Bach tutkunları Ankara'da buluşacak

Başkent Ankara, bu yıldan itibaren dünya genelinde kültür ve sanat etkinlikleri içerisinde ayrıcalıklı bir konuma sahip olan Bach festivaline ev sahipliği yapmaya başlayacak.

  • AA
x

Barok dönemin ünlü Alman bestecisi Johann Sebastian Bach konusunda uzmanlaşmış Sami Yenice, Bilge Küçükdoğan ve Hasan Keleşoğlu'nun girişimleriyle doğan "Bachfest Ankara", bir taraftan Barok dönem müziği icracılarının saygın isimlerini, diğer taraftan da Türkiye'nin yanı sıra dünyadaki benzer örneklerinde görüldüğü gibi dünya genelinden Bach tutukunlarını ağırlamaya hazırlanıyor.

Klasik festival anlayışından farklı olarak, etkinliklerin yıl geneline yayılacığı Bachfest Ankara, ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi Kemal Kurdaş Salonu'nda 14 Ocak Salı günü verilecek açılış konseriyle başlayacak.

Kirkby, Seifer ve İzmir Barok bir arada

İddialı bir konser programıyla başlayacak festival açılışta, dünyada Barok dönem icralarıyla oldukça saygın bir yere sahip olan soprano Emma Kirkby ve Londra Barok Orkestrası'nın 1. kemancısı Ingrid Seifert ile Türkiye'nin Barok dönem enstrumanlarına sahip ilk ve tek topluluğu olan İzmir Barok sahneye çıkacak.

Festivalin nisan ayına kadar belirlenmiş olan programında ise şubat ayı konserinde, Berlin Filarmoni Orkestrası'nın yaylı çalgılar sanatçılarından oluşan Concerto Melante topluluğu, Bach'ın ilginç ve renkli bir çalışması olarak anılan "Müzikal Sunu"yu seslendirecek.

Bachfest Ankara, mart ve nisan aylarında da bugünkü viyolenselin atası olan, Barok dönem enstrümanı "viyola da gamba"nın dünyaca ünlü icracısı Hille Perl ile arp sanatçısı Catrin Finch'i dinleyicilerle buluşturacak.

Festivalde, yıl içinde belirlenecek takvimle Ensemble Flautino, çelist Jan Vogler, klavsen sanatçısı Celine Frisch, Rusya'nın tanınmış Bach topluluğu, Bach Consort, Bach projeleriyle tanınan İstanbullu topluluk Alla Turca Kollektif ve Helsinki Barok Orkestrası da sahne alacak.

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan: FETÖ bitmedi, vücudumuzdaki virüs metastaz yaptı

Cumhurbaşkanı Erdoğan: FETÖ bitmedi, vücudumuzdaki virüs metastaz yaptı

Yeni KHK ile kapatılan kurum ve kuruluşlar 29 Nisan 2017

Yeni KHK ile kapatılan kurum ve kuruluşlar 29 Nisan 2017

1 günde 190 uçak inecek

1 günde 190 uçak inecek

Yeni KHK ile göreve iade edilenler isim listesi 29 Nisan 2017

Yeni KHK ile göreve iade edilenler isim listesi 29 Nisan 2017