Uyku bozukluğu katarakt habercisi olabilir

Yaşlılıkta yaygın görülen uyku sorunlarının nedenleri arasında katarakt da var.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
x

Yaşlılıkta yaygın görülen uyku sorunlarının nedenleri arasında kataraktın da bulunduğunu söyleyen uzmana göre, gözlükle tedavi edilemeyen kataraktın tek çözümü ameliyat.
 
Doğal göz merceğinin saydamlığını yitirmesi olan katarakt; bulanık görme, gece ışıklarda dağılma, göz yorgunluğu ve uykusuzluk gibi şikâyetlere yol açabilen bir sorun. 
 
Hastalığın gelişmesi ve göze ulaşan ışığın azalmasıyla birlikte uyku düzeninin de bozulabildiğini aktaran uzman; “Katarakt nedeniyle görmedeki azalma uyku değişikliklerine neden olur, bu da hastanın uyku ve yaşam kalitesini olumsuz etkiler” dedi.
 
GÖRME NE KADAR KÖTÜYSE UYKU KALİTESİ DE O KADAR KÖTÜ
Uzman, İngiltere’de yapılan çalışmadan bahsetti, “Çalışmada katarakt cerrahisi olmuş hastaların ameliyat sonrası uyku kalitelerinin arttığı gözlendi. 12. ayda da uyku kalitesinde iyileşmenin devam ettiği belirtildi” dedi.
 
Katarakt cerrahisinde son yıllarda önemli yenilikler yaşandığını, en önemlisinin ise hastaların daha konforlu bir yaşam sürebilmesi için geliştirilen yakın – uzak ve orta mesafelerde görüşü netleştiren akıllı lensler (göz içi lens) olduğunu söyleyen uzman şöyle konuştu: 
 
“Akıllı lensler FAKO adı verilen yöntemle yapılır. Damla ile anestezi uygulanır. Küçük kesilerle göz içerisine girilerek katarakt küçük parçalar halinde Fako aletinin içine emilir ve katarakt temizlenir. Fako cihazı ile temizlenen kataraktın yerine benzer işlevi olan akıllı lensler yerleştirilir. Ameliyatta dikiş atılmaz, ameliyat süresi kataraktın oluşumuna göre ortalama 8 dakikadır. İyileşme süreci kısadır, aynı gün hasta taburcu edilir. Hasta ertesi gün normal yaşamına dönebilir. Ameliyat sonrası enfeksiyonu önlemek için kullanılan damlalar dikkatli uygulanmalıdır.” (NTV)

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
Ömer Halisdemir´e son kurşunu sıkan darbecinin kod adı Memati

Ömer Halisdemir´e son kurşunu sıkan darbecinin kod adı Memati

Ölüme ramak kala

Ölüme ramak kala

Sosyal medyada günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Sosyal medyada günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Ak Parti milletvekili aday listesi açıklandı mı?

Ak Parti milletvekili aday listesi açıklandı mı?