• $ 5,7179
 • € 6,4406
 • 257.776
 • 97098.3
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54

Obezite Cerrahisi Kilo Vermeye Nasıl Yardımcı Olur?

Obezite Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Servet Tali, obezite cerrahisi hakkında merak edilenleri sizler için anlattı

 • 2
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
x

Bariatrik cerrah ya sizin midenizin hacmini küçülterek ya da sindirim sisteminizde gıdaların geçtiği yolları değiştirerek ve kısaltarak alınan gıdaların büyük bir kısmının vücutta emilmesini engelleyerek ve vücudu bir an evvel terketmesini sağlayarak kalori alımını kısıtlamış olur.  Bunu yaparken, doyma hissi de azaltılarak gıda alımı sürdürülebilir bir beslenme düzeni ile sağlanır. Kalori alımını kısıtlayan bir fren etkisi yapan sindirimsel yan etkiler (ağrı, bulantı, kusma, dumping gibi.) sayesinde de cerrahiden sonraki 1-2 yıl içinde çok belirgin ve kalıcı kilo kaybı elde edilir.

 

Bariatrik cerrahinin temelde iki farklı tipi vardır:

1 – Gıda alımını kısıtlayıcı ameliyatlar

2 – Gıdaların geçişini hızlandıran (emilimi engelleyici) saptırıcı ameliyatlar

 

Birinci grupta yer alan laparoskopik mide bandı, gastrik pilikasyon ve tüp mide ameliyatı (sleeve gastrektomi) gibi  gastroplasti ameliyatları kalori kısıtlaması için sadece midenin hacmini değiştirir. Bu nedenle bu operasyonlar restriktif (kısıtlayıcı) cerrahi olarak adlandırılır. Mide hacmi özel staplerler veya silikon bir bant kullanılarak bir karpuz boyutundan, bir yumurta boyutuna küçültülür. Bu kısıtlayıcı operasyonlar kolayca geri döndürülebilir ve sindirim sisteminin anatomisinde esaslı bir değişikliğe sebep olmazlar. Bu yöntemlerin tek dezavantajı hasta tarafından beslenme kuralları ihlal edilerek, daha kolay suistimal edilebilmesidir.

 

İkinci grup işlemler tipik olarak iki aşamalı prosedürlerdir. Öncelikle cerrah mide boyutunu küçültür. Daha sonra ince bağırsağın ilk kısmı bypass’lanır. Bu, gıdaların sindirim sisteminden çok daha hızlı geçmesine ve besin ve kalorilerin emilim miktarının azalmasına neden olur. Bu nedenle bu tip operasyonlar malabsorbtif (emilimi engelleyici) cerrahi olarak adlandırılır. Hastalar fazla yeseler bile hızlı geçişten veya gıdaların daha kısa bir mesafeden geçmek zorunda kalmalarından dolayı daha az kaloriyi absorbe edebileceklerdir. Bu da, neden gastrik bypass operasyonlarının gastrik stapling ya da mide kelepçesi operasyonlarından daha fazla kilo kaybı sağladığını açıklar.

 

Cerrahi tedavi: Morbid Obezite ve Süper Obezite yalnızca diyetlerle ya da egzersiz programları ile kontrol alına alınabilen hastalıklar değildir. Morbid Obezite diyet ve egzersiz ile kontrol altına alınsa dahi, verilen kilolarla ulaşılan kilonun korunması çok zordur. Obezite Cerrahisi diyet ve egzersiz programlarının yeterli gelmediği morbid obezite tedavisinde en kalıcı, en etkili ve hızlı kilo kaybını gerçekleştiren obezite tedavi seçeneğidir. Morbid obezite sebebiyle yaşamlarında problemler olan hastalara uygulanan obezite cerrahisi tedavileri etkin ve kalıcı kilo kaybı sağlamasıyla ve bunun uzun süreli kalıcılığı ile obezite hastalarının tedavisinde tüm dünyada kabul görmüş ve yaygın şekilde uygulanan bir yöntemdir.

Dünya Sağlık Örgütü, vücut kitle indeksi 35 kilogramı aşan hastalarda, obezite ile beraber görülen hastalıklardan bir  ya da birden fazlasına sahip olması halinde Obezite Cerrahisini, en etkili tedavi yöntemi olarak tavsiye etmektedir. Yine Dünya Sağlık Örgütü, vücut kitle indeksi yani IBM 40 kilogramı geçen hastalarda ise hiçbir belirti olmasa bile, Morbid Obezitenin en etkili tedavi yönteminin Obezite  Cerrahisi olduğunu söylemektedir. Dolayısıyla obezite cerrahisini tavsiye etmektedir.

 

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

 • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
 • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
 • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
 • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!

90 bin camide sela okundu

90 bin camide sela okundu

Irak'tan "Yüzyılın Anlaşması" tepkisi: Bölgedeki tüm projeleri reddediyoruz

Irak'tan 'Yüzyılın Anlaşması' tepkisi: Bölgedeki tüm projeleri reddediyoruz

Suriye sınırına zırhlı araç ve komando sevkiyatı

Suriye sınırına zırhlı araç ve komando sevkiyatı

Herkes bu gizemi merak ediyordu... İşte o sır!

Herkes bu gizemi merak ediyordu... İşte o sır!

'15 Temmuz'u unutursak daha büyük kalleşliklerin yaşanmasına engel olamayız'

'15 Temmuz'u unutursak daha büyük kalleşliklerin yaşanmasına engel olamayız'

15 Temmuz paylaşımı büyük tepki çekmişti: Soruşturma başlatıldı

15 Temmuz paylaşımı büyük tepki çekmişti: Soruşturma başlatıldı

16 Türk devletini simgeleyen askerlerin ellerini tek tek sıktı

16 Türk devletini simgeleyen askerlerin ellerini tek tek sıktı

Başkan Erdoğan'ın kolundaki saat dikkat çekti

Başkan Erdoğan'ın kolundaki saat dikkat çekti
 
Haydarpaşa Garı´nda 15 Temmuz mapping gösterisi

Haydarpaşa Garı´nda 15 Temmuz mapping gösterisi