Kanserde artık mutasyona göre ilaç verilecek

Bir süredir kanser tedavisindeki DNA mutasyonlarını irdeleyen çalışmalar yapılıyor. Artık mutasyona göre ilaç verilmeye başlanıyor.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
x

Bir süredir kanser tedavisindeki DNA mutasyonlarını irdeleyen çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmalara değinen uzman, çalışmaların her hasta için farklı tedavileri gündeme getirdiğini söyledi, “Şimdiye kadar kanserine göre ilaçlar verilirdi. Şimdi o değişiyor, artık mutasyona göre ilaç vermeye başlıyoruz” dedi.
 
Kanser tedavisinde uygulanmaya başlanan "yeni nesil dizileme" yöntemiyle ilgili bilgi veren uzman, kemoterapi ilaçlarının yan etkilerine karşı bilim dünyasının "hedefe yönelik ilaç" çalışmalarına ağırlık verdiğini ifade etti. 
 
KANSERİN EN ÖNEMLİ NEDENİ
Genetik hataların son 30 yıldır kansere yol açan en büyük nedenlerden biri olduğuna işaret eden uzman, geçmişte gen mutasyonlarına tek tek bakıldığını ancak yeni nesil dizileme teknolojisiyle işlemlerin hızlandığını ve maliyetinin düştüğünü kaydetti ve şöyle konuştu:
 
"Bir gene bakmamız 500 dolar tutuyorsa şimdi bin dolara bakacağız. Aldığımız veri çok daha fazla. 'Hangi hastaya hangi ilacı vereceğiz' sorunumuz var. Hem ilaç şirketlerinde, hem akademisyenlerde hem de onkologlarda. Bunun en iyi yolu yeni nesil dizileme yöntemlerini kullanmak.
 
MUTASYONA KARŞI İLAÇ VERİLECEK
Eskiden kanser hastasından örnek alınır, patolog anatomik teşhis yapar, onkolog da kanser çeşidine göre uygulama yapardı. Kanserine göre ilaçlar verilirdi. Şimdi o değişiyor. Şimdi mutasyona göre vermeye başlıyoruz. Belli mutasyon bulunduğunda o mutasyona karşı ilaç verilecek. Bu yöntemin hasta için önemi, en uygun tedavi olması, devlet için faydası da maliyetleri düşürmesi. Bir test yaparak doğru hastayı doğru ilaçla buluşturduğumuz zaman en etkili ve hesaplı yöntem olacak."
 
ÇALIŞMAYA YATIRIM YAPILIRSA 5 YIL İÇİNDE SONUÇ ALINABİLİR
Yöntemin henüz tüm kanser çeşitlerinde uygulanamadığını, bilimsel gelişmelerin yanında doktorların eğitiminin de önem kazandığını dile getiren uzman, Türkiye'de bu konuya yatırım yapılması halinde 5 sene sonrası için netice alınabileceğini ifade etti.

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
Ömer Halisdemir´e son kurşunu sıkan darbecinin kod adı Memati

Ömer Halisdemir´e son kurşunu sıkan darbecinin kod adı Memati

Ölüme ramak kala

Ölüme ramak kala

Bunlar ancak Avustralya`da olur

Bunlar ancak Avustralya`da olur

Galatasaray, 21. şampiyonluğunu büyük bir coşkuyla kutladı

Galatasaray, 21. şampiyonluğunu büyük bir coşkuyla kutladı