Boyun germe estetiği nedir?

Boyun germe estetiği, çene çizgisi ve boyundaki yaşlanmanın gözle görülür belirtilerini ortadan kaldırmak için plastik cerrah tarafından uygulanan bir estetik cerrahi prosedürdür.

  • 8
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
x

Birçok kişi yüzüne bakım yaptığı halde, boynunun görünümünü ihmal eder. Ancak boyun, yaşlılık belirtileri göstermeye başlayan ilk yerlerden biridir. Konu ile ilgili plastik cerrahi uzmanı Op. Dr. Defne Erkara'dan bilgi aldık.
 
Güneş ışınları, sık kilo alıp vermeler ve yer çekiminin etkisi ile kişinin boyun derisinde, kaslarında ve diğer dokularında gevşeklik ve sarkma meydana gelir. Bunun sonucunda da yaşlı bir görünüm ortaya çıkar. Yüz cildimizin görünümünü korumak veya iyileştirmek için büyük önlemler alırken, boyun cildine de aynı derecede özen göstermek çok önemlidir.
 
Boynunuzun cildi doğal elastikiyetini kaybetmişse ve sarkık görünüyorsa veya çene altında toplanmış fazla yağ varsa, bunun için boyun germe ameliyatı da dahil olmak üzere çeşitli estetik çözümler bulunmaktadır. Tecrübeli bir plastik cerraha boyun germe ameliyatı yaptırarak pürüzsüz, ince ve genç görünümlü bir boynuna sahip olabilirsiniz.
Boyun germe cerrahisinin sizin için doğru olup olmadığına karar vermeden önce, ameliyatı ayrıntılı olarak bilmek önemlidir.
Ameliyattan 2 hafta kadar önce, kullanıyorsanız sigarayı bırakmanız gerekir. Kanama riski nedeniyle aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar da ameliyattan 1,5-2 hafta kadar önce bırakılmalıdır.
 
Boyun Sarkmasının Nedenleri
Yüz ve boyundaki genç kontürlerin kaybedilmesi, kalıtım, yer çekimi, çevresel koşullar ve stres gibi çeşitli faktörlere bağlı olabilir. Bazı insanlarda, yüz hala genç görünümde iken boyunda yaşlanma ileri derecedeyse tam bir yüz germe yerine sadece boynu germek iyi bir çözüm olabilir.
 
Boyun Germe Estetiği Nasıl Yapılır?
Boyun germe ameliyatı ile deri ve yağ birikimleri boyun bölgesinden kaldırılır ve deri altındaki kaslar kesilip dikilerek yeniden yapılandırılır. Genellikle boyundaki fazla yağlar liposuction yöntemi ile alınır.
Çene altındaki aşırı yağ ve derideki bolluk çenede gıdı dediğimiz yağ birikintisi oluşturur. Boyun germe operasyonu ile bu fazla yağ alınır ve deri katmanı kesilerek çıkarılır. Çene altındaki kasların neden olduğu anormal şekil bozukluğu da düzeltilir. Ameliyatta kulak önünden arkasına uzanan bir kesi yapıldığı için orada bir iz kalır. Ancak bu izler belli belirsiz izler olduğu için çok dikkat çekmezler.
Son on yılda cerrahi teknolojideki ilerlemelerle birlikte gelişen modern boyun germe ameliyatı, çok küçük kesilerle, dolayısıyla küçük yara izleri ile yapılabilirken, son derece doğal görünen sonuçlar elde edilebilmektedir.
Boyun germe operasyonu ile birlikte dudak ve yanak dolgusu, kaş kaldırma ve göz kapaklarına gençleştirme operasyonu da uygulanırsa daha doğal bir görünüm elde edilebilir. Boyun germe ameliyatı ile daha genç bir görünüme kavuşmak mümkündür; fakat bu ameliyat yaşlanma sürecini durduramaz. Boyuna uygulanan dolgu maddeleri ile ameliyat yapılmadan da boyunda gençleşme elde edilebilir fakat boyun germe operasyonu kadar etkili bir sonuç sağlamaz.
 
Ameliyat Sonrası Yan Etkiler
Boyun germe operasyonu sonrasında ameliyat bölgesinde morluklar, şişlik, kızarıklık olabilir. Buz tatbiki ve ağrı kesici ilaç kullanımı ile bu yan etkiler azaltılmaya çalışılır.
Her cerrahi operasyondan sonra olabilecek kanama, enfeksiyon gibi komplikasyonlar ve genel anestezinin bütün riskleri bu operasyon için de geçerlidir.
 

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
´Ahlat Ağacı´ Londra Film Festivali´nde

´Ahlat Ağacı´ Londra Film Festivali´nde

Ara Güler'in keşfettiği Aphrodisias kenti UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde

Ara Güler'in keşfettiği Aphrodisias kenti UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde

Konsolosluk binasındaki incelemelerde kırmızı lekeli bu görüntü merak konusu oldu

Konsolosluk binasındaki incelemelerde kırmızı lekeli bu görüntü merak konusu oldu

Ara Güler vefat etti

Ara Güler vefat etti

En Çok Okunanlar