Kalbinde delik olduğunu 64 yaşında öğrendi

İzmir'de yaşayan Garip Kılıç, kalbinde doğuştan 3 santimlik delik bulunduğunu 64 yaşında öğrendi.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
x

Çorum'da dünyaya geldikten sonra İzmir'e yerleşen, evlenip baba olan ve ailesini geçindirmek için yıllarca inşaat işlerinde çalışan 64 yaşındaki Garip Kılıç, yorgunluk ve nefes darlığı şikayetiyle Sağlık Bakanlığı İzmir Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine bağlı Çiğli Bölge Eğitim Hastanesine başvurdu.
 
Kılıç'ın tektikleri sırasında, kalbinde doğuştan gelen delik bulunduğu, boyutunun 3 santim olduğu, bu nedenle temiz ve kirli kanın karıştığı fark edildi.
 
Acil önlem alan doktorlar, "anjiyografik" yöntemle operasyona gerek kalmadan Kılıç'ın kalbindeki deliği 15 dakikada, "şemsiye" adı verilen cihazı yerleştirerek kapattı.
 
Kalbindeki delikten habersiz 64 yıl yaşayan Garip Kılıç, işlemden bir gün sonra sağlıklı olarak taburcu edildi.
 
"Sadece yorgundum, başka bir sıkıntı hissetmedim"
 
Doğuştan gelen hastalığını hiç fark etmediğini, hastane çalışanlarının dikkati sayesinde sağlığına kavuştuğunu belirten Kılıç, "Sadece yorgundum, başka bir sıkıntı hissetmedim." dedi.
 
Doktorlarına teşekkür eden Kılıç, "Modern bir sağlık kuruluşunda tedavi olmak çok güzel bir durum. Evlatlarım bu süreçte hep yanımdaydı. Doktorumuzun bilgilendirmesi sayesinde artık sağlığıma kavuştum. Çok teşekkür ederim." diye konuştu.
 
Garip Kılıç'ın oğlu Vedat Kılıç ise hızlı tedaviden memnuniyet duyduklarını, tüm ailenin hem şaşkınlık hem de sevinç içinde olduğunu söyledi.
 
Tedavi sürecinde babasının yanından bir an olsun ayrılmayan Garip Kılıç'ın kızı Arzu Akpınar da duygularını "Biz de bu duruma çok şaşırdık, şimdi babamı çok iyi gördüm." sözleri ile dile getirdi.
 
64 yıl çekti 15 dakikada kurtuldu
 
Kılıç'ın kalbindeki deliği tespit eden kardiyoloji uzmanı Opr. Dr. Kamil Tülüce, hastanın nefes darlığı şikayeti ile başvurduğunu anlattı.
 
Tülüce, hastanın durumuna ilişkin şu bilgileri verdi:
 
"Endoskopik ekokardiyografide (transözofageal ekokardiyografi) kalbinin sağ ve sol kulakçığını ayıran zarında doğuştan 3 santimlik bir deliğin olduğunu saptadık. Bu delikten akciğerlerden sol kulakçığa gelen temiz kanın bir bölümünün sağ kulakçıktaki vücuttan gelen kirli kan ile karışmakta olduğunu gördük."
 
Garip Kılıç'a durumuna ilişkin bilgi verdiklerini aktaran Tülüce, hastalığın ağırlaştığını bu nedenle acil ameliyatsız tedavi önerdiklerini söyledi.
 
Tülüce, hastadan onay alınınca "anjiyografik" yöntem ile deliği kapatmaya karar verdiklerini vurgulayarak, "Yaklaşık 15 dakikalık bir işlemle kalbindeki deliği operasyona gerek kalmadan cilt üzerinden damara girilip açıklığı kapatan cihaz (şemsiye) yerleştirmek suretiyle kapattık." diye konuştu.
 
Kılıç'ın kalbindeki delikten habersiz olmasının 64 yaşına kadar hayati tehlike oluşturmadığını işaret eden Tülüce, hastanın daha önce yeterli sağlık hizmeti almadığı için durumunu bilemediğini anlattı.
 
Çiğli Bölge Eğitim Hastanesi Başhekimi İlker Kızıloğlu da kardiyoloji kliniğinde görevli 8 kardiyoloji uzmanı ve 25 hemşirenin hastalara hizmet için var gücü ile çalıştığını belirtti.

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
CHP üyesi kadın AK Parti seçim bürosuna saldırdı

CHP üyesi kadın AK Parti seçim bürosuna saldırdı

Galatasaray, 21. şampiyonluğunu büyük bir coşkuyla kutladı

Galatasaray, 21. şampiyonluğunu büyük bir coşkuyla kutladı