonlar görülmeye değer.

Kozmos Müzesi: Çeşitli göktaşları, NASA'ya ait fotoğraflar, pilot ve astronotların incelemelerinin yanı sıra evrene dair ilginç bilgiler edinebileceğiniz bir alternatif sunuyor.

Yeme-İçme

Çeşitli alternatifler sunan Ukrayna mutfağında Rusya ve Kırım başta olmak üzere farklı kültürlere ait ilginç tatları deneyimleyebilirsiniz. Özellikle ülkede popüler olan kırmızı pancar, et ve çeşitli sebzelerden yapılarak küçük ekmeklerle servis edilen 'borsch çorbası'nı, patates, et, sebze veya vişne kullanırak hazırlanan ve smetana adı verilen özel sosla sunulan mantı 'vareniki'yi, yine patatesle hazırlanan bir çeşit mücver 'deruni' ve Ukraynalıların kahvaltıda tercih ettikleri özel pankekleri 'syirniki'yi mutlaka tadın. Yöresel lezzetlerin yanı sıra kentte yer alan pek çok fast food ve dünya mutfağından farklı tatlar sunan lüks restoranları da tercih edebilirsiniz.

44 Favorite Place: Et konusunda uzman, akşamları nargile servisi de var.

Sharikoff: Özenli dekorasyonu dikkat çekici. Napolyon tatlısını deneyin.

Pushka: 3 katlı malikanede hizmet veriyor, odun ateşinde pişirdikleri pankeklerini denemek için kahvaltıda gidin.

Staargorod: Kharkovluların tercih ettiği bir restoran. Biftekleri lezzetli ve öneriliyor; rezervasyon yaptırın.

Puzata Hata: Konumu merkezi, fiyatları çok ucuz. Yerel yemekleri deneyebilirsiniz.

FestivallerKharkiv Za Caz Festivali - (Mart): Şehrin ünlü caz sanatçılarının muhteşem performanslarına tanık olabilirsiniz.

Kharkiv Mayor's Cup - (Mart): Şehrin en ünlü dans festivali.

Alışveriş

Yerel dükkânları bulabileceğiniz Özgürlük Meydanı'nda Yuri Gagarin tişörtleri ve matruşka gibi Ukrayna kültürünü yansıtan hediyelik eşyalar bir hayli ilginizi çekebilir. Bu dükkânlardan sevdiklerinize hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz. Ayrıca şehirde, yerel dükkânlar haricinde her türlü ürüne ulaşabileceğiniz büyük alışveriş merkezleri de mevcut.

Flowers Cafe: Lattenizi içtikten sonra atölyeyi ziyaret edebilir, masaları süsleyen hazır çiçeklerden satın alabilirsiniz.

Tsentralny Rynok: Yerel ürünler, sebze-meyve bulabileceğiniz pazar yeri.

Frantsuzskiy Bulvar: İçinde minik bir Eyfel Kulesi, buz pateni pisti, birçok restoran bulunan bir AVM.

Ulaşım

Şehir içi ulaşımda otobüs, troleybüs, tramvay veya Sovyetler dönemini yansıtan farklı istasyonları olan metroyu kullanabilirsiniz. Taksi için mutlaka pazarlık yapmalısınız.

Atlasglobal’in Kharkov uçuşları haftanın her günü, Atatürk Havalimanı’ndan gerçekleştiriliyor. atlasglb.com adresinden uçak bileti satın alarak Atlasglobal EkonomiPlus ve Business Class ayrıcalıklarını Kharkov uçuşlarında da deneyimleyebilirsiniz.

Kharkov’a EkonomiPlus’ta seyahat eden Atlasglobal yolcuları, özel olarak tasarlanmış 77 cm genişliğindeki deri kaplı koltuklarda konforlu bir uçuş yaşarken, ücretsiz zengin çeşitli yiyecek ve içecek ikramı, 30 kilogram bagaj hakkı, ücretsiz koltuk seçimi gibi hizmetlerden yararlanıyor.

Atlasglobal, Kharkov seyahatlerini daha ayrıcalıklı hale getirmek isteyen yolcularına gerçek Business Class tecrübesi de sunuyor. Business Class’ta seyahat eden yolcular 100 cm aralıklı geniş koltuklarda uçuş yaparak, zengin ikram çeşitleri, 40 kilogram bagaj taşıma hakkı, bagaj önceliği, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda uçağa V.I.P araç ile transfer, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda lounge kullanımı gibi özel hizmetlerden yararlanıyor.

Konaklama

Çeşitli konaklama seçeneklerinin mevcut olduğu Kharkov'da konforlu otelleri veya şehir merkezinde uygun fiyata kiralık daireleri seçebilirsiniz. Ayrıca, şehirde ulaşım rahat olduğu için dilediğiniz bölgede konaklayabilirsiniz.

Aurora Hotel: Merkezi, uygun fiyatlı.

Ovis Hotel: Havaalanından ücretsiz servisi var.

Hotel19: Kablosuz interneti iyi çalışıyor.

Chichikov Hotel: Merkezdeki en popüler otel.

Kharkiv Palace Premier Hotel: Merkezde, lüks bir otel. İçinde döviz bürosu var.

Hava DurumuKarasal iklimin hâkim olduğu Kharkov'da kış aylarında hava, oldukça soğuk ve yoğun kar yağışlı. İlkbahar ve yaz dönemleri boyunca şehri dilediğiniz gibi ziyaret edebilirsiniz. Ancak iflah olmaz bir ‘kar ve kış romantiği’ iseniz ziyaret etmek için en uygun dönemler başladı. Tüm karlı ülkeler gibi, şehir bu duruma uygun şekilde düzenlenmiş. Özellikle kışın çok daha renkli ve hareketli bir gece hayatı olduğu için, üniversitelerin açık olduğu sonbahar-kış aylarında ziyaret etmelisiniz.